Jump to content

Φίλιπ Κ. Ντικ (Philip K. Dick)


Recommended Posts

Wow! Αυτή είναι φοβερή ανακάλυψη. Μένει τώρα να βρω χρόνο και ησυχία να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποτέ δεν έχω καθίσει να μετρήσω τα βιβλία που διάβασα μέσα σ' ένα χρόνο. Φέτος λέω να σας κάνω παρέα και να αρχίσω την καταγραφή. Κι ελπίζω αυτό να με βοηθήσει να διαβάσω περισσότερα βιβλία.

 

Κόλπο ΑΕ - Φίλιπ Ντικ: Αν έχεις διαβάσει μερικά βιβλία του Φίλιπ Ντικ μαθαίνεις να απολαμβάνεις τις υπερβολικές περιγραφές, τις σουρεαλιστικές εικόνες και το ιδιαίτερο χιούμορ του, να χάνεσαι μέσα στους κόσμους του, περιμένοντας να αρχίσουν οι αποκαλύψεις. Το ίδιο συμβαίνει κι εδώ. Νομίζω ότι είναι το βιβλίο του Φίλιπ Ντικ που άργησα περισσότερο απ' τα άλλα να μπω στο νόημα της ιστορίας. Αλλά από εκεί και μετά κύλησε εξαιρετικά, ενώ μέχρι εκεί απολάμβανα το ταξίδι. Υπερφωτεινές ταχύτητες, τηλεμεταφορές, διαστρικές συνομωσίες, μια γενική αίσθηση χάους για το πού ξεκινάει η παραίσθηση και πού αρχίζει η πραγματικότητα. Απολαυστικός όπως πάντα.

Υπήρχαν αρκετά λαθάκια στο βιβλίο (εκδόσεις ΜΕΔΟΥΣΑ) κυρίως τονικά, όχι τίποτα σημαντικό, απλά το αναφέρω. Κι επίσης, κάτι που με ενόχλησε προσωπικά, είναι το ότι ενώ υπήρχαν φράσεις στα γερμανικά, δεν δινόταν η μετάφραση.

 

Συνεχίζω με το Νόβα του Samuel Delany.

 

1. Κόλπο ΑΕ - Φίλιπ Ντικ (205)

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης, κάτι που με ενόχλησε προσωπικά, είναι το ότι ενώ υπήρχαν φράσεις στα γερμανικά, δεν δινόταν η μετάφραση.

 

Φίλτατε, μια βασική αρχή της μετάφρασης είναι ότι πρέπει να διατηρείται η ίδια αίσθηση για τον αναγνώστη που δημιουργεί το πρωτότυπο. Δηλαδή, ο Έλληνας αναγνώστης πρέπει να απορεί εκεί όπου απορεί ο Αμερικανός. Και δεν νομίζω οι Αμερικανοί (ή και οι Βρετανοί) να φημίζονται για τη γερμανομάθειά τους. Συνεπώς, αν στο πρωτότυπο οι φράσεις στα γερμανικά παρατίθενται αμετάφραστες,* τότε ΠΡΕΠΕΙ να παρατεθούν αμετάφραστες και στο κείμενο-στόχο -- και καλώς ο μεταφραστής τις παραθέτει ως έχουν. Αντιθέτως, αν ο Ντικ στο πρωτότυπο έδινε εξήγηση των γερμανικών φράσεων, π.χ. με κάποιες υποσημειώσεις, τότε ΠΡΕΠΕΙ να μεταφραστούν, με την ίδια μορφή (π.χ. της υποσημείωσης) και κακώς (κακίστως) ο μεταφραστής δεν το κάνει.

 

Εφόσον, λοιπόν, ισχύει η πρώτη περίπτωση, ο αναγνώστης έχει κάθε δικαίωμα να πει "τον παπάρα τον Ντικ, με τα γερμανικά που πετάει αμετάφραστα στο κείμενο", αλλά πρέπει να αναγνωρίσει στον μεταφραστή σωστή τήρηση των κανόνων του επαγγέλματός του.

 

 

*διότι ο συγγραφέας θέλει να μείνουν ακατανόητες για τον μη γερμανομαθή, ή θέλει να υποχρεώσει τους μη γερμανομαθείς αναγνώστες του να ανοίξουν μια γερμανική άνευ διδασκάλου ή να την πέσουν στους γερμανόφωνους φίλους τους για βοήθεια -- ξέρω γω; Το θέμα είναι ότι πρέπει να σεβαστούμε το device του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χτες τελείωσα το UBIK, ευγενική χορηγία της κροσμπουκικής αφοσίωσης του SpirosK.

