Jump to content

...και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός


Recommended Posts

[...] γίνεται πιο ενθουσιώδης κι απ’ τον DinoHajiyorgi (τον οποίο θα εκμεταλλευτώ μια άλλη στιγμή). [...]

 

Λοιπόν, όπως φαίνεται κι από αυτή τη νύξη, ομολογώ ότι τα τελευταία δύο χρόνια έκανα πονηρές σκέψεις βλέποντας τον Ντίνο να σχολιάζει με τόσο καλά λόγια τα διηγήματά μου στο "9" και στο φόρουμ (πρέπει να έχει διαβάσει τουλάχιστον το μισό βιβλίο). Σκεφτόμουν "ωραία, όταν θα εκδοθεί η δεύτερη συλλογή, θα χρησιμοποιήσω αυτές τις κριτικές για διαφήμιση". Δεν ντρέπομαι να πώ ότι είχα αυτή την ποταπή πρόθεση μέχρι την τελευταία στιγμή (βλ. quote), τώρα όμως που τα ξαναείδα ντρέπομαι να την πραγματοποιήσω: Τα σχόλια του Ντίνου, αν και όπως πάντα ευθεία και ειλικρινή, είναι τόσο υπέρμετρα κολακευτικά που κάποιος τρίτος θα νομίσει ότι είναι στημένα. Απλώς δεν γίνεται. Και φυσικά αυτό το post δεν έχει πλεόν σκοπό να βάλει οποιονδήποτε αρκετά περίεργο να τρέξει να δει τι έγραψε κατά καιρούς (πραγματικά μην προσπαθήσετε, έχουν και spoilers) αλλά μόνο να τον ευχαριστήσει.

 

(Και, Ντίνο, μη διανοηθείς να λινκάρεις τίποτα. Thx!)

Link to comment
Share on other sites

(Και, Ντίνο, μη διανοηθείς να λινκάρεις τίποτα. Thx!)

 

[emoticon άφωνο]

 

Καλά, εσύ την επόμενη φορά να βάλεις τον PiKei να σου γράψει foreword. (χι-χι)

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω και εγώ με την σειρά μου συγχαρητήρια mman για το καινούργιο σου βιβλίο, πάντα τέτοια. Θα έρθει αργά ή γρήγορα η ώρα που θα το προσθέσω και αυτό, μαζί με το ''Σάρκινο Φρούτο'', στην βιβλιοθήκη μου.. Και εις ανώτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το "Τέρας" στα χέρια μου! Και είναι όπως ακριβώς το περίμενα! Πώς είναι η δεύτερη φορά; Σίγουρα όχι όπως το σοκ της πρώτης -το φανταζόμουν αυτό. Αυτό που δεν είχα συνειδητοποιήσει είναι ότι η δεύτερη φορά προστίθεται στο σοκ της πρώτης!:rolleyes: Ωραία αίσθηση. Σου ανοίγει την όρεξη. Σε κάνει να θες να το επαναλάβεις.

Το "...και το Τέρας" θα είναι στα γνωστά υπόπτα βιβλιοπωλεία μέσα στις επόμενες μέρες -στο Solaris μάλιστα είναι ήδη στα ράφια.

Θυμίζω ότι η επίσημη πρώτη του βιβλίου θα γίνει στο 5ο Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης στις 18 Οκτωβρίου (παρακαλώ -αχ βρε nikosal!- αγνοήστε τη φωτογραφία). Επίσης, αναφέρω ότι χάρη σε μια ιδιαίτερα ευχάριστη συγκυρία, το διήγημα που έδωσε το όνομά του στη συλλογή δημοσιεύτηκε πριν λίγες μέρες στο τεύχος Οκτωβρίου της ελληνικής έκδοσης του Asimov's Science Fiction που κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το "Τέρας" στα χέρια μου! Και είναι όπως ακριβώς το περίμενα! Πώς είναι η δεύτερη φορά; Σίγουρα όχι όπως το σοκ της πρώτης -το φανταζόμουν αυτό. Αυτό που δεν είχα συνειδητοποιήσει είναι ότι η δεύτερη φορά προστίθεται στο σοκ της πρώτης!:rolleyes: Ωραία αίσθηση. Σου ανοίγει την όρεξη. Σε κάνει να θες να το επαναλάβεις.

