Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Αστοχία Υλικού

SCIFI

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 24 Ιανουάριος 2016 - 16:57

Όνομα Συγγραφέα: Βάσω
Είδος: Επιστημονική φαντασία
Βία; ΝΑΙ ( :cold:)
Σεξ; ΟΧΙ
Αριθμός Λέξεων: 3846
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Για τον 41ο Διαγωνισμό Ε.Φ. - Θέμα: Χρέος
Αρχείο:Attached File  Αστοχία Υλικού.doc   91KB   65 downloads

To edit επειδή μου ξέφυγε το τόπικ χωρίς το attachment.

Edited by Tiessa, 24 Ιανουάριος 2016 - 17:01.

• Ballerond, alkinem, MadnJim and 3 others like this

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#2 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 859 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 27 Ιανουάριος 2016 - 00:29

Καλησπέρα Βάσω. Την ιστορία σου αναγκάστηκα να την διαβάσω παραπάνω από μία φορά για να καταλάβω ακριβώς τι συνέβη. Δεν είναι κακό αυτό, εγώ λειτουργώ ίσως περίεργα :p
Μου άρεσε η ατμόσφαιρα που σιγά σιγά γινόταν και πιο dark μέχρι το τελευταίο σημείο. Αισθάνθηκα έστω και σε μικρό βαθμό την αγωνία του πρωταγωνιστή. Σε αρκετές προτάσεις έβλεπα μία περίεργη τοποθέτηση λέξεων και σύνταξης αλλά δε το θεωρώ αρνητικό, ίσως διαφορετικό μόνο.

Είχες στοιχεία που θυμίζουν κλασικό sci-fi και τα οποία τραβάνε αρκετό κόσμο για να δει την συνέχεια.
Αυτό που λίγο μόνο με χάλασε είναι ότι δεν με έπεισε στο τέλος. Για ποιον λόγο τα έκανε όλα αυτά, πως και δέθηκε τόσο πολύ και πήρε αυτήν την απόφαση. Ίσως λίγο περισσότερη ανάπτυξη; Μπορεί.

Γενικά πάντως αρκετά δουλεμένη και δυνατή ιστορία με στοιχεία που φαίνεται ότι γνωρίζεις ;)

Edited by Ballerond, 27 Ιανουάριος 2016 - 00:29.

• Tiessa likes this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#3 MadnJim

MadnJim

Έντι Τζόουνς

• Members
  • 1.199 posts
  • Όνομα:Σπύρος

Posted 27 Ιανουάριος 2016 - 13:39

Βαρύ αυτό που επέλεξες να πεις Βάσω. Το έδωσες ωραία όμως! Μιας και πρόκειται για διαγωνισμό θα χρησιμοποιήσω την τυποποιημένη φόρμα σχολιασμού.

Τι κατάλαβα:

Spoiler

Τι μου άρεσε:

Spoiler

Τι δεν μου έκατσε καλά:

Spoiler

Γενικά:

Spoiler

Καλή επιτυχία! :)

• Tiessa and Nirgal like this

Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω!...

#4 SymphonyX13

SymphonyX13
  • Members
  • 507 posts
  • Όνομα:Δημήτρης
  • Currently reading:"To βιβλίο των χαμένων πραγμάτων" - John Connolly

Posted 27 Ιανουάριος 2016 - 16:44

Καλογραμμένη ιστορία επ. φαντασίας που χρησιμοποιεί  την έννοια του χρέους πολύ καλά και πολυποίκιλα. Τόσο όσον αφορά τον βασικό χαρακτήρα, αλλά πολύ περισσότερο με τους κατοίκους του δορυφόρου.Στενάχωρο θέμα, που γίνεται ακόμα πιο στενάχωρο και βαρύ,  με την σκηνή με τα παιδιά, αλλά που μας μεταφέρει πολύ καλά σε αυτόν τον δυστοπικό, μελλοντικό κόσμο. Πολύ καλά σκιαγραφημένοι χαρακτήρες, ωραιες περιγραφές, ενώ η ροή της πλοκής δεν με κούρασε σε κανένα σημείο. Λίγες πληροφορίες ή σκέψεις του ήρωα που θα μας κάνει να καταλάβουμε ακόμα καλύτερα, γιατί πήρε την τελική του απόφαση θα τις ήθελα. Καλή επιτυχία!

