Jump to content

Οι 100 Χειρότερες Ταινίες της Δεκαετίας


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Το site «Rotten Tomatoes» έβγαλε τις 100 χειρότερες ταινίες της τελευταίας δεκαετίας. Εδώ αναφέρω τις ταινίες που μας αφορούν. Μετρώντας αντίστροφα:

 

93 – A Sound of Thunder (2005)

92 – Babylon (A.D.) (2008)

90 – Dragonfly (2002)

88 – Kaena: The Prophecy (2004)

84 – Thr3e (2007)

83 – Doogal (2006)

79 – The Adventures of Pluto Nash (2002)

75 – Son of the Mask (2005)

68 – Yu-Gi-Oh: The Movie (2004)

66 – The Fog (2005)

57 – Godsend (2004)

49 – In The Name of the King: A Dungeon Siege Tale (2008)

48 – BloodRayne (2006)

47 – Soul Survivors (2001)

43 – Darkness (2003)

42 – House of the Dead (2003)

41 – Zoom (2006)

38 – Happily N’Ever After (2007)

34 – The Haunting of Molly Hartley (2008)

31 – The Covenant (2006)

30 – Fear Dot Com (2002)

29 – Bless the Child (2000)

28 – Rollerball (2002)

27 – Battlefield Earth (2000)

15 – Alone in the Dark (2005)

 

Και το full top ten των χειρότερων:

 

10 – Witless Protection (2008)

9 – Redline (2007)

8 – 3 Strikes (2000)

7 – Strange Wilderness (2008)

6 – Superbabies: Baby Geniuses 2 (2004)

5 – National Lampoon’s Gold Diggers (2004)

4 – King’s Ransom (2005)

3 – Pinocchio (2002)

2 – One Missed Call (2008)

1 – Ballistic: Ecks vs Sever (2002)

Link to comment
Share on other sites

δηλώνω περίφανα οτι έχω δεί αρκετές απο αυτές και η τραγική αλήθεια είναι οτι δεν διασκέδασα με καμία απο αυτές. Τουλάχιστων αρκετές b σαβούρες των προηγούμενων δεκαετίων είχαν πλάκα και δεν βαριόσουνα, αλλα σε ταινίες όπως το τραγικό "Babylon A.D." και το "Godsend" δεν γίνεται κάν αυτο. Λίγες απο αυτές όπως οι ταινίες του Uwe Boll ("In The Name of the King", "BloodRayne". "BloodRayne 2" κ.α.) είναι κάπως διασκεδαστικές. Επίσης για κάποιο λόγω δεν βλέπω τις τραγικές τρείς ταινίες του πιο υπερεκτιμημένου σκηνοθέτη των τελευταίων ετών (Rob Zombie). Ελπίζω να βρίσκονται στο κανονικό τοπ εκατό. :first:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, μιας και δεν ξέρω πολύ καλά από ταινίες δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι αυτά που έβαλα κολλάνε εδώ, αλλά η Γεωθάλασσα και το Dungeons and Dragons που είναι;

Link to comment
Share on other sites

η Γεωθάλασσα και το Dungeons and Dragons που είναι;

 

To "Γεωθάλασσα" είναι τηλεταινία.

Link to comment
Share on other sites

Το The Fog σκότωνε, απλά και όμορφα...

ο συντάκτης που το έβαλε στις χειρότερες ταινίες είναι για γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Το The Fog σκότωνε, απλά και όμορφα...

ο συντάκτης που το έβαλε στις χειρότερες ταινίες είναι για γέλια.

 

Δεν ήταν γνώμη ενός συντάκτη. Το Rotten Tomatoes μαζεύει θετικές και αρνητικές κριτικές από όλες τις κύριες εφημερίδες ή περιοδικά των Ηνωμένων Πολιτειών, και σύμφωνα με τις αναλογίες θετικών και αρνητικών, κρίνει μια ταινία ως φρέσκια ή σάπια ντομάτα. Οι 100 χειρότερες ταινίες βγήκαν από το ποσοστό πρασινίλας (σάπιας ντομάτας) που μάζεψαν συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο adicto να εννοεί το Mist και όχι το Fog, που είναι remake της ταινίας του Carpenter.

 

Διαφωνώ κάθετα με το Darkness (2003), γιατί είναι μια απο τις καλύτερες ταινίες τρόμου που έχω δεί.

Link to comment
Share on other sites

Kaena, Sound of Thunder και BloodRayne που έχω δει είναι συμπαθητικά. Για το Fog θα συμφωνήσω ότι είναι χάλια... Για τα άλλα (ευτυχώς!) δεν έχω άποψη!