Λοιπόν, για το σοκ, δεν ξέρω. Εκείνο που σίγουρα αληθεύει είναι ότι στην προετοιμασία της δεύτερης φοράς προστίθεται το άγχος της πρώτης, αφού θέλεις οπωσδήποτε να είναι η δεύτερη εμφάνισή σου τουλάχιστον εξίσου καλή με την πρώτη. Πράγμα που γίνεται ακόμα δυσκολότερο όταν έχεις ήδη θέσει τον πήχη ψηλά.

 

Το "...και το Τέρας" θα είναι στα γνωστά υπόπτα βιβλιοπωλεία μέσα στις επόμενες μέρες -στο Solaris μάλιστα είναι ήδη στα ράφια.

Θυμίζω ότι η επίσημη πρώτη του βιβλίου θα γίνει στο 5ο Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης στις 18 Οκτωβρίου.

 

Χε, χε! Όχι δεν τη γλυτώνεις! Την αφιέρωση εννοώ. Δεν θα το πάρω από το Solaris. Θα είμαι εκει, στη Σύρο, και θα σου την έχω στημένη μέχρι να γράψεις τα σχετικά. (Ξέρω πως είναι η χαρά της ζωής σου... :tease:) Γι αυτό ετοίμαζε από τώρα έξυπνες ατάκες!

 

Πολλά-πολλά συγχαρητήρια και καλοτάξιδο λοιπόν.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολύ φοβάμαι ότι με την ταχύτητα που κάνεις αφιερώσεις, αν πρέπει γράψεις σε όλους μας μετά την παρουσίαση θα χάσεις το υπόλοιπο φεστιβάλ :p Επομένως, οκ, κι εγώ στη Σύρο θα το πάρω σαφέστατα (θα έρθει πιο γρήγορα από ότι θα πάω εγώ στο Σολάρις) αλλά σκέφτομαι να σου δώσω μια ... πίστωση χρόνου να μου κάνεις μια αφιέρωση όποτε θες :)

 

Καλοτάξιδο να είναι και να το ευχαριστηθείς όσο δεν πάει :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα έχουν ζορίσει πολύ για μένα όσον αφορά την παρουσίαση στο 5ο ΦΕΦΕ...

Ο Αλέκος Παπαδόπουλος θα είναι ένας από αυτούς που θα παρουσιάσουν το "...και το τέρας" και όσοι ξέρουν τον Αλέκο θα γνωρίζουν ότι μισεί την κοινοτυπία και σιχαίνεται την πεπατημένη. Σαν επιβεβαίωση όλων αυτών ήρθε η πρόσφατη "προειδοποίησή" του ότι ετοιμάζει κάτι πολύ ιδιαίτερο για την Σύρο, το οποίο θα δούμε όλοι επί τόπου. Κανείς δεν έχει ιδέα τι είναι αυτό, αλλά αρχίζω όλο και πιο πολύ να νιώθω σαν τον khar πριν παρουσιάσω εγώ το δικό του βιβλίο... (Ξέρω: όλα εδώ πληρώνονται...):bye2:

Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά, ο PiKei με την Χέντβιγκ θα διαβάσουν μερικά σύντομα αποσπάσματα, αλλά φυσικά δεν έχουν κάνει τον κόπο να με ενημερώσουν ποια θα είναι αυτά.:D Γενικά, φαίνεται ότι η όλη εκδήλωση θα είναι έκπληξη για μένα όσο και για σας.:rolleyes:

Κρατώντας μια ελάχιστη πισινή (όσο είναι αυτό δυνατόν με τον Αλέκο στο πάνελ:evil:) ζήτησα κι εγώ δύο λεπτάκια για να... υπερασπιστώ τον εαυτό μου. Ο PiKei και ο Αλέκος μού το επέτρεψαν με τα χίλια ζόρια λέγοντας ότι παρουσιάζεται το βιβλίο και όχι ο συγγραφέας (μέχρι εδώ σωστό) και ότι θα μπορούσα μια χαρά να λείπω (εεεμμμ... έλεος, μήπως μπορώ να είμαι κι εγώ; ).:(

Τέλος πάντων, προβλέπεται... δεν θέλω να ξέρω τι! Μην το χάσετε!

