Jump to content

...και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός


Recommended Posts

Εγώ δεν θα μιλήσω για τις άλλες δραστηριότητες στις οποίες έχει επιδοθεί το "τέρας" του ΜΜιχάλη... Όσοι γνωρίζουν, γνωρίζουν. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω γιατί ξέχασα αυτό:

 

%) Μια Κινα. [...] Δεν είμαι φαν της οπτικής γωνίας "τα λέω άμεσα σε άλλον για να ακούει ο αναγνώστης" [...]

Ναι, αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο ρίσκο που παίρνει κανείς όταν χρησιμοποιεί το δεύτερο ενικό πρόσωπο, το οποίο γι' αυτό ακριβώς δεν είναι για χόρταση. Πάντως το συγκεκριμένο διήγημα έχει αρκετούς φανατικούς, όπως φαίνεται και στο τρέχον φύλλο της Athens Voice.

 

Τι ακριβώς είναι η συγκεκριμένη έκδοση της ΑΒ;Θερβάντες,Πεσόα ...κλπ κλπ... Μανωλιός!Θα ήθελα να ήξερα πώς νιώθεις,άραγε!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι η συγκεκριμένη έκδοση της ΑΒ;Θερβάντες,Πεσόα ...κλπ κλπ... Μανωλιός!Θα ήθελα να ήξερα πώς νιώθεις,άραγε!

Κάθε μη πληρωμένη αναφορά ελληνικού βιβλίου

 

του φανταστικού,

και ιδιαίτερα ΕΦ,

και μάλιστα μικρού εκδοτικού οίκου,

πόσο μάλλον σε έντυπο μεγάλης κυκλοφορίας,

και επιπλέον με καλά σχόλια,

 

δεν μπορεί παρα να είναι ευπρόσδεκτη -για να μην τη χαρακτηρίσω ένα μικρό θαύμα. Οπότε πώς μπορεί να νιώθω; Ικανοποίηση.:rolleyes: Αν μάλιστα έχω στριμωχτεί δίπλα σε τέτοια ονόματα, πρόσθεσε και "τιμή".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εἶδα σήμερα μιὰ ἐγκωμιαστικὴ κριτικὴ γιὰ τὸ ἐν λόγῳ βιβλίο στὴν "Αὐγή" τῆς Κυριακῆς (3/10/2010). Ὁ κριτικὸς Παναγιώτης Χατζημωυσιάδης, κατορθώνοντας νὰ ὑπερνικήσει τὴν προκατάληψή του (κατὰ πῶς δηλώνει ὁ ἴδιος) πρὸς τὸ εἶδος τῆς Ἐπιστημονικῆς Φαντασίας, διάβασε τὸ βιβλίο τοῦ ἐκλεκτοῦ συγγραφέα καὶ μέλους τοῦ φόρουμ, τὸ ἀπήλαυσε καὶ εἶδε πὼς πρόκειται γιὰ ἕνα βιβλίο ποὺ ὑπηρετεῖ τὴν Λογοτεχνία. Ἀντιγράφω τὴν κατακλεῖδα:

 

"Κλείνοντας το βιβλίο αντιλαμβάνομαι πόσο άδικες, πόσο μυωπικές είναι συχνά οι λογοτεχνικές κατηγοριοποιήσεις, που πίσω από τον ουδέτερο περιγραφικό χαρακτήρα τους κρύβουν μια εξουσιαστική αξιολογική διάθεση. Η λογοτεχνική κατηγορία της "επιστημονικής φαντασίας", όπως παλιότερα η αντίστοιχη κατηγορία του "αστυνομικού μυθιστορήματος", κουβαλά τέτοια συγκαλυμμένα στερεότυπα και προκαταλήψεις, που τελικά μάς εμποδίζουν να αντιληφθούμε το αυτονόητο: πως η λογοτεχνική αξία ενός βιβλίου δεν μπορεί να αποτιμάται με κανένα κριτήριο πέρα από τη λογοτεχνική του αξία. Και το βιβλίο αυτό δεν υστερεί σε τέτοια αξία".

