Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
Mournblade

Δυστυχία

Recommended Posts

Morfeas

Το δείγμα γραφής είναι καλό, δείχνει άνθρωπο που ξέρει να χειρίζεται τη γλώσσα, φτιάχνοντας ωραίες εικόνες, ζωντανούς διαλόγους και όμορφες φράσεις. Μπράβο σου! Σε κάποια σημεία κατά τη γνώμη μου, βέβαια, τα καλολογικά στοιχεία βαραίνουν αχρείαστα το κείμενο, δηλαδή αισθάνθηκα ένα άγχος να γράψεις "όμορφα", βάζοντας συχνά (πολλά) επίθετα, κι ειδικά στα σημεία που είναι πιο αφηρημένα/μεταφυσικά με δυσκόλευες, επιβράδυνα τον ρυθμό μου για να σε φτάσω. Όμως, η ροή ήταν (ακόμη κι έτσι) καλή και στο κομμάτι αυτό με κέρδισες.

Στο κομμάτι της ιστορίας μού φαίνεται ότι του λείπει το φόκους, σαν να έγραφες περισσότερο για να πεις τις ιδέες σου για τον κόσμο σου, κι όχι για την ιστορία του άνδρα (που δεν τον ένιωσα ως χαρακτήρα και μέχρι το τέλος ξέχασα τον σκοπό του) ή την πλοκή. Μοιάζει με αλληγορία, αλλά δεν έπιασα τον συμβολισμό, οπότε δεν ξέρω αν πέτυχε τον σκοπό της έτσι. Δηλαδή ενώ συναισθηματικά είναι εντάξει, δεν ξέρω τίποτα άλλο για τον χαρακτήρα πέρα από τον έρωτά του, λες και ορίζεται μόνο από αυτό (κάτι που εντείνει την αίσθηση ότι είναι αλληγορικό), σαν να είναι μια σκιά κι όχι άνθρωπος κανονικός.

Δεν έχω αποφασίσει αν θέλει περισσότερο ή λιγότερο χώρο το διήγημα. Αν θες να μας μιλήσεις για όλες αυτές τις λεπτομέρειες, τότε θέλει χώρο η πλοκή σου και να γίνει ο χαρακτήρας πιο ανθρώπινος. Αν το πας για αλληγορία, το πρώτο κομμάτι δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, μάλλον γεννά προσδοκίες που βλάπτουν το διήγημα – δεν ξέρω καν αν είναι απαραίτητο να έχεις κάποια πλοκή στην περίπτωση αυτή. Ελπίζω να βοηθάω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής, γιατί μπορεί και να χάνω την ουσία του διηγήματος.

Συνολικά, κείμενο με υψηλές δυνατότητες (παρ’ όλη την ασάφεια μένω με θετική γεύση) και σίγουρα θα ήθελα να σε ξαναδιαβάσω, που είναι και το σημαντικότερο. Καλή επιτυχία!

Edited by Morfeas
  • Like 3

jjohn

Καλημέρα Γρηγόρη,

Για εσένα πρώτη φορά είχα διαβάσει σε ένα status που είχε κάνει ο Σπύρος πριν μερικούς μήνες. Θυμόμουν τα καλά λόγια  που είπε κι έτσι περίμενα να διαβάσω κάτι καλό. Και, πράγματι,  αυτό που διάβσα δεν με απογοήτευσε

Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο Νικόλαος για την γραφή. Όντως   τεχνικά είναι   άρτια(την συνομιλία με την γριά την ζή-λε-ψα), αλλά κι εγώ ένιωσα να κουράζομαι σε λίγα σημεία(εκεί που μιλάς για το  

γέρο/βουνό

π.χ) . Σαν γενική συμβουλή θα σου πρότεινα, αν γίνεται,  να προσπαθήσεις να κάνεις μια απλοποίηση στον λόγο σου.Συχνά-πυκνά τέτοια περιγραφική/λυρική γλώσσα καταντάει  δίκοπο μαχαίρι. Δεν ξέρω π.χ αν εγώ θα μπορούσα να διαβάσω ένα ολόκληρο βιβλίο με τόσο έντονα segments.

Στα της ιστορίας τώρα,  αυτό που παρατήρησα είναι μία γενική ασάφεια να πλανάται,  που μάλλον είναι και ηθελημένη.

Εκείνο που δεν με έπεισε  είναι

Η προδοσία της γριάς. Όχι γιατί δεν την περιμένα (νομίζω κάνει μπαμ από χιλιόμετρα),αλλά γιατί ενώ συμβαίνει αρκετά αργά  στην ροή του κειμένου, η ίδια η 'εξήγηση' της  μου φάνηκε πολύ βιαστική σε τύπο 'άντε να σου αποκαλύψω την πλοκή να τελειώνουμε γιατί το πιάσαμε το όριο'. Ο Νικόλαος ανέφερε ότι δεν είναι σίγουρος για το αν η ιστορία θέλει κι άλλες ή λιγότερες λέξεις, αλλά εγώ  νομίζω πως θέλει κι άλλο χώρο

Και για το τέλος να προσθέσω ότι  δικαιολογείς πλήρως τοψευδώνυμο σου.

