Jump to content

Φίλιπ Κ. Ντικ (Philip K. Dick)


Recommended Posts

Tελείωσα το Ubik... Πιστεύω δεν πρέπει να σχολιάζουμε τον Φίλιππα γιατί γινόμαστε βλάσφημοι και ιερόσυλοι. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με λογοτεχνία αλλά με ένα καινούριο είδος Θρησκείας. Κανονικά θα έπρεπε να χτιστούν και οι σχετικές εκκλησίες. 10/10

Πρέπει να διαβαστούν και τα άλλα!

 

 

Αυτά...

 

Χαχα, ετσι την ακουσα και εγω πριν λιγες μερες που το τελειωσα... Αντε να βρεις κατι ισαξιο του ομως. Εγω εκανα αμεση "θεραπεια" διαβαζοντας κατι καλο αλλα τελειως διαφορετικο, ωστε να μην καψω καποιο παρομοιο βιβλιο το οποιο δεν θα φτασει τα υψη του Ubik. Επελεξα το Red του Ketchum.

 

αγαπητε δημητρη/ραντολφ

αν θελεις να διαβασεις κατι ισαξιο του ουμπικ, σου προτεινω τα ''τρια στιγματα του παλμερ ελντριτς'' του φιλιππα (αν δεν το εχεις διαβασει ηδη) ;-)

 

Οχι, δεν το εχω διαβασει,αλλα ειναι ενα απο τα 2 επομενα δικα του που εχω στη λιστα μου. good.gif

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα κι εγώ προ ολίγων ημερών το Ubik.

 

 

Σκέφτομαι να σταματήσω να γράφω!

 

Κάποιος Δυτικός φιλόσοφος έχει γράψει ότι η ιστορία της σύγχρονης φιλοσοφίας είναι υποσημειώσεις πάνω στον Πλάτωνα. Νομίζω ότι η σύγχρονη επ. φαντασία δεν είναι παρά υποσημειώση πάνω στο έργο του Φίλιππου.

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν!

 

Διάβασα και Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς. Σαφώς και είναι πολύ καλό με καλή κοσμοπλασία και εμβάθυνση σε μεγάλα θέματα. Ωστόσο, το θεωρώ ελαφρώς κατώτερο από το UBIK, το οποίο πραγματεύεται τα ίδια και ακόμη μεγαλύτερα θέματα με πιο ολοκληρωμένη κοσμοπλασία και με μια αξεπέραστη ευρηματικότητα!

 

Κατά τα λοιπά, εξακολουθώ κάθε φορά που διαβάζω τον Φίλιππο να σκέφτομαι να εγκαταλείψω τη συγγραφική προσπάθεια και εξακολουθώ, επίσης, να θεωρώ την σύγχρονη επ.φαντασία ένα σχόλιο πάνω στο έργο του Φίλιππου.

 

Αυτά.

Edited by Μπόρχες
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

 

Διάβασα και Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς. Σαφώς και είναι πολύ καλό με καλή κοσμοπλασία και εμβάθυνση σε μεγάλα θέματα. Ωστόσο, το θεωρώ ελαφρώς κατώτερο από το UBIK, το οποίο πραγματεύεται τα ίδια και ακόμη μεγαλύτερα θέματα με πιο ολοκληρωμένη κοσμοπλασία και με μια αξεπέραστη ευρηματικότητα!

 

Κατά τα λοιπά, εξακολουθώ κάθε φορά που διαβάζω τον Φίλιππο να σκέφτομαι να εγκαταλείψω τη συγγραφική προσπάθεια και εξακολουθώ, επίσης, να θεωρώ την σύγχρονη επ.φαντασία ένα σχόλιο πάνω στο έργο του Φίλιππου.

 

Αυτά.

 

Χμμμ... πρέπει κι εγώ να κάτσω να το διαβάσω αυτό κάποτε.... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

 

Διάβασα και Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς. Σαφώς και είναι πολύ καλό με καλή κοσμοπλασία και εμβάθυνση σε μεγάλα θέματα. Ωστόσο, το θεωρώ ελαφρώς κατώτερο από το UBIK, το οποίο πραγματεύεται τα ίδια και ακόμη μεγαλύτερα θέματα με πιο ολοκληρωμένη κοσμοπλασία και με μια αξεπέραστη ευρηματικότητα!

