Jump to content

Η Επταλογία Του Ποιητή (παιχνίδι)


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

Εννοείται ότι μόλις μπορέσω να βρω λίγο χρόνο θα τα έχετε :)

Κιάρα πάντως τα περιμένουμε.... :sorcerer: :sorcerer: :sorcerer:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νομίζω τα έχετε όλοι τώρα. Ό,τι μπορούσα. Δεν το ξέρω στ' αλήθεια το είδος (γουέλ, κανένα από τα είδη) ούτε καν σε ελάχιστο βάθος για να μπορώ να βοηθήσω, αλλά ό,τι σκέφτηκα και τότε και τώρα το κατέθεσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καιρός πολύς επέρασε που παίξαμε με ρίμα

τι λέτε, μαζευόμαστε, να πούμε κάνα ποί'μα; :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι λες ωρέ Σπυρέτο μου! Τη σκούφια μου πετάω!

Το ξέρεις πως τον έμμετρο πολύ τον αγαπάω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να προθυμοποιήθηκε άλλος, οπότε άμα θέλετε πείτε να σας δώσω λεξούλες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως Αταλάντη, κι ευχαριστούμε. :)

 

Κρίμα που δεν θέλει κανείς άλλος να παίξει. Αλλά, Ειρήνη, μιας και θα είμαστε μόνοι μας, τι λες να το παραλλάξουμε λίγο; Να μας δώσει η Αταλάντη όχι μόνο τις εφτά άσχετες λέξεις, αλλά και κάτι που να μας περιορίζει στο θέμα, πχ "Για ένα κάστρο στην έρημο", ή "Για μια μάγισσα κι ένα δράκο", ή "Για το φυλαχτό ενός δαίμονα", κάτι τέτοιο τελοσπάντων που να μας βάζει να γράψουμε για κάτι πιο συγκεκριμένο. Μπορεί να έχει επιπλέον ενδιαφέρον, λέω εγώ τώρα, δεν χρειάζεται να το δέσουμε και κόμπο. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Που δεν μαζεύτηκε κόσμος εννοώ. Θέμα ή λέξεις είναι ΟΚ για μένα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως κρίμα, θα ήταν ωραία να είμαστε μεγάλη παρέα πάλι. Anyway, μπορούμε να το συνεχίσουμε, ή μπορούμε να το αφήσουμε για κάποια άλλη φορά. Ότι πείτε κυρίες μου θα ακολουθήσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μήπως να αφήσουμε να το οργανώσουμε τον Δεκέμβρη, να έχει τελειώσει ο Νοέμβρης της συγγραφής. Μήπως και συμμετέχει και κανένας ακόμη.

Αλλά ειλικρινά βρε Σπύρο. Αυτό για το παλάτι στην έρημο, και το άλλο για τη μάγισσα και το δράκο. Τυχαία τα σκέφτηκες;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα έλεγε και για το φυλαχτό της νεράιδας την είχε κλείσει την τριάδα :p

Εγώ πάλι λέω ότι πολύ το σκέφτεστε. Το παιχνιδάκι είναι χαλαρό, μ' αυτόν τον σκοπό φτιάχτηκε, οπότε παίχτε και απολαύστε. Έτσι κι αλλιώς, ο Σπύρος θα σκαρώσει πέντε-έξι μέχρι να τα τελειώσει η Ειρήνη το πρώτο, οπότε θα γραφτούν μπόλικα ποιηματάκια έτσι κι αλλιώς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

'Ελα βρε δεν είμαι δα και τόοοοσο αργή!

Τώρα βέβαια εσύ κάτι σκέφτηκες.....για να το θέτεις έτσι, έτοιμο το έχεις το θεματάκι στο μυαλό σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το παλάτι στην έρημο, και το άλλο για τη μάγισσα και το δράκο. Τυχαία τα σκέφτηκες;;;;;

 

Χμμ, τώρα που το λες και το προσέχω, μπορεί και να ήμουν επηρεασμένος υποσυνείδητα από κάτι που διάβασα πρόσφατα, δεν ξέρω. :whistling: Πάντως εκείνη τη στιγμή αυθόρμητα μου βγήκαν, δεν τα σκέφτηκα καθόλου, ειλικρινά.

 

 

 Έτσι κι αλλιώς, ο Σπύρος θα σκαρώσει πέντε-έξι μέχρι να τα τελειώσει η Ειρήνη το πρώτο, οπότε θα γραφτούν μπόλικα ποιηματάκια έτσι κι αλλιώς.

