Jump to content
DinoHajiyorgi

Star Trek Movies: Star Trek ΧΙ (2) - ...και μετά

Recommended Posts

Guest roriconfan

Πολύ φασαρία για το τίποτα ήταν δηλαδή η ταινία; Μια βδομάδα βαρέθηκα μόνο Σταρ τρεκ να βλέπω στα view new posts και τελικά πατάτα; Τουλάχιστον ας περάσατε καλά σαν παρέα.

Spock

@macgiorgosgr: Καλωσήρθες, Γιώργο, στο φόρουμ, χαίρομαι που γράφτηκες. Πολύ σωστά αυτά που λες, δυστυχώς. Απ' ό,τι φαίνεται, στο μυαλό των δημιουργών αυτής της ταινίας, η έννοια 'ανθρωπιστικός' είναι τελείως διαστρεβλωμένη, ή μάλλον αντεστραμμένη, σε κάποια... 'mirror universe' κατάσταση. Πράγματι, κύριοι της ταινίας, πολύ ανθρωπιστικό το "Θέλετε να σας σώσουμε; Όχι; Ε, καλά, τότε Σούλου ρίξ' τους ό,τι έχουμε από όπλα. Σποκ διαφωνείς;" "Μπα, δε χαλιέμαι". Όπως επίσης το να πετάει ο Σποκ τον Κερκ σε παγωμένο πλανήτη με τέρατα, επειδή του αντιμίλησε. Ούτε ο Vader ρε παιδιά, ούτε ο Vader! Πού είναι το Star Trek σ' όλα αυτά; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Γ@ΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ; ΤΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;

@Tauntaun13: Αντί να απαντήσω σημείο προς σημείο, θα πω κάτι που νομίζω τα καλύπτει όλα. Λοιπόν, αν είναι για να ξαναζωντανέψει κάτι, να ζωντανέυει μεταλλαγμένο, τότε το προτιμώ νεκρό. Το να υπάρχει το Star Trek δεν είναι αυτοσκοπός, διότι αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι ο τίτλος, ή τα ονόματα των χαρακτήρων, αλλά η ουσία του Σταρ Τρεκ. Αν αυτήν την ουσία την κάνεις κάτι άλλο, κάτι σχεδόν ανάποδο από αυτό που ήταν, αν εξευτελίσεις το όραμα του δημιουργού, όσους εργάστηκαν γι' αυτό και όσους φανς το υποστήριξαν στα 43 χρόνια μέχρι τώρα, τότε δεν είναι επιθυμητό πια. Κι αν ήθελαν να δώσουν κάτι καινούιριο, αυτό δε χρειαζόταν ούτε εναλλακτικές πραγματικότητες, ούτε τίποτα. Δόξα τω Τρεκ, το σύμπαν του έχει άπειρες δυνατότητες για νέες ιστορίες, σε πολλές εποχές. Αλλά αυτό που ήθελαν, δεν ήταν να δώσουν κάτι καινούριο, αλλά να μεταλλάξουν το Σταρ Τρεκ και να το κάνουν εύπεπτο για τον ελάχιστο κοινό παρονομαστή του σημερινού κοινού. Λυπάμαι, αλλά αυτό είναι ελεεινό σαν πράξη, όπως και σαν αποτέλεσμα.

PS: Το βιντεάκι ήταν απαράδεκτο. Κι αυτό γιατί πολλοί συγχέουν το χιούμορ με την προσβολή πραγμάτων που δεν μπορούν καν να αγγίξουν και να καταλάβουν.

Edited by Spock

MarkVenture

Δυστυχως, φιλε Σποκ, η λογικη παει περιπατο. Το μονο που μετραει ειναι το $$$.

Αμα ειχαμε τα μεσα, θα καναμε εμεις μια ταινια πραγματικο Σταρ Τρεκ...

Spock
ναι, όμως αν φύγει αυτό το νήμα από το τρεκ φόρουμ, θα έρθει στο φόρουμ κινηματογράφου. και αν δεν το θέλεις εσύ, γιατί να το θέλω εγώ; :bleh: :bleh: :bleh:

Χεχεχε, καλά τότες, το κρατάμε εδώ, μας κατσικώθηκε! :tongue:

tetartos

Εγώ θα ήθελα να απαντήσω μόνο σε ένα σημείο.

Καλώς ή κακώς, πριν βγει αυτή η ταινία, το Star Trek ήταν "νεκρό". Μην βιαστείτε να φωνάξετε "ιερόσυλε" και να με εκσφεδονίσετε στο διάστημα. Νεκρά είναι και τα αγαπημένα μου "X-Files", νεκρό είναι και το "Dallas", νεκρό είναι και το "MacGuyver", νεκρό είναι και το "Παντρεμένοι με παιδιά" και γενικά κάθε τηλεοπτική σειρά που έχει κλείσει τον κύκλο της, όσο πετυχημένη και λατρεμένη κι αν ήταν κάποτε.

Νεκρό το νόμιζαν και όταν τέλειωσε η αρχική σειρά. Όμως "αναστήθηκε" 10 ολόκληρα χρόνια μετά, με την πρώτη ταινία (που είχε και το ίδιο cast!) Πώς είναι νεκρό κάτι που ξεκίνησε πριν μισό αιώνα και μέχρι πρόπερσι είχε ακόμα series στην τηλεόραση; Πώς ακριβώς το ορίζεις το "νεκρό"; Είναι σα να μου λες ότι αν δεν ποστάρω για ένα μήνα στο forum θα σημαίνει ότι πέθανα...

