Jump to content

Solomon Kane (2009)


D'Ailleurs
 Share

Recommended Posts

kane.jpg

 

News

James Purefoy is Solomon Kane

Source: Hadida/Davis Films October 1, 2007

 

purefoykane.jpgParis-based producer/distributor Samuel Hadida announced today that after an exhaustive search, the iconic hero of Robert E. Howard's Solomon Kane stories has been found. English actor, James Purefoy, who recently top lined HBO's blockbuster epic "Rome" as the Emperor Mark Anthony, has been cast as the eponymous Puritan swordsman Solomon Kane in the Davis Films production which is due to start shooting later this year.

 

The first part in a trilogy series, Solomon Kane is an epic adventure adapted from the classic pulp stories by Robert E. Howard, creator of "Conan the Barbarian." Solomon Kane (James Purefoy) is a 16th Century soldier who learns that his brutal and cruel actions have damned him. Determined to redeem himself, Kane swears to live a life of peace and goodness but is forced to fight once more when a dark power threatens the land.

 

One of Howard's most iconic characters, Kane is a Puritan force of nature whose name strikes fear in the heart of his enemies. Michael J. Bassett (Deathwatch) will direct from his own script for producer Samuel Hadida (Silent Hill, Domino) and Wandering Star principal Paul Berrow in Prague.

 

Hadida called Purefoy "a powerful and commanding screen presence" in making the announcement and added "Purefoy's ability to embody Kane's complex heroism, struggles and failings as he wages a mortal battle, made him the perfect modern hero in this epic fantasy."

 

Screenwriter and director Michael J. Bassett adds: "Kane is a dark hero who has faced terrible things and turned to God for redemption and guidance. He sees himself as a righter-of-wrongs but is conflicted by a growing realization that he might be both a force for evil as well as good. James Purefoy understands this duality and I know he'll bring a really powerful and intense heroism to the screen. He's perfect for the role - and the fact that he's devilishly handsome doesn't hurt either."

 

James Purefoy began his career with the world renowned Royal Shakespeare Company in Stratford before going on to numerous acclaimed theatre, television and film roles. He came to wider attention playing the Black Prince in Brian Helgeland's A Knight's Tale opposite Heath Ledger and Paul Bettany and for the past two years he has portrayed the Emperor Mark Anthony in the BBC/HBO drama "Rome." Purefoy is represented by CAA, Independent Talent Group, and Brillstein Entertainment Partners.

 

marc-antoine-james-purefoy.jpg

 

αμα δεν το κάνουν καλό θα τους γ*****!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απίθανο! Ο Κέιν είναι φανταστικός χαρακτήρας. Ας ευχηθούμε να μην τον πετσοκόψουν με ηθικολογικές αμερικανιές.

Link to comment
Share on other sites

Καλός φαίνεται ο τυπάλδος αλλα πειράζει που εγώ θέλω για Κέην τον...

 

vinnie-jones-picture-1.jpg

 

Vinnie Jones?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Blue Blazes!!

 

δεν είναι ψέμα!! δεν είναι ψέμα!!

ορίστε η πρώτη αφίσα της ταινίας!!

 

kaneteaser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

 

solomonkanemoviepostervz4.jpg

 

 

φυσικά θα προτημούσα την παραδωσιακή πουριτανική στολή όπως:

 

kane.jpg

 

αλλα και αυτή καλή είναι!

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι.

Γνωρίζουμε μήπως αν θα στηριχτεί σε κάποια από τις νουβέλες του Χάουαρντ (πχ το Red Shadows) ή θα το βγάλουν από το κεφάλι τους το σενάριο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατέω.

Αλλα απο όσο ξέρω απο δικές μου πληροφορίες, τα γυρίσματα θα γίνουν στην Πράγα, ο υπευθυνος κουστουμιών είναι ο ίδιος που έκανε τα κουστούμια στο Κόναν και ο σκηνοθέτης θα προσέξει πολύ τις σκηνές μάχης. Επίσης θα παίξει και ο Μάξ Βον Σίντοφ (yes! yes!)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι βασισμένο στις νουβέλες όσο ήταν το Ι Robot βασισμένο στις ιστορίες του Ασίμωφ

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, δεν με πειράζει αμα δεν είναι απευθείας σενάριο απο νουβέλα αρκεί να έχουν πιάσει το στύλ του Χάουαρντ και να αποδόσουν σωστά τον χαρακτήρα και την ατμόσφαιρα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Όσοι είδατε το τρέηλερ, φάγατε την τρελή ανατριχίλα από το έπος που φαίνεται να είναι η ταινία αλλά φοβάστε ότι θα βγει μάπα το καρπούζι... σταματήστε εδώ και τώρα. Η ταινία είναι απλά από τις καλύτερες fantasy ταινίες των τελευταίων χρόνων.

 

Το σενάριο, όπως και στο Conan the Barbarian, δε στηρίζεται άμεσα στις ιστορίες, αλλά παίρνει setpieces από τις ιστορίες του Χάουαρντ. Διέκρινα λίγο από το Red Shadows, το Rattle of Bones, το The Footfalls Within αλλά και από το A Which Shall be Born (ω ναι, καλά μαντέψατε) Είναι όμως καλογραμμένο και καταφέρνει να μας κάνει να μπούμε στο πετσί του ήρωα και να του συμπαρασταθούμε στο δύσκολο δρόμο που έχει μπροστά του.