 

Κατά τα λοιπά, εξακολουθώ κάθε φορά που διαβάζω τον Φίλιππο να σκέφτομαι να εγκαταλείψω τη συγγραφική προσπάθεια και εξακολουθώ, επίσης, να θεωρώ την σύγχρονη επ.φαντασία ένα σχόλιο πάνω στο έργο του Φίλιππου.

 

Αυτά.

 

Χμμμ... πρέπει κι εγώ να κάτσω να το διαβάσω αυτό κάποτε.... :)

 

Να το διαβάσεις. Εγώ στη συνέχεια σχεδιάζω να διαβάσω το VALIS και το A Scanner darkly.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!

 

Διάβασα και Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς. Σαφώς και είναι πολύ καλό με καλή κοσμοπλασία και εμβάθυνση σε μεγάλα θέματα. Ωστόσο, το θεωρώ ελαφρώς κατώτερο από το UBIK, το οποίο πραγματεύεται τα ίδια και ακόμη μεγαλύτερα θέματα με πιο ολοκληρωμένη κοσμοπλασία και με μια αξεπέραστη ευρηματικότητα!

 

Κατά τα λοιπά, εξακολουθώ κάθε φορά που διαβάζω τον Φίλιππο να σκέφτομαι να εγκαταλείψω τη συγγραφική προσπάθεια και εξακολουθώ, επίσης, να θεωρώ την σύγχρονη επ.φαντασία ένα σχόλιο πάνω στο έργο του Φίλιππου.

 

Αυτά.

 

Χμμμ... πρέπει κι εγώ να κάτσω να το διαβάσω αυτό κάποτε.... :)

 

Να το διαβάσεις. Εγώ στη συνέχεια σχεδιάζω να διαβάσω το VALIS και το A Scanner darkly.

 

Το 2ο είναι πολύ καλό. Αλλά μπορείς να δεις και την ταινία που είναι εξαιρετική μεταφορά.

 

Το 1ο ήταν το πρώτο που διάβασα από Dick, Οπότε δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, το VALIS θα είναι το τελευταίο βιβλίο του Φίλιππα που θα διαβάσω, το φοβάμαι λίγο laugh.gif.

Link to comment
Share on other sites

Bladerunner, νομίζω έχεις διαβάσει κι άλλα από τα τελευταία του Ντικ. Σίγουρα το VALIS είναι ίσως το πλέον περίεργο(πχ Η μετεμψύχωση του Τίμοθι Άρτσερ είναι πιο χαλαρό) αλλά παρόμοια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοάσχετο αλλά τι έχετε να πείτε για την νέα έκδοση του Total Recall?

 

Προσωπικά μου φαίνεται πολύ περισσότερο, από άποψη σκηνικού, πιο Philip K. Dick oriented. Είμαι λάτρης του Arnold και της ταινίας του Verhoeven αλλά πραγματικά πιστεύω ό,τι αυτή θα είναι μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια. Λίγο μου τα χαλάει γιατί δεν φαίνεται πολύ κόκκινο το σκηνικό στον Άρη, αν είναι στο αεροδρόμιο, αλλα φαίνεται ό,τι σέβεται και την προηγούμενη έκδοση αλλά και τον συγγραφέα....

 

Εδώ είναι το trailer για όποιον δεν το έχει δει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

αλλος ενας που τελειωσε το ubik και εμεινε χαζος:shok:

μιλαμε το τελειο mindfuck που λεμε και στις ταινιες.(θα ηθελα να το δω σε ταινια btw)

 

για το τρελο τελος τι γνωμη εχετε?

 

 

 

τελικα οντως ο τζο τσιπ ηταν σε μισοζωη η ολα τελικα ειναι στον αερα?χαχα.αν και νομιζω οτι δεν υπαρχει απαντηση.σαν τις ταινιες που πρεπει να φτιαξεις εσυ το τελος

 

Link to comment
Share on other sites

αλλος ενας που τελειωσε το ubik και εμεινε χαζος:shok:

μιλαμε το τελειο mindfuck που λεμε και στις ταινιες.(θα ηθελα να το δω σε ταινια btw)

 

για το τρελο τελος τι γνωμη εχετε?

