Jump to content

3ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Διηγήματος από το Diavasame.gr


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Έλαβα προχτές αυτό το μήνυμα, αλλά ξέχασα να σας το προωθήσω. Το μόνο που έχω να σας προετοιμάσω γι' αυτό είναι ότι στο διαγωνισμό δε μπορούν να λάβουν μέρος όποιοι μέχρι την ημερομηνία λήξης (2/12) έχουν εκδόσει βιβλίο δικό τους.

 

3ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

 

Το Diavasame.gr προκηρύσσει τον 3ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ. Τα διηγήματα των δυο προηγούμενων διαγωνισμών, με τίτλους «τα πρώτα δώδεκα βήματα» και «19 νέα βήματα», κυκλοφορούν σε βιβλία, από τον ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗ. Συμμετοχή ελεύθερη για όσους δεν έχουν εκδώσει βιβλίο με πονήματά τους. Θέμα επίσης ελεύθερο, με μέγιστο όριο λέξεων τις 2.000. Λήξη υποβολής διηγημάτων 2/12/09.

 

Βραβεία συνολικής αξίας μεγαλύτερης των 2.500 ευρώ.

 

Λεπτομέρειες συμμετοχής, στο www.diavasame.gr σελίδα «Νέα».

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Με ενημέρωσαν απο τη συντακτική ομάδα του diavasame, οτι το διήγημα που ειχα στείλει στον διαγωνισμό, βρίσκεται ανάμεσα στα 20 που τους άρεσαν περισσότερο. Να πω την αλήθεια, χάρηκα, αλλά και πάλι ξαφνιάστηκα, διότι το συγκεκριμένο διήγημα που ειχα γράψει πολύ καιρό πριν το διαγωνισμό, είχε έκταση 3000 λέξεις. Επειδή το είχα και καθόταν στα αρχεία μου, αποφάσισα να το ''κόψω'' και να το στείλω.

Βέβαια, όταν κόβεις ένα απο τα δημιουργήματα σου, πολλές φορές δεν είναι αυτό που πραγματικά σε εκφράζει. Έτσι, το έστειλα γιατι δεν είχα τίποτα να χάσω. Ίσως γιατί δεν πιστευα οτι θα έβρισκε το συγκεκριμένο διήγημα, μια θέση σε αυτά που θα ξεχώριζαν. Αν μπορούσα να το φανταστώ, θα το έφτιαχνα ακόμη καλύτερο...

 

Να συμπληρώσω, οτι αυτό ειναι ενα μικρό ταρακουνημα, να ξε-αραχνιάσω τη φαντασία μου, να τιθασεύω τη τεμπελιά μου και να θυσιάσω λίγες ώρες ύπνου για να τελειώσω δύο παιδικά παραμύθια που τα παλεύω εδω και καιρό. Αν κ το ένα το έχω ήδη καταθέσει στο εργαστήριο..

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, κοριτσάκι! first.gif Άντε να σε δούμε και στα ράφια. Κι όχι μόνο έτσι, μαζί με άλλους, αλλά και μόνη σου γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Αχ ωραίες ειδήσεις να ζεσταίνεται η ψυχή σου. Μπράβο Χριστίνα! Πάντα τέτοια και εις ανώτερα! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Νομίζω η ιδέα σου να εκμεταλευτείς την ψυχολογική ώθηση για να δουλέψεις κι άλλο είναι κάτι από το οποίο πρέπει να παραδειγματιστούμε όλοι:first:

Link to comment
Share on other sites

Αστεία αστεία το Διαβάσαμε δέχεται κάποια σφφ κομμάτια στο διαγωνισμό. Τουλάχιστον έχουμε την αναλογική μας εμρίδα στους επιτυχώντες...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! (γίνεται λίγο κοινότοπο, αλλά τι άλλο να γράψει κανείς;; ) :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας...Εύχομαι να φτάσω κάποτε το δικό σας επίπεδο στη συγγραφήbiggrin.gif

Πήρα τηλέφωνο και μίλησα με τον συντάκτη(μάλλον) του diavasame, διοτι ενω είχαμε επικοινωνήσει μέσω email, στην ανακοίνωση αποτελεσμάτων αγνοείται το όνομα μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα! Ελπίζω να μη χρειάστηκε να αλλάξει πολύ μορφή το διήγημα για να το κατεβάσεις στις 2000 λέξεις, ξέρω ότι αυτό είναι επίπονο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Naroualis...αν θυμαμαι καλά, εχεις εμπειρία απο την απονομή του diavasame. Αν θες, μπορείς να μου πεις, πόση ωρα θα μας πάρει(θα εχω και τα παιδιά αφησει στην ανηψιά μου κ ήδη εχω αγχωθεί) κ γενικώς το κλιμα πως είναι εκει??? Πάντως ο συντακτης τους, είναι ευγενικότατος. Σημερα, πήρε να υπενθυμίσει την ώρα, διοτι έγινε αλλαγη στην ημερομηνία...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν δινω συγχαρητηρια μεχρι να μας φερεις Νομπελ Λογοτεχνιας ή εστω αν ειναι φανταστικη λογοτεχνια,ενα Χιουγκο/Νεμπουλα.

Θα χειροκροτησω τυπικα για κατι τυπου world fantasy,bram staker κτλ.:D

Link to comment
Share on other sites

Χμ, εκείνη ήταν η πρώτη και δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουν αλλάξει τα πράγματα. Υπολόγισε καμια ώρα ή και λιγότερο (χωρίς τις καθυστερήσεις της αρχής) και μετά οι περισσότεροι πηγαίνουν για ποτό έξω, όλοι μαζί. Παντως έχεις δίκιο ο κύριος Πιπερόπουλος είνιαι ένας πολύ γλυκός άνθρωπος. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν δινω συγχαρητηρια μεχρι να μας φερεις Νομπελ Λογοτεχνιας ή εστω αν ειναι φανταστικη λογοτεχνια,ενα Χιουγκο/Νεμπουλα.

