Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
Dimzar

Expanse

Recommended Posts

Dimzar

Μόλις ανακοινώθηκε ότι ο Thomas Jane (Punisher, Hung) θα παίξει τον ρόλο του Detective Miller στην μεταφορά του The Expanse το SyFy. Τέλεια επιλογή για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Μένει να δούμε ποιον θα επιλέξουν για τον Jim Holden.

We're excited for Syfy's "Game of Thrones in space" series The Expanse, based James S. A. Corey's series of books (which begin with Leviathan Wakes). And now the show has cast one of its leading men, Hung, The Mist, and The Punisher actor Thomas Jane.

THR reports that Jane will be playing Joe Miller, a native of the asteroid belt. In Leviathan Wakes' 23rd century, Miller serves as a detective aboard Ceres station when he is tasked with finding a missing young woman. His increasingly obsessive quest to find her will bring him in contact with a rogue ice mining ship and a deadly conspiracy with grave consequences for the future of humanity.

THR describes Miller as. "Ragged, in search of something even he can't identify, Miller remains a dedicated cop with great instincts who discovers a newfound sense of purpose when he's put in charge of the investigation into a missing heiress."

Now that we have our Miller, we'll have to wait and see who gets cast as Jim Holden and his crew.

Είμαι στο τέλος του Cibola Run και μπορώ να πω, πως αν κάνουν καλή δουλεία θα έχουμε το διάδοχο του Star Trek και BSG για την μικρή οθόνη. Ένα τεράστιο πλεονέχτημα που έχει η σειρά, είναι πως τα βιβλία είναι γραμμένα με τηλεοπτικό τρόπο. (POVs, cliffhanger chapter endings).

heiron

Είδα το πρώτο επεισόδιο στη σελίδα του Εxpanse στο facebook (άρα νόμιμα υποθέτω). Πολύ καλό, εξαιρετικό θα έλεγα για παραγωγή του καναλιού. Βέβαια γίνεται ένας χαμός, θα πρέπει να διαβάσω τα βιβλία σε κάποια φάση αλλά έχει ψωμί ακόμη.

• Like 1

Blacksword

Πάλι καλά που το ανέφερες γιατί παραλίγο να την ξεχάσω με τόσες σειράρες που ξεκίνησαν τώρα. Φαίνεται πολλά υποσχόμενη πάντως από το trailer που είδα.

Το "Game of Thrones in space" το αφήνω ασχολίαστο... :p

heiron

Πάντως με βάση ποιοι είναι οι συγγραφείς του Expanse υπάρχει σχέση με το Game of Thrones. Είναι συνεργάτες του Μάρτιν άλλωστε και νομίζω 1 από αυτούς είναι θα τελειώσει τα βιβλία του Μάρτιν αν ο μη γένοιτο μας αφήσει πρόωρα ο Γιωργάκης . Δηλαδή άνετα βάζει τέτοιο blurb και ο ίδιος ο Μάρτιν. 

• Like 1

Blacksword

Πάντως με βάση ποιοι είναι οι συγγραφείς του Expanse υπάρχει σχέση με το Game of Thrones. Είναι συνεργάτες του Μάρτιν άλλωστε και νομίζω 1 από αυτούς είναι θα τελειώσει τα βιβλία του Μάρτιν αν ο μη γένοιτο μας αφήσει πρόωρα ο Γιωργάκης . Δηλαδή άνετα βάζει τέτοιο blurb και ο ίδιος ο Μάρτιν. 

Έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει καθόλου ότι ο Corey ήταν... χμ, δύο άτομα. Τον Abraham τον ψιλοξέρω από τα κόμικ του GoT που έχει βάλει το χεράκι του και ναι, θα ήταν καλός αντικαταστάτης αν ο μη γένοιτο που λες. :p

Anyway για να επιστρέψω στο θέμα, βλέπω ο Thomas Jane έχει πάρει καλό ρόλο και ελπίζω να μην απογοητεύσει.

Edited by Blacksword

Blacksword

Το τέταρτο επεισόδιο ήταν η καλύτερη sci-fi ώρα από το pilot  του Battlestar Galactica. Απλά εκπληκτικό.

Όντως τρομερό επεισόδιο, συν ότι φαίνεται να είναι η καλύτερη σειρά που έχει βγάλει το Syfy μέχρι σήμερα.

Zaratoth

Χαλαρά ότι καλύτερο έχει βγει σε σειρά τη νέα season στην κατηγορία του (ντάξει, μου φαίνεται άδικο να ρίξω ή αυτό ή το Ash).

• Like 1

Blacksword

Donkey balls! Τέλος και αυτή η σειρά. Πολύ δυνατό το φινάλε αλλά και η σειρά γενικώς με μπόλικη δράση, μυστήριο αλλά και δολοπλοκίες.

