Jump to content

Photo

Ρακόρ #4 Mesmer vs Cassandra Gotha

• Please log in to reply
46 replies to this topic

Poll: Ρακόρ #4 Mesmer vs Cassandra Gotha (12 member(s) have cast votes)

Μου άρεσε περισσότερο η ιστορία του/της:

1. Cassandra Gotha (4 votes [33.33%])

Percentage of vote: 33.33%

2. Mesmer (8 votes [66.67%])

Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#1 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.693 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 22 Φεβρουάριος 2011 - 23:20

Το Ρακόρ # 4 - Mesmer vs Cassandra Gotha θα περιλαβάνει στοιχεία από τις παρακάτω παραγράφους:

Παράγραφος Πρώτη

Το τηλέφωνο γλίστρησε από το χέρι της Γκουέν μόλις ακούστηκε ο πυροβολισμός. Έτρεξε αμέσως στο παράθυρο, προλαβαίνοντας να δει τον αγαπητό της Ντάνι να εξαφανίζεται πίσω από την γιγάντια μορφή. Το κτήνος ούρλιαζε όπως τον είχε αρπάξει, πριν τον πετάξει στον αέρα σαν ένα σακί από πούπουλα. Κοίταζε ανήμπορη καθώς το σώμα του άντρα σφάδασε αιωρούμενο πριν πάρει την κατιούσα για το έδαφος. Έσκασε στην αυλή με έναν γδούπο που ένιωσε στα ίδια της τα κόκαλα. Ο γίγαντας τον πρόλαβε με εκπληκτική ταχύτητα, και γέρνοντας πάνω του, τσαλαπάτησε με μανία το όμορφο του πρόσωπο, μετατρέποντας το σε άμορφη μάζα.

Παράγραφος Δεύτερη
Η Ράισα προσγειώθηκε άτσαλα, χτύπησε τα πλευρά της και τραντάχτηκε. Αποπροσανατολισμένη, ζαλισμένη, έμεινε για λίγο ακίνητη. Καθυστερούσε, έχανε χρόνο. Το βαγόνι του Λέο είχε ήδη ξεμακρύνει αρκετά. Είδε το πτώμα που είχε πετάξει ο Λέο και άρχισε να έρπει προς το μέρος του, προς την ίδια κατεύθυνση που πήγαινε και το τρένο. Κοίταξε πίσω της. Τρία βαγόνια απέμεναν μόνο. Γάντζους όμως δεν είδε. Ίσως ο Λέο έκανε λάθος. Τώρα είχαν μείνει μονάχα δύο βαγόνια. Η Ράισα δεν είχε φτάσει ακόμα στο πτώμα. Σκόνταψε. Τώρα μόνο ένα βαγόνι την χώριζε από το τέλος του τρένου. Με ελάχιστα μόλις μέτρα να απομένουν προτού το τελευταίο βαγόνι περάσει από πάνω της, είδε τους γάντζους -εκατοντάδες γάντζοι, όλοι τους κρεμασμένοι από λεπτά σύρματα σε διαφορετικά ύψη. Κάλυπταν όλο το πλάτος του βαγονιού, ήταν αδύνατο να τους αποφύγει κανείς.

Σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού, οι διαγωνιζόμενοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν πολλά ή λίγα από τα στοιχεία των παραγράφων που δίνονται αλλά πρέπει να χρησιμοποιήσουν κάποια και από τις δυο παραγράφους.

Ο χρόνος για το ρακόρ #4 μετράει από τις 23 Φεβρουαρίου και για 10 (maximum) μέρες.
Λήξη 4 Μαρτίου μεσάνυχτα.
Ποστάρετε εδώ την τελευταία μέρα εκτός αν είστε και οι δυο έτοιμοι νωρίτερα - οπότε μπορεί να γίνει η σχετική συνεννόηση. Σε κάθε περίπτωση ο ελάχιστος χρόνος είναι μια εβδομάδα (επομένως η αναρτήσεις δεν ξεκινούν πριν την 1η Μαρτίου).

Μετά τη λήξη του διαγωνισμού, θα ανακοινωθεί η πηγή των παραγράφων στο ίδιο τόπικ.

ΚΑΛΕΣ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ και στους δυο. :)

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#2 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.864 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 22 Φεβρουάριος 2011 - 23:30

Ευχαριστούμε για τη σύνδεση, Βάσω!

Από τη μία ένα τέρας... από την άλλη τρένα και γάντζοι... άντε να δούμε τι θα κάνουμε...
"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#3 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.123 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 11:23

Εχμ, ναι. Εγώ δεν ήθελα να παίξω; Να κάτσω να τα φάω τώρα όπως τά 'κανα! (Ε, ναι, είναι λιγάκι δύσκολα τα πράματα, αλλά γι' αυτό έχει και πλάκα, ε; ;))

.