• Tiessa likes this

But i have promises to keep

And miles to go before i sleep...

#5 Old man & SiFi

Old man & SiFi

Refugee

• Members
  • 423 posts
  • Όνομα:Τώνης

Posted 27 Ιανουάριος 2016 - 19:45

Απλά καταπληκτικό! Φοβερή ιδέα, πανέμορφα δοσμένη, με ζωντανούς χαρακτήρες, γεμάτη συναισθήματα (φυσικά όχι πάντα ευχάριστα), ανθρώπινη και με μια αχτίδα ελπίδας μέσα στην απόλυτη μιζέρια. Κάτι τέτοια θέλουμε να διαβάζουμε αυτήν την εποχή μπας και ανοίξουν λίγο τα ματάκια και η καρδούλα μας…
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

"West is where all days will someday end..." (Peter Hammill)

#6 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 2.119 posts
  • Currently reading:something

Posted 27 Ιανουάριος 2016 - 23:48

Καλησπέρα Βάσω,

Δεν σου κρύβω όταν ξεκίνησα  την ανάγνωση  δυσανασχέτησα ελαφρώς. Την βρήκα  κάπως βαριά και εγω σαν αναγνώστης  έχω ένα θέμα:  Δεν μου αρέσει να με πετάνε στα βαθιά, χάνομαι, δεν  ξέρω να κολυμπάω, φοβάμαι :(

Αν δεν ήταν ο διαγωνισμός,  μάλλον θα σταματούσα την ανάγνωση εκεί.  Ευτυχώς, όμως, συνέχισα την ανάγνωση και βρέθηκα αντιμέτωπος με ένα από τα καλύτερα διηγήματα  που έχω διαβάσει  εδώ πέρα :). Η  ιδέα  είναι    πραγματικά πανέξυπνη! Προοδευτικό και σκεπτόμενο Science Fiction.

Για μένα, όταν έχεις χρόνο,  δες λίγο πιο προσεκτικά την εισαγωγή σου.

Αυτά!

Καλή επιτυχία!

Edited by jjohn, 27 Ιανουάριος 2016 - 23:48.

Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#7 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 27 Ιανουάριος 2016 - 23:51

Μια πραγματικά πολύ ωραία ιστορία.

Μου άρεσε ιδιαίτερα το πόσο πετυχημένα επικεντρώθηκες στην ψυχολογία του Αντίραν, και το πόσο ολοκληρωμένα παρουσίασες την εσωτερική πάλη που τον ταλάνιζε. Την πάλη ανάμεσα στο καθήκον του(εργασιακό, οικογενειακό), και την υποχρέωσή του να λυτρώσει εκείνους τους ανθρώπους από την μοίρα να είναι τα πειραματόζωα για την δημιουργία μιας νέας κάστας ανθρώπων-σκλάβων.

Ως συνήθως, η γραφή σου κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα. Ευκολοδιάβαστη η ιστορία, δεν με κούρασε καθόλου· αντιθέτως δεν θα με πείραζε αν είχε και το διπλάσιο μέγεθος.

Το φινάλε μόνο ήταν λιγάκι απότομο, αλλά δεν αφαιρούσε κάτι από την εξαιρετική δυναμική του κειμένου.

Καλή σου επιτυχία.

• Tiessa likes this

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#8 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.907 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 01 Φεβρουάριος 2016 - 11:41

Spoiler

Καλή επιτυχία!

• Tiessa likes this
"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#9 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.115 posts
  • Όνομα:Νικόλας

Posted 02 Φεβρουάριος 2016 - 03:29

Γενικά:

Δυστυχώς (για το διήγημα), είχα υψηλές προσδοκίες πριν το διαβάσω. Ευτυχώς (για μένα, αλλά και για εκείνο), το διήγημα τις ξεπέρασε. :) Μπράβο σου, Βάσω!

Το "Χάιδεμα":

+Πολύ καλή χρήση του θέματος:

Spoiler

+Εξαιρετική η ιδέα. Και οι μικρές ιδέες δηλαδή που τη συνοδεύουν, αλλά η κεντρική ιδέα ήταν υπέροχη.

