Jump to content

The Expanse (2015-2021)


Dimzar
 Share

Recommended Posts

Μόλις ανακοινώθηκε ότι ο Thomas Jane (Punisher, Hung) θα παίξει τον ρόλο του Detective Miller στην μεταφορά του The Expanse το SyFy. Τέλεια επιλογή για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Μένει να δούμε ποιον θα επιλέξουν για τον Jim Holden.

We're excited for Syfy's "Game of Thrones in space" series The Expanse, based James S. A. Corey's series of books (which begin with Leviathan Wakes). And now the show has cast one of its leading men, Hung, The Mist, and The Punisher actor Thomas Jane.

THR reports that Jane will be playing Joe Miller, a native of the asteroid belt. In Leviathan Wakes' 23rd century, Miller serves as a detective aboard Ceres station when he is tasked with finding a missing young woman. His increasingly obsessive quest to find her will bring him in contact with a rogue ice mining ship and a deadly conspiracy with grave consequences for the future of humanity.

THR describes Miller as. "Ragged, in search of something even he can't identify, Miller remains a dedicated cop with great instincts who discovers a newfound sense of purpose when he's put in charge of the investigation into a missing heiress."

Now that we have our Miller, we'll have to wait and see who gets cast as Jim Holden and his crew.

 

 

Είμαι στο τέλος του Cibola Run και μπορώ να πω, πως αν κάνουν καλή δουλεία θα έχουμε το διάδοχο του Star Trek και BSG για την μικρή οθόνη. Ένα τεράστιο πλεονέχτημα που έχει η σειρά, είναι πως τα βιβλία είναι γραμμένα με τηλεοπτικό τρόπο. (POVs, cliffhanger chapter endings).

 


 

Edited by Dreamer
Προστέθηκαν τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic καθώς και το τρέιλερ της σειράς
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Είδα το πρώτο επεισόδιο στη σελίδα του Εxpanse στο facebook (άρα νόμιμα υποθέτω). Πολύ καλό, εξαιρετικό θα έλεγα για παραγωγή του καναλιού. Βέβαια γίνεται ένας χαμός, θα πρέπει να διαβάσω τα βιβλία σε κάποια φάση αλλά έχει ψωμί ακόμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που το ανέφερες γιατί παραλίγο να την ξεχάσω με τόσες σειράρες που ξεκίνησαν τώρα. Φαίνεται πολλά υποσχόμενη πάντως από το trailer που είδα.

 

Το "Game of Thrones in space" το αφήνω ασχολίαστο... :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με βάση ποιοι είναι οι συγγραφείς του Expanse υπάρχει σχέση με το Game of Thrones. Είναι συνεργάτες του Μάρτιν άλλωστε και νομίζω 1 από αυτούς είναι θα τελειώσει τα βιβλία του Μάρτιν αν ο μη γένοιτο μας αφήσει πρόωρα ο Γιωργάκης . Δηλαδή άνετα βάζει τέτοιο blurb και ο ίδιος ο Μάρτιν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με βάση ποιοι είναι οι συγγραφείς του Expanse υπάρχει σχέση με το Game of Thrones. Είναι συνεργάτες του Μάρτιν άλλωστε και νομίζω 1 από αυτούς είναι θα τελειώσει τα βιβλία του Μάρτιν αν ο μη γένοιτο μας αφήσει πρόωρα ο Γιωργάκης . Δηλαδή άνετα βάζει τέτοιο blurb και ο ίδιος ο Μάρτιν. 

Έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει καθόλου ότι ο Corey ήταν... χμ, δύο άτομα. Τον Abraham τον ψιλοξέρω από τα κόμικ του GoT που έχει βάλει το χεράκι του και ναι, θα ήταν καλός αντικαταστάτης αν ο μη γένοιτο που λες. :p

 

Anyway για να επιστρέψω στο θέμα, βλέπω ο Thomas Jane έχει πάρει καλό ρόλο και ελπίζω να μην απογοητεύσει.

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το τέταρτο επεισόδιο ήταν η καλύτερη sci-fi ώρα από το pilot  του Battlestar Galactica. Απλά εκπληκτικό.

 

Όντως τρομερό επεισόδιο, συν ότι φαίνεται να είναι η καλύτερη σειρά που έχει βγάλει το Syfy μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαλαρά ότι καλύτερο έχει βγει σε σειρά τη νέα season στην κατηγορία του (ντάξει, μου φαίνεται άδικο να ρίξω ή αυτό ή το Ash).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Donkey balls! Τέλος και αυτή η σειρά. Πολύ δυνατό το φινάλε αλλά και η σειρά γενικώς με μπόλικη δράση, μυστήριο αλλά και δολοπλοκίες.

 

Ανυπομονώ για την συνέχεια! 9.5/10

Link to comment
Share on other sites

Είδα όλη τη σεζόν, πολύ καλή. Λίγο μπερδεψούρα βέβαια. Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, έχω ακούσει ότι έβαλαν μέσα χαρακτήρες(της Γης νομίζω) από επόμενα βιβλία για να δείχνουν και τις άλλες οπτικές γωνίες παράλληλα. Πολύ καλή ιστορία φυσικά, καλές ερμηνείες, καλά εφφέ. Άντε τώρα να περιμένουμε τη συνέχεια. Ευτυχώς πήγε καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα έπιασα να τη συνεχίσω και είδα το 7ο επεισόδιο. Ο ηθοποιός που παίζει το spy είναι ο Elias Toufexis, a.k.a. Adam Jensen από το νέο Deus Ex! Και αναρωτιόμουν όλο το επεισόδιο τι μου θυμίζει η φωνή του.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ημιμαραθώνιο τελικά και τα είδα όλα όσα μου έμεναν χτες το βράδυ. Δεν έχω λόγια. Έπος. Ειδικά η τελευταία σκηνή... Καλά την είχα κόψει τη δουλειά και είχα creepιάσει άπειρα όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα από το πρώτο επεισόδιο που είδαμε μόλις μερικά δευτερόλεπτα. Ελπίζω όσο τίποτα άλλο να έχει δεύτερη season.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω όσο τίποτα άλλο να έχει δεύτερη season.

