Jump to content

ΕΛΟΣ


Solonor
 Share

Recommended Posts

http://www.biblionet.gr/book/143557/%CE%A4%CF%83%CE%B1%CE%BB%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%82,_%CE%A0%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%82/%CE%88%CE%BB%CE%BF%CF%82

 

Το διάβασα σε παραλία της Χαλκιδικής, την ώρα που το κύμα έγλειφε την άμμο και οι διπλανές κυρίες συζητούσαν πως το πιο επικίνδυνο μέρος στον κόσμο είναι το κρεβάτι διότι εκεί πεθαίνει το 90% των ανθρώπων.

Το εξώφυλλο το βρήκα όμορφο και ταιριαστό. Όμως οφείλω να ομολογήσω πως το κείμενο στο οπισθόφυλλο με απώθησε. Εκείνο το "σχεδόν μινιμαλιστική dark αισθητική και στιλιζαρισμένη κινηματογραφική αφήγηση" με προϊδέασε για αρλούμπα επικών διαστάσεων. Και φυσικά δε θα το διάβαζα αν δεν είχα θετικές συστάσεις. Καταγγέλω λοιπόν τον συγγραφέα γι' αυτό. Στο περιεχόμενο τώρα!

Λοιπόν, το βιβλίο με ενθουσίασε. Πολύ καλή ιδέα, πολύ δυνατή και ατμοσφαιρική εκτέλεση, φοβερό τέλος. Μικρό, όσο ακριβώς πρέπει και πανίσχυρο. Μια σφαλιάρα τρόμου ή τσεκούρωμα ή ξαντέριασμα τελοσπάντων! Από τα πολύ καλά έργα της κατηγορίας που έχω διαβάσει (ανεξαρτήτου εθνικότητας του δημιουργού) και σίγουρα από τα καλύτερα που έχει εκδόσει η Ars Nocturna.

Κύριε Τσαλπατούρε τα συγχαρητήρια μου!

Edited by RObiN-HoOD
biblionet link
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλος, Πέτρος Τσαλπατούρος. Ενδιαφέρον διήγημα τρόμου, με ενδιαφέρον στήσιμο και ενδιαφέρουσες θεωρίες. Επίσης ενδιαφέροντες χαρακτήρες και πολύ ενδιαφέρον τέλος. Γενικά το ξεκοκκάλισα σε ελάχιστο χρόνο, μπορεί και λιγότερο από μια ώρα. Πολύ-πολύ-πολύ ενδιαφέρον κι αναρωτιέμαι αν ο συγγραφέας έχει έτοιμο προς έκδοση κάποιο άλλο του κείμενο (brainz? brainz?) γιατί σύμφωνα με το βιογραφικό του, δεν έχει εκδώσει κάτι άλλο.

 

Το διάβασα κι εγώ πριν από λίγες μέρες και η γνώμη μου παραμένει η ως άνω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Spam sorry:

Το διάβασα σε παραλία της Χαλκιδικής, την ώρα που το κύμα έγλειφε την άμμο και οι διπλανές κυρίες συζητούσαν πως το πιο επικίνδυνο μέρος στον κόσμο είναι το κρεβάτι διότι εκεί πεθαίνει το 90% των ανθρώπων.

 

Γιατί επικίνδυνο; Συνήθως φεύγεις στον ύπνο, άλλες με ένα χαμόγελο στο σφύξιμο ψηλοκάπουλης ρωσίδας, κάποιες φορές έχεις και κάποιον από δίπλα να σου κρατά το χέρι.

 

Προτιμότερο δηλαδή να γίνεις κομμάτια στις ρόδες ενός τρένου;

 

End of spam.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι Ντίνο σκεφτόμουν πως με τέτοια μπουρδολογία ακόμα και οι παραλίες γίνονται πιο επικίνδυνες από τα κρεβάτια.

Link to comment
Share on other sites

άλλες με ένα χαμόγελο στο σφύξιμο ψηλοκάπουλης ρωσίδας,

Ντίνο μ'αρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το διάβασε κάποιος άλλος? Μου αρέσει ο τίτλος και το εξώφυλλο, πράγμα σπάνιο για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασε κάποιος άλλος? Μου αρέσει ο τίτλος και το εξώφυλλο, πράγμα σπάνιο για μένα.