Θα χειροκροτησω τυπικα για κατι τυπου world fantasy,bram staker κτλ.:D

 

 

 

 

:D α καλά....καλά κάνεις και δεν δίνεις συγχαρητήρια. Το εν λόγω (γλαφυρό) διήγημα, ήταν ενα ξεχασμένο που είχα γράψει χρόνια πριν, οταν ξεκινησα να βασανίζομαι κ να βασανίζω τους υπόλοιπους γύρω μου...ουδέν σχέση έχει με το φανταστικό, αλλά θα έλεγα οτι έχει σχέση με το ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ....το έστειλα άρον αρον , χωρις διορθώσεις....

 

Νaroualis, σε ευχαριστώ. Η απονομή ήταν σήμερα..Ευτυχώς ξεμπερδέψαμε γρήγορα(ή μάλον εμείς φύγαμε γρήγορα...). Δεν ξέρω τι θέση πήρα, ίσως και την τελευταία , γιατί όχι? :chinese: .

Τώρα που είδα τυπωμένο το όνομα μου και την κάκιστη φωτό πόυ έστειλα, όταν ήμουν σε περίοδο εγκυμοσύνης:devil2:, μπορώ να γυρίσω σελίδα και να παλέψω να γίνω καλύτερη...:D

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ εκεί καθώς ένας από τους νικητές ήταν φίλος μου.... ωραίο ήταν, αν και ο λόγος του κυρίου εκείνου... πολύ μπλα-μπλα και λίγη πραγματική ουσία... αναρωτιέμαι αν βγάζει τον ίδιο λόγο κάθε χρόνο...

 

 

 

 

Συγχαρητήρια και πάλι!!!!

 

 

 

 

ΥΓ: Ποια Χριστίνα ήσουν;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ εκεί καθώς ένας από τους νικητές ήταν φίλος μου.... ωραίο ήταν, αν και ο λόγος του κυρίου εκείνου... πολύ μπλα-μπλα και λίγη πραγματική ουσία... αναρωτιέμαι αν βγάζει τον ίδιο λόγο κάθε χρόνο...

 

 

 

 

Συγχαρητήρια και πάλι!!!!

 

 

 

 

ΥΓ: Ποια Χριστίνα ήσουν;;

 

 

 

 

Έχε γούστο να καθόμασταν και αντικριστά:D Στους καναπέδες πίσω πίσω καθόμουν προς το κυλικείο τους. Τώρα που το ανέφερες, υπήρχαν τρεις κοπέλες, με όνομα, Χριστίνα(?),,

Αυτος που έβγαλε λόγο, κάνει και μαθήματα δημιουργικής γραφής??:dazzled:Και κάτι άλλο. Κατάλαβα καλά ή απο την αναμονή, "έκαψα" τον εγκέφαλο μου:lol:..Τα σεμινάρια δημ.γραφής, τα πληρώνουν οι 3 πρώτοι νικητές???

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εγώ καθόμουν μπροστά μπροστά.

 

Δεν τα πληρώνουν, αλλά επειδή στην 3η θέση ισοβάθμισαν δύο και δεν μπορεί να κοπεί στη μέση το σεμινάριο, το έδωσε στη μία και της είπε να τα βρουν μεταξύ τους για το ποιος θα πάει και ποιος θα πληρώσει σε ποιον το μισό του ή αν θα πάνε και οι δύο και θα πληρώσουν από τα μισά υπόλοιπα. (Με τρεις κριτές να βαθμολογούν δεν είναι ΤΟΣΟ απίθανο να ισοβαθμίσουν διηγήματα..... (δεν μπορώ να βγάλω την πιθανότητα τώρα, αλλά δεν μπορεί να είναι τόσο δραματικό όσο το παρουσίασε)

 

 

ΥΓ: Δεν είναι *λίγο* προσβλητικό να δίνεις στους πρώτους νικητές σεμινάρια γραφής;;;

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι συγχαρητήρια!

Να ρωτήσω κάτι;

Τα έργα αυτά δημοσιεύτηκαν; Θε βγουν σε επόμενο τεύχος; Σε κάποιο βιβλίο; Πώς θα μπορέσουμε να τα διαβάσουμε;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι συγχαρητήρια!

Να ρωτήσω κάτι;

Τα έργα αυτά δημοσιεύτηκαν; Θε βγουν σε επόμενο τεύχος; Σε κάποιο βιβλίο; Πώς θα μπορέσουμε να τα διαβάσουμε;

 

Έχουν ήδη εκτυπωθεί στο βιβλίο "19 καινούρια βήματα" από τις εκδόσεις Ελευθερουδάκη (αν δεν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΥΓ: Δεν είναι *λίγο* προσβλητικό να δίνεις στους πρώτους νικητές σεμινάρια γραφής;;;

 

Δηλαδή? Πως το βλέπεις? Οτι και καλά επειδή ήταν οι καλύτεροι, γιατι τους έδωσαν αυτά τα σεμινάρια? Το οτι βραβεύθηκαν, δεν σημαίνει οτι δεν μπορουν να γίνουν καλύτεροι, οχι μονο αυτοί αλλά και οι υπολοιποι...Αν εννοείς αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το βλέπω... :)

Και ναι, πάντα μπορεί κάποιος να γίνει καλύτερος...

αλλά:

 

  1. υποβαθμίζεις το διαγωνισμό σου έτσι
  2. δεν εμπιστεύομαι καθόλου αυτού του είδους τα "σεμινάρια" για να γίνεις καλύτερος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..