 

Ἐξυπακούεται πὼς μιὰ τέτοια κριτικὴ μόνο θετικὸ ἀντίκτυπο μπορεῖ νὰ ἔχει στὸ εἶδος τῆς λογοτεχνίας ποὺ ἀγαπᾶμε, ὑπηρετοῦμε καὶ ὑπερασπιζόμαστε ἐδῶ. Τὸ βιβλίο μὲ τὰ διηγήματα τοῦ Μιχάλη Μανωλιοῦ, τὴν γραφὴ τοῦ ὁποίου γνωρίζουμε πολὺ καλὰ ὅλοι, ἀποδεικνύει πώς, ὅταν ἀσχολούμαστε πραγματικὰ σοβαρὰ καὶ μὲ ἀσκημένη γραφή, προσωπικὸ ὕφος καὶ κατασταλαγμένη κοσμοθεωρία, μποροῦμε νὰ ξεπεράσουμε στεγανά, στερεότυπα καὶ προκαταλήψεις ἀπὸ τὴν πλευρὰ τῆς λογοτεχνικῆς κριτικῆς.

 

Δὲν μπορῶ παρὰ νὰ νοιώθω ἀσυγκράτητη χαρὰ γιὰ λογαριασμὸ τοῦ φίλου μας. Χαίρομαι ποὺ ἐπιμένει νὰ ὑπηρετεῖ τὴν λογοτεχνία, ποὺ ἔχει ὑψηλοὺς στόχους, ποὺ ἀπευθύνεται σὲ καλλιεργημένους ἀναγνῶστες (χωρὶς νὰ στερεῖται ἡ γραφή του τὴν ἀπόλαυση τῆς ἀνάγνωσης) καὶ εὔχομαι ἀπὸ τὰ βάθη τῆς καρδιᾶς μου καλὴ συνέχεια καὶ τὴν ἀποδοχὴ τοῦ εὐρύτερου κοινοῦ ποὺ ἀξίζει.

 

Νομίζω πὼς ἕνα τέτοιο γεγονὸς ἀξίζει νὰ γιορταστεῖ μὲ:band:, μὲ :holiday: καὶ :beerchug:.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ίσως είναι μία από τις πιο μεγάλες επιτυχίες του ΚΥΡΙΟΥ Μ. Συγχαρητήρια, λοιπόν στον ίδιο, αλλά και στον κ. Χατζημωυσιάδη, που μπόρεσε να δει πέρα από τις παρωπίδες που είχε ο ίδιος βάλει στον εαυτό του.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά πρόκειται για την ίδια κριτική που είχε γράψει ο Χατζημωησιάδης στο blog του αλλά, φυσικά, αυτή τη φορά είναι πολύ καλύτερα που τη βλέπει κανείς σε έντυπη, και μάλιστα κυριακάτικη, εφημερίδα. Το πιο ευχάριστο είναι ο τίτλος του (ολοσέλιδου!) άρθρου: "Λογοτεχνία Επιστημονικής Φαντασίας". Σίγουρα χαίρεται κανείς να διαβάζει αυτές τις τρεις λέξεις μαζί. Όσο κι αν είναι αυτονόητο για μας, δυστυχώς δεν συμβαίνει κάθε μέρα.

Πολλά ευχαριστώ στον Adinol Doy που μου άνοιξε τα μάτια, γιατί κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου.

 

Όποιος θέλει το διαβάσει το πλήρες άρθρο, μπορεί να κατεβάσει το φύλλο της Αυγής της Κυριακής σε .pdf (είναι στη σελ. 35). Δεν το ανεβάζω εδώ γιατί το αρχείο είναι τεράστιο.

 

Υ.Γ.: Αμάν, ρε Scanner, μ' αυτές τις εφιαλτικές προσφωνήσεις. Θα μου βγάλεις κανά μάτι...biggrin.gif

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστη είδηση.

 

Το πιο ευχάριστο είναι ο τίτλος του (ολοσέλιδου!) άρθρου: "Λογοτεχνία Επιστημονικής Φαντασίας". Σίγουρα χαίρεται κανείς να διαβάζει αυτές τις τρεις λέξεις μαζί. Όσο κι αν είναι αυτονόητο για μας, δυστυχώς δεν συμβαίνει κάθε μέρα.

Ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Το link για την Αυγή οδηγεί στην αρχική σελίδα του sff

 

Πράγματι. Ίσως επειδή δεν είναι πια της ίδιας μέρας το άρθρο.