Ο Purefoy είναι εντυπωσιακός ως Kane. Την πρώτη στιγμή που θα τον δεις στην οθόνη ξέρεις ότι ο Kane είναι ο γαμάουα χαρακτήρας και 3 λεπτά μετά τον μισείς με πάθος. Σε όλο το πρώτο act δε μπορείς παρά να του συμπαρασταθείς στην προσπάθειά του να αποφύγει τη βία, όταν όμως περνάμε στο δεύτερο act ο Kane μεταμορφώνεται σε έναν διάβολο ορκισμένο να καταστρέψει το κακό. Σε αυτό βοηθάει η απίστευτα ατμοσφαιρική σκηνοθεσία: η Αγγλία του Kane είναι ένας σκοτεινός κόσμος, μαστίζεται από ληστές και την πανούκλα και είναι παραδομένος στις δυνάμεις του κακού (όπως βλέπουμε από τη σκηνή στο χωριό που έκαιγαν τη μάγισσα), εγκατειλημένος θαρρείς από το θεό.

Η μαγεία και τα ειδικά εφέ είναι σχετικά λίγα και χτυπάνε μόνο σε λίγα προσεκτικά επιλεγμένα σημεία, πιστά στο πνεύμα του Howard, οι δε μάχες είναι απίστευτα χορογραφημένες και αρκετά βίαιες για να ικανοποιήσουν τους φαν της S&S.

 

Συνολικά είναι μια ταινία πιστή στο πνεύμα των γραπτών του R.E. Howard, φτιαγμένη με κόπο και μεράκι (κάτι που σπανίζει σήμερα) και εγγυημένη απόλαυση για τους οπαδούς του Sword & Sorcery και του Dark Fantasy.

Link to comment
Share on other sites

 

Συνολικά είναι μια ταινία πιστή στο πνεύμα των γραπτών του R.E. Howard, φτιαγμένη με κόπο και μεράκι (κάτι που σπανίζει σήμερα) και εγγυημένη απόλαυση για τους οπαδούς του Sword & Sorcery και του Dark Fantasy.

 

 

Μακάριμακάριμακάριμακάριmf_popeanim.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν έμαθα για την ταινία ήταν να τρέξω στο IMDB για να μάθω εαν οι δημιουργοί του είναι αμερικάνοι ή βρεττανοί.Δώξα τω θεώ συμβαίνει το δεύτερο.Έτσι τώρα υπάρχουν ελπίδες να δούμε τον Σόλομον Καιην όπως πρέπει.Σαν τον πιό ενδιαφέρων και πολύπλοκο χαρακτήρα του Χάουαρντ!Πάντως στις γνώμες του κοινού διάβασα οτι ο σκηνοθέτης αν και δεν διασκευάζει μια συγκεκριμμένη

ιστορία του Χάουαρντ περιγράφει όπως πρέπει τον χαρακτήρα του πουριτανού τυχοδιώκτη και έχει στήσει μια ιδανική ατμόσφαιρα Ντάρκ Φάνταζυ και αρκετό γκορ.Αν και για να μην έχει έλθει ακόμα κάτι μου

λέει οτι θα το δούμε κατευθείαν σε DVD(δεν είναι απο το χόλυγουντ βλέπεις,αλλοιώς θα έβγαινε στις αίθουσες ακόμα αν και ήταν επιπέδου ανθυποζήνας)!

Link to comment
Share on other sites

Gore δεν έχει τρομερό από ότι θυμάμαι, 2-3 σκηνές μόνο. Σε επίπεδο βίας, αν εξαιρέσεις μία-δύο σκηνές δεν ξεπερνά τις ταινίες του Άρχοντα των Δακτυλιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι.

Γνωρίζουμε μήπως αν θα στηριχτεί σε κάποια από τις νουβέλες του Χάουαρντ (πχ το Red Shadows) ή θα το βγάλουν από το κεφάλι τους το σενάριο;

 

Απότι έχω διαβάσει Nihilio η ταινία δεν βασίζεται σεκάποια νουβέλα του Χάουαρντ.Αλλά στις γνώμες του κοινού στο IMDB έχω διαβάσει οτι η ατμόσφαιρα είναι έξοχο δείγμα νταρκ φάνταζυ με αρκετό γκορ και καλοδουλεμένες μάχες,μακριά απο τι ς συνήθεις χορογραφίες αλά Χονγκ Κονγκ,περισσοτέρο ωμές και ρεαλιστικές.¨οσο για τον χαρακτήρα αποτην στιγμή που είναι αγγλική παραγωγή κατά 90% θα είναι καλογραμμένος και καλοερμηνευμένος.Με λίγα λόγια πρέπει να είναι μια καλή απόδοση της ατμόσφαιρας των βιβλίων(παρ'όλα αυτά και τι δεν θα έδινα να έβλεπα την τελική σκηνή απο το "οι λόφοι των νεκρών"

με τον καίην και το σταυραδέρφι του τον μάγο να αποκρούει τις επελαύνουσες ορδές των βρυκολάκων σε εκείνον τον λόφο κάτω απο τον αφρικανικό ήλιο.Αν δεν είναι αυτό ο ορισμός της ηρωικής φαντασίας ποιός είναι)!

