Jump to content

Φίλιπ Κ. Ντικ (Philip K. Dick)


Recommended Posts

Σε σχέση με το πόσο τιτάνας ήταν ο Ντικ...ήταν μάλλον παραγκωνισμένος. Οπότε δεν πιστεύω ότι κάποιες "αμερικάνικες πολιτικές της εποχής" του χάρισαν το μεγαλύτερο βιβλίο που πήρε. Το μόνο εύκολο θα ήταν να έγραφε κι άλλα παρόμοια βιβλία αν υπήρχε τέτοιο hype. Που βασικά ούτε καν άλλοι δεν έσπευσαν να μιμηθουν το παράδειγμα του. Αν τον έσπρωχναν πολιτικές θα είχε κι άλλα βραβεία. Είναι ίσως ο πιο αδικημένος σε αυτόν τον τομέα. 1 Hugo κι αυτό ήταν όλο;:huh:

 

 

1 Hugo Που το πήρε για ένα βιβλίο alternate history Αμερικάνικης (ούτε καν sci-fi καλά-καλά).... μάααααλισταααα :8):

Link to comment
Share on other sites

μα, βρε ΣΠΚ, γιατί να διαβάσω ένα βιβλίο του φίλιπ ντικ αν είναι το χειρότερό του και δεν είναι καν καθαρής επιστημονικής φαντασίας, όταν έχω διαβάσει τόσο λίγα βιβλία του; Θα προτιμήσω κάποιο από τα υπόλοιπα πρώτα, και ποιος ξέρει αν θα προλάβει να φτάσει η σειρά του;

 

Για τη γνώμη όσων περνούν από εδώ ρώτησα. αναρωτήθηκα τι ξέρετε για το θέμα και δεν μας λέτε. βοηθήστε την τεμπελιά μου :p

 

thefwok, καλώς ήρθες! με αυτό που έγραψες μοιάζει σαν ο Άνθρωπος στο ψηλό κάστρο να παρουσιάζει θετικά το ναζισμό. Είναι έτσι; Ρωτάω γιατί δεν το έχω διαβάσει και προσπαθώ να καταλάβω. Για τη σχέση λογοτεχνίας και πολιτικής, που λες, γενικά νομίζω ότι είναι πολύ περίπλοκη και σίγουρα δεν χρειάζεται απαραίτητα να μπλέκονται. Όμως εδώ φαίνεται να το προκαλεί το ίδιο το βιβλίο :)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο,πέρα απο το quote υπάρχει και το άλλο μισό ποστ.;-)

Μάρβιν,αυτό το βιβλίο του είναι το πιο αναγνωρισμένο και από τα πιο βατά με την έννοια ότι δεν είναι τόσο τρελό και μπερδεμένο όσο τα υπόλοιπα(για αυτό ίσως να διακρίθηκε). Οπότε είναι μια καλή εισαγωγή στα βιβλία του Ντικ. Αν και προσωπικα θα πρότεινα το "Κυλήστε δάκρυά μου, είπε ο αστυνομικός" ή κάποιο από τα άλλα που αναφέρθηκαν.

Δεν παρουσιαζει θετικά το Ναζισμό ο Ντικ(ουδεμία σχέση με τις πολιτικές του απόψεις), απλά είναι λίγο περίεργος ο τρόπος που τον παρουσιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο,πέρα απο το quote υπάρχει και το άλλο μισό ποστ.;-)

 

 

Το οποίο και να το έκανα include πάλι τα ίδια θα έγραφα. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον heiron και πιστεύω ό,τι Spirosk αδικείς τον Dick με το να υπονοείς μια τέτοια εξήγηση στο Hugo που κέρδισε.