Για δοκίμασε μήπως δουλεύει καλύτερα αυτό. Στο preview μου τουλάχιστον οδηγεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαν να το έγραψε ο Architect από το Matrix: Reloaded το κείμενο...

scanners_head_explode_screenshot.jpg

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Μάντρα! Τολμώ να πω ότι είσαι απ' τους πιο επιτυχημένους συγγραφείς του φόρουμfriends.gif

Link to comment
Share on other sites

"Σκληρή επιστημονική φαντασία που καταθέτει τα σημαντικά διαπιστευτήριά της με δόκιμο, ώριμο λόγο. Η θεματολογία της επισημαίνει -και καταδεικνύει- τις «πληγές» στο σώμα του μελλοντικού ανθρώπου που δεν είναι παρά μια γκροτέσκα αντανάκλαση του σημερινού. Ενός ανθρώπου, ο οποίος, έρμαιο της ηλεκτρονικής εποχής και της εικονικής πραγματικότητας, υπόδουλος των επιτευγμάτων του, βαδίζει εθελοτυφλώντας αλαζονικά προς την πλήρη αλλοτρίωσή του."

 

Ένα μόνο με χαλάει στην ανωτέρω, υπέροχη κριτική. Το μάλλον ανέκφραστο πρόσωπο του συγγραφέα στην ανάγνωση της. Τι είπες όταν τη διάβασες; Τουλάχιστο ένα "Χμ, για δες..." Όχι δηλαδή πες μου ότι σηκώθηκες και έκανες ένα victory dance, όχι πες το μου! :tongue:

 

"Γελώ και τσιρίζω και φωνασκώ εγώ για εκείνον, γιατί εκείνος είναι Κιμέριος Κυβέριος, είναι Κόναν Κλώνος, και τα χείλη του δε θα σκάσουν ποτέ ένα χαμόγελο!" :tease:

 

Συγχαρητήρια Μιχάλη, Μπράβο. Έχουμε προσελήνωση. The Eagle Has Landed. :dancing4dh:

Link to comment
Share on other sites

Τολμώ να πω ότι είσαι απ' τους πιο επιτυχημένους συγγραφείς του φόρουμ

 

Τολμώ να συμφωνήσω. Τα σέβη μου μεσιέ!:hi:

Link to comment
Share on other sites

Τολμώ να πω ότι είσαι απ' τους πιο επιτυχημένους συγγραφείς του φόρουμ

 

Τολμώ να συμφωνήσω. Τα σέβη μου μεσιέ!:hi:

 

Ο πιο εμπορικός σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο πιο εμπορικός σίγουρα.

 

Νομίζω πως όχι. Τον έχει προσπεράσει ο Μίσσιος και ο Demiraval που σύμφωνα με τα λεγόμενα του, το βιβλίο του, στον πρώτο κιόλας μήνα από την κυκλοφορία του, πέρασε στη δεύτερη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εμπορικός σίγουρα.

 

Νομίζω πως όχι. Τον έχει προσπεράσει ο Μίσσιος και ο Demiraval που σύμφωνα με τα λεγόμενα του, το βιβλίο του, στον πρώτο κιόλας μήνα από την κυκλοφορία του, πέρασε στη δεύτερη έκδοση.

 

Με πόσα αντίτυπα της πρώτης;;

 

AND WHO IS Μίσσιος and Demiraval anyway?? Γράφουνε εδώ μέσα αυτοί οι δύο;;

 

EDIT: μήπως το δεύτερο είναι τίτλους βιβλίου του πρώτου;; :tease:

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

 

Με πόσα αντίτυπα της πρώτης;;

 

AND WHO IS Μίσσιος and Demiraval anyway?? Γράφουνε εδώ μέσα αυτοί οι δύο;;

 

 

 

Ναι γε! Γράφουν στο sff, πλέον πιο αραιά από ότι παλιότερα. Ο Μίσσιος είναι το μέλος Konstantinos και έχει εκδώσει το Η Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας και το Λέκγουελ και οι Ξεχασμένοι Θεοί στις εκδόσεις Διόπτρα. Όσο για τον δεύτερο, μπορείς να βρεις πληροφορίες εδώ: http://community.sff.gr/topic/7920-%CF%84%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC%CE%BA%CF%81%CE%B7%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

"Γελώ και τσιρίζω και φωνασκώ εγώ για εκείνον, γιατί εκείνος είναι Κιμέριος Κυβέριος, είναι Κόναν Κλώνος, και τα χείλη του δε θα σκάσουν ποτέ ένα χαμόγελο!" :tease:

 

 

Πώς σου προέκυψε αυτό; Εδώ οι Κλώνοι ονειρεύονται, κύριε Ντίνο μας, χαμόγελο δε θα μπορούσαν να σκάσουν; :lol:

 

 