 

 

 

τελικα οντως ο τζο τσιπ ηταν σε μισοζωη η ολα τελικα ειναι στον αερα?χαχα.αν και νομιζω οτι δεν υπαρχει απαντηση.σαν τις ταινιες που πρεπει να φτιαξεις εσυ το τελος

 

 

πιστευω οτι ειναι μια απο τις κλασσικοτερες περιπτωσεις που δεν υπαρχει σωστη και λαθος αποψη για το τι τελικα συμβαινει

και νομιζω οτι αυτο ηταν και η επιδιωξη του Φιλιππαιου :good:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελειωσα το Ηλεκτρικο Προβατο.Δευτερο βιβλιο που διαβαζω απο Ντικ,μετα το Ubik.

 

Και αυτο εξαιρετικο.Δεν εχω πολλα λογια.Ειμαι ακομη στη δινη του.

 

Αν και εχω ακομη πολλα βιβλια αδιαβαστα στη βιβλιοθηκη μου,σκεφτομαι να τσιμπησω κι ενα ακομη του Φιλλιπα,ετσι για να βρισκεται.Ακουω προτασεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

-Ελεύθερη Ραδιοφωνία Άλμπεμουθ

-Ασύνδετος χρόνος

-Κυλήστε, δάκρυά μου, είπε ο αστυνομικός

-Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς (αν και μου φάνηκε κάπως δύσκολο)

 

edit: για αρχή...

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυλήστε δάκρυα μου, είπε ο αστυνομικός

Γενικά βιβλία μετά το 1974(τα θρησκευτικοτέτοια) καλό είναι να τα αποφύγεις στην αρχή(είναι πιο περίεργα κι ελαφρώς διαφορετικά) ενώ και τα πολύ παλιά(δεκαετίας 50) δεν είναι τα καλύτερα.

Και Τα Τρία Στιγματα του Παλμερ Έντριτς θεωρείται πολύ δυνατό αλλά ακόμη δεν έκατσε να το διαβάσω (έτρεχε συνέχεια :man_in_love: ). Είχα πάει μέχρι το σπίτι φίλου με σκοπό να το δανειστώ αλλά ξέχασα...

Link to comment
Share on other sites

Από τα ελληνικά που έχω διαβάσει, προτείνω Ασύνδετος χρόνος, Κυλήστε δάκρυά μου, Λαβύρινθος θανάτου, Παίκτες του Τιτάνα, Εισβολή από το Γανυμήδη. Δεν προτείνω: Αντίστροφος κόσμος, Κόλπο ΑΕ. Έχω διαβάσει πάνω από 20 χρόνια και δεν θυμάμαι, ώστε να προτείνω ή να μην προτείνω, Άνθρωπο στο Ψηλό Κάστρο, Συντηρητή κεραμικών και Δρ. Μπλαντμάνεϊ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περα απο τις παραπανω ολοσωστες προτασεις για βιβλια του Ντικ, να σου πω πως το "Ο Συντηρητης Κεραμεικων" θα το βρεις παρα πολυ φτηνα σε ηλεκτρονικα βιβλιοπωλεια, οποτε μην το σκεφτεσαι. Δεν ειναι απο τα κορυφαια του, μετριο θεωρειται αλλα ειναι μικρο και παμφηνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το Λαβύρινθος θανάτου είναι από τα καλά του, όπως επίσης και το Εμείς οι Αρειανοί που δεν αναφέρθηκε. Πάντως το Αντίστροφος κόσμος προσωπικά το βρήκα μια χαρά. Όχι από τα καλύτερά του αλλά ούτε και από τα πιο μέτρια. Θα πρότεινα και τη συλλογή διηγημάτων του Minority Report που έχει μέσα μικρές αλλά δυνατές ιστορίες του (έχει 3-4 που έγιναν και ταινίες όπως η ομώνυμη).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα:

 

Τα ομοιώματα

Ουράνιο Μάτι

Ασύνδετος χρόνος

Κόλπο ΑΕ

Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς

Οι παίχτες του Τιτάνα

Οι φυλές του αλφανού φεγγαριού

Λαβύρινθος θανάτου

 

