Jump to content

Η τριλογια του βαρτιμαιου- jonathan stroud


βαρτιμαιος
 Share

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας για μια τριλογια που ειναι βιβλια που αγαπω, την τριλογια του βαρτιμαιου απο τον jonathan stroud εκδοσεις μινωας.Αν και δεν εχει γραψει πληθος βιβλιων ωστοσο θεωρω οτι εχει πολλα να δωσει, θα ηθελα την αποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη μέση του πρώτου βιβλίου, μέχρι τώρα μου αρέσει πολύ, αν και θα προτιμούσα να το διάβαζα στα αγγλικά, νομίζω ότι το χιούμορ του χάνει λίγο στη μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτό ρε παιδιά? Επικό,εφ,τι?

 

Θα το χαρακτηριζα νεανικο κατα μια εννοια fantasy με μαγους, τζινια και τα σχετικα,αλλα πολυ σοβαρο και χιουμοριστικο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας για μια τριλογια που ειναι βιβλια που αγαπω, την τριλογια του βαρτιμαιου απο τον jonathan stroud εκδοσεις μινωας.Αν και δεν εχει γραψει πληθος βιβλιων ωστοσο θεωρω οτι εχει πολλα να δωσει, θα ηθελα την αποψη σας.

 

Για όποιον θέλει την τριλογία στα αγγλικά:

 

The Amulet of Samarkand

The Golem's Eye

Ptolemy's Gate.

 

Από εκεί και πέρα έχει γράψει άλλα τέσσερα βιβλία. Το τελευταίο, The Heroes of the Valley, κυκλοφόρησε φέτος.

 

Κια μην με βάζετε σε άλλους πειρασμούς. Έχω στοίβες αδιάβαστα!!!! :lol: :tease:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το είχα διαβάσει περσι, το πρώτο μόνο και μερικές σελίδες από το δεύτερο. Το άφησα όχι γιατί ήταν κακό, αλλά γιατί δεν είχα διάθεση για τέτοιο βιβλίο πλεον. Είχα γράψει μια κριτική εδώ, αν θες να ρίξεις μια ματιά Βαρτίμαιε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα λάτρεψα και τα τρία! Αγαπημένος χαρακτήρας ο Βαρτιμαίος. Ξαναδιάβασα το 1ο και μισό απ' το 2ο στα ισπανικά. Είναι γαμάτο σε όλες τις γλώσσες!

 

Νομίζω στο thread "Τι διαβάζετε;" είχα κάνει κάποια σχόλια, αλλά βαριέμαι να το βρω τώρα:chinese:

Edited by Eroviana
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πολύ καλή τριλογία η οποία διαβάζεται εύκολα λόγο του γρήγορου ρυθμού της και του καταπληκτικού της χιούμορ (αν και Άγγλος ο συγγραφέας). Πιστεύω οτι η κορυφαία σκηνή του βιβλίου βρίσκεται στο τελος της τριλογίας, με την θυσία του μάγου στο να σώσει το Τζινι του.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή τριλογία η οποία διαβάζεται εύκολα λόγο του γρήγορου ρυθμού της και του καταπληκτικού της χιούμορ (αν και Άγγλος ο συγγραφέας). Πιστεύω οτι η κορυφαία σκηνή του βιβλίου βρίσκεται στο τελος της τριλογίας, με την θυσία του μάγου στο να σώσει το Τζινι του.

 

 

 

wtf1.gif angry.gif badmood.gif shout.gif bangin.gif κλπ

 

 

 

ΓΙΑΤΙ;;; με τό 'κανες αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

wtf1.gif angry.gif badmood.gif shout.gif bangin.gif κλπ

 

 

 

ΓΙΑΤΙ;;; με τό 'κανες αυτό;;;

 

 

γιατί το δίαβασες αύτο;;;;;;;;;;; αλλά μην ανυσηχείς δεν σου έδωσα κατι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Το ελπίζω.. γιατί αλλοιώς..

mace.gif

 

.. θα ξυπνήσει ο Βίκινγκ μέσα μου. dwarf.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο δολοφόνος στο Saw 1, είναι το πτώμα στο πρώτο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Και στην εκτη αισθηση ο γουιλις δεν..........................:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..