Jump to content

Οι Γιοι της Στάχτης: Κοράκι σε άλικο φόντο - Κεραμίδας Ελευθέριος


Electroscribe
 Share

Recommended Posts

Σήμερα έκανα μια βόλτα αλλά δεν το βρήκα στον Παπασωτηρίου. Δυστυχώς δεν προλάβαινα να περάσω και από την Πρωτοπορία.

Link to comment
Share on other sites

Αχ και να το είχα τυπωμένο στα χέρι μου και να το διάβαζα:beer:και να πέρναγα ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα τον γνωστό βιβλίοφιλο της οικογένειας να το βρει το πρωί αλλά, προς μεγάλη ντροπή του και αίσχος του, δεν κατάφερε να το ξετρυπώσει. :lol: Αλλά επιφυλάσσεται. Δεν μπορεί! Είναι θέμα της τιμής να ανακαλύψει και να το αγοράσει.

Άρα βλέπω το διάβασμα μέσα στο Νοέμβριο. :book:

Link to comment
Share on other sites

Εψές στον Παπασωτηρίου του Mall μ' ενημέρωσαν πως θα το έχουν μέσα σην εβδομάδα που μας έρχεται. Είχε μπει σαν τίτλος στην αποθήκη, αλλά δεν είχε γίνει ακόμα η διανομή. Οπότε υπομονή λίγες μέρες και θα το έχω στα χέρια μου (αν και θα το διαβάσω μετά το νανόριμο)

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και ξεκίνησα ήδη το διάβασμα. Οι πελάτες μπορούν να περιμένουν!

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα, ξεφύλλισα το "λεξικό" στην αρχή αλλά το προσπέρασα για να μη σποϊλιεραστώ.Θα το κοιτάζω μόνο όταν θέλω να ψάξω κάποιο όρο. Τελειώνω τώρα την εισαγωγή :)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου αντίτυπο έχει ήδη αγοραστεί (με ιδιαίτερη... γενναιότηταlaugh.gif ) αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα στα χέρια μου.

 

Όμως, αν και δεν θέλω να γκρινιάζω τέτοιες ευχάριστες στιγμές, δεν μπορώ και θα το πω: Κοιτάξτε τα τρία παρακάτω links: To βιβλίο είναι κατηγοριοποιημένο στην "Παιδική και Εφηβική Λογοτεχνία".

 

http://www.perizitit...roductid=191731

 

http://thebookstore....e02ad1d07ea1525

 

http://www.paper-boo...w&bookID=159880

 

Δεν το έχω διαβάσει και ίσως κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι απευθύνεται σε ενήλικες. Αν ισχύει αυτό (επιφύλαξη), γιατί οι Εκδόσεις Πατάκη αφήνουν να κατηγοριοποιηθεί (ή το κατηγοριοποιούν οι ίδιες) έτσι; Με αυτόν τον τρόπο χάνεται το target group. Αν έχω δίκιο, ίσως ο Λευτέρης πρέπει να μιλήσει με κάποιον υπεύθυνο για την προώθηση από κεί.

 

Το συμπέρασμά μου από αυτό, αφού με πληροφορήσει κάποιος που το έχει διαβάσει για το αν όντως απευθύνεται σε ενήλικες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

[...]

Όμως, αν και δεν θέλω να γκρινιάζω τέτοιες ευχάριστες στιγμές, δεν μπορώ και θα το πω: Κοιτάξτε τα τρία παρακάτω links: To βιβλίο είναι κατηγοριοποιημένο στην "Παιδική και Εφηβική Λογοτεχνία".

[...]

 

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά είπα να περιμένω να δω. Μάλλον έχεις μεγαλύτερη περιέργεια από μένα :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου αντίτυπο έχει ήδη αγοραστεί (με ιδιαίτερη... γενναιότηταlaugh.gif ) αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα στα χέρια μου.

 

Όμως, αν και δεν θέλω να γκρινιάζω τέτοιες ευχάριστες στιγμές, δεν μπορώ και θα το πω: Κοιτάξτε τα τρία παρακάτω links: To βιβλίο είναι κατηγοριοποιημένο στην "Παιδική και Εφηβική Λογοτεχνία".

 

http://www.perizitit...roductid=191731

 

http://thebookstore....e02ad1d07ea1525

 

http://www.paper-boo...w&bookID=159880

 

Δεν το έχω διαβάσει και ίσως κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι απευθύνεται σε ενήλικες. Αν ισχύει αυτό (επιφύλαξη), γιατί οι Εκδόσεις Πατάκη αφήνουν να κατηγοριοποιηθεί (ή το κατηγοριοποιούν οι ίδιες) έτσι; Με αυτόν τον τρόπο χάνεται το target group. Αν έχω δίκιο, ίσως ο Λευτέρης πρέπει να μιλήσει με κάποιον υπεύθυνο για την προώθηση από κεί.

 

Το συμπέρασμά μου από αυτό, αφού με πληροφορήσει κάποιος που το έχει διαβάσει για το αν όντως απευθύνεται σε ενήλικες ή όχι.

