Jump to content

Ο μικρός Κθούλου


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Γνωστό stripάκι που εκδιδόταν παλιά στο περιοδικό Metal Invader. Δημιουργός του ο Γιώργος Τσούκης και θέμα του ένα παιδί (που είναι φτυστό το γνωστό Mythos deity) που είναι το παιδί για τις καρπαζιές για τους γύρω του.

Πικρό, σαρκαστικό χιούμορ, πολύ καλές ατάκες σε σημεία, έξυπνη σάτιρα, γενικά μια από τις καλύτερες δουλειές που έχω διαβάσει από scripts.

Είχαν κυκλοφορήσει και 3 βιβλιαράκια από την 02H. Τα δύο πρώτα ήταν καταπληκτικά, το τρίτο λίγο πεσμένο, αλλά το τέλος του (και της σειράς) αποζημείωνε τον αναγνώστη.

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι δύσκολο, έχω προσέξει, να ξεκινήσω θέματα για comic series και όχι μόνο... Κάπου δε μου περνάει καν από το μυαλό να το κάνω.

 

Τέλος πάντων, ο Μικρός Κθούλου αποτελεί μια εξαιρετική δουλειά που πρειστρέφεται γύρω από το μοτίβο του μαύρου χιούμορ, αλλά και του κυνισμού, με το μόνο χαρακτήρα που πραγματικά νιώθεις δικό σου να είναι ο πιο καταραμένος χαρακτήρας που έχει υπάρξει: θυμάστε τι του πετάνε να πιαστεί;!

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, πού μπορώ να βρω τη σειρά; Έχω ψάξει σε κάθε είδους βιλιοπωλείο και δεν έχω καταλήξειο πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είχα βρει Solaris. Αλλά βέβαια όταν ήταν ακόμα πρώτες εκδόσεις, κάπου τέλη του 2002 δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα είχα βρει Solaris. Αλλά βέβαια όταν ήταν ακόμα πρώτες εκδόσεις, κάπου τέλη του 2002 δηλαδή.

 

Διάβαζα γι'αυτή τη σειρά κόμικ σε μια μελέτη για την ελληνική κόμικ σκηνή που είχε εκδώσει η Futura. Θεωρείται ήδη cult. :blackcat:

 

N.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν όντως πολύ καλό κόμικ...τώρα για κάλτ, όλα τα κόμικ στην Ελληνική σκηνή κάλτ θεωρούνται...

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο κομιξ πριν φυγω απο ελλαδα τον Σεπτεμβριο η Καντααθ στην θεσσαλονικη ειχε παρα πολλλα τευχη. Επισης το Μετροπολις στην θεσσαλονικη εφερνε καποτε τομους.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο Νοδερέιν ...

 

Το κόμικ όντως είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, διάβασα μαλλον το 1ο με ένα φιλαρακι παρέα, είχαμε λιώσει στο γέλιο !!!

Πολύ καλή ιδέα !!!

Μου θύμησε την πρώτη ιστορία απο το 3ο βιβλίο στα Άπαντα του Λάβκραφτ, αν και δέν ξέρω γιατί !!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και οι δύο ιστορίες είχαν πρωταγωνιστή έναν παραμορφωμένο απόκληρο ίσως;

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια, δε δημοσιεύεται κάπου σε στριπς? Εϊμαι σίγουρη ότι το είδα κάπου, το καλοκαίρι κάποια στιγμη αλλα δε θυμαμαι που. Στο 9 ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Έβγαινε στο Metal Invader, περιοδικό που σταμάτησε να κυκλοφορεί το 2002. Δε ξέρω αν βγαίνει στο 9 τώρα, αλλά δύσκολο το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Νιχιλιο οντως πρέπει να έχεις δίκιο...

αλλα και κάτι άλλο,

σάν να μου βγάζουν κάτι το πρωσοπικό (του Λάβκραφτ) και ενοώ περισσότερο η ιστορία που σου είπα !!!