#4 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.693 posts

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 12:55

Εντάξει, οι παράγραφοι έχουν κάποιες εχμ... ασυμβατότηττες, αλλά πράγματι αυτό είναι και η πλάκα.
Θυμίζω ότι δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιηθούν όλα τα στοιχεία, οπότε θα είναι και πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι θα αξιοποιήσει ο κάθε μονομάχος.

#5 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.608 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 13:15

Εντάξει, οι παράγραφοι έχουν κάποιες εχμ... ασυμβατότηττες, αλλά πράγματι αυτό είναι και η πλάκα.
Θυμίζω ότι δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιηθούν όλα τα στοιχεία, οπότε θα είναι και πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι θα αξιοποιήσει ο κάθε μονομάχος.

Και όποιος τα χρησιμοποιήσει όλα, το κατά δύναμη αυτούσια, κερδίζει τον τίτλο IMEGAMOTISPENES! :king:
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#6 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 14:37

IMEGAMOTISPENES!

Ρησπέκτ ατάκα! Απαιτώ ο νικητής, αφού το καταφέρει αυτό, να βάλει το άνωθεν quote σαν member title. :p

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#7 Tattoman

Tattoman

finding happiness

• Members
  • 765 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 20:14

καμία μα καμία σχέση οι δυο παράγραφοι. Σε αντίθεση από το προηγούμενο ράκορ...δεν πηράζει, άντε να δούμε τι παλαβή ιστορία θα βγάλετε με τέτοια στοιχεία...:tease:

Edited by Tattoman, 23 Φεβρουάριος 2011 - 20:14.

Fuck off with your sofa units and strine green stripe patterns, I say never be complete, I say stop being perfect, I say let... lets evolve, let the chips fall where they may.
Tyler durden

#8 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.864 posts

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 22:30

Χωρίς να θέλω να τρομάξω και να αγχώσω την αντίπαλό μου, ανακοινώνω πως η ιστορία μου είναι σχεδόν έτοιμη. Απαιτούνται κάποια κοψίματα/προσθήκες/διορθώσεις, αλλά η πολλή δουλειά έχει γίνει.

Νομίζω ότι χρησιμοποίησα αρκετά από τα στοιχεία των παραγράφων, αν και λιγάκι διαφοροποιημένα. Ομολογώ, πάντως, πως οι παράγραφοι ήταν αρκετά άσχετες μεταξύ τους η σύνδεσή τους λίγο δύσκολη. Παρόλ' αυτά, ήταν διασκεδαστικό.
"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#9 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.198 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 22:33

ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ!!! Να βάλεις member title "το πιο γρήγορο πιστόλι του sff-Texas".
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#10 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.608 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 22:38

Ομολογώ, πάντως, πως οι παράγραφοι ήταν αρκετά άσχετες μεταξύ τους η σύνδεσή τους λίγο δύσκολη.

Δεν καταλαβαίνω καθόλου τον όλο πανικό. Το μόνο που έκαναν οι δύο παράγραφοι ήταν να σας δώσουν τέσσερις κεντρικούς χαρακτήρες, από τους οποίους ο ένας ήδη πάει στα κυπαρίσσια. Εμένα μου ήρθε ιδέα που θα είχε τις παράγραφους ανέπαφες!
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#11 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.498 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 22:39

καμία μα καμία σχέση οι δυο παράγραφοι. Σε αντίθεση από το προηγούμενο ράκορ..

Στο προηγούμενο Ρακόρ που ήμουν εγώ με τον Dagoncult, τι σχέση είχαν οι παράγραφοι, η μια για κάστρα με μοναχούς, η άλλη με αγγελία για φάντασμα; :tease:
- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#12 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.864 posts

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 22:58

Καλά, εντάξει, μη βαράτε όλοι... ήταν η πρώτη μου φορά! Δικαιολογούμαι να γκρινιάξω! :tongue:

Απλά είναι διαφορετικός ο τρόπος σκέψης για να φτιάξεις την ιστορία. Δεν ξεκινάς από το μηδέν με μια ιδέα και πλάθεις σιγά-σιγά. Ξεκινάς από μια αρχή, από μια μέση ή από ένα τέλος και πλάθεις γύρω από αυτό. Αυτό ήταν που μου φάνηκε δύσκολο.

Κέλλυ, αυτό δεν είναι και τόσο καλό και μου το αναγνωρίζω. Όταν μου έρθει μια ιδέα, «πρέπει» να την γράψω. Μου έφαγε αρκετές ώρες συνεχούς γραψίματος, είναι η αλήθεια.

