Jump to content

H προέλευση της μαγείας στη φαντασία


Elsanor
 Share

Recommended Posts

Ο φίλτατος The Blackcloak από το rpg.gr (ήταν και στη συνάντηση, αν και περισσότερο ίσως θυμάστε την Αγγελίνα που τον συνόδευε :p ) ανακάλυψε ένα υπέροχο άρθρο που μιλάει για την ιστορική/μυθική/φανταστική προέλευση της μαγείας και των χαρακτήρων που τη χρησιμοποιούν. Αν και κάπως τεράστιο (για μένα αυτό αποτελεί πλεονέκτημα :D ) σε έκταση, καλύπτει σε πολύ μεγάλο βαθμό το θέμα του που, από μόνο του, θα ήθελε πολλές, μα πάρα πολλές, σελίδες για να καλυφθεί ικανοποιητικά. Προσωπικά μου άρεσε και το ύφος του γράφοντος, το οποίο περιέχει μία ελάχιστη δόση ειρωνίας που προσδίδει στο κείμενο του μία ελαφρά πικάντικη γεύση.

 

Το link είναι:

 

Archetypology 101: Fact, Fiction, & Fallacies - Episode 7 - Roll up for the magical mystery tour

Link to comment
Share on other sites

Elsanor, καταπληκτικό!!! Μόλις το έκανα save γιατί αξίζει να το διαβάσει κανείς προσεκτικά. Και το ίδιο αξίζουν από ότι βλέπω και τα υπόλοιπα άρθρα για thieves, elves κλπ. Ανακάλυψες ένα φοβερό resource, Βlackcloak Και καλώς ήρθες στο φόρουμ! :thmbup:

 

'Απαιχτο το πως ξεκινάει το άρθρο, με τους στίχους από το τραγούδι της μεταμόρφωσης που τραγουδά η (χαζοβιόλα) Νεράιδα-Νονά της Σταχτοπούτας:

 

Salagadoola mechicka boola bibbidi-bobbidi-boo

It'll do magic believe it or not

bibbidi-bobbidi-boo. :lol:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Να και κάποιος που εκτίμησε το άρθρο...Τουλάχιστον αυτό με ενθαρρύνει να συνεχίσω να τα ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Να και κάποιος που εκτίμησε το άρθρο...

 

Σοβαρολογείς τώρα? Αυτά τα άρθρα είναι θησαυρός για όσους γράφουν μυθοπλασία. Και πολύ σωστό το όνομα του site. Αρχετυπολογία!

Ακόμα κι αν κάποιος ξέρει ΟΛΗ αυτή την πληθώρα στοιχείων είναι πάρα πολύ χρήσιμο να τα έχει έτσι συγκεντρωμένα κάπου στον υπολογιστή του για γρήγορο reference.

Link to comment
Share on other sites

Blackcloak εννοείται φίλε! Και ελπίζω -σε αντίθεση ίσως με τη συνηθισμένη πρακτική των μάγων :p - να συνεχίζεις να μοιράζεσαι με τους υπόλοιπους τα όσα ανακαλύπτεις.

 

Τα υπόλοιπα άρθρα δεν τα έχω διαβάσει ακόμη, αλλά σίγουρα θα το κάνω όποτε βρω το χρόνο. Well done again! :thmbup:

Edited by Elsanor
Link to comment
Share on other sites

Δεν το διάβασα ολόκληρο ακόμα λόγω μεγέθους (which is good :D ) αλλά από όσο διάβασα μαμεί το άρθρο. Keep it up και καλό κουράγιο :ph34r:

 

Α και καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου άρεσε το άρθρο! Έχει και πολλές αναφορές στην καβαλά.... :D

Δεν συμφωνώ σε όλες τις απόψεις που αναφέρονται, αλλά είναι άκρως ενδιαφέρον!

Καλωσήρθες και περιμένουμε κι' άλλα!

Link to comment
Share on other sites

αλλά από όσο διάβασα μαμεί το άρθρο.

Μαμή που θ' ανατρέφει το πνεύμα! Πραγματικά πολύ όμορφο, και μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ξέρει τον Vance (του οποίου δυστυχώς μόνο το όνομα και τη χάρη ήξερα, ως Πατέρα του Σύγχρονου Μάγου Παιχνιδιών Ρόλων, κι όχι το έργο [δεν έχω διαβάσει ακόμα κανένα βιβλίο του]) με την καλή έννοια. Αν κι έχει κάποιες γλωσσολογικής φύσεως ανακρίβειες, είναι σχεδόν άψογο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..