Ο Φίλιπ Ντικ έχει μερικές εμμονές που μ' αρέσουν: καμιά πραγματικότητα δεν είναι αυτή που δείχνει στον αναγνώστη, και οι ήρωές του άγονται και φέρονται, ουσιαστικά ανήμποροι, μέσα σε ένα στέρεο σύμπαν, που όμως είναι ολότελα διαφορετικό απ' αυτό που νομίζουν. Κι όλο αυτό με μια άτεγκτα, σχεδόν μαθηματικά οργανωμένη πλοκή, που την ακεραιότητά της την αντιλαμβάνεσαι μόνο στις τελευταίες σελίδες. Νομίζω ότι στο βιβλίο αυτό οι μεταφυσικές ή οι θεολογικές αναφορές είναι μια προσχηματική αφορμή για να ξαναπλάσει μύθους για το επέκεινα, να φλερτάρει με μια αχόρταγη εφηβική ηλικία και να μπερδέψει το νήμα του χρόνου. Εντυπωσιακή είναι η κινηματογραφικότητα του βιβλίου: αν τύχει να ξαναδώ καμιά ταινία του Λιντς, νομίζω ότι πια θα την καταλάβω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι διάβασα το Do Androids dream of electrc sheep?Και έχω να πω πως μου άρεσε πάρα πολύ.Όλη η αίσθηση παράνοιας και αναζήτησης που βρίσκεται η πραγματικότητα και που το φτιαχτό με έκανε να διαβάζω χωρίς σταματημό.

Link to comment
Share on other sites

Χτες τελείωσα το UBIK, ευγενική χορηγία της κροσμπουκικής αφοσίωσης του SpirosK.

Ο Φίλιπ Ντικ έχει μερικές εμμονές που μ' αρέσουν: καμιά πραγματικότητα δεν είναι αυτή που δείχνει στον αναγνώστη, και οι ήρωές του άγονται και φέρονται, ουσιαστικά ανήμποροι, μέσα σε ένα στέρεο σύμπαν, που όμως είναι ολότελα διαφορετικό απ' αυτό που νομίζουν. Κι όλο αυτό με μια άτεγκτα, σχεδόν μαθηματικά οργανωμένη πλοκή, που την ακεραιότητά της την αντιλαμβάνεσαι μόνο στις τελευταίες σελίδες. Νομίζω ότι στο βιβλίο αυτό οι μεταφυσικές ή οι θεολογικές αναφορές είναι μια προσχηματική αφορμή για να ξαναπλάσει μύθους για το επέκεινα, να φλερτάρει με μια αχόρταγη εφηβική ηλικία και να μπερδέψει το νήμα του χρόνου. Εντυπωσιακή είναι η κινηματογραφικότητα του βιβλίου: αν τύχει να ξαναδώ καμιά ταινία του Λιντς, νομίζω ότι πια θα την καταλάβω καλύτερα.

 

 

Χαίρομαι που σου άρεσε! :drinks: (για τον Λιντς δεν είμαι τόσο σίγουρος :) )

 

Το καλοκαίρι διάβασα το Do Androids dream of electrc sheep?Και έχω να πω πως μου άρεσε πάρα πολύ.Όλη η αίσθηση παράνοιας και αναζήτησης που βρίσκεται η πραγματικότητα και που το φτιαχτό με έκανε να διαβάζω χωρίς σταματημό.

 

Βρες και διάβασε το κόμικ. Αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο βιβλίο αυτό οι μεταφυσικές ή οι θεολογικές αναφορές είναι μια προσχηματική αφορμή για να ξαναπλάσει μύθους για το επέκεινα, να φλερτάρει με μια αχόρταγη εφηβική ηλικία και να μπερδέψει το νήμα του χρόνου.

Ναι για το Ubik ισχυει πανω κατω αυτο αλλα γενικα μιλωντας μεχρι τα τελευταια βιβλια του ο Ντικ αυτο εκανε πανω κατω και μονο στα τελευταια του(μετα το "οραμα",δηλαδη VALIS,Η μετεμψυχωση του ΤΑ,Θεικη εισβολη,Ελευθερη ραδιοφωνια Αλμπεμουθ κτλ) πλεον η μεταφυσικη και η θεολογια ειναι το κυριο στοιχειο του εργου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις τελείωσα το ''Έρευνα στο Σκοτάδι''. Δεν είναι η πρώτη φορά που το διαβάζω, το είχα διαβάσει και παλαιότερα - όχι με την καλύτερη δυνατή συγκέντρωση οφείλω να πω - αλλά δεν κατάλαβα τίποτα. Και το ξανάπιασα τώρα με αφορμή την ταινία που έβαλε το Star πριν από λίγες μέρες. Μπορώ να πω ότι και μου άρεσε και όχι, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο, μάλλον στο δεύτερο συμπέρασμα θα κατέληγα.