 

Και μέσα σ' όλα αυτά έχω αρχίσει εδώ και μέρες να σκέφτομαι αφιερώσεις για τις απαιτητικές κυρίες Tiessa και Nienor που δεν καθυστέρησαν καθόλου να καρφώσουν τη σχετική ανικανότητά μου.

Δύσκολα τα πράγματα...

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

post-1004-125544544531_thumb.jpg

Μια από τις χορεύτριες που θα εμφανιστούν στην βιβλιοπαρουσίαση.

 

 

 

 

 

 

 

 

post-1004-125544552197_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα καλά νέα είναι ότι για το βιβλίο θα μιλήσει επίσης η trillian -αρχισυντάκτρια της ελληνικής έκδοσης του Asimov's, μην ξεχνιόμαστε.rolleyes.gif Η Αλεξάνδρα είναι η τελευταία μου ελπίδα απέναντι στον απρόβλεπτο κ. Παπαδόπουλο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα link για όσους και όσες προτιμούν ηλεκτρονική παραγγελία. (Παρακαλώ, αγνοήστε το χρώμα του εξώφυλλου. Δεν έχει καμία σχέση με το πραγματικό.)

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη παρουσίαση του βιβλίου στα πλαίσια του 5ου ΦΕΦΕ είναι παρελθόν. Ο Αλέκος Παπαδόπουλος παρουσίασε κάτι πραγματικά πρωτότυπο: Δεκατρείς ερωτήσεις που προέκυψαν μετά από "γνωριμία του και συζήτησή με το βιβλίο". Τις μοίρασε σε όλους τους παρευρισκόμενους και αφού μας (κι εμένα μαζί) άφησε λίγα λεπτά για να τις απαντήσουμε μας έδωσε και τις "σωστές" απαντήσεις για να δούμε αν "ταιριάζουμε" με το βιβλίο!

Έσωσα τα προσχήματα την τελευταία στιγμή: Έπιασα 7/13 ! Ουφ! Έστω. Βάση.:D

Η trillian είπε μερικά ιδιαίτερα κολακευτικά λόγια που δεν γίνεται να επαναληφθούν εδώ και ο Παναγιώτης με την Χέντβιγκ διαβάσαν με εξαιρετικό χρώμα αποσπάσματα από τρία διηγήματα. Ήταν τόσο καλοί που κάποιες στιγμές αναρωτιόμουν αν τα είχα γράψει εγώ αυτά. Σίγουρα πάντως ποτέ δεν τα έχω διαβάσει έτσι. Ιδιαίτερα το κομμάτι από "Το Καλάθι των Αχρήστων του Γραφείου μου και οι Αρχικές Συνθήκες του Σύμπαντος Σφηνωμένες στον Πάτο του" ο Παναγιώτης το σπίνταρε τόσο εντυπωσιακά που προκάλεσε το γέλιο όλων μας πολύ πιο εύκολα απ' ότι θα μπορούσα ποτέ να ελπίζω. Τους ευχαριστώ πολύ και τους τέσσερεις.