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είχε να κάνει με έναν παρία και το χιούμορ του ήθελε να μας δείξει καλύτερα την την αδιαφόρία του κόσμου απέναντί τους και την αποξένωση.

(Οκέι, αρκετή ανάλυση περιεχομένου)

Οι Εκδόσεις Οξύ δέχονται παραγγελίες; Νομίζω μπορώ να το βρω από αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις όξύ μπορεί να δέχονται, αλλά δε νομίζω ότι το βγάζουν αυτοί. Δοκίμασε τις εκδόσεις O2H (τηλ 2392021743)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ το είδα κάπου πρόσφατα, το καλοκαίρι, μάλλον στο 9 ήταν. Πολύ πλάκα έχει, απολαυστικό!

Link to comment
Share on other sites

Ή στο 9 ή στο Schooligans. Εγώ εκεί το είδα πάντως πρώτη φορά και μ'άρεσε πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ο Nihilio μου δάνεισε τα δυο άλμπουμ! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΕΛΙΟ!

Ξετρελάθηκα ειδικά στο σημείο με τον άγγελο και τον Κθούλου, που προσπαθεί να τον πείσει να μην αυτοκτονήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Περί Μικρού Κθούλου και Αρκά δείτε εδώ.

Και γενικά δείτε το site του δημιουργού.

Link to comment
Share on other sites

Καραραμένε περιορισμένε αριθμέ αντιτύπων! Δεν έχω βρει το πρώτο άλμπουμ, και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καταπληκτικό στριπάκι, στάζει κυνισμό και σαρκασμό, μυρίζει φρεσκοκουρεμένο γκαζόν :bleh:...

 

πέρισυ τον αύγουστο, υπήρχαν και τα τρία αλμπουμάκια στην πρωτοπορία στη λεωφόρο νίκης (θεσσαλονίκη).

αν βοηθάνε κανέναν τα isbn,

ο μικρός κθούλου isbn: 960-8143-31-4

ο μικρός κθούλου 2 isbn: 960-8143-21-7

ο μικρός κθούλου 3 isbn: 960-8143-22-5

 

αλλά, όπως διαβάζω στο site που παρέθεσε πιο πάνω ο nihilio, ετοιμάζεται αναδημοσίευση του μικρού κθούλου στο περιοδικό rockhard. για να είμαι πιο ακριβής, αναφέρει ότι ο μικρός κθούλου επιστρέφει, οπότε υποθέτω ότι πρόκειται για αναδημοσίευση (αν και μία χαμηλής ανάλυσης εικόνα που παραθέτει το site έχει καινούργια στριπάκια από όσο καταλαβαίνω). όποιος πετύχει το συγκεκριμένο περιοδικό, ας κάνει τον κόπο να πει αν είναι νέα ή παλιά στριπάκια...

 

και για τελευταίο κράτησα το καλύτερο. από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε το πρώτο αλμπουμάκι του μικρού κθούλου. [αυτό για όσους δεν πήγατε στο λινκ πιο πάνω. όσοι πήγατε, θα το είδατε.] είναι στο site του δημιουργού, γιώργου τσούκη, οπότε δεν τίθεται θέμα copyrights ;) . κατεβάστε και διαβάστε.

 

wiki entry

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δείτε και εδώ

Ετοιμάζεται και επαναδημοσίευση του πρώτου τόμου σε hardback.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζεται και επαναδημοσίευση του πρώτου τόμου σε hardback.
ελπίζω μονάχα σε περισσότερα αντίτυπα από τα 500 που αποτελούσαν την 1η έκδοση του μικρού κθούλου το μάιο του 2001 (όπως πληροφορούμαι από το εσώφυλλο), να τα προλάβουμε... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι τα προλάβαμε. Χιχιχιχι
[spam]damn you! :tongue:[/spam]

αφού θα γίνει όμως ανατύπωση της hardback έκδοσης, πού θα πάει, θα πέσει και κανένα προς τη μεριά μου... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..