+Νομίζω ότι είναι το πιο πολιτικό σου κείμενο που έχω διαβάσει. Επίκαιρη και διαχρονική η θεματολογία του.

+Πειστικοί χαρακτήρες, ενδιαφέρουσα πλοκή, καλογραμμένο συνολικά, με αληθοφανή κοσμοπλασία και καλή επιλογή σκηνών. Χώρεσες πολλά μέσα σε λίγες λέξεις.

Spoiler

Το "Κράξιμο":

–Χμμ, νομίζω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο άπλωμα.

Spoiler

Καλή επιτυχία!

• Tiessa likes this

#10 Disco_Volante

Disco_Volante
  • Members
  • 333 posts
  • Όνομα:Ευάγγελος

Posted 02 Φεβρουάριος 2016 - 11:27

Μου άρεσε αρκετά η ιστορία σου! Η γραφή σου είναι πολύ καλή και το κείμενο ρέει ανεμπόδιστα. Επίσης είναι ολοφάνερο ότι έκανες κάποια έρευνα πριν την γράψεις. Ειδικά εκεί που αναφέρεσαι στο σημείο Lagrange_1 χαμογέλασα ευχαριστημένος!

Η ατμόσφαιρα είναι πολύ έως πολύ σκοτεινή αλλά δένει όμως σωστά με το περιεχόμενο της ιστορίας.

Εκεί που απογοητεύτηκα όμως είναι το τέλος. Περίμενα κάτι πιο δυνατό. Ο ήρωας φεύγει σαν κύριος και δεν υπάρχει κανένας φρουρός να τον εμποδίσει; Επειδή η κεντρική ιδέα της ιστορίας είναι πολύ καλή θα ήθελα μετά το διαγωνισμό να ασχοληθείς λίγο με το κείμενό σου και να δώσεις ένα πιο συναρπαστικό φινάλε.

Καλή επιτυχία!

Edited by Disco_Volante, 02 Φεβρουάριος 2016 - 11:28.

• Tiessa likes this

"One man, can, make a difference, Michael".

Michael Knight, a lone crusader, in a dangerous world. The world, of the Knight Rider...

#11 tzaspy

tzaspy
  • Members
  • 71 posts
  • Currently reading:The Martian, ANDY WEIR

Posted 09 Φεβρουάριος 2016 - 13:21

Καλημέρα κι από μένα Βάσω. Μου άρεσε ιδιαίτερα η ιστορία σου και μου θύμισε σε πολλά σημεία ιστορίες του Ασίμωφ. Η πλοκή ρέει κανονικά έως το τέλος και η σύνδεση με την έννοια χρέος είναι από τις καλύτερες. Την έδεσες την ιστορία σου και με υλικό και με ηθικό χρέος και αυτό είναι πρωτοτυπία. Δεδομένου του μικρού περιθωρίου λέξεων η προσπάθεια ήταν πολλή καλή. Λίγο πρόβλημα είχα στην ανάγνωση με τον τρόπο που περιγράφεις την ιστορία, αλλά και τους διαλόγους. Ο τρόπος γραφής με ξένισε σε μερικά σημεία και χρειάστηκε να τα ξαναπεράσω για να καταλάβω ακριβώς την ροή της ιστορίας σου. Αλλά αυτό είναι το στυλ του καθενός μας. 

Μπράβο και πάλι και καλή επιτυχία. 

• Tiessa likes this

#12 Nirgal

Nirgal

StS

• Members
  • 437 posts
  • Όνομα:Stamatis

Posted 13 Φεβρουάριος 2016 - 22:48

Κοίτα τι πήγες και έκανες.

Έφερες το οικονομικό χρέος σε αντιπαράθεση με το ηθικό.

Και αυτό με βάζει σε σκέψεις, οι οποίες με οδηγούν να καταλήξω στο συμπέρασμα πως λίγο-πολύ ένα υλικό/οικονομικό χρέος πάντα συγκρούεται μέσα μας με το ηθικό. Γιατί, τελικά, τι είναι αυτό που μας δεσμεύει να αποπληρώσουμε ένα οικονομικό χρέος; Μα οι αρχές μας, δηλαδή το γεγονός πως νιώθουμε υποχρεωμένοι να τηρήσουμε τους γραπτούς και άγραφους νόμους της κοινωνίας μας.