Αντίθετα, εγώ τα έκανα αρκετά θάλασσα, αφού κατάφερα να παραλείψω και την παραμικρή αναφορά στο "9", έντυπο στο οποίο έχουν δημοσιευτεί όχι ένα ούτε πέντε, αλλά δώδεκα από τα δέκα οχτώ διηγήματα του βιβλίου. Ευτυχώς θα έχω την ευκαιρία να επανορθώσω στην παρουσίαση στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

...Και το Τέρας ταξίδεψε 2860 χιλιόμετρα και απόψε κατέληξε στον τρίτο όροφο της 35ης πολυκατοικίας των Viewcraig Gardens του Edinbra. Η ανάγνωση του ξεκινάει απόψε και τελειώνει στην τελευταία του σελίδα. Ο Βόνεγκατ μπορεί να περιμένει ως την Παρασκευή. :mf_bookread:

 

Υ.Γ.Θα άρχιζα τα εύγλωττα ευχαριστώ αλλά μετά και την ανάγνωση της αφιέρωσης... είναι μια από εκείνες τις στιγμές που -ακόμα και στο profession/hobby που επιλεξαμε όλοι μας εδώ- οι λέξεις δεν αρκούν.

Έργα λοιπόν. You won't be disappointed.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτογραφίες από την πρώτη παρουσίαση του Τέρατος στην Ερμούπολη στα πλαίσια του 5ου ΦΕΦΕ:

post-1396-1256307688_thumb.jpg

post-1396-125630795802_thumb.jpg

post-1396-125630778604_thumb.jpg

post-1396-125630804699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To αγόρασα σήμερα (παρέα με τον Άρχοντα του Φωτός του Ζελάζνυ smile.gif ) και σκοπέυω να πέσω με τα μούτρα μες στο Σ/Κ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν, ναι. Διάβασα... και το τέρας.

 

Μπορεί να μην είμαι fan του είδους όμως το συγκεκριμένο βιβλίο μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Θα ξεκινήσω λέγοντας πως ο Λάκης ψεύδεται όταν υποστηρίζει πως το βιβλίο του είναι ένα ανάγνωσμα μερικών ωρών. Ναι, χρειάζεται μερικές ώρες για να το τελειώσεις, αλλά οι ιστορίες μένουν στο μυαλό. Κάθε διήγημα θέλει το χρόνο του, έχει το βάρος του και τη σημασία του.

 

Τώρα σε σύγκριση με το “Σάρκινο Φρούτο” το τέρας μου φάνηκε πιο ώριμο και πιο προσανατολισμένο προς μια κατεύθυνση. Μπορεί τα διηγήματα να έχουν γραφτεί σε μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως σε μένα έδωσαν την αίσθηση ενιαίου σύνολου. Αυτό το θεωρώ πλεονέκτημα, καθώς κάθε κομμάτι είναι 100% Μανωλικό με πιστοποίηση ποιότητα MMISO.

 

Αγαπημένο μου διήγημα, χμμ δυσκολεύομαι να διαλέξω όμως θαρρώ πως το τελευταίο, το ομώνυμο και το πρώτο (ονόματα δε λέω) ξεχώρισαν στη δική μου λίστα. Α, και το 500-αράκι φυσικά που νομίζω πως έχει το επίπεδο ανέκδοτου!

 

Έχω και κάποια παράπονα, προσωπικά πιστεύω πως θα χωρούσαν μερικά διηγήματα ακόμη στο βιβλίο (όπως αυτό με τη βαρύτητα), ενώ μου έλειψε –λιγουλάκι- η βία της πρώτης συλλογής. Ακόμη δεν είχε κάποιο διήγημα που να μ’ έκανε να μισήσω τον συγγραφέα –μονάχα εκείνο με την υπουργό λιγουλάκι.

 

Τέλος όπως και το “Σάρκινο Φρούτο” η συλλογή αυτή είναι από εκείνα τα βιβλία που θα έδινα-έτριβα στη μούρη όποιου υποστηρίζει πως οι Έλληνες δεν ξέρουν να γράφουν επιστημονική φαντασία. Νομίζω πως αυτό, λίγο περισσότερο από το προηγούμενο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Τα συγχαρητήριά μου λοιπόν στον Μάκη, θα περιμένω καρτερικά την επόμενη δεκαετία για το επόμενό του.

 

 

Link to comment
Share on other sites

[...]

