Jump to content
DinoHajiyorgi

Κόλλημα

Recommended Posts

DinoHajiyorgi

Ήταν τεράστιο σε μέγεθος, ασημί στην απόχρωση, σχήμα σαν κοχύλι, και ιρίδιζε στις παλλόμενες πτυχώσεις του. Προκαλούσε ζαλάδα να αναλογιστεί κανείς πως αυτή ήταν απλώς η άκατος προσγείωσης. Το ακόμα μεγαλύτερο μητρικό σκάφος βρισκόταν σε τροχιά, ακίνητο πάνω από το σημείο το οποίο είχε επιλεγεί για την πρώτη στενή επαφή τρίτου τύπου με την ανθρωπότητα.

Αυτό ήταν το τέλος της επιστημονικής φαντασίας και η αρχή της επιστημονικής πραγματικότητας σε ένα από τα πιο απίστευτα όνειρα του ανθρώπου. Εξωγήινοι έκαναν την παρουσία τους γνωστή σε όλη τη Γη και σε λίγα λεπτά η άκατος τους θα άγγιζε το χώμα του γηραιού πλανήτη, αλλάζοντας σημαδιακά την μελλοντική του ιστορία, πολύ πιθανό και την ίδια του την εξέλιξη.

Όλος ο πλανήτης παρακολουθούσε. Ο κόσμος ήταν κολλημένος στους τηλεοπτικούς του δέκτες. Οι εξωγήινοι είχαν δηλώσει την ημερομηνία και ώρα της άφιξης, είχαν όμως κρατήσει κρυφή την τοποθεσία προσγείωσης. Η άκατος κατέβαινε αργά και δεν χρειάστηκε πολύ μέχρι να υπολογίσουν οι επιστήμονες προς τα πού κατευθυνόταν. Η τιμή ανήκε σε χώρα της Ευρώπης, την Ελλάδα. Η απογοήτευση της πρώτης δύναμης του πλανήτη ήταν έκδηλη, όσο ήταν εμφανέστατη η χαρά των ελλήνων που ξεχύθηκαν ενθουσιασμένοι στους δρόμους για να πανηγυρίσουν. Το διαστημόπλοιο που πλησίαζε ήταν ορατό και μεγάλο σαν φεγγάρι ενάντια στον γαλάζιο ουρανό, κι ας βρισκόταν ακόμα χιλιόμετρα πάνω από το έδαφος. Υπερήφανοι πατριώτες δήλωναν στα ξένα τηλεοπτικά δίκτυα πως οι εξωγήινοι προφανώς αναγνώριζαν το λίκνο του πολιτισμού της ανθρωπότητας.

Η κατάβαση της ακάτου κράτησε τέσσερις ώρες. Όλη η ανθρωπότητα παρακολούθησε συγκλονισμένη το μεταλλικό βουνό να αγγίζει το ελληνικό χώμα απαλά σαν πούπουλο, χωρίς να λυγίσει ούτε ένα χορταράκι. Το διαστημόπλοιο έμεινε εκεί ακλόνητο και όλοι περίμεναν την επόμενη κίνηση, το άνοιγμα κάποιας πόρτας. Αυτό που ο πλανήτης αγνοούσε ήταν το πάγωμα, και στη συνέχεια τον πανικό, στον ελληνικό κόσμο.

Ο κυβερνήτης άνοιξε διαυλική επικοινωνία με το κράτος που τον φιλοξενούσε και ετοιμάστηκε να δώσει την πρώτη του επίσημη ανακοίνωση. Η έκπληξη του ήταν μεγάλη όταν το σκάφος δέχτηκε πρώτη επικοινωνία από τους έλληνες γήινους.

«Τι θέλουν;» ρώτησε στη γλώσσα του τον πλοηγό.

«Αν καταλαβαίνω καλά…μας ζητούν να απογειωθούμε και να προσγειωθούμε ξανά λίγο παραπέρα, ίσως πιο νότια, κάπου αλλού τέλος πάντων» είπε παραξενεμένος ο πλοηγός.

«Γιατί;»

«Αυτό είναι το μόνο με το οποίο ο μεταφραστής μας έχει πρόβλημα.»

«Εξήγησε τους» είπε λίγο εκνευρισμένος ο κυβερνήτης, «πως αν απογειωθούμε, όταν ξανακατεβούμε θα αγγίξουμε την δεύτερη επιλογή μας ως τόπο προσγείωσης. Και θα είμαστε σε τελείως διαφορετική ήπειρο. Δεν έχω χρόνο να επεξηγώ την τεχνολογία πλοήγησης μας.»

Ακολούθησαν απανωτά μηνύματα μπρος-πίσω που κατέληγαν πάντα στο ίδιο αποτέλεσμα.

«Επιμένουν.»