Edited by Mesmer, 23 Φεβρουάριος 2011 - 23:53.

#13 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.693 posts

Posted 23 Φεβρουάριος 2011 - 23:19

[...] Όταν μου έρθει μια ιδέα, «πρέπει» να την γράψω. Μου έφαγε αρκετές ώρες συνεχούς γραψίματος, είναι η αλήθεια.

Τώρα θα έχεις και αρκετές ημέρες αναμονής βέβαια... :rolleyes:

#14 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.123 posts

Posted 24 Φεβρουάριος 2011 - 00:50

Δεν με αγχώνεις, απλά μου δίνεις κουράγιο.
"Να! Ο Mesmer τα κατάφερε, έκανε τη σύνδεση."

Εγώ είμαι περίπου στα μισά.

.

#15 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.591 posts
  • Όνομα:Έλενα

Posted 24 Φεβρουάριος 2011 - 01:08

Καλέ, τι γρήγορα κανόνια που είστε και οι δύο! Πωπωω...! Άντε, ανυπομονούμε να διαβάσουμε! (Πάντως, οι κεντρικοί χαρακτήρες θα μπορούσαν να είναι τρεις και όχι τέσσερις! :tease: )

Posted Image

Καν'τη διαφορά· στον κόσμο της μιζέριας, συ να δίνεις φως.

#16 Stanley

Stanley

το αγόρι της διπλωτής πόρτας

• Members
  • 1.732 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 24 Φεβρουάριος 2011 - 01:47

Άγγελε,μιλάμε για το Mesmer Λουκ στην άγρια δύση!Η πιο γρήγορη πένα sto sffar west!

Edited by Stanley, 24 Φεβρουάριος 2011 - 01:48.

Ένας άνθρωπος που τον μποδίζουν να βαδίζει
ένας άνθρωπος που τον αλυσοδένουνε

#17 SpirosK

SpirosK

SF middle class

• Members
  • 1.498 posts
  • Όνομα:Σπυρίδων

Posted 24 Φεβρουάριος 2011 - 10:59

Χωρίς να θέλω να τρομάξω και να αγχώσω την αντίπαλό μου, ανακοινώνω πως η ιστορία μου είναι σχεδόν έτοιμη. Απαιτούνται κάποια κοψίματα/προσθήκες/διορθώσεις, αλλά η πολλή δουλειά έχει γίνει.

Νομίζω ότι χρησιμοποίησα αρκετά από τα στοιχεία των παραγράφων, αν και λιγάκι διαφοροποιημένα. Ομολογώ, πάντως, πως οι παράγραφοι ήταν αρκετά άσχετες μεταξύ τους η σύνδεσή τους λίγο δύσκολη. Παρόλ' αυτά, ήταν διασκεδαστικό.

Άρα έχεις πολύ καιρό να το "σιδερώσεις" και είσαι παντελώς αδικαιολόγητος αν δεν είναι φινιρισμένο στην εντέλεια. :)

#18 KELAINO

KELAINO

χμμμ... πέρκελε...

• Members
  • 2.587 posts
  • Όνομα:Μπάμπης
  • Currently reading:The Night Circus, Erin Morgenstern

Posted 24 Φεβρουάριος 2011 - 16:42

sffar west!

:thmbup: Αμάν μωρέ, που πας και τα βρίσκεις...;
Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside

Posted Image

#19 Tattoman

Tattoman

finding happiness

• Members
  • 765 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 24 Φεβρουάριος 2011 - 21:57

λάθος, έλεγα για το πρώτο ράκορ....που οι παράγραφοι ήταν σαν συνέχεια

Edited by Tattoman, 24 Φεβρουάριος 2011 - 21:57.

Fuck off with your sofa units and strine green stripe patterns, I say never be complete, I say stop being perfect, I say let... lets evolve, let the chips fall where they may.
Tyler durden

#20 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.123 posts

Posted 28 Φεβρουάριος 2011 - 22:59

Το τέλειωσα κι εγώ, το τέλιωσα κι εγώ! Ναι! Ναιαιαι λέμεεε!
Πότε ανεβάζουμε; Αν με αφήσει η Cosmote δηλαδή, γιατί σήμερα όλο κόβεται, και αν κόβεται και αύριο και μεθαύριο, να ξέρετε ότι δεν σας έγραψα, φταίνε τα βουνά και το σήμα της κακιάς ώρας, εγώ το τέλειωσα, το τέλειωσα, το τέλειωσα! (Ε, ναι, δεν το περίμενα). :)

.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users