Jump to content

...και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός


Recommended Posts

Μπράβο στα κορίτσια! Στην Αιθρα και στην Αρμελινα ΙΙ δηλαδή :-P Ξεκίνησα το "...και το τέρας" χτες και καθώς το διάβαζα έχασα τη στάση μου στο λεωφορειο. Καιρό είχα να το παθω! Χαλάλι το περπάτημα γιατί αυτό το γράψιμο θα με κάνει να αγαπήσω την επιστημονική φαντασία. Είμαι στα μισά του δρόμου, θα επανέλθω όταν το τελειώσω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στα κορίτσια! Στην Αιθρα και στην Αρμελινα ΙΙ δηλαδή :-P Ξεκίνησα το "...και το τέρας" χτες και καθώς το διάβαζα έχασα τη στάση μου στο λεωφορειο. Καιρό είχα να το παθω! Χαλάλι το περπάτημα γιατί αυτό το γράψιμο θα με κάνει να αγαπήσω την επιστημονική φαντασία. Είμαι στα μισά του δρόμου, θα επανέλθω όταν το τελειώσω!

Στα μέρη σου, πόση απόσταση καλύπτει η κάθε στάση; :p

 

Συγχαρητήρια, Μιχάλη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στα κορίτσια! Στην Αιθρα και στην Αρμελινα ΙΙ δηλαδή :-P Ξεκίνησα το "...και το τέρας" χτες και καθώς το διάβαζα έχασα τη στάση μου στο λεωφορειο. Καιρό είχα να το παθω! Χαλάλι το περπάτημα γιατί αυτό το γράψιμο θα με κάνει να αγαπήσω την επιστημονική φαντασία. Είμαι στα μισά του δρόμου, θα επανέλθω όταν το τελειώσω!

Ακόμα περπατάς; Αχ Μιχάλη δεν σκέφτεσαι τους αναγνώστες :p

Edited by Διγέλαδος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά, το τελείωσα :D

 

Έχει βαλθεί ο Μανωλιός να αγαπήσουμε όλοι την επιστημονική φαντασία. Μία με τους ΑΑ, μία με το "...και το τέρας", αυξάνονται και πληθύνονται τα επιχειρήματα υπέρ του είδους.

 

Αγαπημένες μου ιστορίες: Το "Θα είσαι εδώ" και το "...και το τέρας". Αν και πολύ διαφορετικά μεταξύ τους, νιώθω ότι με συγκινούν για τους ίδιους λόγους. Ειδικά το "Θα είσαι εδώ" κάθε φορά που το σκέφτομαι γίνομαι χάλια, με την καλή έννοια.

 

Πάρα πολύ καλές ιστορίες, σε σειρά προτίμησης: Καληνύχτα!, Μια βόλτα στα Άστρα (αυτό ειδικά δεν ήθελα να τελειώσει, αυτός ο Σήφης ακούγεται πολύ ωραίος τύπος), Μία Κίνα, Το καλάθι των αχρήστων του γραφείου μου, Η δεύτερη έξοδος, Αίθρα.

 

Τι; (φαντάζομαι κάποιον να μου λέει), έβαλε την Αίθρα τελευταία, ουουου, καντε την μπαν!

Δεν είναι ότι δε μου άρεσε η Αίθρα, είναι πάρα πολύ καλή ιστορία. Αλλά δεν είχε καθολικότητα. Ήταν η ιστορία ενός άντρα που είχε ένα πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα. Ενώ οι υπόλοιπες φτάνουν πέρα από τον εαυτό τους, ξεπερνάνε το κείμενο.

 

Η μόνη ιστορία που δε μου άφησε τόσο θετική εντύπωση ήταν το Above Us Only Sky γιατί αντιπάθησα τον πρωταγωνιστή. Δώστε μου λίγα χρόνια στη Σουηδία ακόμη και θα επανέλθω επί του θέματος  ;-)

 

Πολύ καλή δουλειά  :hi:

Edited by Natasha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1) Πάρα πολύ καλές ιστορίες, σε σειρά προτίμησης: Καληνύχτα!, Μια βόλτα στα Άστρα (αυτό ειδικά δεν ήθελα να τελειώσει, αυτός ο Σήφης ακούγεται πολύ ωραίος τύπος), [...]

 

2) Η μόνη ιστορία που δε μου άφησε τόσο θετική εντύπωση ήταν το Above Us Only Sky γιατί αντιπάθησα τον πρωταγωνιστή. Δώστε μου λίγα χρόνια στη Σουηδία ακόμη και θα επανέλθω επί του θέματος  ;-)

 

1) Όπως φαίνεται στις ευχαριστίες, ο Σήφης υπήρξε στ' αλήθεια. Και ήταν ακριβώς έτσι. Γι' αυτό ενέπνευσε και δεν ξεχάστηκε. Ήταν φίλος των γονιών μου

(Parenting: when your friends inspire your child, you're doing it right!)

και μαζί με τον αδελφό της Στέλλας (με την οποία στην πραγματικότητα δεν ήταν ζευγάρι) μου σύστησαν τα πρώτα μου διαβάσματα στην Ε.Φ.όταν ήμουν 16.

 

2) Συμφωνώ ότι είναι η πιο αδύναμη ιστορία.