Edited by tetartos

Spock

MarkVenture, διάβασα το review σου. Δε χρειάστηκαν παρά μόνο λίγα δευτερόλεπτα κοιτάζοντας λίγο από τα παρακάτω από αυτό ποστ, ώστε να επιβεβαιωθώ για το λόγο που με οδήγησε πριν πολύ καιρό να σταματήσω να γράφω στα Message Boards του startrek.com. Η απουσία moderation σε συνδυασμό με τα άτομα που γράφουν εκεί, τα οποία δίνουν νέα έννοια και στον ελάχιστο κοινό παρονομαστή για τον οποίο μίλησα πιο πάνω, κάνει τα Message Boards αυτά απαράδεκτα. Πριν χρόνια, όταν η μόνη μου επαφή με το Star Trek μπορούσε να είναι μέσω του ίντερνετ καφέ της γειτονιάς, στα message boards αυτά είχα κάνει καμιά 100ριά ποστς. Μέχρι που αηδίασα τελείως και έφυγα. Οπότε, μην ασχολείσαι με το τι μπορεί να λέει εκεί ο κάθε ανόητος. Χαίρομαι που σε βλέπω εδώ, στο δικό μας φόρουμ, όπου μπορούμε να συζητήσουμε ποιοτικά.

tetartos

Κι εγώ διάβασα το review του MarkVenture, που ήταν αξιοπρόσεκτο και εμπεριστατωμένο, και με εντυπωσίασε η ηλιθιότητα των απαντήσεων σ' αυτό. Πραγματικά απαράδεκτο το ότι μόνο βρίζουν και κοροϊδεύουν όσους έχουν αντίθετη άποψη. Πολύ χαίρομαι που βρισκόμαστε σε αυτό εδώ το forum! :wub:

Mort13

Πρώτα απ'όλα για το βιντεάκι, ζητώ συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιον, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά το θεώρησα ως πετυχημένη παρωδία κάποιων πραγμάτων. Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις να γελάς ακόμα και με τον εαυτό σου, με πράγματα, πρόσωπα, καταστάσεις που μπορεί και να τα θεωρείς ιερά ή υπεράνω κριτικής. Το κομμάτι αυτό είναι απλά μια παρωδία, πετυχημένη ή αποτυχημένη, αυτό είναι σχετικό και υποκειμενικό για τον καθένα, αλλά δεν το θεωρώ προσβλητικό. Με την ίδια λογική τότε είναι προσβλητικό και το Galaxy Quest, το Spaceballs, κλπ.

Τώρα αυτό που λες για την μετάλλαξη, η μετάλλαξη είναι η απάντηση της ζωής στις δυσκολίες! Όταν κάτι δεν μπορεί πλέον να επιβιώσει τότε μεταλλάσσεται και εξελίσσεται για να εξασφαλίσει την διαιώνισή του. Το Star Trek, είτε κάποιος είναι fan είτε όχι, οφείλει να παραδεχτεί ότι είναι μια σειρά, ένα setting, σταθμός στην ιστορία της ΕΦ. Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει να επιβιώσει, να συνεχιστεί, να συνεχίσει να προσφέρει και να δημιουργεί νέους fans κι όχι να παραμείνει ένα κλειστό σύστημα με προκαθορισμένους και παλαιολιθικούς κανόνες που ορίζουν τι είναι Trek και τι όχι. Χρειάζεται νέο αίμα και νέα ώθηση για να συνεχίσει να είναι relevant. Μακάρι να μην χρειαζόταν, μακάρι να μπορούσε να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο αλλά η αποτυχία του Nemesis έδειξε ότι η συγκεκριμένη εκδοχή του Trek είχε πλέον μείνει από βενζίνη. Επομένως εκεί τι κάνεις; Είτε συνεχίζεις να ακολουθείς την ίδια συνταγή, περιορίζοντας όμως το κοινό σου στους υπάρχοντες fan που είναι ικανοποιημένοι με την στασιμότητα, είτε ανακατεύεις το μίγμα, προσθέτεις νέα συστατικά και μπαχαρικά, αφαιρείς κάποια που θεωρείς ότι δεν προσφέρουν πια. Ως fan του Star Wars, πλέον σκέφτομαι ότι μακάρι ο Lucas να είχε τα... αυγά να επαναπροσδιορίσει τον μύθο του SW με τον ίδιο τρόπο που το έκανε η νέα ταινία του ST. Προτίμησε όμως να μας σερβίρει το ίδιο ξαναζεσταμένο φαγητό το οποίο μπορεί να μην προσέβαλε την αισθητική μου ως fan του SW, δεν μου προσέφερε όμως κάτι πραγματικά καινούργιο παρά τρεις ταινίες που αν τις δει κάποιος βγάζοντας τα SW γυαλιά του είναι απλά μέτριες και πάλι υπερβολικά επιεικής είμαι μαζί τους... Για να αντιστρέψω λιγάκι το επιχείρημά σου, καλύτερα να ζωντανέψει κάτι μεταλλαγμένο παρά να παραμένει "μουμιοποιημένο" και ταριχευμένο στον αιώνα τον άπαντα. Εδώ μεταλλάσσεται και εκσυγχρονίζεται μέχρι και η θρησκεία που είναι ο πιο παλαιολιθικός θεσμός από καταβολής του ανθρώπινου πολιτισμού και δεν θα μεταλλαχθεί το ST και το SW; Δεν μιλάμε για ιερά κείμενα αλλά για good old fun. Αν κάποιος βρίσκει σε αυτά κάτι βαθύτερο, κάτι πιο εγκεφαλικό, τόσο το καλύτερο για αυτόν αλλά η ουσία παραμένει ότι μιλάμε για entertainment. Και προς Θεού, δεν είναι κάτι κακό αυτό! Δηλαδή όσοι διασκέδασαν με κάποιο παλιό επεισόδιο της σειράς θα πρέπει να αισθάνονται τύψεις γιατί κανονικά δεν θα έπρεπε να διασκεδάσουν αλλά να προβληματιστούν; Για κάποιους ST σημαίνει προβληματισμός, για άλλους διασκέδαση και χαλάρωση. Δεν νομίζω ότι η πρώτη κατηγορία οπαδών ή θεατών είναι "ανώτερη" από την άλλη.

Και κάτι άλλο σημαντικό, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν μιλάμε για μια stand-alone ταινία αλλά για το ξεκίνημα μιας νέας σειράς. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο ρόλος της πρώτης ταινίας είναι άχαρος (βλέπε το πρώτο X-Men, το Batman begins κλπ) γιατί πρέπει να χωρέσει πολλά πράγματα: να γνωρίσει στον κόσμο τους χαρακτήρες, το setting στο οποίο διαδραματίζεται, αλλά και ταυτόχρονα να έχει όλη την ένταση και το action που θα εξασφαλίσει τη δημιουργία νέων fans που θα επιστρέψουν για να δουν και την επόμενη ταινία. Πιστεύω λοιπόν ότι από την επόμενη ταινία οι δημιουργοί θα έχουν την άνεση και την πολυτέλεια να ασχοληθούν με θέματα που είναι πιο κοντινά σε αυτό που ονομάζεις ουσία του Star Trek. Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο ότι κάθε ταινία θα είναι "Ο Κέρκ κι ο Σποκ σώζουν την Γη".