Αυτά! Συνολικά καλή εντύπωση. Θα ήθελα να σε δω λίγο πιο απλό και προσιτό σε επόμενες προσπάθειες!

Καλή επιτυχία!

Υ.Γ   Είμαι διχασμένος για το  άγγιγμα του διάσημου φορουμίτη μας  και το πόσο καλό κάνει :p

Edited by jjohn
  • Like 1

WILLIAM

Το πρώτο που διαβάζω από εσένα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Έχεις ωραία γλώσσα και ωραίο τρόπο αφήγησης αν και μερικές φορές τον φορτώνεις λίγο πιο πολύ από όσο θα έπρεπε.

Το τέλος θα το προτιμούσα θετικό, αλλά αυτό είναι καθαρά μια υποκειμενική άποψη.

• Like 1

LoL4NevEr

Σε γενικά πλαίσια, πρέπει να συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Η γραφή από άποψη ποιότητας είναι πολύ καλή, και πραγματικά δημιουργείς ζωντανές εικόνες. 

Το βασικό μου πρόβλημα, βέβαια, δεν είναι το πόσο κουραστικό είναι (καθώς, επειδή μακρηγορείς στους διαλόγους για να τους κάνεις πιο όμορφους, απλά επαναλαμβάνονται και γυρίζουν γύρω από τον εαυτό τους, καταλήγοντας σε κάτι που προσωπικά θεωρώ πως έπρεπε να είναι πιο σύντομο και συγκροτημένο), αλλά στον ρόλο της γριάς. 

Μέσα σε 8 σελίδες κείμενο, ο διάλογος της γριάς στην αρχή είναι τόσο μακρύς, αναλυτικός και από άποψη του κόσμου, λειτουργεί μόνο σαν ένα exposition dump παρά σε μια προσπάθεια να πείσει τον χαρακτήρα. Μέσα σε αυτόν και τον διάλογο αργότερα, ανακυκλώνεις ιδέες και τις επαναλαμβάνεις, που θέτει την ιδέα της κατανόησης του σύμπαντος ανούσια. 

Βέβαια, όντας αναγνώστης τέτοιων ιστοριών λίγο πολύ είχα φανταστεί πως θα τελειώσει, αλλά μου άρεσε πως δεν είχε όμορφο τέλος, και πως άφησες το τι συμβαίνει (Αν, δηλαδή, δέχεται ή όχι) στον αέρα. 

Τέλος, το τελευταίο κομμάτι, δηλαδή που κατανοείς ακριβώς τι έχει γίνει, (με το κατάλληλο soundtrack) και τις λεπτομερείς περιγραφές σου με έκαναν να ανατριχιάσω. 

Me likey. 

• Like 1

SymphonyX13

Γρηγόρη, αυτή είναι μια ιστορία με πολύ όμορφη γραφή, ωραίες εικόνες και πλούσιο λεξιλόγιο, που παρόλο είναι σε σημεία παραπάνω φορτωμένη   απ` όσο χρειάζεται δεν με κούρασε κάπου. Εκεί που με έχασες λίγο είναι στα πιο "φιλοσοφικά" κομμάτια, όπως σε αυτό που ακολουθεί την πρόταση "Πίστευε στον Γέρο". αφού μου έπεσε λίγο βαρύ. Οι χαρακτήρες σου όμως είναι πολύ ζωντανοί, οι διάλογοι επίσης και το κείμενο σου, γεννάει άνετα συναισθήματα στον αναγνώστη, κρίμα μόνο που το κυρίαρχο από αυτά ειναι η δυστυχία. Βλέποντας που πήγαινε το θέμα, είχα προειδοποιήσει σχετικά την γυναίκα μου, και όταν με είδε τελειώνοντας την ιστορία, να πετάγομαι για να βρω ένα (σκουριασμένο κατά προτίμηση) ξυράφι για να κόψω τις φλέβες μου, μου έχωσε μια στο κεφάλι και όταν βρήκα τις αισθήσεις μου είχα έρθει στα ίσα μου! :lol: Αστειεύομαι φυσικά, αφού όταν ένα κείμενο που λέγεται "Δυστυχία" καταφέρνει να σου βγάλει τέτοια "μαυρίλα", απλά έχει πετύχει τέλεια τον σκοπό του. :good:

Υ.Γ. Στο "Υπαίτιοι, σφετεριστές, ραδιούργοι και καταστροφείς" δεν μπόρεσα να εμποδίσω τον Δεντρογένη να πεταχτεί στο μυαλό μου φωνάζοντας: "Destroyers and usurpers! Curse them!" :lol:

• Like 1

elgalla

Καλησπέρα, Γρηγόρη

διαβάζοντας την ιστορία σου, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν: "αυτός έχει τα φόντα να γράψει εξαιρετικό φάνταζι με λίγη δουλειά". Η γραφή σου είναι πολύ καλή και δουλεμένη, αλλά και πολύ φορτωμένη επίσης. Πολλές κορδέλες και μπουκώνει πολύ το κείμενο. Το κείμενο μπουκώνει επίσης από πληροφορία, υπήρχαν σημεία που ένιωθα σαν να προσπάθησες να χωρέσεις κοσμοπλασία που στήνεις 10 χρόνια μέσα σε 10 σελίδες. Θα συμφωνήσω (τι πρωτότυπο) με τον σύζυγο, Μορφέα, από πάνω - κι εγώ έχασα την πλοκή και ξέχασα τον σκοπό του ήρωά σου. Εν τέλει, αυτό που μου έμεινε διαβάζοντας το διήγημα αυτό ήταν ότι μπορείς να κάνεις πολύ ωραία πράγματα στο είδος, αλλά ίσως οι μικρές φόρμες όπως το διήγημα δεν σου ταιριάζουν τόσο. Όπως και να 'χει

μπράβο σου και καλή επιτυχία!

