Jump to content

Η πολύτιμη τρίτη ματιά της επιμέλειας ή ο στενός κορσές της;


Μάρβιν ΑΑΠ
 Share

Recommended Posts

Guest melissoula
.........θέλω ο διορθωτής-επιμελητής να επεμβαίνει πολύ.

Τυπογραφικά, ορθογραφικά, εκφραστικά, εννοιολογικά, ιστορικά, λογικά και πραγματολογικά λάθη, προβλήματα ρυθμού, χαρακτήρων, πλοκής, τα πάντα. .........

 

 

Αυτό υποθέτω ότι κάνουν οι καλοί επιμελητές.

 

Ο συγγραφέας είναι από τη φύση του γραψίματος καταδικασμένος να έχει συνεχείς μικρές (και καμιά φορά μεγάλες) ήττες. Ένας συνεργάτης που θα σώσει τις πιο πολλές απ' αυτές είναι μια ανεκτίμητη βοήθεια.

 

Γιατί "καταδικασμένος";

Link to comment
Share on other sites

Γιατί "καταδικασμένος";

 

Γιατί το γράψιμο είναι ανθρώπινη ασχολία και ως τέτοια δεν μπορεί να είναι τέλειο -τι είναι τέλειο άλλωστε; Αφού λοιπόν δεν είναι τέλειο, ο συγγραφέας μοιραία θα κάνει κάποια λάθη, τα περισσότερα από τα οποία θα είναι στην πρώτη γραφή και κάποια από αυτά θα παραμείνουν και μετά την επιμέλεια, είτε γιατί ξέφυγαν από όλους, είτε επειδή απλώς "πρέπει" να μείνουν αφού χωρίς αυτά δεν υπάρχει ιστορία. Π.χ. στην ιστορία μου ο ήρωας ταξιδεύει πιο γρήγορα απ' το φως έτσι ώστε μπορεί να μεταφέρεται στο παρελθόν. Αυτό, όσο λάθος και να είναι επιστημονικά, δεν έχει νόημα να αλλάξει αν η ιστορία μου βασίζεται πάνω σ' αυτή την δυνατότητα. Τα υπόλοιπα ανθρώπινα λάθη, τυπογραφικά, έκφρασης κλπ. φυσικά μπορούν και πρέπει να διορθωθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 14 years later...
On 8/5/2009 at 2:11 PM, Μάρβιν ΑΑΠ said:

Προσωπικά μπαλαντζάρω ανάμεσα σε δύο γνώμες: από την μία θα ήθελα οι παρεμβάσεις να περιορίζονται σε ορθογραφικές και τυπογραφικές αβλεψίες, να είναι όσο το δυνατόν λιγότερες, για να κρίνεται όσο το δυνατόν πιο άμεσα τι θέλει να πει ο ποιητής. Από την άλλη πλευρά, γιατί να μη βελτιώνεται το βιβλίο από την καλοπροαίρετη κριτική, προτού φτάσει στα χέρια των αναγνωστών; Και γιατί αυτό να μην εξυπηρετεί ό,τι θέλει να πει ο ποιητής;

Στο πρώτο ουσιαστικά επιτρέπεις στον καλλιτέχνη να εκφραστεί ελεύθερα. Στο δεύτερο παρεμβαίνεις στην ελευθερία του και την διαστρεβλώνεις καθώς γράφεις κάτι που δεν έγραψε. Εγώ είμαι υπερ της ελευθερίας και κατά της λογοκρισίας οπότε είμαι υπέρ του πρώτου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..