Διαφωνώ όμως με τον heiron ότι είναι μια καλή εισαγωγή στον Dick κάλυτερα πρώτα όλα τα άλλα που έχουν αναφερθεί και έπειτα άμα δεις ό,τι σου αρέσει, αυτό. Όσο για το A Fall Of Moondust προφανώς δεν είναι για Hugo αλλά αν απλά τα συγκρίνω σαν δύο βιβλία της ίδιας χρονιάς και πιο μου φάνηκε πιο ευκολοδιάβαστο, ξεκούραστο και γρήγορο σε δράση, αγωνία κτλπ, θα συγκλίνω προς την μεριά του Arthur C. Clarke.

Edited by thefwoc
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον heiron και πιστεύω ό,τι Spirosk αδικείς τον Dick με το να υπονοείς μια τέτοια εξήγηση στο Hugo που κέρδισε.

Διαφωνώ όμως με τον heiron ότι είναι μια καλή εισαγωγή στον Dick κάλυτερα πρώτα όλα τα άλλα που έχουν αναφερθεί και έπειτα άμα δεις ό,τι σου αρέσει, αυτό. Όσο για το A Fall Of Moondust προφανώς δεν είναι για Hugo αλλά αν απλά τα συγκρίνω σαν δύο βιβλία της ίδιας χρονιάς και πιο μου φάνηκε πιο ευκολοδιάβαστο, ξεκούραστο και γρήγορο σε δράση, αγωνία κτλπ, θα συγκλίνω προς την μεριά του Arthur C. Clarke.

 

Ο Dick είναι ο μόνος συγγραφέας μαζί με τον Βερν (τώρα που έδωσα τους Pratchett μου) που έχουν ράφια δικά τους στη βιβλιοθήκη μου.

 

Δε νομίζω ότι τον αδικώ σε καμία περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Αν το The man in the high castle είναι το πρώτο βιβλίο που πραγματεύεται μια εναλλακτική έκβαση του ΒΠΠ, τότε καταλαβαίνω την βράβευση του διότι πρόκειται όντως για πρωτότυπη ιδέα. Ως πλοκή πάντως -όσο το θυμάμαι- ήταν πολύ βαρετό.

Edited by tsathoggua
Link to comment
Share on other sites

Δέκτη η άποψη σου λοιπόν :good:

 

Έλα ρε συ, πάει συλλογή σου του Terry Pratchett, κρίμα... Πάντα μου έκαναν εντύπωση τα εξώφυλλα από την σειρά Discworld και όλο έλεγα να πάρω κανένα αλλά ποτέ. Η μόνη σχέση μου μαζί του είναι το Point & Click Discworld παιχνίδι στο PC

Link to comment
Share on other sites

Δέκτη η άποψη σου λοιπόν :good:

 

Έλα ρε συ, πάει συλλογή σου του Terry Pratchett, κρίμα... Πάντα μου έκαναν εντύπωση τα εξώφυλλα από την σειρά Discworld και όλο έλεγα να πάρω κανένα αλλά ποτέ. Η μόνη σχέση μου μαζί του είναι το Point & Click Discworld παιχνίδι στο PC

 

O.T.

Ναι, μετά το Kindle άρχισα να αδειάζω από χάρτινα :)) Αν είσα Αθήνα και θες κανένα, πρέπει να έχω 1-2 ακόμα να δώσω. Να κοιτάξω;;
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσουν τα άλλα βιβλία του Ντικ...δεν βλέπω γιατι να σου αρέσει το συγκεκριμένο.Αντίθετα είναι καλό για εισαγωγή στον Ντικ γιατί δεν είναι τόσο τρελιάρικο.Πχ έχω φίλο που ξεκινησε με το VALIS και ξενέρωσε.

Btw,κοιτάζοντας στο goodreads βλέπω ότι ο Ντικ με τον Μούρκοκ είναι οι μόνοι που έχω διαβάσει πάνω από 20 βιβλία τους.

