Jump to content

26 εφ βιβλία για το 2014


Recommended Posts

Φέτος, 2014, θα βάλω στόχο 26 εφ βιβλία από 26 διαφορετικούς συγγραφείς: Έναν από κάθε γράμμα της αγγλικής αλφαβήτας. Το είχα κάνει και παλιότερα (μόνος) και έχει πλάκα, καθώς 

(α) ο αναγνώστης αναγκάζεται να διαβάσει διαφορετικούς συγγραφείς και

(β) βρίσκει με δυσκολία τους συγγραφείς ορισμένων τουλάχιστον γραμμάτων (πχ. από Y, X, Ι και μερικά ακόμα, όπου θα πρέπει να καταφύγει μάλλον σε e-book, ακόμα και αν είναι λάτρης του χαρτιού)

 

Βέβαια δεν είναι απαραίτητο να φτάσουμε στα 26 βιβλία, οτιδήποτε πάνω από τα 2/3 (δύο τρίτα) ή κάπου εκεί, σημαίνει «επιτυχία». Ούτε απαγορεύουμε στους συμμετέχοντες να διαβάσουν βιβλία συγγραφέων που αρχίζουν από το ίδιο γράμμα, απλά στο γνωστό πίνακα μπαίνει (και μετράει) μόνο το πρώτο από αυτά. Πχ.

 

Α Asimov Isaac, Caves of Steel

Β Ballard, G.J, Drought

C ...

D ...

...

 

Ιδού τώρα η επιβράβευση όσων πάρουν μέρος και ως τις 31 Δεκεμβρίου διαβάσουν 17 βιβλία και πάνω.

 

17 -19 βιβλία: Τους απονέμεται το εικονίδιο «Tracy Caldwell Dyson», από την αστροναύτη που έχει βγάλει την πιο γοητευτική (ίσως) φωτογραφία στο διάστημα

 

post-394-0-40735100-1388503676.jpg

 

Η αστροναύτης ατενίζει τη Γη από το παρατηρητήριο με το όνομα Cupola του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού.

 

20 - 22 βιβλία: Τους απονέμεται το εικονίδιο «John Glenn», του πιο μεγάλου σε ηλικία αστροναύτη στο διάστημα

 

post-394-0-96293000-1388504260.jpg

 

Καμία σχέση με την Dyson, αλλά ο Γκλεν ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που ολοκλήρωσε μια πλήρη τροχιά γύρω από τη Γη σε ηλικία 41 ετών (1962) και πέταξε ξανά στο διάστημα με Space Shuttle σε ηλικία 77 ετών (1998), ο πιο ηλικιωμένος αστροναύτης ως σήμερα. Συνεπώς έχουμε και εμείς ελπίδα...

 

23-25 βιβλία: Τους απονέμεται το εικονίδιο «Yuri Alekseyevich Gagarin», του πρώτου ανθρώπου που έγινε αστροναύτης ολοκληρώνοντας μάλιστα μια τροχιά γύρω από τη Γη

 

post-394-0-28982000-1388504477.jpg

 

Ήταν μόλις 27 ετών και το πέτυχε 10 μήνες πριν τον Γκλεν (1961). Τι εποχές...

 

26 βιβλία: Σε όποιον πετύχει το απόλυτο, απονέμεται το εικονίδιο «Neil Armstrong», του πρώτου ανθρώπου που πάτησε (1968) το πόδι του σε ουράνιο σώμα...

 

post-394-0-13826200-1388504680.jpg

 

Η φωτογραφία του Άρμστρονγκ είναι μόλις έχει γυρίσει στην άκατο, από τον πρώτο περίπατο στη Σελήνη. Δεν πιστεύω να θέλει κανείς καλύτερο μετάλλιο, ε;

 

 

Να και ένα σύντομο faq:

 

Ε: Μπορώ να διαβάσω έλληνα συγγραφέα;

Α: Φυσικά. Και τον βάζετε στο αγγλικό γράμμα, όπως γράφεται στην ταυτότητά του

 

Ε: Τι εικονίδιο μου απονέμεται αν δεν φτάσω τα 17 βιβλία;

Α: Για όποιον διαβάσει 1-16 βιβλία έχουμε φυλάξει το εικονίδιο Νταρθ Βέντερ...