«Θέλουν να φύγουμε;»

«Θέλουν να προσγειωθούμε πιο εκεί.»

«Καλώς. Δεν τους πείθουμε. Απογειωνόμαστε.»

Το «Γιατί» του εξωγήινου κυβερνήτη το έθεσαν και όλα τα υπόλοιπα κράτη της Γης προς τους έλληνες. Η απάντηση δεν ήταν δυνατό να γίνει κατανοητή από κανέναν μη έλληνα. Η όλη εξήγηση συνοψίστηκε στη [ιστορική, κατόπιν] φράση του έλληνα δημοσιογράφου Παντελή Φραγκάκη.

«Δεν θα καθόμουν να γράψω πως το πρώτο εξωγήινο διαστημόπλοιο που έφτασε στη Γη προσγειώθηκε στη…Λούτσα! Εδώ μου κάθεται! Αρνούμαι!»

Προφανώς το ίδιο αισθάνονταν και οι υπόλοιποι έλληνες, πλην εκείνοι του νομού Πρεβέζης.

Η εξωγήινη άκατος απογειώθηκε και ξαναπροσγειώθηκε στη Γη, αυτή τη φορά στην Ουάσιγκτον των Ηνωμένων Πολιτειών. Και η μοίρα της ανθρωπότητας πήρε την αναμενόμενη ιστορική της κατεύθυνση.

Τέλος

• Haha 3

Martin Ocelotl

Μου άρεσε πάρα πολύ και με έκανε να γελάσω. :lol:

πιστεύω οτι η τοποθεσία θα μπορούσε να ειναι πολύ πιο αστεια... πχ η κούλουρη ή η Κατω Αναγουλινήτσα ή κάτι παρόμοιο που είναι φορτισμένο με κάποια μεγαλύτερη δόση αστειότητας...

manstredin

Καλό! Ελπίζω όταν επιτέλους προσγειωθούν στη γη, να έχουμε ωριμάσει λιγάκι ως έθνος και ως είδος γενικότερα.

Cassandra Gotha

Δίκιο είχε ο δημοσιογράφος. Εγώ μαζί του είμαι. :D

WILLIAM

Ε ναι αυτό σίγουρα θα μπορούσε να συμβεί στην Ελλάδα. Αν και πριν την κατάληξη είχα κατά νου ότι μπορεί να έλεγαν ΄πως δεν μπορεί να προσγειωθεί λόγω ότι είναι κάποια περιοχή οικιστική ή κάτι, αθάνατη ελληνική γραφειοκρατία. Αλλά έτσι με έκανες σίγουρα να γελάσω πιο πολύ!

Roubiliana

Γιατί όχι στη Λούτσα, δεν έχω καταλάβει...

Tiessa
37 minutes ago, Roubiliana said:

Έλα, ντε. Μόνο το δικό μου μυαλό σκέφτεται πονηρά πράγματα; 😄

Roubiliana
Just now, Tiessa said:

Έλα, ντε. Μόνο το δικό μου μυαλό σκέφτεται πονηρά πράγματα; 😄

Το σκέφτηκα κι εγώ το πονηρό, δε λέω, αλλά δε μου κολλούσε με την ιστορία. Σοβαρά, γι'αυτό δεν ήθελαν τη Λούτσα; Και η Πρέβεζα γιατί δεν είχε πρόβλημα;

Unicron

Ως γέννημα θρέμμα Πρέβεζας μπορώ να πω, πως οι παραλίες μας είναι από τις καλύτερες στην Ελλάδα. Ίσως λοιπόν οι εξωγήινοι να είχαν έρθει για διακοπές ακολουθώντας τις οδηγίες κάποιου διαγαλαξιακού ταξιδιωτικού πρακτορείου.

Fun fact!

Στη δεκαετία του 90 (με τις τότε γνωστές πράσινες δραχμούλες) κάθε Σαβ/κο πηγαίναμε όλο και πιο μακριά για μπάνιο. Πρώτα Κανάλι, μετά Καστροσυκιά, Λυγιά, Βράχο, Λούτσα, Αμμουδία και στα μεγάλα κέφια φτάναμε και στην Πάργα! Σήμερα με τα ακριβά ευρώπουλα, (που για κάποιο μυστήριο λόγο όλοι θέλουν να κουβαλάνε στις τσέπες τους και να λένε ότι είναι Ευρωπαίοι ή μάλλον σκέτο π....) μέχρι το Μύτικα και πολύ μας είναι!

Θυμάμαι το καλοκαίρι του 1996 είχαμε πάει ένα Σάββατο πρωί στο Βράχο και η παραλία ήταν γεμάτη από κόσμο. Όχι για να κάνουν μπάνιο αλλά γιατί λίγα μίλια μέσα στη θάλασσα είχε αγκυροβολήσει το Alexander (Alexander yacht, google it) και περίμεναν όλοι να δουν πότε θα έρθουν στο χωριό οι υψηλοί καλεσμένοι. Τελικά μέχρι το απόγευμα είχε φύγει και ποτέ δεν μάθαμε λεπτομέρειες!  