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας να ξεκινήσεις με κάποιο από τα άλλα κ μετά να διαβάσεις το συγκεκριμένο εννοώ οτι θα είναι καλύτερο να γνωρίσεις το στυλ του Dick και μετά να διαβάσεις κάτι λίγο διαφορετικό δικό του, αρχίζοντας μ' αυτό μπορεί πολύ εύκολα να σου φανεί κουραστικός πράγμα που δεν ισχύει γενικά. Το άμα θα σου αρέσει είναι άλλο θέμα κ εγώ δεν είπα οτι επειδή θα σου αρέσουν τα άλλα θα σου αρέσει κι αυτό. Τρανό παράδειγμα εγώ που ενώ τον λατρεύω το συγκεκριμένο οπως έχετε καταλάβει δεν το πολυσυμπαθώ. Απλά έχοντας θετική ψυχολογία,λες, μου αρέσει ο συγκεκριμένος συγγραφέας ας διαβάσω κ το βραβευμένο του βιβλίο που τόσα πολλά εχω ακούσει κ έχεις λίγο παραπάνω υπομονή.

Edited by thefwoc
Link to comment
Share on other sites

Μάρβιν,αυτό το βιβλίο του είναι το πιο αναγνωρισμένο και από τα πιο βατά με την έννοια ότι δεν είναι τόσο τρελό και μπερδεμένο όσο τα υπόλοιπα(για αυτό ίσως να διακρίθηκε). Οπότε είναι μια καλή εισαγωγή στα βιβλία του Ντικ. Αν και προσωπικα θα πρότεινα το "Κυλήστε δάκρυά μου, είπε ο αστυνομικός" ή κάποιο από τα άλλα που αναφέρθηκαν.

Δεν παρουσιαζει θετικά το Ναζισμό ο Ντικ(ουδεμία σχέση με τις πολιτικές του απόψεις), απλά είναι λίγο περίεργος ο τρόπος που τον παρουσιάζει.

 

Είπα κι εγώ..., τόσο τον είχα παρεξηγήσει; Μάλιστα, μάλιστα: ακόμη ένα βιβλίο στη στήλη για διάβασμα... να δω πού θα καταλήξω με όλα αυτά huh.gif

Πάντως, για αρχή στον Φίλιπ Ντικ, θα πρότεινα και τη συλλογή διηγημάτων του που είχα διαβάσει κάποτε, αν κυκλοφορεί ακόμη, το Όχι από το εξώφυλλό του: κανονική επιστημονική φαντασία, και βατότατη ταυτόχρονα, με αρκετές από τις εμμονές του, έτσι, για να συνηθίζει κανείς :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την άποψή μου:

 

Καταρχάς να πω ότι έχω διαβάσει τα πάντα από τα διηγήματά του, αλλά λιγοστά από τα βιβλία του. Συγκεκριμένα έχω διαβάσει

 

Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτζ

Το ηλεκτρικό πρόβατο

Ο άνθρωπος στο ψηλό κάστρο

The Penultimate Truth

Flow my Tears, the Policeman Said

Counterclock World

 

Η βασικότερη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι στα διηγήματά του είναι πολύ καλύτερος, από κάθε άποψη (συνοχή, νόημα, θέμα - άλλο). Αυτό φαίνεται ιδιαίτερα σε μυθιστορήματα που έχουν προκύψει επειδή πήρε ένα διήγημά του και το έκανε λάστιχο. (Ας μην παρεξηγηθώ, τον λατρεύω - το ότι δεν έχω διαβάσει περισσότερα μυθιστορήματά του είναι τυχαίο - όχι επιλογή)

 

Συγκεκριμένα για τον " Άνθρωπο στο ψηλό κάστρο" (βιβλίο που διάβασα σε μια πολύ προγενέστερη μετάφραση από αυτές που εμφανίζονται στο βιβλιονέτ)

Αφενός το παράδοξο: ενώ από πλευράς setting είναι από τα πιο "νορμάλ" βιβλία του Ντικ (οκέι, εναλλακτική ιστορία, απλώς), από πλευράς υπόθεσης καταντά ένα από τα πιο μπλεγμένα του. Κυριολεκτικά έχανα την μπάλα ώρες ώρες.