 

Για όλα τα υπόλοιπα, κολακευμένος, κυρία μου. :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το τελείωσα κι εγώ…

Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ για αυτά που μου προσέφερε η ανάγνωση του βιβλίου σου. Τήρησες τις υποσχέσεις που έδωσες με το «Σάρκινο Φρούτο» και με το παραπάνω. Πιο απλές (στην ανάγνωση) ιστορίες, πολλές καλές ιδέες, πολύ τροφή για σκέψη, πολύ ανθρωπιά και συναίσθημα. Σίγουρα κάποιες από αυτές τις ιστορίες (μετά από μια δεύτερη ανάγνωση που θα γίνει σίγουρα) θα τις κατατάξω στις καλύτερες που έχω διαβάσει ever (και σαν λάτρης της short fiction, δεν είναι λίγες). Αν ήθελα να πω από τώρα ποιες είναι υποψήφιες θα έβαζα σίγουρα τα : «Θα είσαι εδώ», «Γαλάζιο Φόρεμα», και «Αρμελίνα ΙΙ». Και αν ήθελα να πω ποιο ήταν το κυρίαρχο (αλλά όχι και το μοναδικό) συναίσθημα που μου έδωσε το καθένα θα έλεγα ότι:

 

Διαβάζοντας το «Θα είσαι εδώ» συγκινήθηκα. Με το «Γαλάζιο Φόρεμα» σοκαρίστηκα. Με την «Αίθρα» και την «Πηγή έμπνευσης» ενθουσιάστηκα. Η «Καληνύχτα» με σοκάρισε επίσης. Η «Αρμελίνα ΙΙ» και το «..και το τέρας» και με ενθουσίασαν και με συγκίνησαν. Η «Δεύτερη έξοδος» με μπέρδεψε λίγο αλλά με ικανοποίησε  απόλυτα. Η «Βόλτα στ` άστρα» ήταν κι αυτή συγκινητική. Το «Καλάθι των αχρήστων…», η «Χρονομηχανή τέλος», και οι «Απειροτρείς ευχές» με διασκέδασαν. Το «Above us only sky» και ο «Περίπατος στον Άρη» με γύρισαν στην συγκίνηση. Στα «Κι εγώ καλύτερα» και το «Χρώμα του αίματος» μου άρεσε η πρωτοτυπία τους. Τέλος «Η Κίνα» και «Η δόξα και η λήθη» με προβλημάτισαν.

Στρώσου λοιπόν στο γράψιμο, υπάρχουν πολλοί που περιμένουν…

 

Παρατηρώ ότι αυτό το κείμενο είναι πολύ σοβαρό και δεν αντέχω στον πειρασμό να το ελαφρύνω λιγάκι λέγοντας ότι ο τίτλος (και ειδικά στο οπισθόφυλλο) μου φέρνει στον νου τίτλους ταινίας με το cast :

Μαρία – Γεωργία Βασιλειάδου

Νίκος – Θανάσης Βέγγος…

…και το τέρας – Μιχάλης Μανωλιός :tease:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη.

 

Όπως έχω αναφέρει και με άλλες ευκαιρίες, μια τρίτη συλλογή διηγημάτων είναι ήδη έτοιμη από πλευράς υλικού (και αρκετά από τα διηγήματά της - όπως άλλωστε και του "τέρατος"- είναι ανεβασμένα στο φόρουμ). Απομένει βέβαια η έκδοση, κάτι ιδιαίτερα δύσκολο αυτή την εποχή, αλλά αισιοδοξούμε.

 

Όσο για το γράψιμο, κάτι πάει να γίνει, αλλά είμαι εξαιρετικά αργός. Εγώ χρειάζομαι χρόνια, κι εσύ υπομονή. :-)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αρκετά από τα διηγήματά της - όπως άλλωστε και του "τέρατος"- είναι ανεβασμένα στο φόρουμ.

Εγώ χρειάζομαι χρόνια, κι εσύ υπομονή. :-)

 

Αν είναι να προσθέσω ένα ακόμα στολίδι στην βιβλιοθήκη μου, θα κάνω όση υπομονή χρειαστεί.

Άλλη αίσθηση το παλιό καλό χαρτί και άλλη η κρύα οθόνη.

Καλό θα ήταν να μας πεις τι υπάρχει στο φόρουμ αλλά δεν θα εκδοθεί, να τσιμπάμε που και που κανένα για να μας ανοίγει η όρεξη…

Edited by Old man & SiFi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Οι ιστορίες που βρίσκονται στο φόρουμ και ξέρω στα σίγουρα ότι δεν πρόκειται να φτάσουν ποτέ στο χαρτί, είναι οι εξής, κατά σειρά συγγραφής:

 

Ο Καθρέφτης (1990)

Ίσως κάποιο επόμενο ξύπνημα (1993)

Ένας (2000)

(Τίτλος spoiler) (2005)

Πάσχα (2009)

Ο Γαιοναύτης (2009)

Το Κακό στ' αλήθεια (2010) (το μόνο Τρόμου)

 

Εννοείται όμως ότι αυτά τα διηγήματα είναι κατώτερα απ' ό,τι θα ήθελα, γι' αυτό και δεν θα δημοσιευτούν. Εξαίρεση ίσως αποτελεί το (Τίτλος spoiler).

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..