Guest roriconfan

Ξέρετε, αναρωτιέμαι τι θα περιμένατε από ένα ριστάρτ μια σειράς.

Το θυμάστε το αρχικό Batman με τον Άνταμ Γουέστ; Πέρισυ βγήκε το Dark Knight που πρακτικά είναι ένα ριμέηκ. Σαφώς καλύτερο κατά κάτι παρσέκ γιατί πρόσφερε περισσότερα.

Αν αυτή η ταινία δε σας άρεσε, σημαίνει ότι ή πρόσφερε λιγότερα από την αρχική σειρά ή ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό και απλά του κοτσάρανε τα ονόματα και τις ενδυμασίες του Σταρ Τρεκ. Εδώ θα πω ότι και το Deep Space 9 μια χαρά ήταν μέσα στο πνέυμα της σειράς αλλά πρόσφερε κατ'εμέ πολύ λιγότερα.

Ας υποθέσω ότι ισχύει το ότι είναι απλά κάτι εντελώς διαφορετικό που απλά του κοτσάρανε το όνομα ΣΤΡΑΡ ΤΡΕΚ. Σκεφτήκατε αν οι παραγωγοί έχουνε πάρει τα πνευματικά δικαιώματα από αυτούς που τα έχουν πλέον μετά τον αρχικό δημιουργό; Αν ναι, τότε δεν είναι πραγματικά πρόβλημα των παραγωγών αλλά αυτών που το επιτρέψανε.

Επίσης θα αναφέρω αυτό αυτό που έχετε πει διάφοροι και παλιότερα. Ότι το πνεύμα του Σταρ Τρεκ δεν πολυκολλάει με τα σημερινά δεδομένα της σουφου, μιας που ποτέ ακριβώς δεν εξηγούνται ορθά το πως στοιρίζεται ένας πολιτισμός στην μη-ύπαρξη χρήματος ή στην παντελή απουσία γκέι και πολλά άλλα.

Επίσης, ανέκαθεν έβρισκα την εικόνα του σούπερ-μαμιά κυβερνήτη, που πλαγιάζει με κάθε θεογκόμενα που συναντάει, βλακώδης. Όπως και του Τζέημς Μποντ για τον ίδιο λόγο. Α, και αυτού του κάνανε ριστάρτ τις ταινίες και ξεκίνησε μια χαρά.

Σαν τελικό σχόλιο θα πω ότι κάθε ταινία που έχει ταξίδι στον χρόνο είναι πλέον βλακώδες στα μάτια μου, από Back to the future μέχρι Terminator και Dr Who. Δε μπορώ να νοιώσω κανένα δράμα αν ο κάθε άσχετος μπορεί να πάει πίσω ή μπροστά και να τα κάνει όλα σαν να μην έγιναν ποτέ. Που είναι το σασπένς αν κάθε φορά που πεθαίνει κάποιος απλά θα λες "Ας πάνε πίσω στον χρόνο να τον σώσσουνε"; Ακόμα και στο First Contact, αυτό είναι που με χάλασε. Οι Borg να ταξιδεύουνε στον χρόνο για να νικήσουνε στο παρελθόν την ανθρωπότητα; Γιατί δε το ξαναδοκιμάσανε; Γιατί δε το δοκιμάζει ο καθένας κάθε πέντε λεπτά, τόσο εύκολα που γίνεται και ξεγίνεται; Και ας μη μιλήσω για τα χρονικά παράδοξα.

Edited by roriconfan

DinoHajiyorgi

post-1004-1241871635_thumb.jpg

"...και τότε κατέβηκε ο Dain από το βουνό, κρατώντας την κριτική του Star Trek XI, και όσοι έσφαλαν έκραξαν με μια φωνή...'Μετανοούμε!'..."

Ω που είσαι Διον;!

Guest roriconfan

Μα τι την λένε καν ΧΙ; Αφού συμβαίνει πριν από την πρώτη και μάλιστα σε ένα εναλλακτικό σύμπαν ενώ αποτελεί πιλότος σειράς. Σπινοφιά είναι.

Edited by roriconfan

katsiro
Πρώτα απ'όλα για το βιντεάκι, ζητώ συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιον, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά το θεώρησα ως πετυχημένη παρωδία κάποιων πραγμάτων. Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις να γελάς ακόμα και με τον εαυτό σου, με πράγματα, πρόσωπα, καταστάσεις που μπορεί και να τα θεωρείς ιερά ή υπεράνω κριτικής. Το κομμάτι αυτό είναι απλά μια παρωδία, πετυχημένη ή αποτυχημένη, αυτό είναι σχετικό και υποκειμενικό για τον καθένα, αλλά δεν το θεωρώ προσβλητικό. Με την ίδια λογική τότε είναι προσβλητικό και το Galaxy Quest, το Spaceballs, κλπ.