• Like 3

Cassandra Gotha

Εγώ θα διαφωνήσω με όσους συνφορουμίτες λένε ότι αυτό το διήγημα έχει καλή γραφή. Τη βρήκα παραφορτωμένη, στολισμένη χωρίς λόγο και σε σημεία άστοχη, και με πολλά λαθάκια. Το γεγονός ότι η ίδια η γραφή με κούρασε, έκανε τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα για την πλοκή, η οποία με μπέρδεψε σε αφόρητο βαθμό. Δηλαδή, για να λέω τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, αν δεν ήταν ο διαγωνισμός δεν θα το είχα παλέψει ως το τέλος αυτό το διήγημα.

Θα σου πω τι κατάλαβα:

Ο ήρωας βρίσκεται στο νεκροταφείο και θρηνεί τη γυναίκα του, η οποία έχει αυτοκτονήσει. Κάτι με μια κατάρα, όλα τους πήγαιναν στραβά, δεν είχαν να φάνε, έχαναν τη μία εγκυμοσύνη μετά την άλλη, ό,τι προσπαθούσαν να κάνουν κατέρρεε. Μετά η γυναίκα του έπιασε δουλειά σε μια αρχόντισσα και τό 'χασε λίγο-λίγο, άρχισε να λέει περίεργα πράγματα. Σε κάποια φάση εμφανίζεται με ένα φυλαχτό (δεν κατάλαβα πώς) και αμέσως αυτοκτονεί. Και ξαναγυρνάμε στο παρόν, ο άντρας στο νεκροταφείο τα θυμάται και θρηνεί. Τότε εμφανίζεται μια γριά και αρχίζει ένα -συγνώμη, αλλά θα πω την αλήθεια μου- παραλλήρημα για τις Σκιές και άλλες οντότητες. Τον πείθει να πάει να βρει τον Γέρο και αυτός πηγαίνει και βρίσκει... την αρχόντισσα. Εκεί δεν κατάλαβα τι έγινε. Και, γενικά, από αυτό το σημείο και μετά έχασα το νόημα. Η αρχόντισσα έχει ένα πηγάδι που το έβλεπε και η γυναίκα του, που εκεί κρύβεται η σχισμή που θα καταστρέψει τον κόσμο; δεν είμαι σίγουρη τι θα κάνει. Ο άντρας πιστεύει ότι αν σπάσει το φυλαχτό και το πετάξει μέσα στο πηγάδι θα ησυχάσει η γυναίκα του (που δεν κατάλαβα ότι δεν έχει βρει τη γαλήνη). Τελικά, η γριά τον ξεγέλασε, δεν ξέρω με ποιον τρόπο, και η αρχόντισσα ήταν κι αυτή θύμα;

Όπως βλέπεις, τα νέα είναι πολύ άσχημα. Βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να μην έχω να πω ένα καλό για αυτό το διήγημα. Ακόμη και το θέμα του διαγωνισμού, το φυλαχτό, ήταν για 'μένα ασαφές. Το μόνο θετικό είναι ότι κατάφερες να ολοκληρώσεις μία ιστορία για τον διαγωνισμό, κάτι στο οποίο απέτυχα η ίδια.

Το αρχείο με τα σχόλια: Δυστυχία - σχόλια Κασσάνδρας.doc

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1

Mournblade

Διάβασα με θετική σκεψη και προσοχη το σχόλιο σου, οπως ολα, αποδεχομενος το γεγονος οτι δεν σου αρεσε καθολου, μεχρι το σημείο που ανέφερες το εξής καταπληκτικό: οτι καταφερα (!) να ολοκληρωσω το διηγημα. Αυτό ειναι mean, ειναι επιθεση, δεν ειναι κριτικη. Ειναι προσβολη. Υποδηλώνει εχθρικες διαθεσεις και σιγουρα δεν με βοηθα να γινω καλυτερος, οπως πιστευα αλλωστε οτι ειναι κι ο σκοπος του διαγωνισμου. Αν θες να ξερεις, το διηγημα μου βγηκε αβιαστα, δεν το πιεσα καθολου. Λυπαμαι αν εσυ δεν μπορεσες να το καταλάβεις, αν και η πλοκη του ειναι απλοικη θα ελεγα. Ειναι μια ιστορια εκδικησης, εμπλουτισμενη με κοσμοπλασια.

Το like πηγαινε φυσικα στο οτι μπηκες στον κοπο να γραψεις σημειωσεις.

Ζητω συγνωμη απο τους moderators για την παρεμβαση πριν το περας των σχολιασμων αλλα εδω τίθεται θεμα τιμης.