 

Έχει ανανεωθεί κάπου πριν από το τρίτο επεισόδιο με σχέδιο για 13 επεισόδια αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

 

Ελπίζω όσο τίποτα άλλο να έχει δεύτερη season.

 

Έχει ανανεωθεί κάπου πριν από το τρίτο επεισόδιο με σχέδιο για 13 επεισόδια αυτή τη φορά.

 

 

Ja, broders.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έπιασα να τη συνεχίσω και είδα το 7ο επεισόδιο. Ο ηθοποιός που παίζει το spy είναι ο Elias Toufexis, a.k.a. Adam Jensen από το νέο Deus Ex! Και αναρωτιόμουν όλο το επεισόδιο τι μου θυμίζει η φωνή του.

He never asked for this.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το τι είναι ακριβώς αυτός δεν δώσανε και πολλές εξηγήσεις (με την τεχνολογία στο μάτι του και τα λοιπά δηλαδή) που με βάζει σε σκέψεις ότι μπορεί και να την γλυτώσει στην τελική ή να βγει κάτι πιο ανώτερο (why not?).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εξαιρετική σειρά. Πολύ καλή παραγωγη και πραγματικά challenging. Αμα την δεις ελαφρά θα χαθείς. Ενταξει ειναι και από καλά βιβλία, αλλα τουλάχιστον έγινε με μεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία -η σειρά είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ. Πλοκή, χαρακτήρες, ερμηνεία. Μου αρέσει που η δράση περιορίζεται στο δικό μας ηλιακό σύστημα, μου αρέσει που η ένταση χτίζεται σχεδόν γύρω από τον θεατή, βυθίζοντας τον σε ένα σκοτεινό, ασφυκτικά ρεαλιστικό σύμπαν, που σε κάνεις να συμπονάς τους ήρωες και να συμπάσχεις. Βασικά το expanse με έπεισε ότι μιλάει για σοβαρά πράγματα, για αληθινούς ανθρώπους και για αληθινούς κινδύνους. 

Αγαπημένη ατάκα: Parents must be proud που λέει ο Μίλερ όταν του την πέφτουν τα τσιράκια του Dawes.

Συστήνω ανεπιφύλακτα τη σειρά. Απόψε βλέπουμε τα δύο τελευταία  :mf_sonne:  :mf_sonne: :mf_sonne: και χαίρομαι πολύ που ανανεώθηκε!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 months later...

Τέλος και η δεύτερη σεζόν που μας έφερε και πάλι σε ένα τρομερό κόσμο δείχνοντάς μας πόσο μεγάλος είναι αλλά και τι κρύβει. Στην αναμονή πάλι λοιπόν για την επόμενη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γελάστε όοοοοσο θέλετε. Δάκρυσα στο Home. Ναι ρε!

 

Απλώς άπαιχτη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Expanse (2015-2017)
  • 5 months later...

Wow! Αυτό κι αν είναι απρόβλεπτο. Η πιο κορυφαία σειρά επιστημονικής φαντασίας των τελευταίων χρόνων πήρε "τέλος" από το Syfy! 

http://www.syfy.com/syfywire/the-expanse-season-3-will-be-the-last-on-syfy-series-could-be-shopped-around

Edited by Blacksword
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Η τρίτη σεζόν εξακολουθεί να μου φαίνεται εξαιρετική. Αν βάλεις στην άκρη το πραγματικά πολύ κλαμένο ύφος του Steven Strait aka James Holden. (Λίγο λιγότερο μελό βρε άνθρωπε. Είπαμε Δον Κιχώτης του διαστήματος, αλλά μην έχεις διαρκώς ένα ύφος λες και σουβλίσανε τη Δουλτσινέα σου με το ίδιο σου το δόρυ. Ή λες και στην άρπαξε ο Σάντσο Πάντσα.)

Στην αναμονή του τι υπάρχει πέρα από κείνο το δακτύλιο...(sasake μια άλλη πραγματικότητα; από την οποία ποιος ξέρει τί θα μας έρθει;)

Λάτρεψα την παράνοια του Χόλντεν με τα οράματα του Μίλλερ. Ναι. Είχε πολύ νουάρ η σκηνή. Όπως πρέπει να είναι.

Γενικώς το Expanse, η σοβαρότητα της ιστορίας, οι χαρακτήρες, η πλοκή που εκτίνεται σε πολλά και διαφορετικά επίπεδα και κυρίως οι πολλές παράμετροι που εξετάζονται για το κάθε ζήτημα που θίγεται - με κάνουν να νιώθω πως η σειρά έχει φτιαχτεί για να μας δείξει πώς γίνεται. Έτσι απλά.

Χαίρομαι που συνεχίζεται τελικά!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Expanse (2015-2019)
  • Φάντασμα changed the title to The Expanse (2015-2021)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..