Jump to content

Η Επταλογία Του Ποιητή (παιχνίδι)


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

Μπουχαχαχαχα! Για κάποιον λόγο μπαίνω στον πειρασμό! Κυρία κυρία! Να δώσω εγώ επτά λέξεις; (ακόμα και αν δεν ξέρω την τύφλα μου;) :badgoalie:

 

 

Έντιτ: Μπορούν να είναι ρήματα, ουσιαστικά, επίθετα;

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει η ιδέα, αν και δεν έχω εμπιστοσύνη στις ποιητικές μου ικανότητες. Θα το προσπαθήσω όμως.

Link to comment
Share on other sites

OK! Έτοιμες οι λέξεις.

 

Οι λέξεις

 

 

Άρωμα, εχθρός, δημιούργημα, δέρμα, σκιά, γάτα, ανάσα.

 

Έντιτ. Done!

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Ευγενίτσα, δεν είναι διαγωνισμός βρεεε! :bangin: (Δεν κάνεις κάνα edit να τα σβήσεις μην μπερδευτούμε; Εεε, καλό κορίτσι; )

 

Το παιχνίδι ξεκίνησε! Γράφουμε, τώρα, γράφουμε!

 

Άρωμα, εχθρός, δημιούργημα, δέρμα, σκιά, γάτα, ανάσα.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Για να παρουμε ολοι μια γευση του τι περιπου εννοουμε μπορουμε να κοιταξουμε το τοπικ "Μαριδα η ελευθερη" που ειχε γινει παλιοτερα αναλογη προσπαθεια χιουμοριστικου χαρακτηρα. http://community.sff.gr/topic/4761-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B7/

Η λογικη ειναι πως μπορουν ολοι να παιξουν και να γραψουν ελευθερα με οποιο στιλ θελουν, με χιουμορ η για την εμπειρια του να γραψουν ποιηση αν δεν εχουν ξαναδοκιμασει η γιατι απλα εχουν τον αναλογο καλο (αυτο ειναι για περιπτωσεις σαν την δικη μου)

Γενικα enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ, ας το αφήσουμε ελεύθερο, αφού δεν είναι υποχρεωτική η ανάγνωση (δεν είναι διαγωνισμός). Απλά, όποιος θέλει παίζει με τις δεδομένες λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

OK! Έτοιμες οι λέξεις.

 

Οι λέξεις

 

 

Άρωμα, εχθρός, δημιούργημα, δέρμα, σκιά, γάτα, ανάσα.

 

Έντιτ. Done!

 

Όλα καλά. Τη γάτα τι την ήθελες;

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το ποιηματάκι που σκάρωσα με αυτές τις λέξεις. http://community.sff...νάσιμος-έρωτας/.

Λίγο η γάτα με δυσκόλεψε, αλλά τελικά την χώρεσα κι αυτή.

Πλάκα είχε. Πρώτη φορά έγραψα ποίημα και ομολογώ πως βοήθησε να καθαρίσει κάπως το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανεβάσουν όλοι τα ποιήματα τους, ίσως να ανεβάσω και εγώ ένα ποιήμα που σκάρωσα με τις λέξεις μου σήμερα γιατι ζήλεψα. :ablush: Φυσικά εκτός "διαγωνισμού" :animal_rooster:

Link to comment
Share on other sites

Να και η πρώτη συμμετοχή! Ωραία!

 

Το δικό μου είναι έτοιμο από χθες, αλλά το κοιτάω, το ξανακοιτάω, αλλάζω μια λεξούλα εδώ, ένα κόμα εκεί. Δεν ξέρω, όταν το αποφασίσω και το ανεβάσω, θα μου πείτε. Γενικά δεν γράφω ποίηση, αλλά αυτό εδώ έχει πλάκα.

 

Πλάκα είχε. Πρώτη φορά έγραψα ποίημα και ομολογώ πως βοήθησε να καθαρίσει κάπως το μυαλό μου.

Ναι, είδες; Αυτό ακριβώς!

 

Ευγενία, φυσικά να το ανεβάσεις κι εσύ. Στο δικό μου μυαλό αυτό εδώ είναι απλά ένας τρόπος να περνάμε καλά, δεν ξέρω αν αργότερα το αλλάξουμε, πάντως τώρα απλά παιχνίδι να γίνεται.

Πάω να διαβάσω του ποίημα Τζον82 τώρα.

 

EDIT: Ε, δεν άντεξα, είπα να το στείλω και το δικό μου, αρκετά το παίδεψα! Ιδού: http://community.sff.gr/topic/14701-%CE%BF-%CE%BE%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%85/

 

Παρακαλώ, σφάχτε με το μαχαίρι, γουστάρω!

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο παιγνίδι! Θα πω κι εγώ ένα για πλάκα γιατί δεν μου έρχεται τίποτα καλό. Αυτή η γάτα :blackcat: μονοπώλησε κάθε έμπενευση.

 

Για κάθε ζωή στο σύμπαν

 

Χωρίς ανάσα

στεκόταν η Νατάσα,

η σκούρα γάτα,

ανάμεσα στα βάτα.

Με σηκωμένο δέρμα,

τρίχες στο τέρμα,

μέσα στη σκιά

κοτάει τα πουλιά.

Κάνει ζάρωμα

με θανάτου άρωμα

διμηούργημα κακό

ζώο φονικό.

Συννέφιασε ο καιρός

πείνα ο εχθρός

για κάθε ζωή στο σύμπαν. :afinger:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο παιγνίδι! Θα πω κι εγώ ένα για πλάκα γιατί δεν μου έρχεται τίποτα καλό. Αυτή η γάτα :blackcat: μονοπώλησε κάθε έμπενευση.

 

Για κάθε ζωή στο σύμπαν

 

Χωρίς ανάσα

στεκόταν η Νατάσα,

η σκούρα γάτα,

ανάμεσα στα βάτα.

Με σηκωμένο δέρμα,

τρίχες στο τέρμα,

μέσα στη σκιά

κοτάει τα πουλιά.

Κάνει ζάρωμα

με θανάτου άρωμα

διμηούργημα κακό

ζώο φονικό.

Συννέφιασε ο καιρός

πείνα ο εχθρός

για κάθε ζωή στο σύμπαν. :afinger:

 

Προς το σουρεαλιστικό αρκετά, αλλά καθόλου άσχημο. Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τους τελευταίους τρεις στίχους ωστόσο. Μάλλον γι'αυτό μου φέρνει προς σουρεαλισμό. :) (Πράγματι, ποιος μπορεί να αντισταθεί στην έμπνευση που δίνει μια γάτα;)

Link to comment
Share on other sites

Η γάτα τελικά δεν έπιασε τίποτα... Ο εχθρός για κάθε ζωη στο σύμπαν είναι η πείνα, αυτό δεν λες Τέτη;

Ωραίο, και το πιο παιχνιδιάρικο από όλα! Εντελώς μέσα στο κλίμα που είχα υπόψη μου όταν άνοιγα το τόπικ!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τώρα μου είναι ξεκάθαρο και μένα. Δηλαδή πάντα ήταν ξεκάθαρο αλλά μάλλον δεν το "έπιασα" αρχικά το σημείο αυτό στο ποίημα της deadend. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..