 

post-394-0-32418600-1388505050.jpg

 

Ε: Μετράνε οι συλλογές διηγημάτων;

Α: Ναι, συλλογή διηγημάτων ενός συγγραφέα, μετράει ως ένα βιβλίο για το σκοπό του παιχνιδιού μας

 

Ε: Πρέπει να διαβάσω τους συγγραφείς με τη σειρά; Εννοώ Α, Β, C κλπ.;

Α: Όχι, διαβάστε με όποια σειρά θέλετε και συμπληρώστε σταδιακά τον πίνακα

 

Ε: Με συγχωρείς, πού τις βρίσκεις αυτές τις ιδέες;

Α: !

Edited by nikosal
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ ιδέα και σε βάζει να ψάχνεις πολλούς διαφορετικούς συγγραφείς! Εννοείτε αυτή τη φορά δεν θα παίξεις μόνος, θα είμαι και εγώ εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Φέτος θα παίξω κι εγώ, αν και για Νταρθ Βέιντερ με βλέπω. Το παν είναι να υπάρχει αλγόριθμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α, σαν να δυσκολεύουν αυτά τα παιχνίδια μου φαίνεται. Δεν θα πτοηθώ όμως, θα πάρω κι εγώ μέρος και θα κερδίσω με άνεση το τελευταίο εικονίδιο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως από Y βρήκα έναν συγγραφέα στα ελληνικά (Charles Young - Ο τελευταίος άνθρωπος στη Γη), από I έχω βρει στα ελληνικά ένα βιβλίο του Simon Ings αλλά δεν ξέρω αν είναι ΕΦ ακριβώς (Το βάρος των αριθμών/The Weight Of Numbers), από X δεν έχω βρει τίποτα (υπάρχει Έλληνας συγγραφέας ΕΦ που το όνομά του ν'αρχίζει από Ξ?) και από U επίσης τίποτα. Από τα υπόλοιπα γράμματα έχω βρει συγγραφείς...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά είχα διαβάσει από Υ του Yu, από Ι του Ings και από Χ του Χαρίτου (που σύμφωνα με το φετινό κανόνα, της ταυτότητας, μάλλον θα γράφεται Haritos, άρα πάει στο Η).

 

Ρίχνοντας μια ματιά στα ράφια μου, ξύλινα και ηλεκτρονικά, διαπιστώνω ότι τα πραγματικά δύσκολα γράμματα είναι το Χ (δεν έχω κάτι), το Ι (έχω δύο επιλογές), το Q (δεν έχω τίποτα) και το U (έχω μόνο Utley, που μου αρέσει πολύ). Ελάτε, έχουμε ένα χρόνο να συμπληρώσουμε τις ελλείψεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το βλέπω να συμμετέχω, δεν βγαίνουν τα νούμερα. Ίσως αν τη βγάλω με reread κάτι να ψιλοκάνω αλλά δεν είναι κάτι που προτιμώ αυτό.

Σχετικά με τα πανδύσκολα Q και X:

Ίσως η Guo Xiaolu με το UFO in Her Eyes, αλλά πέρα από αυτό τζίφος στο Χ.

Στο Q υπάρχει μεν κόσμος αλλά δεν μου έρχεται κάποιος από ΕΦ. Ο  Arthur Quiller-Couch που μου βγαίνει δε βλέπω να έχει κάποιο μυθιστόρημα ΕΦ, κυρίως διηγήματα τρόμου έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανακάλυψα με ένα πρώτο γρήγορο ψάξιμο είναι ότι υπάρχουν δυσανάλογα πολλοί συγγραφείς από Β. Και καλοί μάλιστα. Γκρρ!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, βλέπω ότι στη βιβλιοθήκη μου τα 4 ράφια από τα 11 είναι A - B - C.

 

Μάλιστα μόλις με πήρε τηλέφωνο ο New Reality και μου είπε ότι στο σπίτι του το A - B - C είναι 7 ράφια, 3 συρτάρια ντουλάπας, δύο κουζίνας (πρώην μαχαιροπίρουνων) και δύο χαρτονένια κουτιά από ραδιοκασετόφωνα της δεκαετίας του '80, κάτω από κρεβάτι. Πολύ πράγμα, αλήθεια.