Τώρα αυτό που λες για την μετάλλαξη, η μετάλλαξη είναι η απάντηση της ζωής στις δυσκολίες! Όταν κάτι δεν μπορεί πλέον να επιβιώσει τότε μεταλλάσσεται και εξελίσσεται για να εξασφαλίσει την διαιώνισή του. Το Star Trek, είτε κάποιος είναι fan είτε όχι, οφείλει να παραδεχτεί ότι είναι μια σειρά, ένα setting, σταθμός στην ιστορία της ΕΦ. Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει να επιβιώσει, να συνεχιστεί, να συνεχίσει να προσφέρει και να δημιουργεί νέους fans κι όχι να παραμείνει ένα κλειστό σύστημα με προκαθορισμένους και παλαιολιθικούς κανόνες που ορίζουν τι είναι Trek και τι όχι. Χρειάζεται νέο αίμα και νέα ώθηση για να συνεχίσει να είναι relevant. Μακάρι να μην χρειαζόταν, μακάρι να μπορούσε να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο αλλά η αποτυχία του Nemesis έδειξε ότι η συγκεκριμένη εκδοχή του Trek είχε πλέον μείνει από βενζίνη. Επομένως εκεί τι κάνεις; Είτε συνεχίζεις να ακολουθείς την ίδια συνταγή, περιορίζοντας όμως το κοινό σου στους υπάρχοντες fan που είναι ικανοποιημένοι με την στασιμότητα, είτε ανακατεύεις το μίγμα, προσθέτεις νέα συστατικά και μπαχαρικά, αφαιρείς κάποια που θεωρείς ότι δεν προσφέρουν πια. Ως fan του Star Wars, πλέον σκέφτομαι ότι μακάρι ο Lucas να είχε τα... αυγά να επαναπροσδιορίσει τον μύθο του SW με τον ίδιο τρόπο που το έκανε η νέα ταινία του ST. Προτίμησε όμως να μας σερβίρει το ίδιο ξαναζεσταμένο φαγητό το οποίο μπορεί να μην προσέβαλε την αισθητική μου ως fan του SW, δεν μου προσέφερε όμως κάτι πραγματικά καινούργιο παρά τρεις ταινίες που αν τις δει κάποιος βγάζοντας τα SW γυαλιά του είναι απλά μέτριες και πάλι υπερβολικά επιεικής είμαι μαζί τους... Για να αντιστρέψω λιγάκι το επιχείρημά σου, καλύτερα να ζωντανέψει κάτι μεταλλαγμένο παρά να παραμένει "μουμιοποιημένο" και ταριχευμένο στον αιώνα τον άπαντα. Εδώ μεταλλάσσεται και εκσυγχρονίζεται μέχρι και η θρησκεία που είναι ο πιο παλαιολιθικός θεσμός από καταβολής του ανθρώπινου πολιτισμού και δεν θα μεταλλαχθεί το ST και το SW; Δεν μιλάμε για ιερά κείμενα αλλά για good old fun. Αν κάποιος βρίσκει σε αυτά κάτι βαθύτερο, κάτι πιο εγκεφαλικό, τόσο το καλύτερο για αυτόν αλλά η ουσία παραμένει ότι μιλάμε για entertainment. Και προς Θεού, δεν είναι κάτι κακό αυτό! Δηλαδή όσοι διασκέδασαν με κάποιο παλιό επεισόδιο της σειράς θα πρέπει να αισθάνονται τύψεις γιατί κανονικά δεν θα έπρεπε να διασκεδάσουν αλλά να προβληματιστούν; Για κάποιους ST σημαίνει προβληματισμός, για άλλους διασκέδαση και χαλάρωση. Δεν νομίζω ότι η πρώτη κατηγορία οπαδών ή θεατών είναι "ανώτερη" από την άλλη.

Και κάτι άλλο σημαντικό, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν μιλάμε για μια stand-alone ταινία αλλά για το ξεκίνημα μιας νέας σειράς. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο ρόλος της πρώτης ταινίας είναι άχαρος (βλέπε το πρώτο X-Men, το Batman begins κλπ) γιατί πρέπει να χωρέσει πολλά πράγματα: να γνωρίσει στον κόσμο τους χαρακτήρες, το setting στο οποίο διαδραματίζεται, αλλά και ταυτόχρονα να έχει όλη την ένταση και το action που θα εξασφαλίσει τη δημιουργία νέων fans που θα επιστρέψουν για να δουν και την επόμενη ταινία. Πιστεύω λοιπόν ότι από την επόμενη ταινία οι δημιουργοί θα έχουν την άνεση και την πολυτέλεια να ασχοληθούν με θέματα που είναι πιο κοντινά σε αυτό που ονομάζεις ουσία του Star Trek. Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο ότι κάθε ταινία θα είναι "Ο Κέρκ κι ο Σποκ σώζουν την Γη".

Sorry για το μεγάλο quote αλλα που να αρχισω και που να σταματήσω. Οι τρεκάδες δεν είμαστε ούτε παλαιολιθικοί ούτε κολλημένοι. Απλά μας αρέσει το καλό. Το οτι αναγκάστηκε η viacom να βγάλει ανακοίνωση κάτι σημαίνει. Το συμβόλαιο του Abrams είναι 3 - 4 ταινείες, αλλά ΜΟΝΟ αν η πρώτη τα πάει καλά. Αν το φαντομ της αμερικής γυρίσει την πλάτη στην ταινία, τότε κλάφτα χαραλαμπε. Για τον Abrams δηλαδή, γιατί τα conventions καλά κρατούν.

Ψάχνουν για νέους φαν? Οι περισσότεροι θα έρθουν όταν κάτι έχει αρχή μέση και τέλος. Όταν έχει ποιότητα. Πρώτα θέτεις τις βάσεις και μετά περνάς στα παράλληλα σύμπαντα.

Είδε κανείς τους φίλους της επιστημονικής φαντασίας να τσαντίζονται με το νέο battlestar galactica?

Οχι, γιατί ήταν έξοχο.

Αλλά νόμιζε ο Abrams οτι βάζοντας την Ουχούρα με το Σποκ, επειδή ο Μουρ εκανε τον στάρμπακ γυναίκα, θα έβαζε το τρεκ σε καινουργια ρώτα?

Δεν γίνονται έτσι τα νέα ξεκινήματα. Πρίν απο λίγα χρόνια έφυγε η executive director απο την Paramount γιατί έδωσε το Enterprise στο UPN και το upn το πάτωσε.

Μετά την πρώτη βδομάδα του boxoffice θα δούμε

κατσιρο,

Υ.Γ. ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΔΙΟΝΥΣΗ!

hombre

Πάντως, όπως και νά 'χει, η σύνταξη που δίνει ο αστροστόλος είναι χάλια· πως αλλιώς ο κάπταιν Κέρκ θα αναγκαζόταν να δικηγορεί στα γεράματα ερχόμενος μάλιστα σε επαφή με γηραιές (γήινες) κυρίες στην ξενέρωτη Βοστώνη!

