Jump to content

Εικόνα κι επί τόπου #6 (Airbourne vs Drake Ramore)


Διαγωνισμός Εικόνα κι Επιτόπου #6  

8 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σάς άρεσε περισσότερο

    • Airbourne - Νάρντα, το μπλε ρόδο
    • Drake Ramore - Ορυχείο Κύριου Πεδίου

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Τίτλος: Διαγωνισμός "εικόνα και επί τόπου" #6 Airbourne vs Drake Ramore 

Όριο λέξεων: Δεν υπάρχει όριο κατ'επιθυμία των διαγωνιζόμενων
Είδη: Λογοτεχνία του φανταστικού *αποκλειστικά*
Χρόνος συγγραφής: Μία εβδομάδα. Από Τρίτη 21/5/2013 μέχρι και Δευτέρα 27/5/2013. Παράταση μόνο αν είναι απόλυτα απαραίτητη. 

Χρόνος ψηφοφορίας: Επίσης μία εβδομάδα από τη στιγμή που θα ανέβουν και οι δύο ιστορίες και λήξει το συγγραφικό μέρος.

Η ψηφοφορία παρατείνεται ως τις 10/06/2013.

 

* * *

Η εικόνα είναι του Ουκρανού καλλιτέχνη Anndr Kusuriuri

 

 

post-59-0-64799800-1369080631_thumb.jpg

 

 

Hope you enjoy and you're ON, gentlemen! :)

----------------------------------------------------------------------------------------

 

Οι ιστορίες που πρέπει να διαβάσετε βρίσκονται εδώ:--

 

http://community.sff...α-το-μπλέ-ρόδο/

 

http://community.sff...-κύριου-πεδίου/

Edited by aScannerDarkly
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, με βγάζεις έξω από τα νερά μου...αλλά θα βρω τρόπο να ξαναμπώ μέσα! :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, με βγάζεις έξω από τα νερά μου...αλλά θα βρω τρόπο να ξαναμπώ μέσα! :lol:

 

Με αυτή τη φώτο θα είναι πανεύκολο να μπεις στα νερά σου πάλι! (Έλεος! Εσένα βγάζω έξω από τα νερά σου με αυτή την εικόνα; Please!) :D

 

Ε, εντάξει, Respect η φωτό...! :hi:

 

Aφού σ'αρέσει η εικόνα ελπίζω να σου έρθει και τρελή έμπνευση! ;-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ, το χω!

 

 

βλάσφημο σκοτεινό μυθοθεολογικό φάντασυ τρόμου! :lol: 

 

 

Just Kidding! :p

 

...or am i? :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει ένα μικρό black out! Έχω ξεκινήσει τρία διαφορετικά θέματα για την ιστορία και κανένα δεν μου κάθεται καλά. Θα χαλαρώσω λίγο μήπως μου έρθει τίποτα. Πρέπει ταυτόχρονα να προσέχω για την πλοκή, την ταχύτητα, τα λάθη...νομίζω ότι βλέπω αστράκια..Πρέπει να διαλέξω ποια θα αφήσω, ποιά θα πιάσω...έχω μέρες βέβαια, δεν με βρήκε ακόμη ο πανικός..απλά κόλλησα λίγο. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια βαθιά ανάσα και κάνε τα εξής:

 

α) δες τις τρεις ιδέες σου και βρες ποια είναι η στιβαρότερη (από άποψη αληθοφάνειας, πρωτοτυπίας, δυναμικής κλπ)

β) φτιάξε καφέ

γ) γράψε αυτή που τελικά σου γουστάρει περισσότερο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι προτάσεις της Χριστίνας!

 

Προσωπικά θα έκανα και το εξής: Θα το έβλεπα χαλαρά σαν παιχνίδι. Θα κοίταζα την εικόνα και θα φανταζόμουν "ποιος", "τι", "πότε", "πού", "γιατί", "πώς" κλπ. Απλά συνειρμοί κοιτώντας την εικόνα. Αυτό μπορεί να βοηθήσει και για να χαλαρώσεις γενικά, και για να σου έρθουν κάποιες ιδέες. Η λέξη κλειδί εδώ είναι "χαλάρωσε και αφέσου". Τα άλλα είναι τεχνικά και θα έχεις όλο το χρόνο να τα διορθώσεις μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, παιχνίδι είναι, κούλαρε.