• Like 1

Cassandra Gotha

Διάβασα με θετική σκεψη και προσοχη το σχόλιο σου, οπως ολα, αποδεχομενος το γεγονος οτι δεν σου αρεσε καθολου, μεχρι το σημείο που ανέφερες το εξής καταπληκτικό: οτι καταφερα (!) να ολοκληρωσω το διηγημα. Αυτό ειναι mean, ειναι επιθεση, δεν ειναι κριτικη. Ειναι προσβολη. Υποδηλώνει εχθρικες διαθεσεις και σιγουρα δεν με βοηθα να γινω καλυτερος, οπως πιστευα αλλωστε οτι ειναι κι ο σκοπος του διαγωνισμου. Αν θες να ξερεις, το διηγημα μου βγηκε αβιαστα, δεν το πιεσα καθολου. Λυπαμαι αν εσυ δεν μπορεσες να το καταλάβεις, αν και η πλοκη του ειναι απλοικη θα ελεγα. Ειναι μια ιστορια εκδικησης, εμπλουτισμενη με κοσμοπλασια.

Το like πηγαινε φυσικα στο οτι μπηκες στον κοπο να γραψεις σημειωσεις.

Ζητω συγνωμη απο τους moderators για την παρεμβαση πριν το περας των σχολιασμων αλλα εδω τίθεται θεμα τιμης.

Όχι, όχι, όχι! Δεν κατάλαβες, αυτό πήγαινε σ' εμένα! Που έλεγα, και έλεγα, και έβγαζα τίτλους και αφισάκια... και όταν ήρθε η ώρα... μηδέν. Ήθελα να πω ότι και μόνο η συμμετοχή σε έναν διαγωνισμό είναι κάτι δύσκολο με τα όρια και το θέμα και όλα αυτά και συγχαρητήρια σε όσους τα κατάφεραν.

Λυπάμαι που έγιναν αιτία τα λόγια μου να προσβληθείς, πραγματικά δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου, και γιατί άλλωστε.

Γι' αυτό και έγραψα «κάτι στο οποίο απέτυχα η ίδια».

Edited by Cassandra Gotha

Mournblade

...ok, δεκτο, παρεξήγηση τότε. No hard feelings απο μενα. Θα διαβασω με προσοχη τα σχολια σου! Ζητω συγνωμη ξανά.

• Like 1

WILLIAM

Φίλε μου Mournblade, μια παρατήρηση μόνο για το μέλλον, οι συγγραφείς είμαστε δεσμευμένοι από τους κανόνες να μην απαντήσουμε στα σχόλια ως το πέρας του διαγωνισμού.

• Like 1

Ballerond

Και για να αποφορτίσω λίγο το κλίμα, ας κάνω κι εγώ την κριτική μου.

Αγαπητέ Γρηγόρη θεωρώ ότι έχεις πολύ καλή τεχνική και τρόπο να πλέκεις την γραφή όπως θέλεις. Οι λέξεις βγαίνουν αβίαστα και μπορείς να τις αλλάξεις όπως και όποτε θες. Το θέμα εδώ είναι ότι μάλλον σε αρκετά σημεία σου ξέφυγαν λίγο παραπάνω. Παραπλέχτηκαν και το αποτέλεσμα βγαίνει λίγο πολύπλοκο, μπουκωμένο και κουραστικό.

Όπως πολύ σωστά επισήμαναν και σε εμένα, δεν χρειάζεται κάτι να είναι πομπώδες για να είναι fantasy ή epic. Αρκεί να υπάρχουν οι σωστές σταγόνες που αλλάζουν το μείγμα.

Η ιστορία είχε πολλές προοπτικές και το τέλος εμένα προσωπικά με άγγιξε πολύ. Αλλά η κοσμοπλασία χάθηκε κάπου στην πολυπλοκότητα της. Δε θα επιμείνω πολύ γιατί συμφωνώ με αρκετά που έχουν γράψει οι αποπάνω.

Οι χαρακτήρες θέλουν λίγη δουλίτσα για να γίνουν πιο ζωντανοί, ειδικά μέσα σε έναν κόσμο ο οποίος ζει και αναπνέει μόνος του και δεν τους έχει ανάγκη. Εδώ παίζουν διακοσμητικό ρόλο. Οι περιγραφές σου είναι πρωταγωνιστές κι αυτό δεν είναι πάντα καλό.

Το φυλαχτό υπάρχει για να καταριέται; Λίγο δίκοπο μαχαίρι.

Πολύ καλή προσπάθεια γενικά αλλά με αρκετό καπνό που την κάνει να πνίγεται. Αν την καθαρίσεις λίγο θα βγει κάτι πάρα πολύ καλό :)

• Like 1

MadnJim

Γρηγόρη φίλε μου, τα έχουμε ήδη πει για τη "Δυστυχία". Μου άρεσε το χτένισμα που έκανες στο beta που είχα διαβάσει, έγινε πολύ πιο βατό τώρα. Παρότι ήξερα τι να περιμένω, το διάβασα ξανά τώρα με το ίδιο ενδιαφέρον, κι αυτό λέει αρκετά για το διήγημα. Αν θα ήθελα κάτι περισσότερο, θα ήταν αυτό ακριβώς: περισσότερο, ο κόσμος του διηγήματος φωνάζει για άπλωμα. Ωραία η χρήση του θέματος και, φυσικά, εντελώς μέσα στο είδος.

