Jump to content

Photo
- - - - -

Jessica Jones

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Blacksword

Blacksword
  • Members
  • 823 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 22 Νοέμβριος 2015 - 11:29

Η δεύτερη σειρά του Netflix μόλις ξεκίνησε και από τα πρώτα επεισόδια που έχω δει φαίνεται πολύ καλή. Όσοι είδατε το Daredevil και σας άρεσε σίγουρα μην την χάσετε.

• Nihilio and Ιρμάντα like this

"The sword Anglachel was forged anew for him by the cunning smiths of Nargothrond, and though ever black its edges shone with pale fire. Then Turin himself became known in Nargothrond as Mormegil, the Blacksword, for the rumours of his deeds with that weapon; but he named the sword Gurthang, Iron of Death."  - The Children of Húrin

#2 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 22 Νοέμβριος 2015 - 11:34

To κόμικ ήταν θαυμάσιο. Σίγουρα είναι στα όσα θα δω σύντομα

• Blacksword likes this
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#3 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 1.943 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Bookman

Posted 22 Νοέμβριος 2015 - 11:35

Είδα τα τρία πρώτα, έχουν κάνει κάποιες απαραίτητες αλλαγές σε σχέση με το κόμικ, αλλά η ατμόσφαιρα είναι ακριβώς όπως πρέπει: βρωμιά, σαπίλα, αλκοόλ, περιθώριο, post-traumatic stress disorder κτλ. Η Κρίστεν είναι θαυμάσια στο ρόλο, αν και όλο το καστ είναι πολύ καλό.

• Blacksword likes this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#4 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts

Posted 22 Νοέμβριος 2015 - 22:57

Η Κρίστεν είναι θαυμάσια στο ρόλο, αν και όλο το καστ είναι πολύ καλό.

H παρέα μου μου έδειχνε το trailer και με είχε πείσει ότι πρωταγωνίστρια είναι η Eva Miles από το Torchwood... Δεν χαμογελούσε κιόλας η Κρίστεν στο τρέηλερ να επιβεβαιώσω ότι έκαναν λάθος...

• elgalla likes this
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

#5 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.499 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 22 Νοέμβριος 2015 - 23:23

Η Eva Miles είναι πιο τσουπωτή από αυτή που παίζει την Jessica Jones. Ειδικά στο Torchwood του 2011 φαίνεται ότι είχε πάρει κιλά. Αυτή που παίζει την Jessica είναι σιλφίδα.

- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#6 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts

Posted 22 Νοέμβριος 2015 - 23:36

Η Eva Miles είναι πιο τσουπωτή από αυτή που παίζει την Jessica Jones. Ειδικά στο Torchwood του 2011 φαίνεται ότι είχε πάρει κιλά. Αυτή που παίζει την Jessica είναι σιλφίδα.

Τα κιλά δεν είναι ενδεικτικά (το 2011 ήταν έγγυος) και υποψιαζόμουν ότι είναι συνέχεια με σφιγμένο στόμα για να κρύψει το κενό ανάμεσα στα δύο μπροστά δόντια

Posted Image

#7 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.499 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 22 Νοέμβριος 2015 - 23:38

Α, ναι; Είδα τη σεζόν πριν μερικές βδομάδες οπότε δεν ήξερα τα behind-the-scenes.

- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#8 OxAp0d0

OxAp0d0
  • Members
  • 346 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 21:37

Καλά πάει η Τζέσικα.

Ο Tennant είναι απόλαυση.

"His followers called him Mahasamatman and said he was a god. He preferred to drop the Maha- and the -atman, however, and called himself Sam. He never claimed to be a god. But then, he never claimed not to be a god."
Roger Zelazny - Lord of Light

People whose concept of ancient history is the first series of Star Trek may be treated with patience, because it's usually not their fault they were reduced to getting their education from school.
- Terry Pratchett

I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.
- Douglas Adams

#9 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 1.943 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Bookman

Posted 27 Νοέμβριος 2015 - 01:05

Εγώ την τέλειωσα τη σεζόν. Γενικά μου άρεσε πολύ το καστ και το feeling, αλλά ένιωσα ανά σημεία ότι θα μπορούσε να ήταν 6 ή 7 επεισόδια αντί για 13 και δεν θα με πείραζε καθόλου αυτό. Πάντως πολύ καλές ερμηνείες και ικανοποιητικές ως επί το πλείστον αλλαγές σε σχέση με το κόμικ, αν και θα προτιμούσα τον Purpleman που μας παρουσιάζουν εκεί και του οποίου το villain-ness είναι πιο refined. Όμως, Τέναντ, οπότε όλα καλά.

I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#10 Blacksword

Blacksword
  • Members
  • 823 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 28 Νοέμβριος 2015 - 21:13

Την τελείωσα και πραγματικά το Netflix έχει κάνει, για άλλη μια φορά, μια πολύ καλή σειρά. Βέβαια έχει και τα θεματάκια της (όπως και στο Daredevil) αλλά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.

Μου άρεσε που εμφανίσανε τον Luke Cage αλλά και ότι τον κρατήσανε μέχρι το τέλος. Θα μπορούσαν άνετα να τον αφήσουν απέξω μετά τα πρώτα επεισόδια αλλά το ταιριάξανε αρκετά καλά στην πλοκή.

Φυσικά ο Tennant είναι σε άλλο επίπεδο και χωρίς αυτόν η σεζόν θα ήταν πολύ χειρότερη. Δεν τον έχω δει στο Doctor Who αλλά φαίνεται από μακριά ότι ο τύπος είναι ηθοποιάρα.

Συνολικά νομίζω η σεζόν αξίζει για μένα σίγουρα ένα 8 στα 10.

ΥΓ: Δεν ξέρω αν έχουν κάνει αποκλειστικό συμβόλαιο αλλά πολύ θα ήθελα να δω και DC σειρά.

"The sword Anglachel was forged anew for him by the cunning smiths of Nargothrond, and though ever black its edges shone with pale fire. Then Turin himself became known in Nargothrond as Mormegil, the Blacksword, for the rumours of his deeds with that weapon; but he named the sword Gurthang, Iron of Death."  - The Children of Húrin

#11 Γελωτοποιός

Γελωτοποιός

A corrupted Fool

• Members
  • 111 posts
  • Όνομα:Δημήτρης

Posted 09 Αύγουστος 2016 - 00:48

Την τελείωσα, μου άρεσε πολύ! Ξεχώρισε η μουσική και η σκοτεινή ατμόσφαιρα. Λάτρεψα όλο το cast και ιδιαίτερα τον Tennant. Την προτείνω σίγουρα σε όποιον έχει δει το "Daredevil" αλλά και γενικά.

• Ιρμάντα and Blacksword like this

#12 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.018 posts
  • Όνομα:Ειρήνη
  • Currently reading:Η Λεγεώνα των Ψυχών, Γελωτοποιός

Posted 09 Αύγουστος 2016 - 12:09

Στα υπόψη αυτή η σειρά- έχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια.

'The cave you fear to enter holds the treasure you seek.' — Joseph Campbell

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users