 

Η ιστορία έχει να κάνει

με τον Μπομπ Άρκτορ έναν πράκτορα της αστυνομίας, ο οποίος ''παίζει σε διπλό ταμπλό''. Κάποια στιγμή οι ανώτεροι του θα του αναθέσουν να παρακολουθήσει τον.. εαυτό του.

Και από εκεί και πέρα αρχίζουν τα ωραία. Τίποτα και κανείς δεν είναι αυτό που δείχνει. Διπρόσωποι άνθρωποι, πλεκτάνες και ναρκωτικά συνθέτουν ένα υπέροχο σκηνικό, μου αρέσουν βιβλία αυτού του στυλ. Το θέμα όμως είναι ότι παραήταν φευγάτα όλα αυτά, για 'μένα τουλάχιστον. Το βιβλίο αν και απλά γραμμένο, δεν είναι ωστόσο καθόλου απλοϊκό. Έπρεπε να είμαι απόλυτα συγκεντρωμένος καθ' όλη την διάρκεια της ανάγνωσης για να μην χάσω την μπάλα. Και όσο διάβαζα αισθανόμουν κάπως έτσι: :dazzled: :bangin:

 

Είναι αυτό ένα σκηνικό οικείο για τα βιβλία του Dick; Χαρακτηρίζει αυτή η ατμόσφαιρα πάνω- κάτω τα περισσότερα από τα έργα του; Ρωτάω γιατί εκτός από αυτό, μονάχα τις ''Φυλές του Αλφανού Φεγγαριού'' έχω διαβάσει και δεν μπορώ να ξέρω. Αν ναι, τότε ο Dick θα γίνει από τους ενδιαφέροντες συγγραφείς που θα συναντήσω, αλλά και από τους πιο δύσκολους. Τα βιβλία του θα είναι πραγματική πρόκληση.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε Ασύνδετος χρόνος (αρκετά εύκολο), UBIK (δύσκολο πολύ δεν είναι αλλά θέλει προσοχή), Κυλήστε δάκρυά μου είπε ο αστυνομικός (σχετικά εύκολο), Ελεύθερη Ραδιοφωνία Άλμπεμουθ (όχι τόσο δύσκολο), Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς (δύσκολο), Ηλεκτρικό πρόβατο (εύκολο), Dr. Futurity (ευκολούτσικο)... Αυτά είναι τα καλύτερα βιβλία του Ντικ που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Πάντως ΟΛΑ του τα βιβλία που έχω διαβάσει (15 στο σύνολο μέχρι στιγμής), με έχουν αφήσει ικανοποιημένο. Είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το ''Έρευνα στο Σκοτάδι''.

 

 

Υπόψη Δημήτρη, αυτό θέλει μια αξιολόγηση για να φτάσει τις πέντε...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε Ασύνδετος χρόνος (αρκετά εύκολο), UBIK (δύσκολο πολύ δεν είναι αλλά θέλει προσοχή), Κυλήστε δάκρυά μου είπε ο αστυνομικός (σχετικά εύκολο), Ελεύθερη Ραδιοφωνία Άλμπεμουθ (όχι τόσο δύσκολο), Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς (δύσκολο), Ηλεκτρικό πρόβατο (εύκολο), Dr. Futurity (ευκολούτσικο)... Αυτά είναι τα καλύτερα βιβλία του Ντικ που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Πάντως ΟΛΑ του τα βιβλία που έχω διαβάσει (15 στο σύνολο μέχρι στιγμής), με έχουν αφήσει ικανοποιημένο. Είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας με διαφορά.

 

Ωραία, θα διαβάσω αρκετά από αυτά. Άλλα τα έχω και άλλα μπορώ να τα βρω δανεικά.

 

 

Μόλις τελείωσα το ''Έρευνα στο Σκοτάδι''.

 

 

Υπόψη Δημήτρη, αυτό θέλει μια αξιολόγηση για να φτάσει τις πέντε...