Το δε τέλος, ο ορισμός των "happy end"! (Ε, Δημήτρη; :whistling: )

Καλή επιτυχία φίλε μου! :)

Edited by MadnJim
  • Like 2

SymphonyX13

Γρηγόρη φίλε μου, τα έχουμε ήδη πει για τη "Δυστυχία". Μου άρεσε το χτένισμα που έκανες στο beta που είχα διαβάσει, έγινε πολύ πιο βατό τώρα. Παρότι ήξερα τι να περιμένω, το διάβασα ξανά τώρα με το ίδιο ενδιαφέρον, κι αυτό λέει αρκετά για το διήγημα. Αν θα ήθελα κάτι περισσότερο, θα ήταν αυτό ακριβώς: περισσότερο, ο κόσμος του διηγήματος φωνάζει για άπλωμα. Ωραία η χρήση του θέματος και, φυσικά, εντελώς μέσα στο είδος.

Με εσένα συμβουλάτορα, επιρροή, beta reader κ.λ.π.  δεν μπορεί να αγιάσει κανένας όσον αφορά τα καλά τέλη! Σίγουρα  το "μαυριλόμετρο" (πςς! μα που το σκέφτηκα αυτό ο άτιμος! )θα τερμάτισε μετά δική σου παρέμβαση-συμβουλή! :lol:

• Like 2

MadnJim

Με εσένα συμβουλάτορα, επιρροή, beta reader κ.λ.π.  δεν μπορεί να αγιάσει κανένας όσον αφορά τα καλά τέλη! Σίγουρα  το "μαυριλόμετρο" (πςς! μα που το σκέφτηκα αυτό ο άτιμος! )θα τερμάτισε μετά δική σου παρέμβαση-συμβουλή! :lol:

(Σόρυ για το σπαμ)

Χαχαχα, όχι, δεν υπήρξε καμία δική μου παρέμβαση-συμβουλή επ' αυτού. Δεν μπορώ να εισπράξω εύσημα για κάτι που δεν έκανα. Όλη η ιστορία, η ιδέα, η υλοποίηση, τα πάντα, είναι του Γρηγόρη και της υπέροχης φαντασίας του. Εγώ απλά δηλώνω βαμμένος φαν.  :)

• Like 2

Νίκη

Γεια σου Γρηγόρη,

Θα μου επιτρέψεις να κάνω κάποια σχόλια για την ιστορία σου: Τη θεωρώ ενδιαφέρον κείμενο, με καλή γραφή. Θα έλεγα, ότι μπορεί να χαρακτηρισθεί αλληγορία για την κατάθλιψη ή για ψυχικές ασθένειες, γενικά.   Πάντως σε φάσεις  το κείμενο ήταν λίγο ασαφές. Ας πούμε, στην παράγραφο «Περιπλανώμενες ψυχές δίχως πεπρωμένο….. γεμάτης αγκάθια στέρφας γης που αλυσόδενε  με θλίψη την αιώνια ύπαρξη τους», δεν κατάλαβα τι ακριβώς περιγράφεις, ποια από τα πλάσματα-φάσματα που αναφέρεις. Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στην παράγραφο «Πίστευε πως το βουνό ήταν στοιχειωμένο….Στις Ερημιές που δεν κατοικούν ψυχές, μα δαίμονες και γέρικα στοιχειά.», καθώς μάλιστα αναφέρεις τόπους που δεν έχουν ξανααναφερθεί σαν να τους γνωρίζει ο αναγνώστης.

Για την ίδια την υπόθεση, τώρα:

Μ’ άρεσε η ανατροπή, ότι αρχικά και ο πρωταγωνιστής και εμείς οι αναγνώστες πιστεύουμε ότι το φυλαχτό είναι κακόβουλο, αλλά τελικά αποκαλύπτεται ότι ήταν μέσο βοήθειας. Όμως, έχω κάποιες απορίες: οι Συμφορές και οι Σκιές είναι το ίδιο πράγμα, η αρχόντισσα και η γριά είναι το ίδιο άτομο; Το φυλαχτό πού είναι; Αναφέρεται στην ιστορία, αλλά δεν το βλέπουμε.

Γενικά,  όπως είπαν κι άλλα άτομα, μου φάνηκε ότι η γραφή και ο πολύ ενδιαφέρον σκοτεινός κόσμος  που περιγράφεις επίσκιαζαν κάπως τους ήρωες.

Καλή επιτυχία!

Edited by Νίκη
  • Like 1

Solonor

Η ιδέα αν και δεν είναι ιδιαίτερα πρωτότυπη, είναι ειπωμένη με φρέσκο τρόπο. Το σύμπαν σου δείχνει ολοκληρωμένο, με έπεισες πως το κατέχεις και πως το έχεις σκεφτεί καλά πριν γράψεις.

Η ατμόσφαρα καλή. Μπήκα στην ιστορία κι είχα μόνιμα αυτή τη βαριά αισθηση που φαντάζομαι πως ήθελες να πετύχεις –την πέτυχες.