Μακάρι όλοι να είχαμε τέτοια προβλήματα (τρεις διαφορετικές ιδέες) και να ψάχναμε για την λύση τους (ποια να γράψουμε).

Συνήθως το πρόβλημα είναι η μη ύπαρξη κάποιας ιδέας.

 

Λογικά σε αυτήν την φάση του παιχνιδιού μπαίνω σε mode εκφοβισμού του αντιπάλου λέγοντας ότι βρίσκομαι στις 3777 λέξεις και προχωράω...αλλά δεν θα σε τρολάρω, τα έχεις καταφέρει και μόνος σου! :lol:

 

 

 

Πραγματικά όμως, είμαι στις 3777 και προχωράω! :spiteful: 

 

Edited by Drake Ramore
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

PeNoWriWe ξεκίνησες Drake; :lol:

 

(Όχι, δεν είναι Ινδιάνικη τελετή. Σημαίνει

Personal Novel Writing Week!

) :p

Edited by Oberon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η εικόνα, περιμένω με αγωνία τις ιστορίες! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ντάμνιτ...πολύ μεγαλεπήβολο έργο ξεκίνησα και τώρα είναι αργά για πισωγύρισμα. :doh:

Link to comment
Share on other sites

Ντάμνιτ...πολύ μεγαλεπήβολο έργο ξεκίνησα και τώρα είναι αργά για πισωγύρισμα. :doh:

 

Kαι ό,τι θα έγραφα ένα ποστ να σας ρωτήσω σε τι φάση είστε αμφότεροι. Οπότε... σε τι φάση είστε αμφότεροι;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έχω σχεδόν τελειώσει, αλλά απέχει αρκετά από το να πω ότι ολοκληρώθηκε. Προσπαθώ να το μαζέψω κάπως, επειδή το άνοιξα πολύ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E, έχεις τουλάχιστον δυο μέρες γεμάτες ακόμα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ αν και στην αρχή δυσκολεύτηκα αρκετά είναι η αλήθεια, τελικά βρήκα τον δρόμο και ξεκίνησα κάτι. Βέβαια αυτή τη στιγμή προσπαθώ να κλείσω τις τρύπες και υπάρχουν πολλά κενά και επίσης δεν έχει τελειώσει σαν ιστορία. Δεν θα με πείραζε πάντως μια μικρή διορία, ας πούμε, μιας ημέρας. Καλύτερα αυτό που θα δώσω να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα διορθωμένα λάθη. Φυσικά εαν μπορεί να δοθεί διορία. Αν δεν μπορεί τότε  θα έχω τελειώσει μέχρι την Δευτέρα το βράδυ και όπως βγεί. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ αν και στην αρχή δυσκολεύτηκα αρκετά είναι η αλήθεια, τελικά βρήκα τον δρόμο και ξεκίνησα κάτι. Βέβαια αυτή τη στιγμή προσπαθώ να κλείσω τις τρύπες και υπάρχουν πολλά κενά και επίσης δεν έχει τελειώσει σαν ιστορία. Δεν θα με πείραζε πάντως μια μικρή διορία, ας πούμε, μιας ημέρας. Καλύτερα αυτό που θα δώσω να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα διορθωμένα λάθη. Φυσικά εαν μπορεί να δοθεί διορία. Αν δεν μπορεί τότε  θα έχω τελειώσει μέχρι την Δευτέρα το βράδυ και όπως βγεί. :)

 

Δεν φαντάζομαι να έχουν οι moderators αντίρρηση για παράταση μιας μέρα, αλλά ας το επιβεβαιώσουν οι ίδιοι καλύτερα.

Edited by Oberon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι οκ, είτε με παράταση, είτε χωρίς.  Ότι θέλετε εσείς παιδιά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν φαντάζομαι να έχουν οι moderators αντίρρηση για παράταση μιας μέρα, αλλά ας το επιβεβαιώσουν οι ίδιοι καλύτερα.