 

Πράγματι κι εμένα μου έκανε εντύπωση χτες όταν το ζήτησα από τα κεντρικά, που με έστειλαν στο υπόγειο και βρέθηκα στα βιβλιαράκια για τα πιτσιρίκια.

 

Έχω ήδη διαβάσει πάνω από το ένα τρίτο και βεβαιότατα το βιβλίο απευθύνεται σε ενήλικες.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι κι εμένα μου έκανε εντύπωση χτες όταν το ζήτησα από τα κεντρικά, που με έστειλαν στο υπόγειο και βρέθηκα στα βιβλιαράκια για τα πιτσιρίκια.

 

Έχω ήδη διαβάσει πάνω από το ένα τρίτο και βεβαιότατα το βιβλίο απευθύνεται σε ενήλικες.

Έστω και ακούσια, ο Λευτέρης θα ανδρώσει μια νέα γενιά φαντασάδων. :medieval:

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν θέλω τέτοια. Κατά πρώτον: τα καλά πράγματα τα δίνουμε στα παιδιά. Κατά δεύτερον: οι Έλληνες, από εδώ κι εμπρός θα ενηλικιώνονται (επίσημα τουλάχιστον διότι μέχρι στιγμής ισχύει ανεπίσημα) στα 35, οπότε καλά κάνουν και προωθούν το βιβλίο ως παιδικό-εφηβικό.:tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Μια άλλη εξήγηση λέγεται marketing. Το παιδικό «πουλάει» περισσότερο :kid:! Έρχονται και Xmas … :xmas:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο Λευτέρη, καλές πωλήσεις!

Πόσα είναι τα βιβλία της σειράς, αν επιτρέπεται;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο ΜΠΡΑΒΟ!!!! Χιλιάδες συγχαρητήρια!! Να σκίσεις κι αυτό να 'ναι μόνο η αρχή, εύχομαι!! :thmbup: :thmbup: :thmbup: :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Και κλασσικά ρίξτε μια ματιά σε ΤΙ άλλο κατηγοριοποιεί ως παιδικό-εφηβικό ο Πατάκης. Τον Τέρρυ Πράτσετ (ας πούμε το Πυραμίδες ή ο Απίθανος Μόρις δεν είναι διόλου παιδικοεφηβικά κατά τη γνώμη μου, άσχετα αν έχουν εφήβους για πρωταγωνιστές) και τους Οτόρι της Λιαν Χέρν (σφαγές, εταιρίες δολοφόνων, τα μαλλιά της νεαρής πρωταγωνίστριας που παίρνουν φωτιά on screen και της καίνε το μισό σκαλπ και το κομμένο κεφάλι του καλού άρχοντα που σαπίζει στα τείχη της κουρσεμένης του πόλης- ΑΛΛΑ και πάλι ο πρωταγωνιστής ξεκινά ως έφηβος). Νομίζω ότι ο Φιλάρετος του έκανε τη ζημιά του Λευτέρη...

 

Πάντως για μέγεθος της σειράς, εσωτερικές (laugh.giflaugh.giflaugh.gif) πληροφορίες μιλούν για τέσσερα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Για τον Πράτσετ, το Pyramids με τίποτα δεν είναι παιδικό-εφηβικό (δηλαδή κλαίω στην ιδέα και μόνο) αλλά το Amazing Maurice το έχει γράψει για εφήβους και έχει πάρει κι ένα βραβείο εφηβικής λογοτεχνίας. Οπότε, ο εκδοτικός -από σπόντα ή όχι - αυτό το πιασε.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, ναι, Ψυχογιός. Του τα 'χω κι αυτουνού μαζεμένα για τον Πράτσετ, οπότε βρήκα ευκαιρία να θάψω. Πρέπει να ζητήσω συγνώμη. Το θέμα με τους Οτόρι μένει βεβαίως κι είναι πιο χαρντκορ από τον Μορίς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές, τα καλά λόγια, την προώθηση και γενικά τη θέρμη με την οποία έχετε αγκαλιάσει το βιβλίο. Διπλό ευχαριστώ σε όσους αφιερώνουν χρόνο για την ανάγνωσή του ή έχουν βάλει στο πρόγραμμα να το κάνουν. Ελπίζω η εμπειρία να σας αποζημιώσει.

 

Σήμερα το πήρα κι ο ίδιος στα χέρια μου (εννοώ τα δωρεάν αντίτυπα του συγγραφέα, το είχα ήδη δει και ξεφυλλίσει και είχα διαβάσει και τα δοκίμια). Εμφανίσιμο είναι, τολμώ να πω.