 

nikosal δεν θα παραλείψω. Κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο θα γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα (1o post) :victory:

 

συμφωνω με τις επιλογες του blade runner αν και δεν θα ελεγα το palmer eldritch απο τα δυσκολοτερα του φιλλιπα (ειναι το αγαπημενο μου)

προσωπικα μπορω να πω οτι το a scanner darkly δεν μου αρεσε ιδιαιτερα αν και παει καιρος που το διαβασα και ειναι απο τα ελαχιστα (2-3) βιβλια του Ντικ που αναγκαζομαι να το πω αυτο

φιλε Δημητρη οντως αυτος ειναι ως επι το πλειστον ο κοσμος του Ντικ και μπορω να σου πω οτι σε ζηλευω που ξεκινας τωρα - θα σου προτεινα να συνεχισεις με τον Αντιστροφο Κοσμο (Counter Clock World) ή το Ουρανιο Ματι (Eye in the Sky) ή ενα απο αυτα που προτεινει ο Blade Runner ;-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοσώρισες Ugh στο forum και σ' ευχαριστώ για την πρόταση. Βασικά αυτό που σκέφτομαι να πιάσω όποτε ξαναδιαβάσω Dick, λέω να είναι το ''Ηλεκτρικό Πρόβατο''. Για να κάτσω μετά να δω και την ταινία, την έχω ήδη δει, αλλά ευτυχώς δεν την θυμάμαι πολύ καλά. Αργότερα όμως όλα αυτά, τώρα πρέπει να ξελαμπικάρω λίγο :beach:

 

 

Link to comment
Share on other sites

O Philip K. Dick είναι για μένα μια ιδιοφυής στενάχωρη συγγραφική πάρανοια. Καταφέρνει μέσα σε κόσμους Επιστημονικής Φαντασίας να μεταφέρει συναισθήματα, φόβους και σκέψεις απίστευτα ανθρώπινες και πραγματικές. Δεν σε ενδιεφέρει καθώς διαβάζεις άμα η τεχνολογία είναι πραγματοποιήσιμη, άμα έχει επιστημονική βάση ή τι ακριβώς έχει συμβεί στο κόσμο (οφείλω να πω οτι μερικές φορές είναι απίστευτα συναρπαστικό). Αυτό που σε συναρπάζει είναι ο χαρακτήρας και οι σκέψεις των ηρώων του.

 

Συμφωνώ με τις προτάσεις του Blade Runner και θα ήθελα να προσθέσω τα The Penultimate Truth και The Simulacra (Συγγνώμη δεν γνωρίζω τους ελληνικούς τίτλους και δεν γνωρίζω άμα έχουν την απόλυτη μετάφραση γι' αυτό τα αναφέρω στα αγγλικά), δεν είναι από τα πρωτοκλασσάτα του αλλά προσωπικά μου άρεσαν. Βέβαια δεν είμαι και πολύ αντικειμενικός κριτής καθώς τον λατρεύω σε βαθμό που έχω διαβάσει και τα μη Επιστημονικής Φαντασίας του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Penultimate Truth - Η προτελευταία αλήθεια (Λυχνάρι)

The Simulacra - Τα ομοιώματα (Μέδουσα)

 

Το Προτελευταία αλήθεια μου φάνηκε πολύ καλό και η κεντρική ιδέα ιντριγκαδόρικη.

 

Ακόμα και τα μη πρωτοκλασάτα βιβλία του Ντικ είναι πολύ καλά και αξίζουν να διαβαστούν...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

O Philip K. Dick είναι για μένα μια ιδιοφυής στενάχωρη συγγραφική πάρανοια. Καταφέρνει μέσα σε κόσμους Επιστημονικής Φαντασίας να μεταφέρει συναισθήματα, φόβους και σκέψεις απίστευτα ανθρώπινες και πραγματικές. Δεν σε ενδιεφέρει καθώς διαβάζεις άμα η τεχνολογία είναι πραγματοποιήσιμη, άμα έχει επιστημονική βάση ή τι ακριβώς έχει συμβεί στο κόσμο (οφείλω να πω οτι μερικές φορές είναι απίστευτα συναρπαστικό). Αυτό που σε συναρπάζει είναι ο χαρακτήρας και οι σκέψεις των ηρώων του.

 