 

 

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα. Περιμένουμε τις ιστορίες σας. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν φαντάζομαι να έχουν οι moderators αντίρρηση για παράταση μιας μέρα, αλλά ας το επιβεβαιώσουν οι ίδιοι καλύτερα.

 

 

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα. Περιμένουμε τις ιστορίες σας. :)

 

 

Όμορφα! Οπότε έχουν ΚΑΙ την Τρίτη 28/05 μέχρι τα μεσάνυχτα να τελειώσουν την κοπτοραπτική οι δύο διαγωνιζόμενοι. Ο Airbourne να κλείσει τις ραφές πάνω κάτω και στο πλάι μην αρχίσει να μπαίνει κρύος αέρας από τις τρύπες, και ο Drake να κόψει την "ουρά" και τον μακρύ "ποδόγυρο" να γίνει λίγο προς το mini η ιστορία του και να αναδειχθεί και λίγη γάμπα.  :p

Edited by Oberon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το καλοκαίρι που μας έρχεται θα φορεθούν πολύ οι φραμπαλάδες, τα κρόσια και τα έντονα ή/και γεωμετρικά σχέδια.

 

Κανονίστε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πάει αρκετά καλά. Σίγουρα δεν έχει τελειώσει αλλά το πιο πιθανό αύριο να γίνει και αυτό. Με πολύ καλές προοπτικές ίσως να δοθεί και αύριο κάποια στιγμή. Αν όχι, ευχαριστώ για την παράταση. Απολαμβάνω τη συγγραφή αυτής της ιστορίας και νομίζω αυτό ήταν και το ζητούμενο. (Ειδικά όταν η γυναίκα μου φώναζε να ξεκολλήσω απο το pc για να προσέχω τη μικρή, «Μα θα πνιγεί η πρωταγωνίστρια εάν αφήσω την ιστορία έτσι», είπα εγώ. «Δεν με νοιάζει και που να της πέσουν τα μαλλιά», είπε η γυναίκα με τα δικά της μαλλιά να έχουν σηκωθεί σαν να τα χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα...)...συνεχίζεται..

 

:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάει αρκετά καλά. Σίγουρα δεν έχει τελειώσει αλλά το πιο πιθανό αύριο να γίνει και αυτό. Με πολύ καλές προοπτικές ίσως να δοθεί και αύριο κάποια στιγμή. Αν όχι, ευχαριστώ για την παράταση. Απολαμβάνω τη συγγραφή αυτής της ιστορίας και νομίζω αυτό ήταν και το ζητούμενο. (Ειδικά όταν η γυναίκα μου φώναζε να ξεκολλήσω απο το pc για να προσέχω τη μικρή, «Μα θα πνιγεί η πρωταγωνίστρια εάν αφήσω την ιστορία έτσι», είπα εγώ. «Δεν με νοιάζει και που να της πέσουν τα μαλλιά», είπε η γυναίκα με τα δικά της μαλλιά να έχουν σηκωθεί σαν να τα χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα...)...συνεχίζεται..

 

:)

 

Xαίρομαι που απολαμβάνεις τη συγγραφή της ιστορίας σου, Χρήστο. Αυτό είναι και το ζητούμενο.

 

(Αφού η γυναίκα σου δεν ευχήθηκε κάτι πολύ χειρότερο στην πρωταγωνίστρια από το να της πέσουν τα μαλλιά, πάλι καλά να λες!) :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει. Μου μένουν μόνο δύο πράγματα για να το κλείσω.

1) Να βρω τίτλο

2) Να βρω σε ποια βιβλιοθήκη θα την τοποθετήσω 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα κατάφερα. Είναι γεγονός. Επειδή είμαι λίγο κουρασμένος απο τις οχτώμισηχιλιάδεςλέξεις, θα κάνω μια προσπάθεια να το δώσω το βράδυ κάποια στιγμή. Το όνομα του : Νάρντα, το μπλέ ρόδο. Ο διαγωνισμός ήταν φανταστικός. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Εικόνα κι επί τόπου #6 (Airbourne vs Drake Ramore)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..