Εγώ, μια ζεστή μέρα του Σεπτεμβρίου (το αναφέρω στο "Τι διαβάσατε")

 

Γενικά πολύ δυνατό σφηνάκι (γιατί βιβλίο δεν το λες με τίποτα έτσι μικρό που είναι) γεμάτο με πολύ δυνατές εικόνες και μεταφυσική φρίκη. Προτεινόμενο, αν και θα μπορούσε άνετα να είναι το κυρίως κομμάτι μιας ανθολογίας παρά αυτοτελής νουβέλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει μια ενδιαφέρουσα ιδέα που φλερτάρει τόσο με τον Τρόμο όσο και με την Ε.Φ. [Μάλιστα, τυπικά, αν έπρεπε να αποφασίσουμε με το πιστόλι στον κρόταφο σε ποιο είδος ανήκει, τότε η δική μου εκτίμηση θα ήταν Ε.Φ. Αλλά αυτό είναι τελείως θεωρητικό και δευτερεύον.]

Στην πραγματικότητα πρόκειται για διήγημα. Υπολόγισα το μέγεθός του στις 13700 λέξεις.

Δεν με ενθουσίασε το ύφος του. Οι χαρακτήρες τρέχουν από δω κι από κεί σχεδόν διεκπεραιωτικά. Βέβαια παραδέχομαι ότι αυτό το απαιτεί κατά κάποιο τρόπο και η ιδέα, αλλά δεν το είδα να γίνεται ατμοσφαιρικά, παρά το ότι η πλοκή προσέφερε τις κατάλληλες ευκαιρίες. Δεν μπόρεσα ούτε πρόλαβα να ταυτιστώ στο ελάχιστο με τους χαρακτήρες και αυτά που τραβάνε και υποφέρουν.

Ούτε το τέλος με εντυπωσίασε, αφού ουσιαστικά αποτελεί επεξήγηση της κεντρικής ιδέας.

Γενικά, για μένα ήταν ένα ΟΚ ανάγνωσμα αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Από τα πολύ καλά βιβλία που διάβασα πέρσυ. Κλειστοφοβικό, γρήγορο και δυνατές τρομοσκηνές.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το αγόρασα σήμερα με 3 ευρώ, και ίσως διαβαστεί μέσα στο μήνα! Μόνο θετικά σχόλια έχω ακούσει, για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αντιγραφή από σχολιασμό του βιβλίου στο τόπικ 50 βιβλία για το 2011:

 

Πολύ δυνατό σφηνάκι που μακάρι να ήταν μεγαλύτερο κατά 200 σελίδες τουλάχιστον, για μεγαλύτερη απόλαυση, αλλά και έτσι μικρό που ήταν μια χαρά με εξέπληξε. Πολύ καλογραμμένο, ωραίος ο τρόπος εξιστόρησης της υπόθεσης μέσω γραμμάτων, ημερολογίων κ.α. των διαφόρων χαρακτήρων του βιβλίου, που βέβαια δεν ήταν και τόσο καλά σκιαγραφημένοι λόγω του μεγέθους του βιβλίου, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα αυτό. Εμένα μου άρεσαν οι ιντριγκαδόρικες ιδέες του βιβλίου με τις διάφορες θεωρίες για τον χρόνο και τον χώρο, πραγματικά πολλή τροφή για σκέψη, και εκτός των ιδεών ήταν και ωραίες ορισμένες σκηνές, με τις κατάλληλες δόσεις τρόμου και φρίκης, και το τέλος σίγουρα πολύ καλό και αρκετά δυνατό. Μπράβο στον συγγραφέα, μακάρι να εκδώσει και άλλα βιβλία γιατί φαίνεται ότι έχει φρέσκες ιδέες και ταλέντο!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Για Το ΕΛΟΣ του Τσαλπάτουρου λέτε; Κατ' εμέ είναι από τα καλύτερα sci-fi horror της χώρας μας. Πανέξυπνο και ιδιοφυες που αξιοποιεί στο έπακρον την ιδέα των time-loops και των προσωπικών ψυχολογικών εμμονών των ηρώων....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ένα πολύ ωραίο, αλλά μικρό βιβλίο, με μια ιστορία περισσότερο επιστημονικής φαντασίας και λιγότερο τρόμου.
Αυτό που με εντυπωσίασε είναι ότι "χωρίς ιδιαίτερο λόγο", με κράτησε και ήθελα να προχωράω από τη μία σελίδα στην επόμενη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισε και εμένα επιστημονική φαντασία! Ευχαριστώ πολύ που το είπατε και εσείς! Γιατί κάποια στιγμή έλεγα στον εαυτό μου ότι είμαι κολλημένος με το SCI - FI τελευταία που βλέπω παντού στοιχεία του.... ακόμα και σε βιβλία τρόμου σαν του Πέτρου.