ως άνω του μετρίου και σχετικά προσιτά (αν τα έβγαλες πέρα με το "Ηλεκτρικό πρόβατο", θα είσαι εντάξει κι εδώ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μόλις τελείωσα το Ubik, έχω διαβάσει και το ηλεκτρικό πρόβατο, και απ' ότι φαίνεται ο Philip K. Dick μόλις απέκτησε άλλον έναν θαυμαστή!! Θα συνεχίσω με το ''Κυλήστε, δάκρυά μου, είπε ο αστυνομικός''.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Btw, αυτά τα 2 είναι τα αγαπημένα μου από Ντικ. Λίγο περισσότερο το 2ο αλλά το 1ο είναι πιο page turner.

 

Edit

Εννοώ Ubik και ''Κυλήστε, δάκρυά μου, είπε ο αστυνομικός' αν και το DADOES μπαίνει κι αυτό χαλαρά στα τοπ του Ντικ κι ως εκ τούτου στα πολύ δυνατά έργα ΕΦ.

Edited by heiron
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To flow my tears είναι εξαιρετικό, θα σου αρέσει.

 

Αλέξανδρε, υπέροχη η σελίδα με τα εξώφυλλα. Ειδικά του A Scanner Darkly, το κάτι άλλο.

Edited by nikosal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρεισφρύω στη συζήτηση απλά για να πώ, πως τίποτα δε με κούφανε περισσότερο στο πρώτο διάβασμα(και στο δεύτερο, και στο τρίτο...) απο το Valis. :guitar:

Δημιουργεί έναν κόσμο, far far away, αλλά και τόσο κοντά μας. Απόλυτη παράνοια, που κρατάει ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου. :worshippy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλοι μου, διαβάζω το Κυλήστε Δάκρυά μου, Είπε ο Αστυνόμος (εκδόσεις Parsec), ό,τι και να πω είναι λίγο. Τελικά τείνει να καταλήξει ο αγαπημένος μου συγγραφέας, ενώ μου φάνηκε λιγότερο μπερδεμένο σε σχέση με το Ubic. Ο ανυποψίαστος αναγνώστης καταρχάς πρέπει να ξεπεράσει το σοκ της συμπεριφοράς των χαρακτήρων, η οποία είναι ανεκδιήγητη για τα καθημερινά δεδομένα, αλλά μάλλον δικαιολογείται από τη δυστοπική πραγματικότητα που βιώνουν. Τι θέλω να πω: Ε να δεν είναι και το πιο normal να χάνεις τον κόσμο κάτω από τα πόδια σου και ενώ είσαι ψυχολογικά ράκος, να χαπακώνεσαι, στη συνέχεια να ξεφεύγεις από πυρά μπάτσου, να την πέφτεις σε άγνωστη τύπισσα (η οποία ανταποκρίνεται αμέσως) και ενώ φτιάχνουν κάπως τα πράγματα και είσαι γεμάτος απορίες, να γυρνάς στο σπίτι της πρώην σου και να την πεφτεις στην υπηρέτρια...Χωρίς να το έχω τελειώσει, κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης μένεις με την αίσθηση του ονειρικού, της ρευστής πραγματικότητας, ο ήρωας είναι σαν να ζει με κάθε λεπτομέρεια τους χειρότερους εφιάλτες του, χωρίς να μπορεί να ξυπνήσει.

 

Όσον αφορά την μετάφραση/επιμέλεια μου φάνηκε αρκετά προσεγμένο- ίσως επειδή περίμενα πολύ χειρότερη δουλειά από έναν άγνωστο (τουλάχιστον σε μένα) εκδοτικό οίκο. Αντίθετα βρήκα μεράκι και αγάπη για το βιβλίο. Σε μερικά σημεία, ίσως από υπερβάλλον ζήλο, υπάρχει υπερβολική χρήση σχολίων πχ σχόλιο επεξηγηματικό για το τι είναι cheese cake (?). Απλά εκνευρίζομαι, που μικρές ιστορίες όπως αυτή δε μπορούν να μαζευτούν σε ένα omnibus και πρέπει να αγοράσουμε 15-20 βιβλιαράκια των 250-300 σελίδων.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Φίλιπ Κ. Ντικ (Philip K. Dick)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..