Αλλά και το έγκλημα τελικά δεν αποδίδει.... Ποιος φανταζόταν ότι ο Σάιλαρ θα κατέληγε να καταταγεί στον αστροστόλο...!!!

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΑ!!!!

Darkchilde

Την είδα εχθές την ταινία και έχω να πώ τα εξής:

Γενικά μου άρεσε ως concept. Υπήρχαν πράγματα που δεν μου άρεσαν και που με χάλασαν. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Τι μου άρεσε στην ταινία: μου άρεσε το ανανεωμένο concept. Η τεχνική πλευρά της ταινίας ήταν άρτια, και πολύ καλά στημένη. Μου άρεσαν οι ηθοποιοί που διάλεξαν για τους ρόλους, εκτός από τον Checkov. Μου άρεσε πάρα πολύ ο Spock, και ίσως εδώ μέσα να είμαι και η μόνη που μου άρεσε το ειδύλλιο Uhura-Spock, και που μου άρεσε πολύ ο ανανεωμένος Spock. Γενικά την θεώρησα καλή ταινία για origin.

Αλλά, με χάλασε πάρα πολύ η καταστροφή του Vulcan. Είναι κάτι που δεν θα έπρεπε να κάνουν. Δεν μπορείς να καταστρέφεις έναν πλανήτη-ιδρυτή της Ομοσπονδίας, ιδίως με τόσες επιστημονικές ανακρίβειες... Ισως χειρότερα και από τις τεράστιες αστρονομικές ανακρίβειες που ήταν τόσο μεγάλες που όπως είπε ο Tauntaun, χωράνε το Enterprise και το Millenium Falcon, αλλά σε αυτή την περίπτωση από τις τρύπες αυτές χωράει ο Αστροστόλος, τα δύο Death Star Και βάλε. Και αυτό θα αναλύσω τώρα:

Λοιπόν, όσον αφορά την καταστροφή του Romulus από Supernova. Αυτό μπορεί να γίνει όπως περιγράφεται μόνο όταν το ίδιο άστρο του Romulus γίνει Supernova, αλλά μία ανεπτυγμένη τεχνολογικά φυλή, θα το είχε καταλάβει χρόνια πριν, και θα είχε πάρει τα μέτρα της. Εδώ εμείς ξέρουμε ότι ο θάνατος του δικού μας ήλιου θα επέρθει σε περίπου 5 δισεκαττομύρια χρόνια! Οι αποτστάσεις μεταξύ των άστρων είναι τόσο μεγάλες που ακόμα και το πιο κοντινό άστρο να ήταν, θα ήταν ένα άστρο τουλάχιστον 4-5 έτη φωτός μακριά, οπότε όλες οι "φονικές ενέργειες" θα κάνανε τουλάχιστον 4-5 χρόνια να φτάσουνε, αν ταξιδεύουν με την ταχύτητα του φωτός, κάτι που μόνο το φώς κάνει και σε καμμία περίπτωση δεν υπάρχουν σωματίδια που να μπορούν να ταξιδέψουν τόσο γρήγορα. Ακόμα και όσα σωματίδια λέμε ότι ταξιδεύουν με την ταχύτητα του φωτός ταξιδεύουν με ελαφρώς μικρότερη ταχύτητα, δηλαδή 99% της ταχύτητας του φωτός. Κανένα σωματίδιο δεν μπορεί να φτάσει την ταχύτητα του φωτός. Οπότε ο Romulus και οι Romulans θα είχαν πολύ χρόνο να εκκενώσουν ή να κάνουν κάτι.

Η καταστροφή του Vulcan: εντάξει μπορεί να φτιαχτεί μαύρη τρύπα, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι εξαϋλώθηκε τόσο γρήγορα, ιδίως από την στιγμή που έφαγε έναν ολόκληρο πλανήτη. Δηλαδή, η μάζα που θα έχει είναι αρκετή για να την κρατήσει σε ζωή, και όχι να εξαϋλωθεί.

Θα έπρεπε να είχαν προσέξει περισσότερο την επιστημονική πλευρά, διότι πραγματικά αυτή την πλευρά την ρημάξανε, τελείως...

Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου ο Checkov: ήταν περισσότερο καρικατούρα!

Για να δούμε αν θα έχει απόμενη ταινία και αν θα διορθώσουν κάποια πράγματα.

Undertaker

Χαιρετώ το φορουμ!

Λοιπόν, πήγα να δω το Star Trek, και μάλιστα στο gold class (καθότι αν είχα διπλα μου τιποτα παιδάκια να τσιρίζουν "-μαμααααααα!!! ο Κωστακης μου τρώει το ποπκορν μουυυυυυυυ!!" ή τιποτα "εξυπνους" να μιλάνε και να κάνουν σχολια, θα ξύπναγε μέσα μου ο Worf και θα τους έπαιρνε ο διάολος!).

Γνωμη μου είναι πως, μπορει αυτό που είδα να μην ήταν το δικό μας Σταρ Τρεκ, αλλά ήταν Σταρ Τρεκ. Πιο "περιπετειώδες", πιο "καουμπόικο", λιγότερο ψαγμένο, πιο μακρυά από τον ιδανικό κόσμο που οραματίστικε ο Rodenberry αλλά πιο κοντά στον δικό μας "ατελή" κόσμο.

Είναι ενα Σταρ Τρεκ που απευθύνεται στην γενιά του Facebook, του I-Pod και του WoW, που δεν εχει καιρό για "φιλοσοφικές" αναζητήσεις αλλά θελει γρηγορη δράση.

Ελα όμως που αυτό που θα δει στην οθόνη είναι το USS ENTERPRISE!!! Και αυτό το σκάφος, όπως και να το κάνουμε, όσο "action" και να γίνει, ότι.... reboot και να του κάνεις, είναι το μοναδικό σκάφος στην ιστορία της ΕΦ που (για να παραφράσω τον Κερκ), "while you are watching it, you can make a difference".

Η νεα γενιά που θα το δει, θα αναγκαστεί να "ψαχτεί" και λίγο παραπάνω. Ο πιτσιρικάς που πήγε να δει απλά μια action movie θα ψαξει να δει και που βασίστηκε. Και θα δει και τον (original) Κερκ, θα δει την Ομοσπονδία, θα μάθει τα ιδανικά της. Και ο (αληθινός) θρύλος του Star Trek θα συνεχίσει έτσι.