Ανυπομονώ για την συνέχεια! 9.5/10

heiron

Είδα όλη τη σεζόν, πολύ καλή. Λίγο μπερδεψούρα βέβαια. Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, έχω ακούσει ότι έβαλαν μέσα χαρακτήρες(της Γης νομίζω) από επόμενα βιβλία για να δείχνουν και τις άλλες οπτικές γωνίες παράλληλα. Πολύ καλή ιστορία φυσικά, καλές ερμηνείες, καλά εφφέ. Άντε τώρα να περιμένουμε τη συνέχεια. Ευτυχώς πήγε καλά.

• Like 1

Zaratoth

Τώρα έπιασα να τη συνεχίσω και είδα το 7ο επεισόδιο. Ο ηθοποιός που παίζει το spy είναι ο Elias Toufexis, a.k.a. Adam Jensen από το νέο Deus Ex! Και αναρωτιόμουν όλο το επεισόδιο τι μου θυμίζει η φωνή του.

Zaratoth

Έκανα ημιμαραθώνιο τελικά και τα είδα όλα όσα μου έμεναν χτες το βράδυ. Δεν έχω λόγια. Έπος. Ειδικά η τελευταία σκηνή... Καλά την είχα κόψει τη δουλειά και είχα creepιάσει άπειρα όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα από το πρώτο επεισόδιο που είδαμε μόλις μερικά δευτερόλεπτα. Ελπίζω όσο τίποτα άλλο να έχει δεύτερη season.

Blacksword

Ελπίζω όσο τίποτα άλλο να έχει δεύτερη season.

Έχει ανανεωθεί κάπου πριν από το τρίτο επεισόδιο με σχέδιο για 13 επεισόδια αυτή τη φορά.

Zaratoth

Ελπίζω όσο τίποτα άλλο να έχει δεύτερη season.

Έχει ανανεωθεί κάπου πριν από το τρίτο επεισόδιο με σχέδιο για 13 επεισόδια αυτή τη φορά.

Ja, broders.

heiron

Τώρα έπιασα να τη συνεχίσω και είδα το 7ο επεισόδιο. Ο ηθοποιός που παίζει το spy είναι ο Elias Toufexis, a.k.a. Adam Jensen από το νέο Deus Ex! Και αναρωτιόμουν όλο το επεισόδιο τι μου θυμίζει η φωνή του.

He never asked for this.

• Like 1

Blacksword

Πάντως για το τι είναι ακριβώς αυτός δεν δώσανε και πολλές εξηγήσεις (με την τεχνολογία στο μάτι του και τα λοιπά δηλαδή) που με βάζει σε σκέψεις ότι μπορεί και να την γλυτώσει στην τελική ή να βγει κάτι πιο ανώτερο (why not?).

Jaqen H'Gar

Εξαιρετική σειρά. Πολύ καλή παραγωγη και πραγματικά challenging. Αμα την δεις ελαφρά θα χαθείς. Ενταξει ειναι και από καλά βιβλία, αλλα τουλάχιστον έγινε με μεράκι.

Ιρμάντα

Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία -η σειρά είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ. Πλοκή, χαρακτήρες, ερμηνεία. Μου αρέσει που η δράση περιορίζεται στο δικό μας ηλιακό σύστημα, μου αρέσει που η ένταση χτίζεται σχεδόν γύρω από τον θεατή, βυθίζοντας τον σε ένα σκοτεινό, ασφυκτικά ρεαλιστικό σύμπαν, που σε κάνεις να συμπονάς τους ήρωες και να συμπάσχεις. Βασικά το expanse με έπεισε ότι μιλάει για σοβαρά πράγματα, για αληθινούς ανθρώπους και για αληθινούς κινδύνους. 

Αγαπημένη ατάκα: Parents must be proud που λέει ο Μίλερ όταν του την πέφτουν τα τσιράκια του Dawes.

Συστήνω ανεπιφύλακτα τη σειρά. Απόψε βλέπουμε τα δύο τελευταία  :mf_sonne:  :mf_sonne: :mf_sonne: και χαίρομαι πολύ που ανανεώθηκε!

karatasiospa

Μεχρις στιγμης η δευτερη σαιζον ειναι πολυ καλη.

Blacksword

Τέλος και η δεύτερη σεζόν που μας έφερε και πάλι σε ένα τρομερό κόσμο δείχνοντάς μας πόσο μεγάλος είναι αλλά και τι κρύβει. Στην αναμονή πάλι λοιπόν για την επόμενη!

Ιρμάντα

Γελάστε όοοοοσο θέλετε. Δάκρυσα στο Home. Ναι ρε!

Απλώς άπαιχτη σειρά.