Link to comment
Share on other sites

To "Alone in the Dark" είναι μετριότατο, αλλά δεν το λες κακό... το Star Trek που είναι..;; :) (αλλά βέβαια, ταινίες με τεράστιο budget δεν μπαίνουν σε τέτοιες λίστες... :) )

 

ΥΓ: Ο Πινόκιο είναι αυτός του Μπενίνι;; Τόσο χάλια ήταν;;;

Link to comment
Share on other sites

To "Γεωθάλασσα" είναι τηλεταινία.

 

Α, μάλιστα. Λοιπόν Ντίνο έκανες πολύ καλά που έβαλες αυτή την λίστα με τις ταινίες για να μπορέσουμε να τις αποφύγουμε. Τις περισσότερες από αυτές δεν τις ξέρω ευτυχώς. Αυτές τις δύο που έβαλα εγώ όποιος δεν τις έχει δει, να μην καθήσει με τίποτα να το κάνει, θα αναθεματίσει την στιγμή που το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες δεν τις έχω δει. Το δε Kaena όντως τόσο άσχημο δεν ήταν.

 

Να πω όμως κάτι και αρχίστε με στις ντομάτες. Πέρα από την σκηνοθεσία και το ανεξέλεγκτο παίξιμο των ηθοποιών, είμαι ο μόνος που γουστάρω το Battlefield Earth; Όχι δεν είμαι της σαϊεντολογίας, σαν επιστημονική φαντασία όμως, νομίζω πως η ιστορία λέει. Έχει δηλαδή δυνατή μυθολογία και ανάπτυξη σωστή, ως το πως οι σκλάβοι εξεγήρονται. Αν εσείς θεωρείτε την ταινία "φόλα" μπορείτε να αναπτύξετε λίγο τα επιχειρήματα σας;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες δεν τις έχω δει. Το δε Kaena όντως τόσο άσχημο δεν ήταν.

 

Να πω όμως κάτι και αρχίστε με στις ντομάτες. Πέρα από την σκηνοθεσία και το ανεξέλεγκτο παίξιμο των ηθοποιών, είμαι ο μόνος που γουστάρω το Battlefield Earth; Όχι δεν είμαι της σαϊεντολογίας, σαν επιστημονική φαντασία όμως, νομίζω πως η ιστορία λέει. Έχει δηλαδή δυνατή μυθολογία και ανάπτυξη σωστή, ως το πως οι σκλάβοι εξεγήρονται. Αν εσείς θεωρείτε την ταινία "φόλα" μπορείτε να αναπτύξετε λίγο τα επιχειρήματα σας;

 

Για να 'μαι ειλικρινής, ούτε 'μένα με χάλασε τόσο. Νομίζω το τέλος δε μου άρεσε καθόλου, αλλά η ταινία θεωρώ πως παλευόταν γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Για να 'μαι ειλικρινής, ούτε 'μένα με χάλασε τόσο. Νομίζω το τέλος δε μου άρεσε καθόλου, αλλά η ταινία θεωρώ πως παλευόταν γενικά.

 

Πάνε χρόνια που την είχα δει οπότε δεν θυμάμαι και πολλά. Νομίζω όμως πως εκτός από b αισθητικά (ήταν όλη γυρισμένη λες και ήταν κακό τηλεοπτικό), την είχα βρει και πολύ (πάρα πολύ) αφελή σεναριακά. Κατι μου έιχε φανεί πολύ έυκολο νομίζω στον τρόπο που οι γήινοι εβγαιναν ξαφνικά από την πρωτόγονη κατάσταση... Δε θα την ξανάβλεπα πάντως για να την θυμηθώ καλύτερα :Ρ Πάντως για μένα το Transformers χτυπούσε και 10αδα μην πω... :Ρ

 

Τώρα, προσωπικα δεν διαβάζω κριτικές, τουλάχιστον όχι πριν δω μια ταινία. Μετά, από περιέργια μπορεί να το κάνω για να δω πόσο μπορεί να συμφωνώ ή όχι.

Παρόλα αυτά, Rotten tomatoes είναι αρκετά αξιόπιστο αν και πολλες φορες, επειδή μιλάμε για αμερική, τα μπλοκμπάστερ παίρνουν καλύτερες βαθμολογίες από οτι συνηθως τους αξίζει. Αυτό που κάνω, οταν είμαι ημιψημένος για μια ταινία ή δεν ξέρω τιποτα για αυτήν, είναι να βλέπω απλά την βαθμολογία και να αποφασίζω για το αν θα πάρω το ρίσκο ή οχι... Προτιμώ το IMDB και ας βασίζεται στους χρήστες, γιατί μου δίνει τις περισοτερες φορές σωστή εικόνα, έχοντας βέβαια κάποιους δικούς μου, εμπειρικούς κανόνες στο μυαλό:

α) οτι έιναι κάτω του 6, είναι εκεί για καλό λόγο. Μακρια και αλάργα. Δεν έχω δει ποτέ ταινία που να βλέπεται και να είχε κάτω από 6 στο IMDB.

