Jump to content

WriteIn Short Story Live #1 - Φλεβάρης 2016


 Share

WriteIn SSL #1  

17 members have voted

  1. 1. Τα 3 διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο είναι:

    • Σαν κομμένο λουλούδι - Eugenia Rose
    • Libera Me - elgalla
    • Φωσφοριζέ Σκουπίδια - elli sketo
    • Το αόρατο μέλος - Morfeas
    • Το Στοιχειό - Rhialto
    • Κέρινη Θυσία - Lady Nina
    • Ο Ξεχασμένος Θεός - Silvertooth

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ο διαγωνισμός σε μια βδομάδα τελειώνει και πολλούς ήδη τους έχει πιάσει το σουφουφοσύνδρομο: Και μετά; Τι θα κάνουμε μετά;

Πάνω που λέγαμε, δηλαδή, ότι ήρθε καιρός για το επόμενο βήμα των WriteIn. Το WriteIn είναι μια συνάντηση μεταξύ συγγραφέων σε   κοινό   τόπο και χρόνο, όπου γράφουν παρέα με  κοινό  στόχο (άλλοτε ένα διήγημα με κοινή αρχή, άλλοτε με στόχο να   προχωρήσουν τα (μη κοινά, ελπίζω) Νανοριμίτικα μυθιστορήματά τους). Και με κανονικό κοινό, αν θελουν δηλαδή :p, αν και θα είναι ενδιαφέρον αν όλοι γράφουν.

 

Αλλά δεν εξήγησα το επόμενο βήμα: Θα βρεθούμε όσοι θέλουμε σε έναν χώρο με Ίντερνετ (μάλλον καφετέρια), θα μας δώσει ο θεματοφύλακας το -μαντέψτε- θέμα και θα ξεκινήσουμε να γράφουμε. Είναι σαν τα γνωστά σε όλους FFL, απλώς θα γίνεται ζωντανά (τελείως ζωντανά, με σάρκα και οστά εννοώ). Επίσης θα είναι πολύ πιο χαλαρά, από άποψη χρόνου, τουλάχιστον το πρώτο (3 ώρες εκεί, να μπορείς να πίνεις ήσυχα το καφεδάκι σου ή να ανταλλάξεις μια κοτσάνα με τον διπλανό, συν χρόνος στο σπίτι, για διορθώσεις -αν χρειάζονται- και πέρασμα σε word -απ' όσους προτιμούν να ξεκινούν τις ιστορίες τους χειρόγραφα ή δεν έχουν λάπτοπ). Αν δούμε ότι θέλετε πιο αγωνιώδεις συναντήσεις, το κρατάμε για το επόμενο.

 

Δυστυχώς, είναι αδύνατον να συγκεντρώσουμε τις φυσικές παρουσίες όλων των μελών σε ένα μέρος, η συνάντηση θα γίνει στην Αθήνα, οπότε φαντάζομαι ότι αφορά κυρίως αυτά (αλλά όχι μόνο, καθώς πάντα μπορεί να έρθει κανείς από μακριά, για έκπληξη).

 

Οπότε για το πρώτο σκεφτόμασταν το Σάββατο 20/2/2016, προς απόγευμα μεριά. Ενδιαφέρεστε; Σας βολεύει η μέρα, έχετε κάποια άλλη πρόταση; Γενικά ό,τι απορία, εδώ είμαστε.

 

Και το event έτοιμο. Καλό είναι όσοι θέλουν να συμμετάσχουν να κάνουν ένα RSVP ώστε να έχουμε μια εικόνα του αριθμού συμμετεχόντων.

 

Οι ιστορίες του WriteIn - Short Story Live #1:

Σαν κομμένο λουλούδι - Eugenia Rose

Libera Me - elgalla

Φωσφοριζέ Σκουπίδια - elli sketo

Το αόρατο μέλος - Morfeas

Το Στοιχειό - Rhialto

Κέρινη Θυσία - Lady Nina

Ο Ξεχασμένος Θεός - Silvertooth

 

 

-κανόνες-

Διάρκεια ψηφοφορίας: ως την  Κυριακή 28/2 , στις 24:00. 

Βάση του αριθμού των συμμετοχών, κάθε μέλος του φόρουμ (που έχει τουλάχιστον 50 posts) ψηφίζει τις τρεις ιστορίες που του άρεσαν περισσοτερο.

Όλοι οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν.

Ο νικητής ή η νικήτρια ορίζεται θεματοφύλακας του επόμενου WriteIn.