1) Αγαπημένο μου διήγημα, χμμ δυσκολεύομαι να διαλέξω όμως θαρρώ πως το τελευταίο, το ομώνυμο και το πρώτο (ονόματα δε λέω) ξεχώρισαν στη δική μου λίστα.

 

2) Έχω και κάποια παράπονα, προσωπικά πιστεύω πως θα χωρούσαν μερικά διηγήματα ακόμη στο βιβλίο (όπως αυτό με τη βαρύτητα),...

 

3)...ενώ μου έλειψε –λιγουλάκι- η βία της πρώτης συλλογής.

 

4) Ακόμη δεν είχε κάποιο διήγημα που να μ’ έκανε να μισήσω τον συγγραφέα –μονάχα εκείνο με την υπουργό λιγουλάκι.

 

5) [...]θα περιμένω καρτερικά την επόμενη δεκαετία για το επόμενό του.

1) Χαίρομαι που το "Η Δόξα και η Λήθη" μπορεί και στέκεται αξιοπρεπώς. Γράφτηκε την τελευταία στιγμή (τον Αύγουστο) για να συμπληρώσει το βιβλίο αφού...

 

2) ...ο "Γαιοναύτης" (επίσης του Αυγούστου) δεν τα κατάφερε. Ως φαντασάς που είσαι δεν μου κάνει εντύπωση που θα τον ήθελες στο βιβλίο.:D

 

3) Κι εμένα γαμώτο, κι εμένα. Απλώς δεν προέκυψε η κατάλληλη θεματολογία. Πάντως νομίζω ότι η βία είναι παρούσα αλλά όχι τόσο ως φυσική βία -με άλλες μορφές.

 

4) Λιγουλάκι; Ανοιχτό μυαλό!:D

 

5) Κουράγιο. Έφαγες τον πρώτο μήνα!

 

Αντώνη, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και κυρίως για τη σύγκριση με το "Σάρκινο Φρούτο". Υπάρχει ένας συγγραφέας από τον οποίο θέλω πάντα να γράφω καλύτερα και φαντάζεσαι πως λέγεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η παρουσίαση του βιβλίου στην Αθήνα θα γίνει την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου, στο καφεβιβλιοπωλείο "Έναστρον" (Σόλωνος 101). Φυσικά, είστε όλοι καλεσμένοι! beerchug.gif Θα ακολουθήσει κανονική ανακοίνωση με πάνελ ομιλητών, και όλα τα σχετικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...και στη Θεσσαλονίκη; smile.gif

Ω, ναι, βέβαια! Αν υπάρξει κάποια οργανωτική βοήθεια από μερικούς γνωστούς εκεί... -επειδή δεν ξέρω τα της συμπρωτεύουσας- έγω "...και το τέρας"ανεβαίνουμε τρέχοντας!smile.gif

Link to comment
Share on other sites

post-1004-125917867083_thumb.jpg

presents

 

post-1004-1259178809_thumb.jpg

ANGELINA JOLIE

as

Evi Adami

 

in

 

Michael Manolios’

 

THE BLUE DRESS

 

Also Starring:

 

post-1004-125917889172_thumb.jpg

Hugh Laurie

as

Dimitris

 

post-1004-125917900083_thumb.jpg

Hugo Weaving

as

Mister Alexiou

 

and

 

post-1004-12591790582_thumb.jpg

Special Guest Star

Arnold Schwarzenegger

as

Mister Genikos

 

They stole her identity. They took her freedom.

They made her choose a dress!

But they could not break her spirit!

Now they would pay! All of them!

THE BLUE DRESS

 

post-1004-125917919549_thumb.jpg

 

THE KICK-ASS SCI-FI BLOCKBUSTER OF THIS SUMMER!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Το καστινγκ απεχει σημαντικα απο οτι ειχα στο μυαλο μου αλλα δεν θα ελεγα οχι αν ειχα την ευκαιρια. Ο Σβαντζετετοιος παρακαλω να παχυνει μεχρι τα γυρισματα, θελω να δω μπυροκοιλια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..