Και λίγο στα σοβαρά τώρα: Καθότι ο Πανώριος δε μασάει τα λόγια του και δεν έχει ανάγκη να πει καλή κουβέντα αν δεν την εννοεί, η συγεκριμένη παρουσίαση ήταν μια ακόμα σηματική επιτυχία. :thmbup:

 

Έτσι! Συγχαρητήρια, Μιχάλη, για σένα ... και (για) το Τέρας!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Αν και χρειάστηκε να διαβάσω 2-3 φορές την κριτική για να καταλάβω άκρες μέσες τι λέει. Όπως ακριβώς και τα διηγήματα του mman. :devil2:(Ναι, απ' τη ζήλια μου τα λέω)

Link to comment
Share on other sites

(Μόλις τώρα κατάφερα να ξεμοναχιάσω έναν υπολογιστή από χθες το μεσημέρι.)

 

Ευχαριστώ για τα καλά αλλά υπερβολικά, όπως πάντα, λόγια σας.

 

Σίγουρα δεν είμαι ο πιο εμπορικός του φόρουμ. Οι πωλήσεις εξαρτώνται από πολλούς και διαφορετικούς παράγοντες, μεταξύ των οποίων ο εκδοτικός, η διανομή και το budget της διαφήμισης. Γι' αυτό και θεωρώ σημαντική τη δημοσίευση και μόνο των δύο τελευταίων κριτικών (χώρια που είναι και θετικότατες).

 

Ενισχύεται πάντως η εντύπωσή μου ότι, παρά τη χρονική διαφορά των δέκα χρόνων, τα δύο βιβλία ("Φρούτο" και "τέρας") βοηθούν το ένα το άλλο. Πιστεύω ότι το "τέρας" θα τύχαινε μικρότερης προσοχής αν δεν υπήρχε το "Φρούτο" και, αντίστροφα, αρκετοί ανακάλυψαν το Φρούτο λόγω του τέρατος, κάτι φυσικά πολύ ευχάριστο.

 

Η κριτική του Πανώριου είναι όπως περίπου την περίμενα, έχοντας διαβάσει άλλες κριτικές του σε γνωστά μου βιβλία. Δεν σύμφωνώ σε όλα (και βέβαια δεν αναφέρομαι στο πόσο του άρεσε) αλλά προφανώς η ανάγνωσή του είναι ιδιαίτερα σεβαστή και φυσικά όχι λιγότερο απ' τη δική μου.

Το μόνο τεχνικό ζητηματάκι είναι ότι στην τελευταία παράγραφο γράφει "Σκληρή επιστημονική φαντασία", ενώ σίγουρα δεν γράφω αυτό το υποείδος. Αλλά δεν πειράζει καθόλου, αφού το άρθρο απευθύνεται σε μη ειδικούς της Ε.Φ. που θα το καταλάβουν αλλιώς.

Κάτι σημαντικό, που δεν φαίνεται στο ηλεκτρονικό άρθρο, παρά μόνο στο χαρτί, είναι πως στην εφημερίδα είχε ξεχωριστά με μεγάλα γράμματα όλη την πρόταση "Σκληρή επιστημονική φαντασία που καταθέτει τα σημαντικά διαπιστευτήριά της με δόκιμο, ώριμο λόγο", και είναι νομίζω σημαντικό να είναι εμφάνες ένα τέτοιο σχόλιο για το είδος στην Ελλάδα, ακόμα και σε αυτούς που δεν θα διαβάσουν ολόκληρο το άρθρο.

 

Edit: Με μεγάλη, αδικαιολόγητη καθυστέρηση, να αναφέρω ότι υπάρχει ένα blog για το βιβλίο, το οποίο οφείλεται αποκλειστικά στον Παναγιώτη PiKei Κούστα που το ενημερώνει με συνέπεια, αφού η αφεντιά μου τα έχει φορτώμένα μονίμως στον κόκκορα. Μάλιστά πρέπει να είναι η πρώτη φορά που το αναφέρω: http://www.kaitoteras.blogspot.com/ Ευχαριστώ Παναγιώτη!

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Τολμώ να πω ότι είσαι απ' τους πιο επιτυχημένους συγγραφείς του φόρουμ

 

Τολμώ να συμφωνήσω. Τα σέβη μου μεσιέ!:hi:

 

Ο πιο εμπορικός σίγουρα.

 

Αν προσθέσουμε το ΕΦ στους χαρακτηρισμούς;

Και τα δικά μου συγχαρητήρια.

Mmmmmmmmmmmats!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..