Κάποιοι θα πείτε ότι οι γραπτοί νόμοι μας δεσμεύουν. Οι επιπτώσεις στην αθέτηση των κανόνων τους οποίους συμφωνούμε όλοι να τηρούμε. Αν δεν πληρώσουμε θα πάμε φυλακή. Διαφορετικά, χωρίς τη βαρύτητα αυτών των ποινών, οι περισσότεροι θα την έκαναν με ελαφρά από την οφειλή τους. Κι εγώ θα θυμίσω πως υπάρχουν μέχρι τις μέρες μας φυλές που αγνοούν την ύπαρξη γραπτών νόμων, και η κοινωνία τους λειτουργεί αποκλειστικά με τους άγραφους. Άρα δεν είναι η μορφή του κανόνα που μας δεσμεύει, αλλά ο βαθμός τήρησης του κανόνα από τα μέλη της κοινωνίας. Και οι κανόνες είναι ουσιαστικά οι αρχές με τις οποίες γαλουχούμαστε καθώς μας ανατρέφουν παλαιότερα μέλη της κοινωνίας. Δηλαδή το ηθικό χρέος που νιώθουμε απέναντι στους άλλους.

Οι περισσότεροι από εμάς θα φοβηθούμε τι θα πει η κοινωνία για εμάς. Για έναν ανέντιμο, ανάξιο εμπιστοσύνης, κάποιον που δεν τηρεί τις υποσχέσεις του, που είναι ανίκανος να εξοφλήσει τις οφειλές του, που εγκληματεί απέναντι στην κοινωνία.

Πήρα φόρα...

Αλλά γι' αυτό φταίει η ιστορία σου, Βάσω. Οπότε ας επιστρέψω σ' αυτή.

Θα συμφωνήσω με τον Morfeas πως αυτό είναι το πιο πολιτικό κείμενό σου που έχει πέσει στα χέρια μου. Συνήθως αποφεύγεις να τοποθετηθείς και προτιμάς να παίζεις σε επίπεδο χαρακτήρων, παρά να περνάς πολιτικό μήνυμα.

Δεν έχω να πω κάτι για τη γλώσσα. Η πλοκή εξελίσσεται με πολύ καλό τρόπο, αν και η ιδέα απαιτεί περισσότερο χώρο.

Ίσως θα πρέπει, όπως έχει προταθεί πιο πριν, να σκεφτείς το άπλωμα της ιστορίας. Ο περιορισμός του μεγέθους λόγω των κανονισμών του διαγωνισμού, σε υποχρέωσε να συμπυκνώσεις τις απαραίτητες πληροφορίες, με αποτέλεσμα η ιστορία να απαιτεί από τον αναγνώστη να μειώσει τον ρυθμό ανάγνωσης (ή να ξαναδιαβάσει τα χωρία).

Κάτι άλλο που ίσως δυναμώσει το μήνυμα, είναι να παρουσιάσεις λίγο πιο καλά τη δέσμευση του Αντίραν από το οικονομικό του χρέος. Αν φανεί πως το υλικό χρέος είναι αρκετά βαρύ (κάτι που απαιτεί την παρουσίαση της κοινωνίας από την οποία προέρχεται ο Αντίραν), τότε η τελική του επιλογή να υπερασπιστεί τον μικρό Τζάκο, θα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Για να το πω αλλιώς, δεν πέρασε αρκετά έντονα η εντύπωση πως ο Αντίραν κινδυνεύει με κάποιον τρόπο από τη μη εξυπηρέτηση του οικονομικού του χρέους. Το γεγονός πως για τους περισσότερους (γήινους) αναγνώστες η αθέτηση οικονομικού χρέους αποτελεί επικίνδυνη και δύσκολη επιλογή, δεν σημαίνει πως ισχύει και για μια κοινωνία που ταξιδεύει στα άστρα.

Γενικά μια πολύ δυνατή ιστορία με ιδιαίτερα έξυπνο τρόπο εκμετάλλευσης του θέματος. Μια ιστορία από αυτές που προβληματίζουν, που με έκαναν να αγαπήσω την ΕΦ.