Καλή ανάγνωση!

Edited by RObiN-HoOD
Προσθήκη event, ιστοριών και poll
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο!!
Κατά 99% μπορώ την συγκεκριμένη ημερομηνία απλά θα το ξέρω σίγουρα 3-4 μέρες πριν (έχω και έναν μπόμπιρα που πρέπει να βρω babysitter).
Πάντως αν τα καταφέρω θέλω πολύ να συμμετάσχω και να σας γνωρίσω ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια περίπτωση να μπορώ κι εγώ. Δεν είναι βέβαιο ακόμη, αλλά είναι αρκετά πιθανό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπόσχεση. Ωστόσο θα το παλέψω.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I'll be there.

Όχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!  :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

I'll be there.

Όχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!  :p

 

deal with it.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, και λίγα πράγματα για τη διαδικασία.

Θα μαζευτούμε την ώρα που αναφέρεται στο τόπικ του event (όχι δεν θα τη γράψω εδώ, να μπείτε να τη δείτε, δεν έφτιαχνα τσάμπα οχτακόσια τόπικ), ο θεματοφύλακας θα μας δώσει το θέμα (γενικά εδώ θα έπρεπε να του δείξω εμπιστοσύνη, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μας βάλει να ανοίγουμε λεξικά και να ψάχνουμε για κάνα δεκάλεπτο, τέτοιος που είναι :p) κι εμείς ξεκινάμε να γράφουμε.

[Σημείωση: Απογορεύονται σχόλια που περιλαμβάνουν τις λέξεις "τεχνολογία" ή "τρόμο", σε λογική "Κοιτάξτε ποιος μιλάει"]

 

Η διαδικασία είναι 3 ώρες εκεί, και μετά θα δοθεί αρκετός χρόνος στο σπίτι (της μιας μέρας -γιατί είμαστε πολύ large- για πέρασμα σε υπολογιστή ή ολοκλήρωση/διορθώσεις). Υπάρχει περιορισμός λέξεων (γιατί ορισμένοι φτάνουν τα 2-χίλιαρα στη μιάμιση ώρα και δεν θέλουμε να καταλήξουμε με πεντοχίλιαρα): 2,500 λέξεις.

 

Και μην ξεχνάτε το RSVP οι ενδιαφερόμενοι (αν κάποιος θέλει να έρθει μετά τις 3 ώρες, όπου θα χαλαρώσουμε, μπορεί να κάνει RSVP αλλά να σχολιάσει και στο τόπικ του event).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[Σημείωση: Απογορεύονται σχόλια που περιλαμβάνουν τις λέξεις "τεχνολογία" ή "τρόμο", σε λογική "Κοιτάξτε ποιος μιλάει"]

 

Δικτατορία! Φήμωση του Τύπου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να έρθω, αν και η εργασία μπορεί να μου επιτρέψει να έρθω μοναχά για μπύρες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ψηθεί και ανυπομονώ!!! :D

 

Ερώτηση: Γκουγκλάρω το Αλντεμπαράν, αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα... Τι παίζει;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα ζοφερό μέρος, όπως κατεβαίνεις στη Σόλωνος λίγο μετά τη ζωοδόχου, σε έναν παράδρομο που λέγεται Σουλίου στο αριστερό σου χέρι....Μην ρωτήσεις πληροφορίες από ανυποψίαστους περαστικούς, το μέρος παρακολουθείται.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω ψηθεί και ανυπομονώ!!! :D

 

Ερώτηση: Γκουγκλάρω το Αλντεμπαράν, αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα... Τι παίζει;

 

Θες να γίνω ο ιππότης σου και να έρθω πανεπιστήμιο να σε σώσω; :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω ψηθεί και ανυπομονώ!!! :D

 

Ερώτηση: Γκουγκλάρω το Αλντεμπαράν, αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα... Τι παίζει;

 

Θες να γίνω ο ιππότης σου και να έρθω πανεπιστήμιο να σε σώσω; :p

 

 

Την οδό την έχω βρει στον χάρτη και είναι εύκολο να έρθω, αλλά δε θα έλεγα όχι στον γνωστό μου ιππότη! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Έχω ψηθεί και ανυπομονώ!!! :D

 

Ερώτηση: Γκουγκλάρω το Αλντεμπαράν, αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα... Τι παίζει;

 

Θες να γίνω ο ιππότης σου και να έρθω πανεπιστήμιο να σε σώσω; :p

 

 