Εμείς οι "παλιοί", ότι είδαμε έιδαμε. Κλείσαμε τον κύκλο μας, κακά τα ψέμματα. Το Star Trek μας έδωσε ότι ήταν να μας δώσει, και τωρα είναι καιρός να "ανοιχτεί" και στην νέα γενιά. Και εγω πιστευω πως, αν από τους 100 που το δουν, εστω και ο ενας πει "ας δω απο που προήλθε αυτη η ταινία", θα είναι τεράστιο κέρδος.

Θεϊκο "inside joke" πάντως, όταν ο Σκόττυ αναφέρει πως χρησιμοποίησε για... πειραματόζωο της τηλεμεταφοράς το beagle του ναυαρχου Archer!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Α ρε κατακαημένε Πόρθο τι σου'μελλε να πάθεις!!!!!

Edited by Spock
merging posts

eldim

Σίγουρα αυτό που είδα δεν ήταν αυτό που περίμενα από μια ταινία STAR TREK....

Όμως δεν ήταν και η πατάτα για την οποία με είχαν προετοιμάσει τα διάφορα σχόλια που κατά καιρούς διάβαζα στο διαδίκτυο.

Προσπαθώντας να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται θα εκθέσω και την δική μου άποψη.

Κύριος σκοπός της ταινίας είναι το "ξαναζωντάνεμα" μια κλασικής σειράς με την βοήθεια της σύγχρονης τεχνολογίας και ενός πολλά υποσχόμενου παραγωγού (J.J. Abrams) ώστε να δημιουργηθούν νέοι "φανς" και οι συνθήκες για μια σειρά καινούργιων ταινιών.

Αν την εξετάσουμε κάτω από αυτό το πρίσμα, για μένα ο κ. Abrams πέτυχε το στόχο του. Η ταινία αυτή έχει τα συστατικά που θα προσελκύσουν τον σύγχρονο μέσο θεατή και παράλληλα αφού «παίζει» με τις εναλλακτικές πραγματικότητες μπορεί να είναι το εφαλτήριο για νέα «non canon» σενάρια.

Αν όμως την εξετάσουμε με το πνεύμα του Gene Roddenberry η ταινία είναι μια τρύπα στο νερό. Οι αξίες και τα πρότυπα του αρχικού δημιουργού έχουν πεταχτεί στα σκουπίδια. (Αν επικεντρωθούμε στην ανάπτυξη των χαρακτήρων του νέου James T. Kirk και του νέου Mr. Spock αυτό φαίνεται ολοκάθαρα.)

Κάτω από την επιφάνεια της κρύβεται άτσαλα η αγωνία για το δολάριο. Έτσι ένα σωρό εντυπωσιακές ανοησίες επιστρατεύονται για το σκοπό αυτό.

Συμπέρασμα: Μία ταινία επιστημονικής φαντασίας μέτρια έως μετρίως καλή για τον μέσο θεατή, κατα την ταπεινή μου γνώμη σαφώς καλύτερη από το Nemesis , που όμως δεν διαπνέεται από τα ιδανικά του Star Trek.

Θέλοντας τέλος να φανώ λίγο αισιόδοξος, πιστεύω πως αν η ταινία πάει τόσο καλά όσο ακριβώς χρειάζεται για μια νέα ευκαιρία, ίσως η παραγωγή να μπει στον πειρασμό για μια πραγματικά πετυχημένη «επανεκκίνηση» πάνω στην κληρονομιά και τις αξίες του αυθεντικού STAR TREK. Αν μάλιστα ακολουθήσουν την επιτυχημένη συνταγή του Battlestar Galactica, όπως πολύ σωστά έθιξε παραπάνω κάποιος «συνφορουμίτης», το νέο STAR TREK θα ζήσει σίγουρα "long and prosper"...

Eric Draven

Συμφωνώ πάνω κάτω με τα λεγόμενα του/της Eldim. Mόλις γύρισα απότην προβολή και μπορώ να πω ότι το καταδιασκέδασα. Εντάξει εγω δεν είμαι φαν της σειράς όπως οι trekkies, έτσι δε μπορω να καταλάβω προς τι το τόσο θάψιμο, αλλά ειλικρινά ρε παιδιά μια ανανέωση στο είδος όποια και αν είναι αυτη, δεν θα έπρεπε να σας χαλάει.Δηλαδή πάλι τα ίδια να έκαναν, τα ίδια να βλέπουμε? Το ότι δηλαδη γυρίζονται ακόμα ταινίες Σταρ Τρεκ,άσχετα αν δε σας αρέσει η καινούργια, δε σας τιμάει? και απ'τη στιγμή που αυτό είναι το ξεκίνημα του Τρεκ δε του δίνει μια μικρή διικαιολογία για όποια γεγονότα συνέβησαν τότε? Εγώ δεν έχω παρακολουθήσει τη πορεία της σειρας,έχω δει κάποιες απτις ταινίες παλιά, αλλά αφου απευθύνεται στους λάτρεις της ΕΦ εμένα δε με χάλασε, πήρα αυτό που ήθελα. Καλα εφφε, μάχες, δραση, χιούμορ, οκ λίγο απ'όλα. Σίγουρα δεν ήταν καμια ταινιάρα, ούτε θα μου μείνει καμια σκηνή, αλλά δε πέρασα και άσχημα. προσωπικη μου γνώμη βέβαια.