Σ' ευχαριστώ που μοιράστηκες την ιστορία σου μαζί μας.

Καλή επιτυχία.

• Sonya, Tiessa, Morfeas and 1 other like this
Ramirez : Why does the sun come up, or are the stars just pinholes in the curtain of night?

#13 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.545 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 15 Φεβρουάριος 2016 - 22:32

Πολύ σκληρή και βαριά ιστορία, mmanίζει έντονα και με έκανε να αναρρωτιέμαι τι έπαθε η Βάσω που όλοι ξέρουμε...

Δυνατή γραφή. Στέρεη κοσμοπλασία. Καλή ιδέα.

Θέλει όμως άπλωμα. Οι χαρακτήρες ίσα που διαφαίνονται και η εξέληξη του πρωταγωνιστή δεν ξεφεύγει από το κλισέ. Ατμόσφαιρα δε χτίζεται ακριβώς, όσο κι αν κάποιες σκηνές σε βαράνε σα βαριοπούλα στα αχαμνά με την έντασή τους. Δεν ξέρω, νομίζω θέλει ένα πιο ελεύθερο χέρι γράψιμο για να αναδειχτεί η ιδέα του διηγήματος.

• Tiessa likes this
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#14 Man_from_Earth

Man_from_Earth

* i m a g i n e *

• Members
  • 323 posts

Posted 15 Φεβρουάριος 2016 - 23:23

Πολύ καλή προσπάθεια. Κάποια στοιχεία που μου άρεσαν:

Αρκετά ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία

Λεπτομερείς εικόνες που σχετίζεις με την ανάπτυξη κοσμοπλασίας αλλά και με την πλοκή--> έξυπνη εκμετάλλευση του χώρου

Tο χρέος που θέτεις έχει τη βαρύτητα που θα ήθελα (ηθικό) και δένει με τον κόσμο και την υπόθεση πολύ καλά

Στοιχεία που με απομάκρυναν:

Οι πολλές λεπτομέρειες κάπου με κούρασαν - θα την προτιμούσα λίγο πιο εύπεπτη με την καλή έννοια. Λόγω της στριμωγμένης πληροφορίας χρειάστηκα ξαναδιάβασμα για να καταλάβω τι παίζει...

Tο τέλος ήταν κάπως φλάτ - θα μου άρεσε κάποια δραματικότερη κορύφωση αντί για αυτονόητη διαπίστωση

Βρήκα ότι το οικονομικό χρέος δούλεψε αποπροσανατολιστικά σε σχέση με το κεντρικό που ήταν ηθικό. Θεωρώ ότι μόνο το 2ο θα ήταν αρκετό.

Θετική εντύπωση συνολικά. Καλή επιτυχία!

• Tiessa likes this
Εφόσον ο πλανήτης μου γυρίζει, θα γυρίζω.

#15 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.209 posts
  • Όνομα:Ειρήνη
  • Currently reading:Η Λεγεώνα των Ψυχών, Γελωτοποιός

Posted 15 Φεβρουάριος 2016 - 23:43

Μία καλοστημένη ιστορία με καλή χρήση του Χρέους ως κέντρο της θεματικής.

Θα μου άρεσε περισσότερο αν το όνομα της Ντάστι δεν με παρέπεμπε τόσο στον ήρωα της ταινίας Planes. Η σκηνή όπου σκοτώνει το αγοράκι βεβαίως παραήταν βαριά για το στομάχι μου. Επίσης νομίζω πως η εξέλιξη του πρωταγωνιστή ήταν κάπως προβλέψιμη, (το διάβασα και παραπάνω αυτό) και το τέλος απότομο. Θέλει κι άλλο άπλωμα και λίγο βάθος –ακόμη και στη διάσωση που σκαρώνεται στο τέλος. Να μας οδηγήσεις σε αυτό από λίγο πιο στέρεο έδαφος.

Thumbs up για τη χρήση τεχνικών όρων (και στον Disco Volante για τον ίδιο λόγο) γιατί εγώ τα κατέχω πολύ λιγότερο και εντυπωσιάζομαι.