Και το γράψιμο μπαίνει δυναμικά, με στυλ. Σταδιακά οδεύει προς το να γίνει λειτουργικό ενώ μετά γίνεται πομπώδες και ίσως λίγο υπερβολικό. Νομίζω θέλει μερικά χέρια να γίνει πιο ομοιογενές. Οι περιγραφές συχνά παρατραβάνε. Υπάρχουν όμορφες παράγραφοι στις οποίες όμως το κείμενο μου άφησε την αίσθηση επίδειξης. Όσο κομψά κι αν δωθούν, όσο κι αν κρυφτεί αυτή η αίσθηση και πάλι κάποιες περιγραφές είναι τόσο εκτενείς που θα ταίριαζαν σε κορύφωση μυθιστορήματος παρά σε διήγημα. Επίσης αυτά τα πλατειάσματα ξέφυγαν και σε κάποιους διαλόγους κι εκεί θέλει προσοχή.

Πάντως όσα αναφέρω είναι μικρά και διορθώνονται εύκολα. Λίγη οικονομία και αυτό που θα μείνει θα είναι μια καλή αφήγηση.

Στα ασήμαντα, φράσεις όπως άκρα του τάφου σιωπή/σιγή ιχθύος μου φάνηκαν λίγο αταίριαστες. Επίσης εκεί με τον σκαμμένο τάφο, μου φάνηκε λίγο παράξενο να κηδεύουν το βράδυ, αλλά, οκ, είναι δικό σου σύμπαν.

Η ιστορία, τώρα, είναι ωραία και ατμοσφαιρική (το ‘παμε αυτό, δεν το ‘παμε; ). Η ροή της πληροφορίας ξεκινάει καλά αλλά μετά ζορίζεται κομματάκι. Κι αυτό διότι η κοσμοπλασία σου είναι πολύ μεγάλη για να χωρέσει στο κείμενο. Αυτό φαίνεται κι από το ότι δίνεις πληροφορίες σχεδόν ως και την τελευταία παράγραφο. Ακόμα και το ξίφος το ονοματίζεις αργά. Νομίζω πως αυτό σου έφαγε χώρο με αποτέλεσμα η κορύφωση του τέλους να μη λειτουργεί άψογα διότι ούτε ο κακομοίρης ο Σεθ, ούτε ο αναγνώστης (τουλάχιστον εγώ) δεν είχαν ελπίδα να μυριστούν την ανατροπή σου μιας και όλα γίνονται γρήγορα: έρχονται οι πληροφορίες και μετά τα γεγονότα.

Ωστόσο αυτό δεν αλλάζει το πόσο μου άρεσε το γράψιμο και το ότι πέρασα καλά με την ιστορία. Απλώς το σενάριό της νομίζω ταιριάζει περισσότερο σε νουβέλα παρά σε διήγημα.

Α, ναι. Νομίζω πως μέσα στο κείμενο μπορείς να βρεις μια χούφτα καλύτερους τίτλους. 

• Like 2

Ιρμάντα

Φίλε μου Γρηγόρη

Χάρηκα πολύ που έλαβες μέρος στο διαγωνισμό.

Είχα την ευκαιρία να διαβάσω και άλλα κείμενά σου και θα συμφωνήσω με αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι οι μεγάλες φόρμες σου ταιριάζουν σαφώς καλύτερα, επί του παρόντος. Λέγοντας αυτό εννοώ απλώς ότι είναι αρχή, είσαι στο ξεκίνημά σου και θα πρότεινα να ασκηθείς πολύ σε μικρές φόρμες, καθώς και σε λιγότερο φορτωμένο γράψιμο.

Δοκίμασε να κουρέψεις μία ιστορία στα απολύτως απαραίτητα, έτσι σαν άσκηση. Και μετά ξαναστολίζεις εδώ κι εκεί.

Όσον αφορά το Δυστυχία. Ο τίτλος, πράγματι, δεν με κέρδισε. Πολλά λες που δεν χρειάζονται και κάπου χάνονται και η κυρίως πλοκή και ο κυρίως ήρωας. Πώς και γιατί σπάει το φυλαχτό, πώς και γιατί παγιδεύτηκε η γυναίκα του, πώς και γιατί ο Γέρος είναι τελικά τέτοιος που είναι και όχι αυτό που νομίζαμε. Όλα κάπου μπερδεμένα στα βάθη του Λάκκου.

Να ξέρεις ότι στις ιστορίες των διαγωνισμών η σαφήνεια (μάλλον η έλλειψή της) είναι κάτι που όλους μας ταλαιπωρεί, πόσο μάλλον αν κάποιος λαμβάνει μέρος για πρώτη φορά. Αυτό γιατί οι λέξεις είναι περιορισμένες και ο συγγραφέας έχει να νοιαστεί για την έκταση της ιστορίας του, το χρονικό περιθώριο και βέβαια το θέμα του. Υπήρχαν ωστόσο όμορφα κομμάτια στην ιστορία σου, ποιητικά, καλογραμμένα. Απλώς κάπου χανόταν ο σκοπός, εκείνο το κάτι που πρέπει να είναι ξεκάθαρο όταν γράφουμε γιατί όταν δεν είναι το γραπτό μας μπορεί να μην κερδίσει τις εντυπώσεις όσο θα του άξιζε.

Όπως και να έχει, καλή σου επιτυχία στο διαγωνισμό!