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου για την ταινία είναι μερικά ποστ πιο πάνω

 

Δυστυχώς η Αφρική και ο σαμάνος αδερφός του Kane δεν υπάρχουν στην ταινία, αλλά από επικές σκηνές άλλο τίποτα. Όταν την δεις θα καταλάβεις τι εννοώ. (στο imdb με σκότωσε το τόπικ στα φόρα για το πόσο άσχημη Χριστιανική προπαγάνδα ήταν η ταινία, δια χειρός κάποιου που μάλλον είναι wiccan)

Link to comment
Share on other sites

Gore δεν έχει τρομερό από ότι θυμάμαι, 2-3 σκηνές μόνο. Σε επίπεδο βίας, αν εξαιρέσεις μία-δύο σκηνές δεν ξεπερνά τις ταινίες του Άρχοντα των Δακτυλιδιών.

 

Αφου το είδες με τα ίδια σου τα μάτια σίγουρα ξέρεις καλύτερα απο εμένα που μόνο γνώμες έχω διαβάσει.Αλλά το γκορ είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει.Αυτό που θα΄θελα να μάθω είναι η ατμόσφαιρα και οι χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου για την ταινία είναι μερικά ποστ πιο πάνω

 

Δυστυχώς η Αφρική και ο σαμάνος αδερφός του Kane δεν υπάρχουν στην ταινία, αλλά από επικές σκηνές άλλο τίποτα. Όταν την δεις θα καταλάβεις τι εννοώ. (στο imdb με σκότωσε το τόπικ στα φόρα για το πόσο άσχημη Χριστιανική προπαγάνδα ήταν η ταινία, δια χειρός κάποιου που μάλλον είναι wiccan)

 

Άσε το διάβασα και εγώ και έβαλα τα γέλια.Μάλλον φανατικός του political correct είναι.Μιλάμε για πουριτανό του Κρόμγουελ τι περίμενε,να κατεβάζει τους σταυρούς απο τις εκκλησίες για να μην προσβληθούν οι μουσουλμάνοι κάποιους αιώνες αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου για την ταινία είναι μερικά ποστ πιο πάνω

 

Δυστυχώς η Αφρική και ο σαμάνος αδερφός του Kane δεν υπάρχουν στην ταινία, αλλά από επικές σκηνές άλλο τίποτα. Όταν την δεις θα καταλάβεις τι εννοώ. (στο imdb με σκότωσε το τόπικ στα φόρα για το πόσο άσχημη Χριστιανική προπαγάνδα ήταν η ταινία, δια χειρός κάποιου που μάλλον είναι wiccan)

 

Άσε το διάβασα και εγώ και έβαλα τα γέλια.Μάλλον φανατικός του political correct είναι.Μιλάμε για πουριτανό του Κρόμγουελ τι περίμενε,να κατεβάζει τους σταυρούς απο τις εκκλησίες για να μην προσβληθούν οι μουσουλμάνοι κάποιους αιώνες αργότερα;

Όταν με το καλό δεις την ταινία (κάτι είδα ότι το DVD βγαίνει 5 Μαΐου) θυμήσου το σχόλιο για τους σταυρούς από τις εκκλησίες...

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου για την ταινία είναι μερικά ποστ πιο πάνω

 

Δυστυχώς η Αφρική και ο σαμάνος αδερφός του Kane δεν υπάρχουν στην ταινία, αλλά από επικές σκηνές άλλο τίποτα. Όταν την δεις θα καταλάβεις τι εννοώ. (στο imdb με σκότωσε το τόπικ στα φόρα για το πόσο άσχημη Χριστιανική προπαγάνδα ήταν η ταινία, δια χειρός κάποιου που μάλλον είναι wiccan)

 

Άσε το διάβασα και εγώ και έβαλα τα γέλια.Μάλλον φανατικός του political correct είναι.Μιλάμε για πουριτανό του Κρόμγουελ τι περίμενε,να κατεβάζει τους σταυρούς απο τις εκκλησίες για να μην προσβληθούν οι μουσουλμάνοι κάποιους αιώνες αργότερα;

Όταν με το καλό δεις την ταινία (κάτι είδα ότι το DVD βγαίνει 5 Μαΐου) θυμήσου το σχόλιο για τους σταυρούς από τις εκκλησίες...

 

Με αυτά που μου λες ακούγεται όλο και πιο υποσχόμενο.Μάκαρι να το έβλεπα στον κινηματογράφο αλλά φαίνεται οτι οι φόβοι μου επιβεβαιώνονται.Μου φαίνεται οτι αυτή ηταινία είναι φτιαγμένη για τις σκοτεινές αίθουσες.Αλλά όπως είπα είναι αγγλική και αυτό είναι καλό για την ταινία αλλά κακό για την διανομή της.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Solomon Kane (2009)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..