Couldn't agree more!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί όσο θα έπρεπε, αν και με ενδιαφέρουν πολύ οι προβληματισμοί του πάνω στη φύση της πραγματικότητας. Έχω διαβάσει το πολύ καλό Ubik, το The man in the high castle που δεν μου άρεσε καθώς και κάμποσα εξαιρετικά διηγήματα με πρώτο στις προτιμήσεις μου το Second Variety. Επόμενος στόχος μου είναι τα Τρία στίγματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω ότι το The Man In The High Castle είναι φοβερό βιβλίο, απίστευτη πλοκή ή όποιος δεν το καταλαβαίνει δεν είναι αρκετά ψαγμένος και άλλα τέτοια για το παίξω κουλτουριάρης/εναλλακτικός. Δυστυχώς κανένας εύκολα δεν θα διαφωνούσε μαζί μου καθώς έχει κερδίσει HUGO το '62 (νομίζω) και είναι ένα από τα πιο γνωστά και καταξιωμένα βιβλία του. Η προσωπική μου αλήθεια όμως είναι οτι το βρίσκω απίστευτα κουραστικό και ανιαρό. Ο μόνος λόγος νομίζω που έκανε τόση εντύπωση ήταν γιατί γράφτηκε τόσο κοντά στο τέλος του WW II οι μνήμες του πολέμου ήταν ακόμα νωπές και περιγράφει μια κατάσταση την οποία όλοι είχαν φανταστεί αλλά κανένας δεν είχε αποτυπώσει στο χαρτί. Φυσικά όντας Αμερικάνος οι συμπατριώτες του , οι οποίοι τόσο πολύ έχουν διαφημίσει την "δική" τους νίκη στο πόλεμο και έχουν τέτοια πόρωση με τους πολέμους, ενθουσιάστικαν με το βιβλίο και σαν άριστοι promoters τα έχουν καταφέρει τέλεια μέχρι ακόμα και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

To The Man in the High Castle είναι απίστευτα βαρετό βιβλίο, αλλά πανέξυπνο και ως σύλληψη και ως εκτέλεση. Για εμένα τα βραβεία τα άξιζε, αν και το να φτάσεις ως το τέλος του είναι, ώρες-ώρες, αγγαρεία.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν είναι από τα καλύτερά του. Αλλά ας όψονται οι πολιτικές που το καταξίωσαν....

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμενος στους Αμερικάνους δεν ήθελα να αναφερθώ σε καμία πολιτική ή σε κάποια θεωρία συνωμοσίας. Αναφερόμουνα στο χαρακτήρα, και μόνο αυτόν, του Αμερικάνικου συγγραφικού και αναγνωστικού κοινού. Όταν κάτι τους αρέσει το φωνάζουν, το διαδίδουν, δεν τους ενδιαφέρει και πολύ οι γνώμη των άλλων. Είναι πολύ περίφανοι για τους δημιουργούς τους και δεν ντρεπονται να το πουν. Σκεφτείται να το είχε γράψει ένας Έλληνας τι θα είχε γίνει? Πρώτον πλέον το βιβλίο μπορεί να ήταν όσο δυσεύρετο είναι το Action Comics# 1 (1st appearence of Superman) αλλά όχι τόσο γνωστό και δεύτερον τον συγγραφέα μπορεί και να τον είχαν κρεμμάσει ως Νεοναζι, φασίστα κτλ... Όπότε καταλλήγουμε ό,τι σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να εμπλεκουμε πολτικές χωρών με πολιτικές ιδεολογίες.

 

Η τελευταία πρόταση αναφέρεται σε σχεση με την συγγραφή βιβλίων, γιατί προφανώς η πολιτική χωρών είναι άμεσα συνδενδεμένη με τις πολιτικές ιδεολογίες γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

ποιες πολιτικές το καταξίωσαν;

 

Εκείνης της εποχής. Αν το διαβάσεις θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το πόσο τιτάνας ήταν ο Ντικ...ήταν μάλλον παραγκωνισμένος. Οπότε δεν πιστεύω ότι κάποιες "αμερικάνικες πολιτικές της εποχής" του χάρισαν το μεγαλύτερο βιβλίο που πήρε. Το μόνο εύκολο θα ήταν να έγραφε κι άλλα παρόμοια βιβλία αν υπήρχε τέτοιο hype. Που βασικά ούτε καν άλλοι δεν έσπευσαν να μιμηθουν το παράδειγμα του. Αν τον έσπρωχναν πολιτικές θα είχε κι άλλα βραβεία. Είναι ίσως ο πιο αδικημένος σε αυτόν τον τομέα. 1 Hugo κι αυτό ήταν όλο;:huh:

 

Εκείνη τη χρονιά νομίζω δεν υπήρχαν και πολύ καλύτερα βιβλία ούτως ή άλλως. Άντε το A fall of moondust του Κλαρκ αλλά καλύτερο δεν το λες(τουλάχιστον όχι άνετα).

Νομιζω έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι μπορούσε να διαβαστεί από ένα ευρύτερο κοινό αυτό το βιβλίο σε αντίθεση με άλλα -ανώτερα- του Ντικ. Γενικά εκείνη την εποχή είχαν πάρει Hugo τα βιβλία που θα μπορούσε να τα διαβάσει κάποιος που δεν είναι φανατικός της ΕΦ έναντι άλλων πιο σκληροπυρηνικών.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Φίλιπ Κ. Ντικ (Philip K. Dick)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..