Αφετέρου, προτού το διαβάσει ο οποιοσδήποτε, ας κάνει τον κόπο να διαβάσει τι είναι το Ι-τσινγκ. Θα γλιτώσει από πολύ μπελά και πολύ μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αφετέρου, προτού το διαβάσει ο οποιοσδήποτε, ας κάνει τον κόπο να διαβάσει τι είναι το Ι-τσινγκ. Θα γλιτώσει από πολύ μπελά και πολύ μπέρδεμα.

 

όσο πάει, γίνεται πιο ενδιαφέρον!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι τεράστιος dickhead :tease: (τώρα κάποιοι ίσως μονολογούν "επιτέλους το κατάλαβες":lol:), το man in the high castle δεν είναι από τα αγαπημένα μου. Ούτε βαρετό το βρήκα ούτε κουραστικό, απλώς δεν είχε αυτό το κάτι που τον κάνει τόσο ξεχωριστό. Είναι όμως ένα αντικειμενικά καλό βιβλίο και ίσως το καλύτερο για όσους θέλουν να διαβάσουν Ντικ χωρίς να διαβάσουν Ντικ - όλα αυτά δηλαδή που τον κάνουν περίπτωση love him or hate him.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσουν τα άλλα βιβλία του Ντικ...δεν βλέπω γιατι να σου αρέσει το συγκεκριμένο.Αντίθετα είναι καλό για εισαγωγή στον Ντικ γιατί δεν είναι τόσο τρελιάρικο.Πχ έχω φίλο που ξεκινησε με το VALIS και ξενέρωσε.

Btw,κοιτάζοντας στο goodreads βλέπω ότι ο Ντικ με τον Μούρκοκ είναι οι μόνοι που έχω διαβάσει πάνω από 20 βιβλία τους.

 

Valis ? πω πω πολυ βαρια εισαγωγη του εκανες του φιλου σου ή το επελεξε μονος του ? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το κατακρίνω και έχω πει μάλιστα στο συγκεκριμένο νήμα ότι το VALIS δεν μου πολυαρέσει νόμιζα πως είναι προφανές ότι το επέλεξε μόνος του. Ουδεμία σχέση είχα με την επιλογή του αφού το είχε διαβάσει πριν γνωριστούμε. :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε είχα δει σε ένα στεναδάκι να του το προτείνεις. Με περούκα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[url=http://www.philipkdick.com/new_letters-laddcompany.html?utm_source=Social&utm_medium=Post&utm_campaign=RHSocialMedia][/url]

Το γράμμα του Ντικ που έστειλε στους δημιουργούς του Blade Runner. Προς το τέλος γράφει: "Δεν ήξερα ότι ένα δικό μου έργο θα μπορούσε να κλιμακωθεί ... σε τόσο εκπληκτικές διαστάσεις"

http://www.philipkdick.com/new_letters-laddcompany.html?utm_source=Social&utm_medium=Post&utm_campaign=RHSocialMedia

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και τι δεν θα έδινα στη ζωή μου να έβλεπα τον υπερμέγιστο Philip K. Dick να συνομιλούσε με την ίδια του την Simulacra

 

Link to comment
Share on other sites

Και τι δεν θα έδινα στη ζωή μου να έβλεπα τον υπερμέγιστο Philip K. Dick να συνομιλούσε με την ίδια του την Simulacra

 

 

 

Κι εγώ!!! :friends:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tην άποψή μου για τον Philip Dick την έχω εκφράσει εμμέσως στο thread με τις πρόσφατες αναγνώσεις μας. Κάθε φορά που διαβάζω ένα έργο του νιώθω ικανοποιημένος αλλά πάντα φροντίζει να με προβληματίζει για πολλά άλλα..

 

Τον προηγούμενο μήνα τελείωσα το : ΣΥΝΤΗΡΗΤΗ ΤΩΝ ΚΕΡΑΜΙΚΩΝ (156 σελίδες μόνο).