• Like 2

Man_from_Earth

Γειά σου Γρηγόρη,

Αν και φορτωμένο το κείμενο ήταν δουλεμένο ώστε να μην τραβάει ο λόγος την προσοχή. Ακολουθώντας όμως την ιστορία αρχικά με ξένισε η μαυρίλα και στη συνέχεια η ασάφεια (βλ. το σχόλιο της Ιρμάντας). Λ.χ. η ασάφεια αυτή στον ιστό φανταστικών στοιχείων που έπλεξες (λάκκοι, γέροι, γριές, αρχόντισσα κλπ.) μου δημιούργησε αρνητικά συναισθήματα διότι για μένα είναι σημαντικό εάν πρόκειται να μπω σε ένα κόσμο δυστυχίας, μαυρίλας (που κανονικά δεν μου αρέσει) να υπάρχει σαφώς όρισμένος λόγος.

Παρόλα αυτά, μερικές παραγράφους αργότερα με κέρδισες. 'Συγχώρεσα' αυτά τα μειονεκτήματα διότι με έκανε το κείμενο να αισθανθώ την αγωνία των χαμένων δύο ηρώων μέσα στην κατάθλιψη και τη μαυρίλα να βγουν σε ένα ξέφωτο, να τους πάρει ένα χέρι και να τους σώσει. Το εκτίμησα αυτό γιατί τελικά δεν εκπέμπει απλά μια κακομοιριά χωρίς τέλος αλλά φωτογραφίζει κάπως πιο ολιστικά τι μπορεί να συμβαίνει σε έναν άνθρωπο που δυστυχεί. Έχοντας αυτό κατά νου, θεωρώ ότι ο τίτλος αδικεί την ιστορία γιατί προδιαθέτει για μαυρίλα χωρίς έλεος ενώ δίνεις περισσότερα.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

• Like 1

Tiessa

Ένα κείμενο που ξεχειλίζει από δυστυχία και επιβεβαιώνει και τον τίτλο του και το nick σου. Δεν έχω διαβάσει κάτι άλλο δικό σου, αλλά απ’ αυτό το εδώ το δείγμα τα καλά νέα είναι ότι φανερώνει δυνατότητες για ισχυρή κοσμοπλασία. Στα κακά νέα πάλι, είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλοί όροι για ένα τόσο μικρό κείμενο και πάρα πολλές περιγραφές οι οποίες μπερδεύουν.

Βρήκα ενδιαφέρουσα την ανατροπή του τέλους. Ωστόσο, μερικά σημεία με μπέρδεψαν, όπως για παράδειγμα

Όταν του μιλάει η γριά για έναν γέρο στο βουνό, εγώ περιμένω να ξεκινήσει για το βουνό και όχι για τον πύργο. Ίσως βέβαια να πηγαίνει εκεί για να συναντήσει την αρχόντισσα που μαθαίνει ότι είναι το υποχείριό του και τελικά να μην τίθεται θέμα να πάει στο βουνό, αλλά χρειάζεται μια εξήγηση –έστω μια πρόταση γιατί πάει εκεί κι όχι να βρει τον νεκρομάντη. Εκτός αν εννοείς ότι ο πύργος είναι στο βουνό, πράγμα πολύ πιθανό ασφαλώς, αλλά από τις περιγραφές περίμενα ένα ερημικό βουνό.

Το δείγμα πάντως γενικά είναι καλό. Πιστεύω ότι με λίγη δουλειά στις εξηγήσεις θα μπορούσε να γίνει μια πολύ καλή ιστορία.

• Like 2

wordsmith

Ένα διήγημα που θα ήθελε να είναι ποίημα, να μπορεί να βάλει όσες λυρικές φράσεις θέλει και από την άλλη να μη χρειάζεται πολλές περιγραφές χώρων, κοινωνιών, ανθρώπων για να σταθεί. Μου φάνηκε κι εμένα παραφορτωμένο ως γράψιμο και ταυτόχρονα μου έλειψαν πληροφορίες. Λες λίγα πράγματα με πολλά λόγια, ενώ θα έπρεπε να λες περισσότερα πράγματα (γεγονότα, πχ) με πιο σκέτο γράψιμο. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιες από αυτές τις ενδεχομένως περιττές φράσεις δεν ήταν πολύ ωραίες.

Η ιδέα με τους δαίμονες από άλλο κόσμο, αν και όχι πρωτότυπη, είναι εντυπωσιακή και δείχνει να το έχεις σκεφτεί καλά αυτό το σύστημα και τη λειτουργία του, αλλά νομίζω ότι δε χρειάζονταν τόσα λόγια για να μάθουμε όσα χρειάζεται από αυτόν τον κόσμο για να καταλάβουμε αυτό το διήγημα. Γλωσσικά λαθάκια έχει μερικά, αλλά δε με ενόχλησαν ιδιαιτέρως, εκτός από ένα που το κάνουν σχεδόν όλοι σ' αυτό το διαγωνισμό: δε βάζετε κόμματα στις κλητικές. Γράφετε, πχ, "φεύγω Έιντα για το βουνό", ενώ το σωστό είναι "φεύγω, Έιντα, για το βουνό".

Γενικά μια όχι κι άσχημη προσπάθεια, που δείχνει ότι ο συγγραφέας έχει δυνατότητες για κάτι καλύτερο.