Roubiliana
35 minutes ago, Unicron said:

Ως γέννημα θρέμμα Πρέβεζας μπορώ να πω, πως οι παραλίες μας είναι από τις καλύτερες στην Ελλάδα. Ίσως λοιπόν οι εξωγήινοι να είχαν έρθει για διακοπές ακολουθώντας τις οδηγίες κάποιου διαγαλαξιακού ταξιδιωτικού πρακτορείου.

Fun fact!

Στη δεκαετία του 90 (με τις τότε γνωστές πράσινες δραχμούλες) κάθε Σαβ/κο πηγαίναμε όλο και πιο μακριά για μπάνιο. Πρώτα Κανάλι, μετά Καστροσυκιά, Λυγιά, Βράχο, Λούτσα, Αμμουδία και στα μεγάλα κέφια φτάναμε και στην Πάργα! Σήμερα με τα ακριβά ευρώπουλα, (που για κάποιο μυστήριο λόγο όλοι θέλουν να κουβαλάνε στις τσέπες τους και να λένε ότι είναι Ευρωπαίοι ή μάλλον σκέτο π....) μέχρι το Μύτικα και πολύ μας είναι!

Θυμάμαι το καλοκαίρι του 1996 είχαμε πάει ένα Σάββατο πρωί στο Βράχο και η παραλία ήταν γεμάτη από κόσμο. Όχι για να κάνουν μπάνιο αλλά γιατί λίγα μίλια μέσα στη θάλασσα είχε αγκυροβολήσει το Alexander (Alexander yacht, google it) και περίμεναν όλοι να δουν πότε θα έρθουν στο χωριό οι υψηλοί καλεσμένοι. Τελικά μέχρι το απόγευμα είχε φύγει και ποτέ δεν μάθαμε λεπτομέρειες!  

Άρα έχει Λούτσα και η Πρέβεζα! Έτσι εξηγείται...

DinoHajiyorgi
2 hours ago, Roubiliana said:

Μα Λούτσα; Οποία μπας-κλας...

1022548749_.jpg.85f0a4b9355e07895a2b6d09971a8bc6.jpg

• Haha 1

Cassandra Gotha

Λούτσα σημαίνει μικρή λιμνούλα, (pond), φυσική ή τεχνητή. Στις κτηνοτροφικές περιοχές υπάρχουν πολλές τεχνητές λούτσες για το πότισμα των ζώων.

Κατά τ' άλλα, δεν το θυμόμουν αυτό, κι ας το 'χα διαβάσει. Εντάξει, Ελληνάρες στο έπακρον. :lol:

wordsmith

Δεν το είχα διαβάσει! Πολλή πλάκα! 😄 Κι εμένα η πρώτη μου σκέψη, όπως και του William, ήταν ότι θα είχε προκύψει κανένα κώλυμα γραφειοκρατικό. Η δεύτερη σκέψη, αφού το διάβασα, ήταν ότι πρέπει να υπάρχουν πολύ πιο κακόηχα τοπωνύμια στην Ελλάδα από το "Λούτσα". Και γιατί δε μπορεί να εξηγηθεί στους μη Έλληνες (οι εθνικότητες γράφονται με κεφαλαίο στην αρχή, btw, όχι "έλληνες") το κακόηχο του ονόματος; Αλλά οπωσδήποτε με έκανες και γέλασα.

DinoHajiyorgi

Κοιτάξτε, κι εγώ δεν ήξερα πολλά όταν το έγραψα, ούτε ακόμα ξέρω, αλλά πολλές φορές σε ελληνικά σήριαλ κωμωδίας επικρατούσε να μαλώνουν για διακοπές και η μια πλευρά να θέλει πχ Παρίσι και η άλλη "θα πας Λούτσα, και πολύ σου είναι". Υπήρχε κάτι απαξιωτικό να το πω, λαϊκίστικο να το πω, όσον αφορά τη Λούτσα. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την ονομασία που ακούγεται αστεία ή μια σνομπιστική συμπεριφορά για ένα μέρος που ευνοούσε η τρίτη τάξη για διακοπές (ο θείτσος και η θείτσα της ελληνικής φαμίλιας.) Και όχι Κέλλυ, αυτό που δεν μπορούσαν να "μεταφράσουν" στους μη Έλληνες δεν ήταν η απόρριψη λόγω άσχημης ονομασίας, αλλά το ελληνικό κόλλημα-κόμπλεξ (τύπου Μαντάμ Σουσού) που θεωρεί μπανάλ μια τοποθεσία.