 

Δε μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο έργο του, όμως και πάλι είναι ικανοποιητικότατο για ανάγνωση. Ο συγγραφέας έχει ένα μοναδικό ταλέντο να παρουσιάζει ~και κυρίως να μεταφέρει στον αναγνώστη~ το δυσοίωνο μέλλον με χαρακτηριστική πειστικότητα / αμεσότητα.

 

Το βιβλίο έχει πολλά καλά χαρακτηριστικά όπως χιούμορ, ωραίοι χαρακτήρες, ωραίες περιγραφές αλλά.... πάνω στην κορύφωση ολοκληρώνονται όλα κι έχουμε ένα καταθλιπτικό τέλος...! Τόσο απλά.

 

Αυτό που με ξενίζει στον συγγραφέα διαχρονικά (αφορά και αυτό το έργο του) είναι η αδυναμία του (μπορεί και αδιαφορία) να περιγράψει τις σκηνές δράσης. Δεν αφιερώνει ποτέ πάνω από μία σελίδα.

 

Όπως και να έχει, το προτείνω πρώτα στους φίλους του συγγραφέα κι έπειτα σε όλους τους άλλους.

Edited by Rincewind
Link to comment
Share on other sites

Tελείωσα το Ubik... Πιστεύω δεν πρέπει να σχολιάζουμε τον Φίλιππα γιατί γινόμαστε βλάσφημοι και ιερόσυλοι. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με λογοτεχνία αλλά με ένα καινούριο είδος Θρησκείας. Κανονικά θα έπρεπε να χτιστούν και οι σχετικές εκκλησίες. 10/10

Πρέπει να διαβαστούν και τα άλλα!

 

Αυτά...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tελείωσα το Ubik... Πιστεύω δεν πρέπει να σχολιάζουμε τον Φίλιππα γιατί γινόμαστε βλάσφημοι και ιερόσυλοι. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με λογοτεχνία αλλά με ένα καινούριο είδος Θρησκείας. Κανονικά θα έπρεπε να χτιστούν και οι σχετικές εκκλησίες. 10/10

Πρέπει να διαβαστούν και τα άλλα!

 

 

Αυτά...

 

Χαχα, ετσι την ακουσα και εγω πριν λιγες μερες που το τελειωσα... Αντε να βρεις κατι ισαξιο του ομως. Εγω εκανα αμεση "θεραπεια" διαβαζοντας κατι καλο αλλα τελειως διαφορετικο, ωστε να μην καψω καποιο παρομοιο βιβλιο το οποιο δεν θα φτασει τα υψη του Ubik. Επελεξα το Red του Ketchum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tελείωσα το Ubik... Πιστεύω δεν πρέπει να σχολιάζουμε τον Φίλιππα γιατί γινόμαστε βλάσφημοι και ιερόσυλοι. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με λογοτεχνία αλλά με ένα καινούριο είδος Θρησκείας. Κανονικά θα έπρεπε να χτιστούν και οι σχετικές εκκλησίες. 10/10

Πρέπει να διαβαστούν και τα άλλα!

 

 

Αυτά...

 

Χαχα, ετσι την ακουσα και εγω πριν λιγες μερες που το τελειωσα... Αντε να βρεις κατι ισαξιο του ομως. Εγω εκανα αμεση "θεραπεια" διαβαζοντας κατι καλο αλλα τελειως διαφορετικο, ωστε να μην καψω καποιο παρομοιο βιβλιο το οποιο δεν θα φτασει τα υψη του Ubik. Επελεξα το Red του Ketchum.

 

αγαπητε δημητρη/ραντολφ

αν θελεις να διαβασεις κατι ισαξιο του ουμπικ, σου προτεινω τα ''τρια στιγματα του παλμερ ελντριτς'' του φιλιππα (αν δεν το εχεις διαβασει ηδη) ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Φίλιπ Κ. Ντικ (Philip K. Dick)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..