• Like 2

Cassandra Gotha

Πόσο καλύτερα τα λένε κάποιοι άνθρωποι. Mournblade, συγνώμη, μερικές φορές γίνομαι αναίσθητη (και μετά τό 'χω βάρος).

• Like 2

Πυθαρίων

Σημειώσεις, που αφορούν λεπτομέρειες της πλοκής σε συγκεκριμένα σημεία, γράφτηκαν πιο πάνω.  

Νομίζω πάντως πως δεν πρέπει να τίθεται ζήτημα συνολικής ασάφειας της ιστορίας, ακόμα κι αν υπάρχει ένα μικρό θέμα, από την ενσωμάτωση στο γλαφυρό -ασφαλώς- κείμενο, κάποιων νοηματικά δυσνόητων σχημάτων, δοσμένων με πληθωρικό τρόπο έκφρασης, που δημιουργούν μια αίσθηση ποιητικής αοριστίας (που δεν εκτρέπουν, όμως, τη ροή της ιστορίας).

Πάντως, η γενικότερη διάθεση, που χαρακτηρίζει τη γραφή, είναι, θεωρώ,  κατάλληλη για να αποδώσει το σκοτεινό κλίμα και να περιγράψει την βαριά ψυχολογία του κεντρικού ήρωα.

Ο τρόπος, άλλωστε,  να γράψεις κάτι είναι, σύμφωνα με την ταπεινή μου άποψη, το ίδιο σημαντικός με την ουσία εκείνου που θέλεις να πεις.

Αίσθησή μου είναι πως η αλληγορία και η φιλοσοφική χροιά στο λόγο φανερώνουν συγγραφείς  με δυνατότητες και προοπτική. 

Edited by Πυθαρίων
  • Like 1

Γελωτοποιός

Γρηγόρη, καταρχάς το πρώτο πράγμα που με εντυπωσίασε διαβάζοντας τη ιστορία σου, ήταν η λυρική γραφή σου. Το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησες ήταν ποικίλο με πανέμορφες λέξεις και φράσεις. Τις περιγραφές σου στολίζουν επίσης υπέροχα επίθετα, μεταφορές και παρομοιώσεις που η πληθώρα τους με εντυπωσίασε αφάνταστα! Πρέπει να αφιέρωσες πολύ χρόνο (ή μπορεί και να σ` έρχονται ακατάπαυστα :p ) για να σκαρφιστείς τόσες πολλές και σου βγάζω το καπέλο γι` αυτό. Η ικανότητά σου αυτή (χρήση των στοιχείων που προανέφερα), ενώ κάνει την εμπειρία ανάγνωσης της ιστορίας σου ξεχωριστή, μπορεί αν δεν έχει μια σωστή διαχείριση να γίνει κουραστική. Εσύ πιστεύω πως χειριστικές αρκετά καλά την κατάσταση αν και στη συνέχεια θα σου πω γιατί δεν λειτούργησε τόσο σωστά όσα θα ήθελα. Στο διήγημα σου έφτιαξες έναν κόσμο με μεγάλη μυθολογία/κοσμοπλασία. Πολλές από τις ιδέες σου τις ευχαριστήθηκα με το παραπάνω. Μπράβο σου που κατάφερες να δημιουργήσεις τόσα πολλά μέσα σε ένα μικρό διήγημα. Και εδώ ερχόμαστε στο βασικό, κατ` εμέ, πρόβλημα της ιστορίας σου. Την πρώτη φορά ήμουν ανυποψίαστος και τη διάβασα γρήγορα. Η γραφή έρεε ομαλά, αλλά οι φορτωμένες περιγραφές σε συνδυασμό με τα πολλά ονόματα της κοσμοπλασίας σου με πέταξαν έξω από την πλοκή της ιστορίας. Έχασα κάθε ιδέα του ποιος ήταν ποιος και γενικά του τι συνέβαινε. Μετά ήρθε η δεύτερη ανάγνωση και τα ανέτρεψε όλα. Γνώριζα τις δυσκολίες που θα συναντούσα και ξεκίνησα να διαβάζω λίγο πιο αργά και προσεκτικά. Αναγνώρισα την ομορφιά της γραφής και τον καλοφτιαγμένο κόσμο της ιστορίας σου, που προηγουμένως μου είχε φανεί μπουκωμένη. Η πλοκή πήρε μορφή και τα γεγονότα άρχισαν να ξετυλίγουν μία πολύ ικανοποιητική ιστορία. Εν τέλει, είναι πολύ πιθανό να έφταιξα αποκλειστικά εγώ που δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα και αφαιρέθηκα στην πρώτη ανάγνωση. Μπορεί επίσης να έφταιξε που περιορίστηκες στις λίγες λέξεις του διηγήματος. Σίγουρα όμως, τη δεύτερη φορά που τη διάβασα, με κέρδισε. Αυτά από μένα. Επίσης, τώρα που ήρθα σε μια πρώτη επαφή με τη γραφή σου, η πείνα μου να διαβάσω την τριλογία σου, που ο Σπύρος προϊδέασε με τεράστιο ενθουσιασμό σε ένα παλιό status, έχει μεγαλώσει.

Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία!  :) 

Edited by Γελωτοποιός
  • Like 1