 

Για τα ζητήματα που θέσατε:

 

- Ο τυπογράφος το παρέδωσε κάπως ξαφνικά, νωρίτερα απ' ότι το περιμέναμε, είναι κι οι εκλογές στη μέση... Όπως σε όλα τα βιβλία - η διανομή θα χρειαστεί περίπου δυο εβδομάδες για να ολοκληρωθεί. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιος αλγόριθμος για να προβλέψετε πού θα το βρείτε και πού όχι. Για παράδειγμα, σε κάποια βιβλιοπωλεία στη Θεσσαλονίκη έχει πάει ήδη, ενώ στο μεγάλο και κεντρικό Metropolis στην Αθήνα δεν είχε φτάσει ως το μεσημέρι. Λογικά, ως το Σάββατο (14/11) θα είναι παντού στην Αθήνα και στα μεγάλα της επαρχίας (Θεσσαλονίκη-Πάτρα τουλάχιστον) και ως το άλλο Σάββατο (21/11) θα βρίσκεται παντού

 

- το πλάνο που έχω κάνει (και σκοπεύω να τηρήσω) αντιστοιχεί σε τέσσερα βιβλία. Φυσικά, δεν προλαβαίνω να τα γράψω αρκετά γρήγορα για τις ανάγκες του BladeRunner:D Το καθένα θα είναι αυτοτελές, με τη δική του ολοκληρωμένη πλοκή, αλλά θα αφήνει και κάποια γενικότερα ερωτήματα ανοιχτά για τη συνέχεια

 

- Το βιβλίο μου βγήκε στα πλαίσια της σειράς "Φαντασία" κι όχι της σειράς "Φαντασία για παιδιά και νέους". Όπως στους περισσότερους εκδοτικούς οίκους στην Ελλάδα, και στον Πατάκη το φανταστικό αποτελεί μικρό τμήμα. Για καθαρά διοικητικούς λόγους, υπάγεται στην παιδική λογοτεχνία, χωρίς να θεωρείται μέρος της. Αυτό σημαίνει (δυστυχώς) ότι την ακολουθεί στον κατάλογο, ότι είναι δίπλα της στα ράφια όπως έχουν οργανώσει το βιβλιοπωλείο τους κτλ. Σημαίνει επίσης πως έχει τον ίδιο υπεύθυνο προτάσεων με αυτή, τον ίδιο υπεύθυνο μάρκετινγκ κτλ. Δε σημαίνει ότι θεωρούν το ίδιο πράγμα παιδικό βιβλίο και βιβλίο φαντασίας. Μια από τις βασικές ιδέες για την παρουσίαση που μάλλον θα γίνει μαζί με την παρουσίαση για το καινούριο βιβλίο των Οτόρι είναι "φαντασία για ενήλικες". Προφανώς θέλουν να στηρίξουν την αυτονομία της σειράς "Φαντασία" και να στοχεύσουν το σωστό κοινό. Όπως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή, μπορεί να δημιουργηθεί σύγχυση σε κάποιους αναγνώστες και κάποιους βιβλιοπώλες, αλλά από τη στιγμή που το έχουν υπόψη τους, δεν περνάει από το χέρι μου να κάνω κάτι. [Αν θέλετε να συζητήσουμε το κατά πόσον είναι απαραίτητος ο προσδιορισμός "για ενήλικες" ή υπονοεί πως η φαντασία απευθύνεται κατά πρώτο λόγο σε νέους/εφήβους, πολύ ευχαρίστως να συμμετάσχω. Αλλά όχι σε αυτό εδώ το τόπικ]

 

 

Αντε, και στα δικά σας οι ακόμη ανέκδοτοι!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σήμερα το πήρα κι ο ίδιος στα χέρια μου (εννοώ τα δωρεάν αντίτυπα του συγγραφέα, το είχα ήδη δει και ξεφυλλίσει και είχα διαβάσει και τα δοκίμια). Εμφανίσιμο είναι, τολμώ να πω.

 

 

Χουχου, ήμουν κι εγώ εκεί!:friends: Είχε πλάκα η σκηνή που το δειγμάτιζα στον περιπτερά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως στους περισσότερους εκδοτικούς οίκους στην Ελλάδα, και στον Πατάκη το φανταστικό αποτελεί μικρό τμήμα. Για καθαρά διοικητικούς λόγους, υπάγεται στην παιδική λογοτεχνία, χωρίς να θεωρείται μέρος της. Αυτό σημαίνει (δυστυχώς) ότι την ακολουθεί στον κατάλογο, ότι είναι δίπλα της στα ράφια όπως έχουν οργανώσει το βιβλιοπωλείο τους κτλ. Σημαίνει επίσης πως έχει τον ίδιο υπεύθυνο προτάσεων με αυτή, τον ίδιο υπεύθυνο μάρκετινγκ κτλ.

 

ΟΚ, αυτό εξηγεί πολλά. Αλλά, δυστυχώς, η εσωτερική δομή του εκδοτικού οίκου δεν μπορεί να φτάσει μέχρι (και φυσικά δεν απασχολεί) τον αναγνώστη που βλέπει στο online ή στο κανονικό βιβλιοπωλείο το "Κοράκι" δίπλα στα παιδικά / εφηβικά και μακριά π.χ. από τον Τόλκιν ή τον Kay ή τη Χρήστου και τον Πάσχο, για να μιλήσουμε για τα ελληνικά. Καταλαβαίνω βέβαια ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Όσο μοιρολατρικο και ν' ακούγεται, είναι μέρος της ελληνικής πραγματικότητας.

Το κόβω εδώ όμως για να μην σπάμάρουμε το τόπικ. Ελπίζω το επόμενο ποστ μου να είναι η γνώμη μου για το βιβλίο.rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..