Jump to content

2ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Φθορά


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Μετά την επιτυχία του πρώτου διαγωνισμού, ο δεύτερος είναι σχεδόν επιβεβλημένος.

 

Για τον μήνα Οκτώβριο λοιπόν, τον μήνα που ουσιαστικά έρχεται το φθινόπωρο, δε θα μπορούσαμε παρά να επιλέξουμε ένα ανάλογο θέμα.

Το Φθινόπωρο λοιπόν είναι συνδεδεμένο με το πέρασμα του χρόνου, τη φθορά, την πορεία προς τη νέκρωση της πλάσης (χειμώνας).

 

Θέμα λοιπόν του διαγωνισμού αυτού είναι η φθορά. Η φθορά θα πρέπει να είναι το κύριο θέμα της ιστορίας σας, είτε μιλάμε για φυσική, είτε για συναισθηματική φθορά, είτε σε άνθρωπο είτε σε αντικείμενο είτε σε ότι άλλο κατεβάσει το κεφάλι σας, ως αποτέλεσμα πάντα του περάσματος του χρόνου.

 

Ο διαγωνισμος ξεκινάει από τώρα και θα συνεχιστεί μέχρι τα μεσάνυχτα της Κυριακής 22ας Οκτωβρίου, έχετε δηλαδή 15 μέρες μπροστά σας (οπότε ξεκινάτε να δουλέυετε από τώρα, επειδή δεν έχετε πολύ χρόνο εμπρός σας).

 

Η ιστορία μπορεί να είναι είτε φαντασίας, είτε τρόμου, είτε ΕΦ και θα έχει μέγεθος από 500-2000 λέξεις. Για να υποβάλετε μια συμετοχή θα πρέπει να σηκώσετε την ιστορία σας στην κατάλληλη βιβλιοθήκη και να κάνετε ένα ποστ εδώ με το link σε αυτή. Επιτρέπεται μία συμμετοχή ανά άτομο ανά βιβλιοθήκη (δλδ μέχρι 3 συμμετοχές).

 

Η επλογή της καλύτερης θα γίνει με poll.

 

Καλή σας επιτυχία.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    15

  • RaspK

    6

  • Nienor

    4

  • Ivan Gig Nth Yuk

    6

Εννοόντας "φθορά", εννοείς στην πιο..."αργή" της μορφή, η και σε πιο γρήγορη, "καταστροφή" δηλαδί?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάγκη να έχει άμεση σχέση με τη φθορά ή, όπως στον προηγούμενος διαγωνισμό, αρκεί να σχετίζεται;

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δε θα ήταν καλό οι διαγωνισμοί να μην γίνουν: «Εργαστήριο Νο.2: Και Με Νικητή!» ε; Δηλαδή, δεν ξέρω, αν έχουμε και μηνιαίο διαγωνισμό, συγγνώμη, αλλά καταντάει ανούσιο το πράγμα... Γιατί όχι δι-, τρι-, ή και εξαμηνιαίο;

 

Φιλικά, και θα ήθελα να το σκεφτείτε σοβαρά. Κάποιοι έχουμε τώρα τα μεγάλα ντράβαλα, και το εργαστήριο (της σχολής) δε σηκώνει αναβολές...

Link to comment
Share on other sites

Rasp, ούτε στους διαγωνισμούς ούτε στο εργαστήριο είναι υποχρεωτική η συμμετοχή. Αν κάποιος δεν προλαβαίνει απλά δεν ασχολείται.

Και θεωρητικά μια ιστορία 2000 λέξεων δε νομίζω ότι απαιτεί πάνω από 5 ώρες γράψιμο και διόρθωση, άρα όσο κι αν είναι το τρέξιμο, κάποιος που θέλει να την κάνει απλά την κάνει.

Σκέψου επίσης ότι τον άλλο μήνα κάποιοι στο εργαστήριο θα κάνουμε και nanowrimo, οπότε θα πρέπει να γράφομε κοντά 2000 λέξεις την ημέρα, ενώ θα έχουμε και άλλες δουλειές, οπότε 500-2500 λέξεις σε 15 μέρες/ένα μήνα δεν είναι κάτι το υπερβολικό από άτομα που αγαπάνε να γράφουν. Σε τελική ο Dain πέρσι το κατάφερε, ενώ εγώ και η Κιάρα γράφαμε κατά μέσο όρο 800 λέξεις την ημέρα κάθε μέρα για ένα μήνα, πέρα από ότι άλλες υποχρεώσεις είχαμε.

