Jump to content

Ντέιβ Ντάνκαν (Dave Duncan)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Πριν 7 χρόνια είχα πάθει μεγάλη πλάκα με τον Dave Duncan. Σπούδαζα Αγγλία και έψαχνα να διαβάσω κανένα βιβλίο (επ.) φαντασίας. Τότε συνάντησα το πρώτο βιβλίο από τη σειρά "The Great Game", το Past Imperative. Μόνο που διάβασα την σύνοψη από πίσω με εντυπωσίασε. Ένας ήρωας θα έπρεπε να μετακινείται μεταξύ του δικού του κόσμου στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο και έναν άλλον κόσμο που συνδεόταν με τη Γη μέσω κάποιων πυλών. (Οι πύλες είναι κάποια σημεία όπως το Stonehenge) Μια προφητεία λέει ότι είναι ο Απελευθερωτής που θα σκοτώσει τον ίδιο τον Θάνατο στον άλλον κόσμο που ονομάζεται "Διπλανή πόρτα". Φυσικά ο "Θάνατος" προσπαθεί να εμποδίσει αυτήν την προφητεία με τον οποιοδήποτε τρόπο. Είναι τώρα να μην εντυπωσιάζεσαι; Αλλά είχα τις επιφυλάξεις μου και δεν πήρα όλη την τριλογία (αργότερα αποδείχτηκε μεγάλο λάθος). Η όλη ιστορία τελικά ήταν φοβερή. Ο άλλος κόσμος είχε εντοπιστεί από τους Άγγλους, οι οποίοι πίστευαν ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένα μυστικό όπλο εναντίον των Γερμανών. Στον άλλο κόσμο όμως ήδη επικρατούσαν η μαγεία (όχι όπως τα ξέρουμε) και οι Δράκοι. Έτσι φτιάξανε μια θρησκεία για να τους ελέγχουν, ένα πεντάθεο. Πήραν τα καλύτερα στοιχεία από τις παλιές θρησκείες της Γης και το φτιάξανε. Φυσικά μόλις το τελείωσα, έτρεξα και πήρα το δεύτερο Present Tense, αλλά επειδή δεν είχα πολλά λεφτά τότε πάνω μου άφησα το τρίτο (το Future Indefinite). Εκεί που άρχησε να με προετοιμάζει για το Μπιγκ Φινάλε, τελείωσε και έπρεπε να βρω το τρίτο. Όμως πουθενά... Ήταν out of print. Έψαξα παντού, σε όλα τα βιβλιοπωλεία, λονδίνο, birmigham και πάει λέγοντας. Το παράγγειλα από το Amazon και μου γυρίσανε τα λεφτά :mellow: Πότε δεν σταμάτησα να το ψάχνω όταν έμπαινα σε ένα καινούριο βιβλιοπωλείο. Όταν ήρθα στην Ελλάδα, το βρήκα στο internet μεταχειρισμένο, αλλά καμια σελίδα δεν δεχόταν να το στείλει στην Ελλάδα. snif snif (ελπίζω να μη σας κούρασα)

Edited by twocows
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Νεκρανάσταση,αλλά δεν ήθελα να ανοίξω άλλο νήμα.

 

Λοιπόν διαβάζω το Reluctant Swordsman(The Seventh Sword) και είμαι περίπου στην 90σελ.

Μέχρι τούδε είναι κάπως περίεργο(με την κακή έννοια),ιδίως με τα θρησκευτικά θέματα μου θυμίζει καταστάσεις Βίβλου που η αντίδραση στο Θείο(ακόμη και η λεκτική αντιπαράθεση) φέρνει μεγάλες ατυχίες και πόνο.

Σαν ιστορία της Παλαιάς Διαθήκης ένα πράμα με μπόλικη Sword&Sorcery κλισεδούρα(το δεύτερο δεν είναι απαραίτητα κακό).

Ξέρει κάποιος εάν το υπόλοιπο βιβλίο θα είναι έτσι ή θα βελτιωθεί η κατάσταση;

 

Γιατί δεν θα ήθελα να χάσω τον χρόνο μου συνεχίζοντας μια τέτοιο βιβλίο/τριλογία.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ντέιβ Ντάνκαν (Dave Duncan)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..