Ωστόσο δεν υπήρχε, και αυτό είναι προσωπικό σχόλιο, καμία έκπληξη ως προς το εύρημά σου. Το έδινε ολότελα η προμετωπίδα. Μπορεί να το ήθελες, μπορεί να ήθελες απλά να πάρουμε μία γεύση, μπορεί να αποτέλεσε την έμπνευσή σου το συγκεκριμένο άσμα. Πάντως με το που το είδα σκέφτηκα: να δεις που θα χει γενετικά πειραγμένο κόσμο για να δουλεύει.

Όπως και να χει, είναι καλοστημένη ιστορία και εύχομαι καλή επιτυχία.

• Tiessa likes this
'The cave you fear to enter holds the treasure you seek.' — Joseph Campbell

#16 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.173 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Magicians - Lev Grossman

Posted 16 Φεβρουάριος 2016 - 14:44

Ομολογώ ότι υπάρχουν δύο αναγνώστριες μέσα μου αυτή τη στιγμή, που παλεύουν ποια θα υπερισχύσει.

Η μία είναι αυτή που δεν της αρέσει το σκληρό σκίφι και βαριέται τις πολλές ορολογίες και δεν μπορεί να παρακολουθήσει όταν πολλοί τεχνικοί όροι είναι μαζεμένοι δίπλα-δίπλα.

Η άλλη είναι αυτή που, παραβλέποντας αυτά τα παραπάνω, βρήκε την ιδέα και την εκτέλεση (ιδιαίτερα από τα μισά και κάτω) εξαιρετικές.

Νομίζω ότι στέκομαι κάπου στη μέση. Μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία που έστησες, μου άρεσε πάρα πολύ το τέλος, αλλά το technobabble με κούρασε. Φυσικά, αυτό είναι καθαρά προσωπική προτίμηση και δεν πιστεύω ότι λέει κάτι για το δικό σου διήγημα - μάλιστα, παρότι δεν μου αρέσει αυτού του τύπου το σκίφι, τελικά η ιστορία σου με κέρδισε κι αυτό, να ξέρεις, είναι κατόρθωμα.

Έχεις κάποιες απροσεξίες, κάτι τυπογραφικά, κάτι ξεχασμένες λέξεις, κάτι συντάξεις περίεργες... τίποτα τρομερό, θα τα φτιάξεις.

Καλή επιτυχία!

• Tiessa likes this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#17 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 17 Φεβρουάριος 2016 - 14:48

Έψαχνα χτες να βρω ένα σωστό εμότικον για να στο παραθέσω μαζί με τα σχόλια. Το βρήκα: :mf_surrender:

Αυτή η ιστορία έχει διάφορα περίεργα πράγματα για σένα. Καταρχάς έχει μέσα πολλά λαθάκια (για σένα πάντα), εκτός της βίας δηλαδή που ούτε να το συζητήσω δε θέλω. Επίσης, προφανώς και είναι scifi σε αυτό δεν χωράνε αμφιβολίες ποτέ, είναι πάντα σκληροπυρηνικό το scifi σου, αλλά είναι μια ιστορία scifi τρόμου! Και μάλιστα μου δίνει την εντύπωση πως δεν είχες και πολύ την πρόθεση να μας τρομάξεις, πως ο τρόμος προκύπτει από την κατάσταση που έστησες κι όχι από τον τρόπο με τον οποίο έστησες το κείμενο.

Ο τίτλος :mf_surrender:  Το θέμα :mf_surrender: Το τέλος :mf_surrender:  Δεν ξέρω καν τι να σου πω. Είναι φρικτό! Έχω την εντύπωση πως δεν έχεις πραγματευτεί τίποτα πιο φρικτό σε ό,τι δικό σου έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Έχεις γενικά τον τρόπο οποιοδήποτε θέμα και να πραγματεύεσαι να το κάνεις να με αφορά, αλλά εδώ αισθάνομαι λίγο σαν να μου το έκανες ενδοφλέβια.