Edited by nikosal
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ξέχασες και τα τέσσερα κιβώτια που γεμίζουν τη μισή μπανιέρα (υδατοστεγώς ασφαλισμένα, για να μπορεί να χρησιμοποιείται η άλλη μισή. Μην το παρακάνουμε κιόλας).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσω λοιπόν.

 

D: Philip Dick - Ο αντίστροφος κόσμος

 

Από τα κακά βιβλία του Ντικ. Για την εμφάνιση του κειμένου -εκδόσεις Μέδουσα, γαρ- καλύτερα να μην κάνω σχόλιο. Θα πω απλώς ότι είναι ντροπιαστική.

 

Συνεχίζουμε με το πολύ δύσκολο Ilium του Simmons.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο παιχνίδι. Θα προσπαθήσω και εγώ για ότι καλύτερο αν και είμαι σίγουρος ότι θα μπλοκάρω σε κάποια από τα γράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ιδεα, θελω και γω να συμμετασχω αλλα 26 ΕΦ ειναι παρα πολλα για μενα. Θα προσπαθησω και ο,τι καταφερω!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Παιχνίδι παίζουμε, δεν αγχωνόμαστε. Διαβάστε όσα σας κάνει ευχαρίστηση. Αν κερδίσετε και τα παρασημάκια, ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει, μαζί με αυτά που είχα σκοπό να αγοράσω φέτος, 13 βιβλία (May the force be with me). Έχει πλάκα πάντως το ψάξιμο...

 

Edited by Airbourne
Link to comment
Share on other sites

Πάει το πρώτο βιβλίο του παιχνιδιού. Καλό θα ήταν ν'αφήνετε και από ένα σχόλιο και βαθμό στο τόπικ με τις αξιολογήσεις.

 

Alpert Mark, Αφανισμός. 8/10

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και εγώ με το πρώτο μέρος μιας εξαλογίας (!) που ονομάζεται Robot City και διαδραματίζεται στο «ρομποτικό» σύμπαν του Ασίμοφ: Odyssey του Michael P. Kube-McDowell γραμμένο υπό την επίβλεψη και τις οδηγίες του Isaac Asimov, όσο ζούσε. Χμ... τίποτα ιδιαίτερο αυτό το πρώτο βιβλίο, ωστόσο όποιος αγαπά τους νόμους της ρομποτικής και τα παιχνίδια γύρω από αυτούς θα βρει κάτι να του αρέσει. Ως μυθιστόρημα όμως ανοίγει πολλά θέματα και κλείνει ουσιαστικά κανένα -ο συγγραφέας είχε προφανώς στο νου του ότι το έργο συνεχίζεται. Δεν είναι καν αυτοτελές. Τέλος πάντων, θα διαβάσω αναγκαστικά και το δεύτερο (κάποια στιγμή) και βλέπουμε.

 

Όπως το 2011, βάζω όλα τα γράμματα για να βλέπω τον πίνακα σιγά σιγά να γεμίζει.

 

Α

Β

C

D

E

F

G

H

I

J

K Michael P. Kube-McDowell, Odyssey (1987)

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας από ένα σπάνιο γράμμα ώστε να μη ψαχνόμαστε στο τέλος της χρονιάς...

 

Α. Atwood, Margaret, The Handmaid's Tale

 

 

 

The Darth Vader Wars, January Episode: A New Hope

:starwars:

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

Αlpert Mark, Αφανισμός. 8/10

Β

C

D

E

F

Gardner Sally, Σάπιο Φεγγάρι. 8/10

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με κόκκινο κάθε φορά το νέο βιβλίο.

 

Στο Brute Orbits ο Ζεμπρόβσκι είχε μια ωραία ιδέα -που την τράβηξε αρκετά στα άκρα- και μπόλικη φιλοσοφική διάθεση. Δεν είχε κάποια ιδιαίτερη πλοκή και οι ήρωές του άλλαζαν διαρκώς. Δεν το μετάνιωσα πάντως.
 
Α
Β
C
D
E
F
G
H
I
J
K Michael P. Kube-McDowell, Odyssey (1987)
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z George Zebrowski, Brute orbits (1998)
 

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Αbnett, Dan - Νεκρόπολις

Βurghess, Anthony - Το κουρδιστό πορτοκάλι

C

D

E

F

G

H

I

J

Κ

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..