Jump to content

Write off #70 (gismofbi)


Lady Nina
 Share

Recommended Posts

Είμαστε έτοιμοι για το εβδομηκοστό write off, μεταξύ gismofbi και apelpio!

 

Παιδιά, το μόνο(!) που πρέπει να κάνετε είναι να γράψετε μια ιστορία έως 3.500 λέξεις μέχρι το επόμενο Σάββατο, 22 Ιουνίου, με την παρακάτω εισαγωγή:

 

 

 

 

Κλώτσησε με δύναμη μια πέτρα, ταράζοντας την ήρεμη επιφάνεια της λίμνης. Αυτό που του συνέβαινε ήταν αδιανόητο. Είχε εγκλωβιστεί σ’αυτή την ερημιά και δεν ήξερε πώς να φύγει. Τριγύρω δεν έβλεπε ψυχή· παρά μόνο λόφους, τον άθλιο χωματόδρομο που τον είχε οδηγήσει μέχρι εκεί, και τη λίμνη με το ακανόνιστο σχήμα, που βρισκόταν μπροστά στα πόδια του.

Όλα έμοιαζαν ήρεμα, αλλά ήταν απόλυτα πεπεισμένος πως κάτι δεν πήγαινε καλά. Κάτι δεν ταίριαζε στο καθρέφτισμα των λόφων στη λίμνη, στο θρόισμα των δέντρων της απέναντι όχθης, στον ελαφρύ κυματισμό του νερού. Σε μιαν απεγνωσμένη προσπάθεια να καταλάβει τι δεν κολλούσε στο τοπίο, πετροβόλησε τις λεύκες που τον κορόιδευαν από την απέναντι όχθη.

Η πέτρα φυσικά δε βρήκε το στόχο της, παρά έπεσε μέσα στη λίμνη σχηματίζοντας ομόκεντρους κύκλους ολόγυρά της. Τους παρακολούθησε με το βλέμμα του καθώς ξεμάκραιναν προς την απέναντι όχθη και τότε το είδε. Είδε στην επιφάνεια της λίμνης την αντανάκλαση ενός σπιτιού, χωμένου ανάμεσα στις λεύκες. Το αναζήτησε ανάμεσα στα δέντρα, μα δεν το βρήκε. Υπήρχε η αντανάκλαση, μα δεν υπήρχε το πρωτότυπο.

«Δεν είναι δυνατό», μονολόγησε και αμφιταλαντεύτηκε· να το εξερευνήσει ή να πάρει τον κακοτράχαλο δρόμο και να προσπαθήσει να φύγει από τούτο το παράξενο μέρος;

 

 

Προσπάθησα να αφήσω την εισαγωγή όσο πιο ανοιχτή γινόταν ως προς το είδος. Καλές εμπνεύσεις!

 

Edit: Έκανα κάποιες μικροαλλαγές και μια διόρθωση ορθογραφικού.

 

Συμμετέχει μία ιστορία:

Είδωλο σε σπασμένο καθρέφτη - gismofbi

Edited by Ghost
Προστέθηκε η μία ιστορία.
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάτε, πουλάκια μου; Είχατε καμία έμπνευση ή...;

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή είναι ωραιότατη αλλά στο μυαλό μου υπάρχουν 5-6 ιδέες η μία χειρότερη από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω όρεξη να διαβάσω δυο καλές ιστορίες σήμερα...ελπίζω να τις έχετε έτοιμες... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βραδάκι θα την ανεβάσω αν και δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Δεν γίνεται να μην την ανεβάσω όμως γιατί το υποσχέθηκα και όταν υπόσχομαι κάτι το πραγματοποιώ. Τα ξαναλέμε το βραδάκι. Εσύ apelpio είσαι σε καλύτερη μοίρα από μένα ή κι εσύ το παλεύεις ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Που είναι ο apelpio, οέο; Μάλλον απελπίστηκε με την εισαγωγή που σας έβαλα... :p

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι ο άχρηστος. Έχω μια ιδέα αλλά μέχρι στιγμής δεν περπατάει. Θα δω τι μπορώ να κάνω ως το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει καμία σκέψη για μικρή παράταση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς δεν κατάφερα να τελειώσω τη δική μου ιστορία οπότε νομίζω ότι έχασα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει πρόβλημα ο gismofbi, μια και έχει ήδη ανεβάσει τη συμμετοχή του, εμένα δε με πειράζει καθόλου να δοθεί παράταση.

 

Edit: Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά αυτά συμβαίνουν όταν λείπεις όλη μέρα απ'το σπίτι! :p

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία αντίρρηση. Τι write off θα ήταν αν έπαιζε μόνο ένας; Apelpio, κουράγιο φίλε, κι εμένα με βασάνισε λίγο η Lady Nina αλλά πρέπει να σταθούμε στο ύψος μας...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε apelpio, εμφανίσου και πες μας πόση παράταση θα ήθελες αν βρισκόμασταν σ'έναν ιδανικό κόσμο! :p

Link to comment
Share on other sites

Πήρα παράταση;;!! :yessir: Εχμ, μέχρι άυριο το μεσημέρι καλά είναι;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μέχρι αύριο το βράδυ! Και τώρα... στρώσου!  :whip:  :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά λοιπόν και αυτή την παράταση οφείλω να παραδεκτώ την ήττα μου. Η ιστορία μου έβγαλε το λάδι :death:. Θα την τελειώσω και θα την ανεβάσω στο φόρουμ σε κάποια φάση αλλά το write off αποδείχτηκε το βατερλώ μου. :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Τι κάνουμε εδώ λοιπόν; Λίγη βοήθεια από κάποιον καλό moderator?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε και τίποτα. Δεν είναι δα και το πρώτο write-off που έμεινε ατελείωτο. Αλλά να μην αφήσουμε την ιστορία του gismofbi να μείνει έτσι, κι ας της δώσουμε τα σχόλια που χρειάζεται.

 

Καλή ανάγνωση!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #70 (gismofbi)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..