Jump to content

HellBlazer


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Οι αντιήρωες είναι πολύ της μόδας. Και το θέμα αυτό έχει σα θέμα του έναν από τους μεγαλύτερους αντιήρωες των σύγχρονων comic τον John Constantine. Τον αινιγματικό βρετανό με την καμπαρντίνα και το τσιγάρο μονίμως στο στόμα, που δε χάνει ευκαιρία για ειρωνικά σχόλια (όταν δε πνίγει τον πόνο του στο αλκόλ) και να ξεγελάσει τον εκάστοτε δαίμονα/πνεύμα/μάγο (και μετά να μαζεύει τα σπασμένα μετά από κάθε ιδιοφυιή μέθοδο επίλυσης κάποιου προβλήματος).

Έχοντας διαβάσει γύρω στα 150 από τα 200+ τεύχη της σειράς οφείλω να ομολογίσω ότι σε ελάχιστες περιπτώσεις με απογοήτευσε. Ιδιότυπη γραφή με πολλούς ιδιοματισμόυς, πλοκές-κλωτσιά στην σύγχρονη κοινωνία (όχι πάντα αλλά αρκετά συχνά) και τρόμος, είτε υπερφυσικός, είτε προσωπικός είτε αποτέλεσμα της τρέλας του ίδιου του ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που έχω διαβάσει, τείνω να συμφωνήσω. Δεν είναι "ευπεπτος" χαρακτήρας σίγουρα, άρα όχι για τον καθένα, αλλά και στη σειρά του και σε τεύχη του Sandman, και του Books of Magic που έχει εμφανιστεί, ειδικά παρέα με άλλους μεταφυσικούς ήρωες της DC, είναι πρωτότυπος και άπαιχτος. :D

Link to comment
Share on other sites

Ax..Δυστυχως το μονο που εχω διαβασει ειναι η συντομη εμφανιση του στο Sandman. Αλλα απ αυτο κ μονο μου αρεσε!Ειδικα το καρε οπου βγαινει απ το σπιτι κ χαιρεταει το Λονδινο...Την ταινια ουτε που μου περασε απ το μυαλο να παω να τη δω, απ το τρειλερ κ μονο.

 

Κ μια κ εισαι ειδικος, να ζητησω μια χαρη?Μπορεις να μου πεις απο ποια τευχη "ξεκιναει" η σειρα?εχω μπερδευτει. Να διαβασω πρωτα τα Books of magic ή μετα?Κ επισης, δεν ειναι ολα του Gaiman ετσι?Αληθεια, εχει επηρεασει το χαρακτηρα το γεγονος οτι εμπλεκονται διαφορετικοι συγγραφεις?

Link to comment
Share on other sites

Arxontas o mr Hellblazer. H tainia poly gaga, alla ntaks to katapiame ki to pikro pothrio touto. Bale kai kamia eikona re midanike(mh-danike).

Link to comment
Share on other sites

Trillian, ο Constantine πρωτοεμφανίζεται στο Saga of the Swamp Thing του Alan Moore (ναι, του γνωστού). Συνεχίζει εκεί τις εμφανίσεις του, οπότε το 1987 ξεκινάει δική του σειρά, το Hellblazer. Παράλληλα εμφανίζεται στο swamp thing, και στο Sandman και το Books of magic.

Πάντως από το Sandman και μόνο δεν έχεις δει τίποτα περισσότερο από έναν φοβισμένο Constantine. Στο Hellblazer είναι φοβισμένος αλλά κάφος.

Την ταινία δε την έχω δει ακόμα. Εικόνες θα βάλω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κ στο Sandman ήταν κάφρος...Ή μαλλον, ήταν φανερο ότι μπορει να γινει καφρος κ οτι γινεται συχνα...Ο κυνισμος ηταν παντου, κ αυτο ηταν που μου αρεσε.

Thanks για τις πληροφοριες, δεν το ηξερα οτι ξεκινησε απο το Swamp thing. Αλλα ουτως ή άλλως το ειχα στα "προσεχως", οποτε μολις μπορεσω θα τα σαρωσω ολα! :D

Link to comment
Share on other sites

Πράγματα η καφρίλα του ήταν εμφανής από τότε. Ήταν ο μόνος "οδηγός" του Tim Hunter, που πρότεινε να τον σκοτώσουν.

Η μόνη, και πολύ αστεία, σκηνή που θυμάμαι τον Constantine να έχει κομπλάρει κανονικά, ήταν σε ένα δισέλιδο σχετικά με το Aids και την προστασία κατά τη διάρκεια της ερωτικής πράξης, σε κάποιο τεύχος του Sandman, που με μια μπανάνα η Death και ο Constantine κάνουν επίδειξη της χρήσης του "προστατευτικού". Ποιος και πως κρατάει τη μπανάνα, και τι κάνει η Death στην μπανάνα δεν μπορώ να το περιγράψω σε αυτό το φόρουμ! :rofl2: :D :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα paperbacks από τα τεύχη της πρώτης εποχής έχουν μόνο τα 10 πρώτα, αφήνοντας πολλά πράγματα στη μέση (original sins), και μετά συνεχίζουν με τo πρώτο story arc της δεύτερης δημιουργικής ομάδας του κόμικ (που αργότερα έφτιαξε το Preacher) το "Dangerous habits", που είναι χαλαρά το κλασικότερο arc της σειράς και όπου ακούγεται για πρώτη φορά η επική ατάκα "up yours" ξεκινάει μια μακρά ιστορία παιχνιδιών με τον Διάβολο. Μέχρι στιγμής πάντως έχουν βγει κάμποσα paperbacks που καλύπτουν μεγάλο μέρος της σειράς (Δεν έχει βγει όμως και πολλά άλλα όπως πχ το Royal blood, που είναι κάτι σαν sequel του κόμικ From Hell του Alan Moore - ναι, αυτό που έγινε ταινία με τον Johhny Depp) και έχουν φτάει σχεδόν πέντε arcs πίσω από το τωρινό (το Red Sepulchre ένα που είχε να κάνει με τη θεά Κάλι και ένα τελετουργικό όπλο της) ενώ βγήκε και κάποιο πρόσφατα με αφορμή την ταινία και ένα με κάποια από τα καλύτερα one-offs.