 

Α, δεν ξέρω, δεν ξέρω... :whistling: :)

 

 

Όπως θέλετε κορίτσια, κανένα πρόβλημα από μένα ότι κι αν αποφασίσετε τελικά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμη πάντως. Ας παίξουμε με τον Σπύρο. Θέλετε και poll; Προσωπικά είναι το ίδιο για μένα, είτε έχει είτε δεν έχει. Βλέπω την Αταλάντη πολύ αποφασισμένη κια αναρωτιέμαι τι να σκαρφίστηκε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μεταξύ μας Ειρήνη, κι εμένα με έχει φάει η περιέργεια να δω τι έχει σκεφτεί η Αταλάντη. Πολύ χαίρομαι που θα παίξουμε μαζί. :)

 

Η περίπτωση του poll με αφήνει εντελώς αδιάφορο, είτε υπάρχει είτε όχι, δεν παίζω για να διαγωνιστώ, αλλά για το παιχνίδι και την παρέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poll δεν έχουμε εδώ, παίζετε για το παιχνίδι και μόνο.

 

Πάμε λοιπόν. Το θέμα σας είναι "Μοχθηρό Καρναβάλι" και οι λέξεις:

 

μάσκα, εκκρεμές, πορφυρός, χορεύω, καθρέφτης, κλειστός, λυγμός 

 

Υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιείτε τις λέξεις σε όποιον αριθμό, πτώση, χρόνο ή πρόσωπο θέλετε. Δικό σας :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Poll δεν έχουμε εδώ, παίζετε για το παιχνίδι και μόνο.

 

Πάμε λοιπόν. Το θέμα σας είναι "Μοχθηρό Καρναβάλι" και οι λέξεις:

 

μάσκα, εκκρεμές, πορφυρός, χορεύω, καθρέφτης, κλειστός, λυγμός 

 

Υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιείτε τις λέξεις σε όποιον αριθμό, πτώση, χρόνο ή πρόσωπο θέλετε. Δικό σας :)

Ε ρε γλέντια! Έχεις μία αγάπη στις μάσκες καθώς βλέπω....Ευχαριστούμε!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poll δεν έχουμε εδώ, παίζετε για το παιχνίδι και μόνο.

 

Πάμε λοιπόν. Το θέμα σας είναι "Μοχθηρό Καρναβάλι" και οι λέξεις:

 

μάσκα, εκκρεμές, πορφυρός, χορεύω, καθρέφτης, κλειστός, λυγμός 

 

Υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιείτε τις λέξεις σε όποιον αριθμό, πτώση, χρόνο ή πρόσωπο θέλετε. Δικό σας :)

 

"Μοχθηρό Καρναβάλι"; Oh my!  :death:

Ευχαριστούμε Αταλάντη! Θα προσπαθήσω να σκεφτώ κάτι... ελπίζω. :)

Μέχρι πότε έχουμε διορία;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για το τυπικό, βάζω 10 μέρες, μέχρι τις 27, αλλά και μετά να είναι δεν χάλασε ο κόσμος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δέκα μέρες, έκλεισε. Και για να ξεκινήσουμε χαμογελώντας:

 

 

xaxa.gr-ti-na-nty8w-tis-apokries.jpg

 

Τι κανίβαλος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αρχή με λίγο μαύρο χιούμορ και ιδέα από παλιό ανέκδοτο, του έβαλα κι έναν... τραβηχτικό τίτλο, "Ο Χάρος", και το αφήνω στην άκρη να σιτέψει λίγο. Θα το ξαναδώ αύριο, κι αν θα μου κάνει ακόμα θα το ανεβάσω. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα το χθεσινοβραδινό, λέγεται όπως είπα "Ο Χάρος", και σκέφτομαι ήδη το επόμενο, που θα προσπαθήσω όσο μπορώ να μην είναι χιουμοριστικό. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πως μου είναι απίστευτα δύσκολο να γράψω "σοβαρό" ποίημα, προσπαθώ, αλήθεια, αλλά δεν μπορώ ρε παιδιά, δεν μου βγαίνει. Να, σκάρωσα ακόμα ένα, το λέω "Η σακούλα και ο ταξιτζής", αλλά χιουμοριστικό κι αυτό, από αληθινό συμβάν που έπαθε ένας φίλος μου πριν χρόνια. Θα το δω άλλη μια φορά αύριο και μετά θα το ανεβάσω. Μέχρι να ανεβάσει η Ειρήνη το δικό της δηλαδή που θα είναι πραγματική ποίηση και θα τρέχω να κρυφτώ. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..