Σαν στήσιμο και τεχνική μου θυμίζει λίγο ΣΕΑ (και αυτό είναι πάντα καλό). Δεν ξέρω για το άπλωμα, δεν είμαι σίγουρη πως χρειάζεται αλήθεια, ίσως να μπορούσες να κόψεις μερικά πράγματα από την αρχή και να ισορροπούσε καλύτερα. Ίσως κι αν το άφηνες κι έτσι ως έχει να είναι μια χαρά. Θα δεις. Εμένα εδώ με ξεπερνάς πολύ, ειδικά από πλευράς πλοκής, δεν νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω. Μόνο νομίζω πως επαναλαμβάνεις πολύ συχνά τη λέξη χρέος και τα παράγωγά της, ίσως να τα μάζευες λίγο.

Και ναι, κάποιος λέει επάνω πως είναι από τις ωραιότερες ιστορίες που έχει διαβάσει τελευταία (εκτός διαγωνισμού και ασχέτως). Κι εγώ. Και μάλλον θα μου πάρει πάρα πολύ καιρό να την ξεχάσω (αν την ξεχάσω) και θα τη συγκρίνω με ό,τι γράφεις από δω και πέρα μέχρι να την ξεπεράσεις. :air_kiss:

• Sonya and Tiessa like this
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#18 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 18 Φεβρουάριος 2016 - 22:50

Χρωστάω μερικές απαντήσεις και εξηγήσεις, και άντε, ξεχρεώνω επιτέλους! :)

Θα ξεκινήσω από τα γενικά, που ήταν σχεδόν ομόφωνα και θα μιλήσω μετά για τα επιμέρους όπου χρειάζεται.

Βάζω κι ένα-δυο spoiler tags για να μην κάνω σεντόνια.

Γενικά:

Spoiler

Μερικά επιμέρους τώρα:

@MadnJim: Μια χαρά τα κατάλαβες όλα. Χάρηκα πολύ όσο διάβαζα τα σχόλιά σου που έβλεπα πόσο καθαρή και πλήρης ήταν η ανακεφαλαίωση. Συμπεριλαμβανομένης και της άποψης ότι το κυρίως θέμα ήταν το γονιδιακό βάρος που έφεραν οι κάτοικοι του Ιέρνικαν και όχι το οικονομικό χρέος του πρωταγωνιστή. :mf_sonne:

Η Ψευδοθάλασσα είναι το συσσωρευμένο τιτάνιο και η ομιλία του με τον συνάδελφό του γίνεται μέσω κάτι αντίστοιχου με το Skype. Δεν υπάρχει άλλος στο σταθμό.

@Ιρμάντα: Έχεις απόλυτο δίκιο ότι το στιχάκι στην αρχή προϊδεάζει πολύ γρήγορα για το θέμα. Δεν εμπνεύστηκα από το τραγούδι ακριβώς, αλλά όταν συνειδητοποίησα προς τα πού πήγαινα κάπου στο 1/3 της ιστορίας, το θυμήθηκα, το έβαλα και το άκουσα, και μετά άρπαξα και τροποποίησα και μια-δυο φράσεις επειδή ταίριαζαν απόλυτα. Έπειτα απ’ αυτό, θεώρησα ότι θα έπρεπε να το μνημονεύσω.

Το όνομα Ντάστι ήταν εντελώς τυχαίο. Το έγραψα εκεί που έψαχνα ν’ αρχίσω για να μην την λέω Άλφα, ας πούμε, και μου έμεινε μέχρι το τέλος.

@elgalla: Ευχαριστώ τη μη scifi αναγνώστρια που επέτρεψε στην άλλη να ολοκληρώσει το διάβασμα! :rose:

@Nienor: Ωχ, με έκανες να νιώσω τύψεις! Όταν διάβασα το ποστ, σε φαντάστηκα να διαβάζεις και να φρικάρεις και… :console:

Ρε, λες τελικά να μου έμεινε ο τρόμος από το προηγούμενο στοίχημά μας; :p

@Nirgal: Είναι πολύ ενδιαφέροντα όσα αναφέρεις για τις συνέπειες της μη πληρωμής του χρέους, Σταμάτη, και αξίζει σ’ αυτό το σημείο να πω ότι στην πραγματικότητα το οικονομικό χρέος του ήρωα είναι μάλλον προσχηματικό, κάτι σαν σεναριακή ευκολία και γι’ αυτό δεν το αναπτύσσω και πολύ.