MarkVenture
Συμφωνώ πάνω κάτω με τα λεγόμενα του/της Eldim. Mόλις γύρισα απότην προβολή και μπορώ να πω ότι το καταδιασκέδασα. Εντάξει εγω δεν είμαι φαν της σειράς όπως οι trekkies, έτσι δε μπορω να καταλάβω προς τι το τόσο θάψιμο, αλλά ειλικρινά ρε παιδιά μια ανανέωση στο είδος όποια και αν είναι αυτη, δεν θα έπρεπε να σας χαλάει.Δηλαδή πάλι τα ίδια να έκαναν, τα ίδια να βλέπουμε? Το ότι δηλαδη γυρίζονται ακόμα ταινίες Σταρ Τρεκ,άσχετα αν δε σας αρέσει η καινούργια, δε σας τιμάει? και απ'τη στιγμή που αυτό είναι το ξεκίνημα του Τρεκ δε του δίνει μια μικρή διικαιολογία για όποια γεγονότα συνέβησαν τότε? Εγώ δεν έχω παρακολουθήσει τη πορεία της σειρας,έχω δει κάποιες απτις ταινίες παλιά, αλλά αφου απευθύνεται στους λάτρεις της ΕΦ εμένα δε με χάλασε, πήρα αυτό που ήθελα. Καλα εφφε, μάχες, δραση, χιούμορ, οκ λίγο απ'όλα. Σίγουρα δεν ήταν καμια ταινιάρα, ούτε θα μου μείνει καμια σκηνή, αλλά δε πέρασα και άσχημα. προσωπικη μου γνώμη βέβαια.

Φυσικα και δεν θελουμε να βλεπουμε τα ιδια. Το θεμα ειναι το τι ακριβως βλεπουμε.

Δυστυχως το 'επιστημονικη' παει να χαθει απο το 'Ε.Φ.'....

DinoHajiyorgi
Δυστυχως το 'επιστημονικη' παει να χαθει απο το 'Ε.Φ.'....

Το Star Trek δεν ήταν ακριβώς αυτό που λέμε πλήρες...επιστημονικό, κάτι για το οποίο του ήμουν από πάντα ευγνώμον. Σαν υπερασπιστής του έχω ακούσει αρκετά εδώ μέσα από τους γνώστες του hard science (με το οποίο το Star Trek δεν είχε ποτέ σχέση.) Μπορώ όμως να πω πως χάρη στην φιλοσοφία του κέρδισε την φαντασία πολλών ανθρώπων, που όταν έγιναν επιστήμονες οι ίδιοι επιχείρησαν να δουν πόσα από αυτά για τα οποία μιλούσαν στη σειρά ήταν εφικτά να πραγματοποιηθούν.

Την καινούργια ταινία δεν την έχω δει ακόμα. Από αυτά που έχω ακούσει με ενοχλούν ορισμένα πράγματα, όπως η καταστροφή του πλανήτη Βούλκαν. Έχοντας επίσης παρακολουθήσει κάποιες οργισμένες αντιδράσεις trekkers σε βιντεάκια του youtube θέλω να πω το εξείς:

Συμμερίζομαι και σέβομαι τις απόψεις των φίλων μου Spock και tetartos. Συμφωνώ και με όσα λένε. Οι συνφορουμίτες tauntaun13 και Eric Draven δώσανε δύο πολύ καλές, νηφάλιες και επεξηγηματικές κριτικές γι αυτό που είδαν. Μου άρεσε και η δική τους ματιά και συμφωνώ με την στάση τους επίσης. Θα ήταν κρίμα να τους γίνει επίθεση επειδή έχουν αυτές τις διαφορετικές απόψεις. Εγώ θέλω να σταθώ δίπλα στον Spock και τον tetartos και να μιλήσω για το τι σημαίνει σε μας το Star Trek και ποιο ήταν το όραμα του Roddenbery. Δεν θέλω όμως δίπλα μου υστερικούς trekies που με την πεισμωμένη τους κακία βγάζουν "τσιρίδες" στις απόψεις τους. Το μόνο που καταφέρνουν είναι να ξενερώνουν την άποψη στο πλευρό του Gene και να δίνουν στους άλλους κάθε δικαίωμα για βιντεάκια σαν αυτό που έβαλε ο tauntaun13, και το οποίο βρήκα ξεκαρδιστικότατο.

Συνεχίζω να είμαι ανοιχτός λοιπόν, σε απόψεις χωρίς υστερίες. Αναμένω ακόμα με περιέργεια την άποψη του Διονύση, ο οποίος έχει το χάρισμα να τα λέει όπως κανένας, και που είμαι σίγουρος πως θα με πείσει ό,τι και να πει.

macgiorgosgr

Οπώς πολύ σωστά είπε κάποιος μετά την προβολή στην Θεσσαλονίκη, ας αφήσουμε στην άκρη το canon (αναρωτιέμαι ακόμα πώς το μεταφράζουμε). Εντάξει, ούτως ή άλλως και μέσα στις σειρές σε διάφορα σημεία το canon πάει περίπατο, αν και γενικά είναι πολύ καλά δομημένα τα σενάρια για να ταιριάζουν μεταξύ τους και να αποτελούν "έναν κόσμο".

Το θέμα δεν είναι η συνέπεια. Ας πούμε ότι το σώζει με την εναλλακτική πραγματικότητα και να πάει το canon για βρούβες. Τί μας έδωσε όμως αυτό το ST ως ταινία; Ακόμα και το Star Trek V, "The Final Frontier", είχε έστω μια φιλοσοφικής μορφής ερώτηση περί ύπαρξης θεού. Το First Contact, όσο τρύπα κι αν ήταν στο θέμα του χωροχρονικού ταξιδιού και την ευκολία του, πάλι έδωσε την ελπίδα ότι τελικά η ανθρωπότητα καταφέρνει να ξεπεράσει τα προβλήματά της και να φτάσει πραγματικά σ' αυτό που έχει την δυνατότητα να κάνει, να κατακτήσει τα άστρα. Ακούγεται και το αμίμητο "you mean you don't get paid?", που είναι πραγματικά αδιανόητο για την εποχή μας! Στην σειρά "The Next Generation", βλέπουμε να θίγονται ζητήματα κοινωνικής φύσης, όπως π.χ. τα ναρκωτικά, η ομοφυλοφιλία, η ηθική, η γενετική τροποποίηση, ο έρωτας, ο θάνατος, η συνέπεια, η καριέρα, η οικογένεια, η θυσία, η αυτοθυσία, κτλ. Έχουμε ένα πλήρωμα role models! Συχνά λέω ότι όλη η ζωή είναι μέσα στο TNG.