β) οτι ειναι απο 6 μέχρι και 7,5 μπορεί να είναι από μέτριο μέχρι και πολύ καλό. Πολλά low budget διαμαντάκια βρίσκονται σε αυτή την κατηγορία πχ.

γ) οτι ειναι απο το 7,5 και πάνω έιναι ή αριστόυργημα από αυτα που τα λέμε "κλασσικά" ή απλά κάτι πολύ δημοφιλές. Το τι είναι τι ειναι ευκολο να το καταλαβει κανεις.

 

Πριν καταφύγω όμως το imdb θυμάμαι να αποφύγω τα εξής:

α) μια ταινία που βασίζεται σε βιντεοπαιχνίδι

β) μια ταινία που βασίζεται σε κάποια σειρα merchandise (παιχνίδια, κούκλες κτλ)

γ) μια ταινία που έχει βασιστεί σε μια άλλη, πολλές φορές μέτρια ταινία.

δ) μια ταινία που γνωρίζω την ανικανότητα των συντελεστών της απο προηγούμενες ταινίες

ε) μια ταινία που αποτελεί συνέχεια μιας άλλης ταινίας που δεν μου άρεσε.

 

έτσι η λίστα στο μυαλό μου, έχει κάπως έτσι:

 

93 – A Sound of Thunder (2005) < 4.1 στο IMDB

92 – Babylon (A.D.) (2008) < ο Mathieu Kassovitz δεν έχει κάνει τιποτα της προκοπής μετά το Μίσος και ο Vin Diesel μετα το Pitch Black.

90 – Dragonfly (2002) < 5.8 στο IMDB

88 – Kaena: The Prophecy (2004) < 3D animation λίγοι κάνουν της προκοπής, οι γάλλοι δεν συγκαταλέγονται σε αυτούς και δεν φημίζονται και για τα σενάριά τους.

84 – Thr3e (2007) < 5 στο IMDB

83 – Doogal (2006) < 2.5 στο IMDB

79 – The Adventures of Pluto Nash (2002) < 3,7 στο IMDB

75 – Son of the Mask (2005) < sequel

68 – Yu-Gi-Oh: The Movie (2004) < ταινία βασισμένη σε animation που φτιάχτηκε για να πωλούνται κάρτες.

66 – The Fog (2005) < remake

57 – Godsend (2004) < 4,7 sto IMDB

49 – In The Name of the King: A Dungeon Siege Tale (2008) < ταινία βασισμένη σε pc RPG τύπου hack and slash.

48 – BloodRayne (2006): ταινία βασισμένη σε video game

47 – Soul Survivors (2001): 3,6 στο IMDB

43 – Darkness (2003): διστυχώς το είδα.

42 – House of the Dead (2003): ταινία βασισμένη σε video game

41 – Zoom (2006): 3,4 στο IMDB

38 – Happily N’Ever After (2007): 3,9 στο IMDB

34 – The Haunting of Molly Hartley (2008): 3,6 στο IMDB

31 – The Covenant (2006): 4,8 στο IMDB

30 – Fear Dot Com (2002): 3,1 στο IMDB

29 – Bless the Child (2000): 4,8 στο IMDB

28 – Rollerball (2002): remake

27 – Battlefield Earth (2000): διστυχώς το είδα.

15 – Alone in the Dark (2005): ταινία βασισμένη σε video game

 

 

εγώ ολα αυτά τα φοβάμαι. και ο φοβος φυλάει τα έρημα. :Ρ

Edited by I robot
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ούτε εμένα με χάλασε το Battlefield Earth. Αντιθέτως, μέσα στις αδυναμίες του είχε να επιδείξει μια παράξενη νοσηρότητα και ένα ψυχοπλάκωμα που έβγαζε η καταδίκη του ανθρώπινου γένους.

Αυτό που μου φάνηκε απαράδεχτο ήταν οι μπότες τους, οι οποίες ήταν σαν άγαρμπες πλατφόρμες. Καλά, τόσα εφέ και τεχνάσματα έχει σκαρφιστεί το Χόλλυγουντ, δεν μπορούσαν με κάποιον πειστικό τρόπο να τους κάνουν να φαίνονται πιο γιγαντόσωμοι; Πραγματικά, για εμένα πολλοί χαμένοι πόντοι απο αυτό το ατόπημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

42 – House of the Dead (2003)

 

Μόνο 42;

 

ΔΙαφωνώ και διαμαρτύρομαι εντονότατα κ. Πρόεδρε. Θα έπρεπε να βρισκεται τουλάχιστον στις δέκα χειρότερες.

 

Για να μην πω :first:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..