(κι εγώ έχω εξεταστική αυτόν τον καιρό και όχι μόνο για αυτό δεν γράφω στο φόρουμ, θέμα προτεραιοτήτων είναι απλά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω το να βάλεις τον διαγωνισμό στο εργαστήρι θα βοηθήσει. Στο εργαστήρι γράφεσαι, και αν δεν είσαι ενεργός μετά απο λίγο σε σβήνουν, αν θυμάμαι καλά. Ο διαγωνισμός είναι ανοιχτός για όλους, και έτσι πρέπει να μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσματα

 

 

Επλίζω να γράφει και κανένας άλλος γιατί από εμένα έρχεται και τρίτη ιστορία και δε θέλω να διαγωνίζομαι μόνος μου... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα διαγωνιστώ, δεν μπορώ να γράψω κάτι με τέτοιο θέμα και να είναι εφ, φ ή τρ. Εκτός και εάν μου έρθει κάνα ουρανοκατέβατο. Αλλά δύσκολο το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη (και τελευταία) ιστορία για τον Οκτώβρη:Το δέντρο

 

Ελπίζω να δημοσιεύσει και κανένας άλλος τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω εγώ μιαν ιστορία τουλάχιστον, κι ελπίζω να προλάβω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Rasp, έχεις άλλες 6 μέρες ρε (χωρίς τη σημερινή). Προλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας υπενθυμίζω ότι αύριο ο διαγωνισμός λήγει. Όσοι γράφετε ακόμα ολοκληρώστε μέχρι αύριο τα μεσάνυχτα. Δευτέρα μεσιμέρι ανοίγει η ψηφοφορία, στην οποία δε θα ψηφίζετε μόνο μία αλλά τρεις ιστορίες ιεραρχικά (δηλαδή 1η, 2η και 3η θέση), οπότε ξεκινήστε σιγά σιγά να διαβάζετε ώστε να ψηφίσετε έγκαιρα, ειδικά οι συμμετέχοντες, από τους οποίους και περιμένω ψήφους.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως δεν ψηφίζουμε τον εαυτό μας... (δεν το αναφέρεις και με μπέρδεψες)

Link to comment
Share on other sites

Και οι συμμετοχές είναι (αλφαβητικά):

Εμένα, εσένα, γιά την αλμυρή - Nienor

Εντροπία - Guardian of the Runering #2

Η εποχή των άστρων - Month

Μόρα - Eroviana

Το δέντρο - Guardian of the Runering #2

To πρώτο Φθινώπορο - Celestial

Το φυτό - RaspK Fog

Φαντάσματα - Guardian of the Runering #2

Φθορά - Iliosporos

 

Για να ψηφίσετε μου στέλνετε PM με τις τρεις καλύτερες ιστορίες κατά τη γνώμη σας, διατεταγμένες (δηλαδή 1η, 2η και 3η θέση - αν δε μπορείτε σας επιτρέπω να δηλώσετε ότι κάποιες ιστορίες ισοφαρίζουν σε κάποια θέση) και ο νικητής θα αποφασιστεί ανάλογα με τους βαθμούς που θα συλλέξει κάθε ιστορία.

Η ψηφοφορία θα διαρκέσει μέχρι και την άλλη Κυριακή 29/10/2006 και ο νικητής θα ανακοινωθεί την 30η του μήνα, ενώ οι συμετέχοντες παρακαλούνται να ψηφίσουν (και απαγορεύεται να ψηφίσουν τους εαυτούς τους).

Καλή επιτυχία σε όλους.

 

ΥΓ1: Αν κάποιος έχει τελειώσει αλλά δεν πρόλαβε να την σηκώσει, υπάρχει παράταση για να το κάνει μέχρι το πρωί.

 

ΥΓ2: Πολλές ιστορίες είχαν σαν θέμα το φθινόπωρο, το οποίο και θα γίνει δεκτό ως προέκταση του θέματος της φθοράς.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Βρε νιχιλιο αφου εκανες το κοπο να τις μαζεψεις ολες εδω, δε μας τις χωριζεις και ανα κατηγορια?? δηλαδη (φαντασια, επιστημονικη φαντασια, φαντασια με κετσαπ και μουσταρδα :p ) να ξερουμε και τι να ψηφησουμε? η θα παμε για τις 3 καλυτερες γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..