Εδώ τί είχαμε; Γκομενιλίκια, αυθεντικούς κακούς, πιστολίδι, ένα κακομαθημένο που γίνεται πλοίαρχος επειδή βρέθηκε στο δρόμο του τυχαία ο Πάικ κι επειδή ο πατέρας του έτυχε να είναι πλοίαρχος. Κι άντε, πες ότι το διασκεδάσαμε. Τί κερδίσαμε; Γίναμε καλύτεροι άνθρωποι, προβληματιστήκαμε για τίποτα; Α, ναι, μάθαμε ότι στο μέλλον τα κινητά θα είναι ακόμα Nokia...

Δεν θέλω ξερή διασκέδαση από μια σειρά ή ταινία που επιγράφεται Star Trek και νομίζω ότι ούτε κι ο Rodenberry θα το ήθελε. Δεν είναι μετάλλαξη, είναι παρθενογένεση χωρίς καμία σύνδεση. Δεν πιστεύω ότι κάποιος θα δει τις σειρές, θα προσπαθήσει να καταλάβει τί είναι το Star Trek μέσα από αυτήν την ταινία. Από την διασκέδαση προτιμώ την ψυχαγωγία. Θέλω να μπορώ να ψάξω μετά για το πώς γίνεται να μην υπάρχει χρήμα, να μην υπάρχουν δέστρες στα καθίσματα, να μιλάνε όλοι αγγλικά. Τεχνικό εγχειρίδιο, memory alpha κτλ. φτιάχνονται για μια σειρά που κάτι έχει να πει και πραγματικά αξίζει τον κόπο. Αυτή η ταινία δεν άξιζε τον κόπο.

DinoHajiyorgi
Ακούγεται και το αμίμητο "you mean you don't get paid?", που είναι πραγματικά αδιανόητο για την εποχή μας!

Τι λες παιδί μου; Που ζεις; Στην Ελλάδα, την Ελλαδάρα δεν είμαστε; Σε αυτόν τον τομέα προηγούμαστε του υπόλοιπου πλανήτη και ήδη έχουμε κατακτήση το μέλλον του Rodenberry από αυτό το συγκεκριμένο στοιχείο και μόνο! :lol:

Solonor

Να πω και 'γω τη γνώμη μου ώστε να αποτελέσω δείγμα για τις στατιστικές έρευνες!

Αν τελικά υπάρχει αυτό που λέμε μέσος θεατής θα αποδεχθώ εγώ αυτόν τον ρόλο μιας και το γούστο μου στις ταινίες είναι παρόμοιο σκουπιδοφάγου!

Κοινώς είμαι πολύ εύκολος.

Η ταινία μου άρεσε, πέρασα ευχάριστα την ώρα μου. Δεν βαρέθηκα καθόλου και διασκέδασα.

Όμως αν για μένα δούλεψε αυτό θετικά για όλη τη σειρά;

Χμ... Θα έβλεπα τη συνέχεια της στο σινεμά ευχαρίστως. Βασισμένος όμως αποκλειστικά σ' αυτή τη ταινία (μιας και είναι το μοναδικό που έχω δει) και αν δεν υπήρχαν Σποκ και Τέταρτοι δύσκολα θα το έψαχνα για άλλες ταινίες.

Sylook

Παιδιά αν θέλετε να δείτε πραγματικά διασκεδαστικές, χαζοfun, ανάλαφρες βιντεοκλιπγυρισμένες ταινιούλες για να περάσετε την ώρα σας προτείνω ανεπιφύλακτα τις Crank: High Voltage, Dragonball: Evolution και Fast & Furious 5. Γέλασα με την ψυχή μου, αφέθηκα σε ολοκληρωτικό suspension of reality και άφησα το μυαλό μου να καεί απροβλημάτιστα και εντελώς απενοχοποιημένα...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ STAR TREK!

Και δεν μιλάμε ούτε για purists που μιλάνε για canon ούτε για το αν το ψυχολογικό προφίλ του Σποκ ταίριαζε με το TOS. Μιλάμε για τρομακτικά plot holes, ''παιδικό'' σενάριο, σχεδόν χάρτινους χαρακτήρες και ΚΑΜΙΑ φυσικά αίσθηση ότι βλέπεις TREK!

Μιλάμε για μια παντελώς ΜΕΤΡΙΑ ταινία (με κάθε δυνατό μέτρο σύγκρισης). Τουλάχιστον, αν δεν είχε το βαρύ όνομα του S.T. θα έβαζες στο καπάκι το dvd με το Starship Troopers, θα ξεχνιόσουν και όλα θα τέλειωναν εκεί.

Το STAR TREK, κύριοι, είναι το όραμα του Gene. ΤΕΛΟΣ! PERIOD! Είναι η φιλοσοφική και ηθική αναζήτηση του σκεπτόμενου ανθρώπου. Αν βγάλεις αυτά τα συστατικά, μένεις με άψυχα διαστημόπλοια και ηλίθιους γίηνους του 21ου αιώνα...

month

Οκ, Οκ, μισό λεπτό ρε παιδιά. Προς τι τόσο μένος; Ναι οι σεναριακές τρύπες θυμίζανε την μέση ταινία δράσης, αλλά αυτό είναι φαινόμενο σημμερινό. Ναι οι χαρακτήρες είναι κάπως διαφορετικοί. Αλλά οι ηθοποιοί παίξανε αρκετά καλά. Ο Τσέχωφ πείρε χαρακτήρα. Ο Σκότι θύμισε λίγο Ο'Μπράϊαν απο τον next gen, αλλά δεν πειράζει. Η Ουχούρα έγινε Femme Fatale. Ο Κερκ δεν παίρνει το κορίτσι (καιρός ήτανε!!!), και βλέπουμε τον Σποκ να σπάει στον ξύλο τον Κερκ. Αυτό τουλάχιστον άξιζε. Πιστεύω ότι οι ηθοποιοί παίξανε καλά σε μια κακά στυμμένη ταινία. Μην κάνετε τόση φασαρία! Τουλάχιστον ήταν καλύτερη απο το Νεμεσις!

Guest roriconfan

Να συμπληρώσω ότι ακόμα και στο ριμέηκ δεν υπάρχουν καθόλου γκέι στην δημοκρατικο-φιλελεύθερη Γη του μέλλοντος.Αλλά οι γυναίκες ακόμα κερδίζουν με το ... σπαθί τους την θέση στην γέφυρα.

Edited by roriconfan