Η βασική μου ιδέα ήταν το γονιδιακό χρέος των άλλων. Και μάλλον, το πολιτικό που βλέπεις στην ιστορία έχει να κάνει με το γεγονός ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι πεπεισμένοι (έστω και γονιδιακά) ότι χρωστούν, σε βαθμό που δεν μπορούν να το αλλάξουν, πράγμα που συμβαίνει και σε πολλούς από εμάς στον χρόνο και στον τόπο μας. Αν συνέλαβες αυτό πίσω από την ιστορία, χαίρομαι που βγήκε έτσι το μήνυμα.

Σε περιμένω πάντως να κουβεντιάσουμε κάποια στιγμή από κοντά για το ποιο θεωρείται περισσότερο ή λιγότερο πολιτικό κείμενο επειδή με προβλημάτισες.

Τέλος, να κλείσω, ευχαριστώντας όσους διάβασαν, ψήφισαν, σχολίασαν, όχι μόνο για τη θέση αλλά και για τις πολύ χρήσιμες παρατηρήσεις. :friends:

• Sonya, Ballerond, Nirgal and 4 others like this

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#19 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.246 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 18 Σεπτέμβριος 2016 - 13:03

Αφού διάβασα και το διήγημα και τα σχόλια, έχω να πω: μα κανείς σας δεν έχει διαβάσει το (αγαπημένο μου) Brave New World; Βάσω, μη μου πεις ότι ούτε εσύ!

Καταλαβαίνεις πόσο μου άρεσε (οκ, είναι φριχτή, αλλά εννοώ ότι μου φάνηκε ενδιαφέρουσα) η ιδέα των γονιδιακών μετατροπών για να γίνουν κάποιοι άνθρωποι καλύτεροι εργάτες ή μάλλον εργάτες πρόθυμοι, που θα τους αρέσει να κάνουν αυτό για το οποίο τους προορίζει η κοινωνία. Δεν είμαι σίγουρη ότι μια γονιδιακή μετατροπή θα φαινόταν με ακατάσχετη επιθυμία για εργασία (σαν ορό της αλήθειας το εννοείς; ) και ανεξέλεγκτες κινήσεις των χεριών κατά τον τρόπο που απαιτεί αυτή η εργασία, αλλά ήταν εντυπωσιακή η εικόνα. Ασφαλώς και είναι πολιτική η αντιπαράθεση της αξίας του ατόμου με την αξία του συνόλου.

Στα υπόλοιπα δε στάθηκα και τόσο, εκτός από τη λέξη "υπερηφαίστειο" που μου φαίνεται ότι έχει υποστεί μια άχρηστη μετάλλαξη ( :p ), εκτός αν εννοείς ότι το ηφαίστειο δεν ήταν απλώς πολύ μεγάλο αλλά είχε κάτι το μη φυσιολογικό. Και συμφωνώ με όσους έγραψαν ότι η έννοια του χρέους δεν είναι τόσο βαθιά χωμένη σ' αυτή την ιστορία, ειδικά το οικονομικό χρέος του πρωταγωνιστή δε μου έγινε σαφές και μάλλον μπήκε για να δημιουργηθεί το τελικό δίλημμα. Σε ένα ακόμα πέρασμα, όπου θα ξεδιαλέξεις τι από όλα αυτά χρειάζεται οπωσδήποτε και τι όχι και θα διορθώσεις κάποιες απροσεξίες στη διατύπωση, θα γίνει πολύ καλύτερο.

• Tiessa likes this
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#20 DinMacXanthi

DinMacXanthi

"Wouldst thou like to live deliciously?"

• Members
  • 2.449 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 18 Σεπτέμβριος 2016 - 14:28

Ο όρος "υπερηφαίστειο" είναι υπαρκτός εδώ και δεκαετίες και περιγράφει ένα συγκεκριμένο είδος ηφαιστείων που μπορούν να προκαλέσουν ολοκληρωτική καταστροφή. Αν δεν το έχεις υπόψη σου, Κέλλυ, Google it.
  • Tiessa likes this

"H σκιά στο σπίτι" νέο μυθιστόρημα τρόμου από τις εκδόσεις Κέδρος. Νοέμβριος 2016

Also tagged with one or more of these keywords: SCIFI

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users