Καλή ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Χσχαχαχα, το προφυλακτικο!!!το χα ξεχασει!ηταν θεικο! :D :D :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγώ δηλαδή δε την έχω διαβάσει αυτή τη φάση. :crying: ΟΥΑ!ΟΥΑ!

Link to comment
Share on other sites

Τρίλλιαν, παίζει να ήταν από κει γιατί εκείνη την εποχή έπαιρνα το Sandman και το Death: The High Cost Of Living. Αλλά ίσως ήταν το δισέλιδο και σε άλλα Vertigo. Δεν θυμάμαι και γω......

Link to comment
Share on other sites

Don't worry,τα κομικ ειναι σε αποσταση αναπνοης απ το γραφειο μου :D . Λοιπον, όντως ειναι στο High Cost, αλλα λεει μεσα οτι πρωτοεμφανιστηκε "as an insert in several pre-Vertigo titles".

Link to comment
Share on other sites

2501_180x270.jpg

The hellblazer collection¨Η μεταφορά της ταινίας σε κόμικ, καθώς και 3 κλασικές ιστορίες.

 

2464_180x270.jpg

John Constantine - All his engines Ενα graphic novel με τον Constantine να αντιμετωπίζει μαι μεταφυσική επιδημία.

 

Original sins Τα δέκα πρώτα τεύχη. Υπάρχουν κάμποσα διαμάντια, αν και στο τέλος κάμποσα πράγματα μένουν να κρέμονται.

 

Dangerous habits Η κλασικότερη ιστορία του κόμικ, με έναν Constantine να προσπαθεί απεγνωσμένα να γλιτώσει από την επάρατη νόσο.

 

Fear and loathing Ένα από τα σημεία που επικεντρώνεται περισσότερο στα προσωπικά προβλήματα του ήρωα, και την κρίση που περνάει καθώς φτάνει τα 40 του χρόνια

 

Damnation flames Ένα ταξίδι στην Αμερική σε μια εντελώς ψυχεδελική ιστορία

 

Tainted love Μια σειρά από πρόσωπα από το παρελθόν στοιχειώνουν τον Constantine καθώς προσπαθεί να ξανασταθεί στα πόδια του

 

Rake at the gates of Hell Τεύχη 78-83. Μια ακόμα αναμέτρηση του ήρωα με τον Σατανά.

 

Son of a man 129-133. Θα το διαβάσω σύντομα και θα σας πω.

 

Haunted 134-139, ο Constatine ερευνά τη δολοφονία μιας φίλης του.

 

Setting sun140-143, οι τελευταίες ιστορίες του Warren Ellis στη σειρά (έφυγε όταν μια ιστορία του κόπηκε - ίσως μια από τις καλύτερες που έχουν γραφτεί για το κόμικ αυτό. Ονομάζεται shoot και έχει κυκλοφορήσει στο internet)

 

Freeses over τεύχη 157-163, δε τα έχω διαβάσει ακόμα. Πάντως σε αυτά συνεχίζονται οι περιπέτειες στην Αμερική.

 

Hard time Επίσης δε το έχω διαβάσει, αλλά έχει τον Consantine στη φυλακή, οπότε μάλλον θα είναι διασκεδαστικότατο.

 

Good intentions Δε το έχω διαβάσει ακόμα...

 

Highwater 164-174, με το οποίο κλείνει και η σειρά των περιπετειών στην Αμερική.

 

Red Sepulchre 175-180. Η επιστροφή του ήρωα στην Βρετανία, τον βρίσκει σε μεγάλα μπλεξίματα, καθώς η ανηψιά του έχει εξαφανιστεί.

 

Black Flowers. 181 - 186: O Constantine προσπαθεί απεγνωσμένα να ετοιμαστεί για το τέλος του κόσμου. Έχει μερικές πάρα πολύ καλές ιστορίες μέσα από όσο θυμάμαι.

 

Rare cuts Μια συλλογή από κάποιες παλιές ιστορίες που δεν έχουν βγει σε paperback. Ανάμεσά τους τα γεγονότα που συνέβησαν στο Newcastle, το πώς ο Consantine έγινε φίλος με τον Chas και γιατί ο δεύτερος του "χρωστάει" και πως ξεκίνησε να ασχολείται με την μαγεία.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω με αυτό τον τύπο! ¨ο,τι και να πούμε σε αυτό το θέμα για αυτόν, θα πέσει λίγο! Είναι γμάτος, ακριβώς επειδή είναι τόσο deep doan and dirty, ποτέ δε βγαίνει ατσαλάκωτος και πάνω από όλα, έχει μία καταπληκτική αντιμετώπιση στη μαγεία!

Προειδοποίηση στους αναγνώστες: Ο John Constantine είναι ο μεγαλύτερος μάστρδοςπου θα συντήσετε ποτέ. Ό,τι και να γίνει, μην το λυπηθείτε! Σας προειδοποίησα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..