Jump to content

Ατάκα κι επί τόπου #3 (Big Fat Pig vs DinMacXanthi vs Sonya - Ο συγγραφέας DinMacXanthi ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


mman
 Share

Ήρωες και αθώοι αναγνώστες:  

12 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σας ταλαιπώρησε λιγότερο;

    • του Γουρούνη του Μεγάλου και Χοντρού
      4
    • της beasty δεσποινίδος Sonya
      4
    • του Ντίνου του ξανθού και Σκωτσέζου
      4

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Αφού με πρήξατε λοιπόν, η ατάκα είναι:

 

«Στις εποχές των αθώων δεν υπάρχουν ήρωες και στις εποχές των ηρώων δεν υπάρχουν αθώοι»

Επειδή είναι από διήγημα του Γρηγόρη Φεϊζατίδη ("Αγγελική Απειλή^3"), για λόγους δεοντολογίας, γράψτε παρακαλώ στα σχόλια του διηγήματός σας την ατάκα και την πηγή.

 

Η ατάκα πρεπει να μπει στην ιστορία αυτούσια χωρίς αλλοίωση των εννοιών της. Μόνη μετατροπή μπορεί να υπάρξει σε πρόσωπο αφήγησης ή οπτικής γωνίας.

Επίσης, πρέπει να έχει κάποιον σημαντικό ρόλο στην ιστορία και να μην παρακαμφθεί με συγγραφικά τεχνάσματα.

(κλόπι πέιστ από wordsmith κλόπι πέιστ από το γιατρό)

 

Μερικές χυδαίες λεπτομέρειες:

 

Έκταση: 1000 - 3500 αθώοι.

 

Είδη: Όπως πάντα, αυστηρά και μόνο mainstream.:rofl: :yahoo:

 

Σφαγή αθώων Υποβολή διηγημάτων: Μέχρι Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 11:59 μ.μ.

 

Κατάθεση στεφάνων στους ήρωες Ψηφοφορία: Μέχρι Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 11:59 μ.μ.

 

Παρατάσεις, χωρίς χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο, δεν παίζουν -ας διαλέγατε άλλον.

 

Μην υποψιαστώ ότι οποιοσδήποτε από σας την κάνει με ελαφρά, γιατί θα σας συναντήσω όλους τον Νοέμβριο...:devil2:

 

Άιντε!:whip: Ακόμα εδώ είστε;

 

Οι ιστορίες του παιχνιδιού:

Η Επιστροφή Του Σαμαήλ Γκαρθία - Big Fat Pig

The Song of Silence - Sonya

Freedom Fighters - DinMacXanthi

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sonya

    22

  • mman

    18

  • DinMacXanthi

    18

  • Stanley

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξεκινάω σχολιασμό. Από την ατάκα :bleh:

Εκ πρώτης όψεως: Αυτή η ατάκα είναι status update στο facebook, που ούτε like κάνεις, ούτε comment. Μάλλον hide story κάνεις και προχωράς. :thumbdown:

Τώρα αν έρθει καμιά ιδέα... άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως: Αυτή η ατάκα είναι status update στο facebook, που ούτε like κάνεις, ούτε comment. Μάλλον hide story κάνεις και προχωράς. :thumbdown:

Τώρα αν έρθει καμιά ιδέα... άντε να δούμε.

 

Χμμ. Δυστυχώς για σένα, δεν είμαστε στο facebook, κάτι που σημαίνει ότι όχι μόνο δεν μπορείς να κάνεις hide story, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις write story! :p Άσε λοιπόν τα σάπια με το "αν(!) έρθει καμιά ιδέα" και πρόσεχε πού μπλέκεις άλλη φορά.:devil2:

Δες το και σαν συγγραφική πρόκληση: Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι που δεν σου αρέσει και να γράψεις κάτι που θα αρέσει σ' εμάς;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εννοείται μπορώ να ξεκινήσω από κάτι που δεν μου αρέσει :-p (για το 2ο, όπως πάντα η νεκροψία...)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ατάκα;:tease:

 

 

Όταν τα κάνω θάλασσα, Δε θέλω να μου χώνουν μέσα το κεφάλι να πνιγώ. devil2.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάλι, θα είμαι ένα καλό και συνεργάσιμο φιλέτο γαλοπούλας ανάμεσα στα δύο ψωμάκια του σάντουιτς και θα γράψω. Και η ατάκα μου αρέσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ατάκα;:tease:

 

 

Όταν τα κάνω θάλασσα, Δε θέλω να μου χώνουν μέσα το κεφάλι να πνιγώ. devil2.gif

 

 

Πολύ μου άρεσε αυτό! :good:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ατάκα;:tease:

 

 

Όταν τα κάνω θάλασσα, Δε θέλω να μου χώνουν μέσα το κεφάλι να πνιγώ. devil2.gif

 

 

Πολύ μου άρεσε αυτό! :good:

 

Αχ, και να μην το 'λεγα τόσο συχνά καλά θα ήτανε:rofl:.

Link to comment
Share on other sites

Αφού με πρήξατε λοιπόν, η ατάκα είναι:

 

«Στις εποχές των αθώων δεν υπάρχουν ήρωες και στις εποχές των ηρώων δεν υπάρχουν αθώοι»

Επειδή είναι από διήγημα του Γρηγόρη Φεϊζατίδη ("Αγγελική Απειλή^3"), για λόγους δεοντολογίας, γράψτε παρακαλώ στα σχόλια του διηγήματός σας την ατάκα και την πηγή.

 

Είδη: Όπως πάντα, αυστηρά και μόνο mainstream.:rofl: :yahoo:

 

Θα μου φάτε τη δουλειά εσείς;laugh.gif

 

Πάντως, η ατάκα δεν μου αρέσει καθόλου... Μου θυμίζει αυτά τα εντυπωσιακίστικα αποφθέγματα που δεν βγάζουν νόημα, απλώς έχουν ένα πνεύμα και μια παιχνιδιάρικη διάθεση. Ας ελπίσουμε να βγουν καλές ιστορίες, θα το παρακολουθήσω σίγουρα, λόγω συμμετεχόντων.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εννοείται μπορώ να ξεκινήσω από κάτι που δεν μου αρέσει :-p (για το 2ο, όπως πάντα η νεκροψία...)

Μπα, και σε εκείνο το write-off άλλος έβαλε πλάτη και έβγαλε νεκροψία, εσύ την κοπάνισες με ελαφρά...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο μια ατάκα που δεν μου αρέσει (και θα τη χρησιμοποιήσω με αυτόν ακριβώς τον τρόπο) και άλλο εισαγωγή που δεν μπορώ να δουλέψω καθόλου (και έγραψα ιστορία για εκείνη btw και είχε και νεκροψία. Απλά, δεν την ανέβασα ποτέ. Αιμοδιψείς εξωγήινοι εναντίον Συνομοσπονδιακών και Ενωτικών στον Αμερικάνικο εμφύλιο. 2000 λέξεις.) Οπότε, ελαφρά σε άλλους Μιχάλιε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η ατάκα δεν μου αρέσει καθόλου...

:eek: Δεν σου άρεσε;! Άντε καλέ! Δεν το πιστεύω. Σοβαρά τώρα... Ποιος είσαι και τι τον έκανες τον Χρήστο;!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η ατάκα δεν μου αρέσει καθόλου...

:eek: Δεν σου άρεσε;! Άντε καλέ! Δεν το πιστεύω. Σοβαρά τώρα... Ποιος είσαι και τι τον έκανες τον Χρήστο;!

 

rofl.gif

 

Είδες τι σου κάνει η οικονομική κρίση, σου αλλάζει και το πετσί ακόμαlaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Πήγα να το αντιστρέψω (για να το καταλάβω) αλλά δεν μου βγήκε.

Στις εποχές των ενόχων δεν υπάρχουν προδότες και στις εποχές των προδοτών δεν υπάρχουν ένοχοι :dazzled:

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; Την ατάκα δεν μπορούμε να την αλλάξουμε (προφανώς), μπορούμε, όμως, να τη μεταφράσουμε και να τη χρησιμοποιήσουμε (λέγω 'γω τώρα :Ρ) στα αγγλικά;

 

Φερ' ειπείν: "In the times of innocents there are no heroes and in the times of heroes there are no innocents."

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; Την ατάκα δεν μπορούμε να την αλλάξουμε (προφανώς), μπορούμε, όμως, να τη μεταφράσουμε και να τη χρησιμοποιήσουμε (λέγω 'γω τώρα :Ρ) στα αγγλικά;

 

Φερ' ειπείν: "In the times of innocents there are no heroes and in the times of heroes there are no innocents."