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ωραίο μείγμα εφ / horror

 

ταιριαστός τίτλος και εξώφυλλο

 

στα συν το μικρό μέγεθος, το κάνει εξαιρετικά ευκολοδιάβαστο

 

εξαιρετική η κεντρική ιδέα με το φαινόμενο του Έλους που βασικά είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της νουβέλας (ή μήπως να το πω μεγάλο διήγημα;)

 

πολύ μείον το τέλος που ο συγγραφέας υποβιβάζει τις πολύ καλές ιδέες του σε... τύπου ζομποκατάσταση. Ειδικά με τα θραύσματα επικοινωνιών μεταξύ των ειδικών δυνάμεων... πιο κλισέ και κουρασμένο πεθαίνεις

 

λίγο μείον η κάπως υπερβολικά απλοϊκή γλώσσα, αλλά γούστα είναι αυτά...

 

πρόσημο : θετικότατο. Περιμένουμε περισσότερο από έναν άνθρωπο που δείχνει να έχει και όραμα και μεράκι και τις ικανότητες να υλοποιήσει τις ιδέες του. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το θέμα του ιδιαίτερο. Δεν θα μιλήσω για αυτό, καθώς αυτό είναι που ο συγγραφέας κρύβει με έντεχνο τρόπο. Ξεκινά με σημειώματα, ηχογραφήσεις, και αυτό είναι που στην αρχή λίγο ξενίζει και μπερδεύει (εσκεμμένα), αλλά σύντομα όλα μπαίνουν στη θέση τους.

Μου άρεσε αρκετά, με παρέσυρε, αν και έχει στακάτο λόγο(δεν είμαι του κοφτού λόγου).

Μείον: Θα μπορούσε να γίνει ένα μεγαλύτερο βιβλίο, με μεγαλύτερες δόσεις τρόμου και θα μπορούσε να μας κάνει να δεθούμε με τους χαρακτήρες.


Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυνατό βιβλιαράκι (μόνο λόγω μεγέθους). Εξαιρετική η ιδέα, που όπως έχει αναφερθεί παραπάνω, ταιριάζει τόσο στον τρόμο, όσο και στην ΕΦ. Το μικρός του μέγεθος και ο τρόπος με τον οποίο είναι γραμμένο βοηθά στο να διαβαστεί στο άψε-σβήσε. Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος με το βιβλίο, αν και άφησε μερικά αναπάντητα ερωτήματα στο τέλος, όπως αυτό με τα «ζόμπι», που εκτός απ' τη σπλατεριά της υπόθεσης δεν νομίζω να βοήθησαν σε κάτι άλλο, και ήταν εντελώς αδικαιολόγητη η εμφάνισή τους. Σίγουρα θα μπορούσε να αξιοποιηθεί και με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος σε μια πιο ολοκληρωμένη νουβέλα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δυνατό βιβλιαράκι (μόνο λόγω μεγέθους). Εξαιρετική η ιδέα, που όπως έχει αναφερθεί παραπάνω, ταιριάζει τόσο στον τρόμο, όσο και στην ΕΦ. Το μικρός του μέγεθος και ο τρόπος με τον οποίο είναι γραμμένο βοηθά στο να διαβαστεί στο άψε-σβήσε. Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος με το βιβλίο, αν και άφησε μερικά αναπάντητα ερωτήματα στο τέλος, όπως αυτό με τα «ζόμπι», που εκτός απ' τη σπλατεριά της υπόθεσης δεν νομίζω να βοήθησαν σε κάτι άλλο, και ήταν εντελώς αδικαιολόγητη η εμφάνισή τους. Σίγουρα θα μπορούσε να αξιοποιηθεί και με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος σε μια πιο ολοκληρωμένη νουβέλα.

 

Λίγο ντροπή που βαριέμαι να κάνω δικά μου σχόλια, αλλά νομίζω πως ο Mesmer με κάλυψε απόλυτα. Ελπίζω να του δοθεί η ευκαιρία (του συγγραφέα) και να εκδώσει και άλλα τέτοια ωραία και δυνατά βιβλία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι αν ήτανε ζεστή η μέρα που το διάβασα ή όχι, πάντως τούτο δω ήτανε σίγουρα κρύο (μπρρρ) :p

 

Πολύ ευκολοδιάβαστο, πολύ ξεκούραστο, έφευγε σαν το νερό. Ωραία ιδέα (αδιαφορώ για την πρωτοτυπία της γιατί ο τρόπος με τον οποίο είναι δοσμένο εμένα δε με έκανε να σκέφτομαι άλλα αντίστοιχα πράγματα) και ωραία δομημένη. Στα αρνητικά, για μένα, η γλώσσα είναι λίγο λίγη, το λεξιλόγιο ελαφρώς περιορισμένο.