Την οδό την έχω βρει στον χάρτη και είναι εύκολο να έρθω, αλλά δε θα έλεγα όχι στον γνωστό μου ιππότη! :p

 

 

;-)

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμοι σουφουφουρίτες και σουφουφουρίτισσες καλησπέρα. Σας μιλά η ελεύθερη οθόνη του υπολογιστή σας. Οι τελευταίες προετοιμασίες των συγγραφέων του 1ου WriteIn Short Story Live λαμβάνουν χώρα αυτήν τη στιγμή στα βάθη κάποιου ξεχασμένου αιωνόβιου δάσους, στις σκιές κάτω από κρεβάτια και στον πλανήτη Πλούτωνα. (ο πλανήτης επιλέχτηκε συμβολικά ύστερα από πρόταση της επιτροπής αλληλεγγύης Πλούτωνα)

Το θέμα του παιχνιδιού έχει οριστεί από τη μονομελή εκτελεστική επιτροπή θέματος παιχνιδιού και βρίσκεται σφραγισμένο με βουλοκέρι, σκόρδο και web-shield στην τσέπη απροσδιόριστου μέλους της εν λόγω επιτροπής. Δύο απόπειρες υφαρπαγής, τρεις απόπειρες ασσασίνων, σύσσωμες οι κατάρες των συγγραφέων σταλμένες με χρονομηχανή από το μέλλον και μια απόπειρα αποπλάνησης έχουν μέχρι στιγμής αποκρουστεί με επιτυχία.

 

 

 

Κανόνες του παιχνιδιού:

  • Το θέμα θα δοθεί στο χώρο διεξαγωγής του WriteIn, στο καφέ Αλντεμπαράν, στις 17:00 σήμερα
  • Όριο λέξεων: 2.500 λέξεις
  • Οι ιστορίες θα ανήκουν σε ένα από τα τρία είδη του φανταστικού, φαντασία, εφ ή τρόμος
  • Η γλώσσα συγγραφής θα είναι η ελληνική
  • Θα αναρτηθούν στις αντίστοιχες βιβλιοθήκες του forum μέχρι την Κυριακή 21/2, στις 24:00 (προσθήκη της επιτροπής ισότητας ώστε να μην ευνοηθούν οι ιστορίες επιστημονικής φαντασίας)
Edited by Myyst
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς οι μακράν θα περιμένουμε ανταποκρίσεις από το πεδίο της μάχης... συγνώμη το χώρο συγγραφής ήθελα να πω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος να δίνει live ρεπορτάζ; Πόσοι μαζεύτηκαν; Πόσοι γράφουν; Ποιοί; Ποιοί γράφουν ήδη μανιοδώς; Πόσοι το στήβουν ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Live ανταπόκριση από το βαρυσυννεφιασμένο και δυσοίωνο Aldebaran όπου 7 γενναίοι συγγραφείς άφησαν κατά μέρος τις προσωπικές τους διαφορές για να αντιταχθούν στο τέρας του ΘΕΜΑΤΟΣ με μόνα όπλα ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη ή ένα μολύβι κι ένα τετράδιο.

 

'Πώς ένα κορίτσι να βαστάξει μοναχό του τα βάρη τόσων πολλών ανθρώπων;'

 

Κι 7 ήταν υπέροχοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ό

 

Live ανταπόκριση από το βαρυσυννεφιασμένο και δυσοίωνο Aldebaran όπου 7 γενναίοι συγγραφείς άφησαν κατά μέρος τις προσωπικές τους διαφορές για να αντιταχθούν στο τέρας του ΘΕΜΑΤΟΣ με μόνα όπλα ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη ή ένα μολύβι κι ένα τετράδιο.

'Πώς ένα κορίτσι να βαστάξει μοναχό του τα βάρη τόσων πολλών ανθρώπων;'

Κι 7 ήταν υπέροχοι...

 

 

Όχι είναι θέμα αυτό πείτε μου;

 

Μας πήρε κανα εικοσάλεπτο να ξεκινήσουμε όσο τoν καταριόμασταν. :p

Edited by Eugenia Rose
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταλήξαμε ότι πάλι ο Μορφέας φταίει που άφησε το Στέφανο να βάλει πάλι θέμα. :p

 

Οι μισοί έχουνε κολλήσει, οι άλλοι μισοί το παλεύουνε και εγώ θάβω εδώ, καταλαβαίνετε λοιπόν.

 

Επίσης παίζει πολύ ακουστικό και μουσική.

Edited by Eugenia Rose
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..