 

 

Για αρχή βγάλε το "the"... :p

και μετά γράψ' το στα Σουηδικά: "I tider av oskyldiga finns det inga hjältar och i tider av hjältar finns det inga oskyldiga".

Τώρα κάνε παιχνίδι. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; Την ατάκα δεν μπορούμε να την αλλάξουμε (προφανώς), μπορούμε, όμως, να τη μεταφράσουμε και να τη χρησιμοποιήσουμε (λέγω 'γω τώρα :Ρ) στα αγγλικά;

 

Φερ' ειπείν: "In the times of innocents there are no heroes and in the times of heroes there are no innocents."

Αν έχεις σκοπό να γράψεις στα αγγλικά, φυσικά. Αν όχι, δύσκολα το βλέπω τόσο αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, ευχαριστώ για τη διόρθωση. (Αυτό ήταν τελικά που δε μου κόλλαγε) Σουηδικώς, tack :p

 

Ναι, σκεφτόμουν να γράψω το διήγημα στ' αγγλικά, γι αυτό και η ερώτηση. Thanks! Είμαι, λοιπόν, έτοιμη και μπορώ ν' αρχίσω να γράφω αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το απαίσιο "στις εποχές" γίνεται "in the ages" (που είναι πολύ πιο στομφωδώς απαίσιο από το "in times of") οπότε για να διατηρήσεις την απαισιότητά του, να το κάνεις "in the ages of" devil2.gif

 

Προσπερνώντας το spam, έχω μια καλή ιδέα με βάση την ατάκα, πλοκή, χαρακτήρες, villain, διλήμματα, τριλήμμματα και τοποθεσία. Λείπουν 2,3 σημαντικές λεπτομέρειες για να ξεκινήσω να τη γράφω.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Προσπερνώντας το spam, έχω μια καλή ιδέα με βάση την ατάκα, πλοκή, χαρακτήρες, villain, διλήμματα, τριλήμμματα και τοποθεσία. Λείπουν 2,3 σημαντικές λεπτομέρειες για να ξεκινήσω να τη γράφω.

 

αν είναι σημαντικές δεν είναι λεπτομέρειες...:flirt:

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες είναι και σημαντικές και λεπτομέρειες. Devil's in the details, mate.

Link to comment
Share on other sites

[...]έχω μια καλή ιδέα με βάση την ατάκα, πλοκή, χαρακτήρες, villain, διλήμματα, τριλήμμματα και τοποθεσία.

adry.gif

 

[...]Λείπουν 2,3 σημαντικές λεπτομέρειες για να ξεκινήσω να τη γράφω.

huh.gif Όπως; Τι γραμματοσειρά θα χρησιμοποιήσεις; Ή τι χρώμα μπλουζάκι θα φορέσεις;

 

Είμαι, λοιπόν, έτοιμη και μπορώ ν' αρχίσω να γράφω αύριο!

shok.gif

 

 

Ε, εντάξει. Κι εγώ έχω μια ιδέα. Είναι λίγο dazzled.gif ακόμα. Είναι αυτές οι ρημάδες οι λεπτομέρειες.devil2.gif Αλλά πού θα μου πάει. boxing.gif

 

 

Α, η ατάκα. Εντάξει, θέλει λίγο χτένισμα ακόμα rolleyes.gif αλλά δε με χάλασε κιόλα. Ενδιαφέρον μου φαίνεται αυτό που λέει.

Link to comment
Share on other sites

Mr Big, δε φταίω εγώ, αλήθεια. Η ατάκα είναι ταμάμ για κάτι το οποίο σκόπευα ούτως ή άλλως να γράψω, για να δουλέψω κάποιους χαρακτήρες για το νανόριμο. Γι αυτό είναι στ' αγγλικά, γι αυτό είναι έτοιμο στο κεφάλι μου. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τα ονόματα του καφέ και του ξενοδοχείου. Ορίστε οι σημαντικές λεπτομέρειες, happy? tease.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ατάκα κι επί τόπου #3 (Big Fat Pig vs DinMacXanthi vs Sonya - Ο συγγραφέας DinMacXanthi ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..