 

Θα διάβαζα σίγουρα το επόμενο βιβλίο του κυρίου συγγραφέα :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ καλο. Αφου εψαχνα να βρώ και αλλα του ιδιου συγγραφέα. Δυστυχως μου είπαν οτι δεν εχει κυκλοφορήσει κατι αλλο  :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το βιβλίο είχα ακούσει πολλά καλά λόγια. Το μέγεθός του σε προσκαλεί να το διαβάσεις και θα το κάνεις πριν καν τελειώσεις τον καφέ σου. Μου άρεσε το εξώφυλλο αρκετά, αλλά η γραμματοσειρά που χρησιμοποιούν για το όνομα του συγγραφέα ήταν πολύ κακή επιλογή κατά τη γνώμη μου. Η σελιδαρίθμιση δεν μου άρεσε, πάει λίγο περίεργα, μία πάνω δεξιά, μία κάτω αριστερά, κι έπειτα το αντίθετο.

 

Τώρα πάμε στο ζουμί: η ιδέα είναι ενδιαφέρουσα και η εκτέλεση της με τις μαρτυρίες θυμίζει ταινία, κάνοντας το κείμενο ζωντανό κι ευκολοδιάβαστο. Το τέλος όμως δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα. Πάντως, η όλη υπόθεση είναι περισσότερο τρόμος/επιστημονική φαντασία, παρά το ένα ή το άλλο, από μόνα τους.

 

Η γλώσσα είχε κάποιες αδυναμίες: γίνονται επαναλήψεις ίδιων λέξεων, και στους διαλόγους πρόσεξα το πολύ συχνό "λάθος" του ότι οι χαρακτήρες μιλάνε ο ένας στον άλλο με τα ονόματά τους.

 

Οι χαρακτήρες: νιώθω ότι δεν τους γνώρισα καθόλου αν εξαιρέσετε τον Άγγελο. Τον Άγγελο τώρα, τον χάρηκα με την τρέλα του, όμως δε γίνεται όλοι οι πατεράδες να λένε την κόρη "πριγκίπισσα", δεν γίνεται όλες οι γυναίκες τους να γουστάρουν μόνο ένα τύπο λουλουδιού ο οποίος να είναι παντού στα γεγονότα της ζωής τους, και δεν γίνεται όλα τα κοριτσάκια να φοράνε γαλάζιο φόρεμα με φιόγκο και άσπρα παπούτσια. Προφανώς υπερβάλλω, μα αυτό που εννοώ είναι ότι μου φάνηκε λίγο κλισέ.

 

Υπάρχουν αρκετά δυνατές στιγμές στο κείμενο, μα κάπου με ξένιζαν, πχ: είναι μία που τη σαπίζει ένας στο ξύλο και λέει η κοπελιά "Έφυγε και με άφησε μόνη με τις σκέψεις μου". Ποιες σκέψεις κάνεις δηλαδή όταν ένας τύπος σου έχει μόλις σπάσει τα μισά κόκαλα; Τέλος πάντων, δεν έχω πολλά τέτοια παραδείγματα οπότε ας μην το αδικώ.

 

Τελικά, είναι 3/5 για μένα, καλό και μέχρι εκεί :)

Edited by Natasha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Απο τα λιγα βιβλια που τελειωσα χωρις να το αφησω απο τα χερια μου,βοηθησε και το μικρο του μεγεθος φυσικα,αλλα ο κυριος λογος ειναι οτι με κρατησε αυτη η περιεργη,πολυπλοκη και ανατριχιαστικη ιστορια.Ειχε καποια κλισε κομματια αλλα σαν συνολο ηταν αξιοπρεπεστατο και πολυ ατμοσφαιρικο για τα Ελληνικα δεδομενα.Μπραβο στον Τσαλπατουρο κι ας μην ξαναγραψε κατι αλλο.Η μηπως εγραψε?

 

 

8/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχουμε κανα νέο από τον συγγραφέα; Θα βγάλει τίποτε άλλο; Το "Έλος" μας προϊδέασε για μεγάλα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το τελείωσα, ένα από τα περίφημα αποκτήματα μου από το φετινό Φαντάστικον.

 

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Πολύ καλή ιδέα, αρκετά διαφορετική από ότι έχουμε συνηθίσει σε χρονικά παράδοξα. Η αφήγηση μέσα από μαρτυρίες, ημερολόγια, ηχητικά ντοκουμέντα κτλ. βοήθησε αν και σε αρκετά σημεία ήταν μη αληθοφανές.

 

Το μέγεθος του ήταν ότι πρέπει, το τέλος του αν και αναμενόμενο πια ταίριαζε απόλυτα και η ιδέα για το πως προκύπτει το ΕΛΟΣ χωράει μεγάλη ανάπτυξη. Η γραφή του απλή, σε μερικά σημεία αρκετά απλοική, αλλά χωρίς να κουράζει.

 

Κρίμα που δεν έγραψε τίποτα άλλο ο συγκεκριμένος, θεωρώ ότι έχει πολύ καλές ιδέες και δυναμισμό.

 

7/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..