Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

ΣΑ #5 - Απαντήσεις και Σχολιασμοί

ΣΑ

• This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.209 posts
  • Όνομα:Ειρήνη
  • Currently reading:Η Λεγεώνα των Ψυχών, Γελωτοποιός

Posted 13 Μάρτιος 2017 - 15:03

732448faa5570181d96009e5841ec590.jpg.....χμχμ.....

Ξέρετε τι κάνουμε εδώ, ε;

Η άσκησή μας βρίσκεται εδώ http://community.sff...y-tales-retold/

και ανεβάζουμε απαντήσεις και σχόλια μέχρι τη Μεγάλη Παρασκευή, 14/04.

Σας περιμένουμε όλους!

• jjohn likes this
'The cave you fear to enter holds the treasure you seek.' — Joseph Campbell

#2 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.173 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Magicians - Lev Grossman

Posted 15 Μάρτιος 2017 - 01:49

*
POPULAR

Εγώ, πάντως, είμαι έτοιμη, στις 1.374 λέξεις. Το πακέτο μου ήταν: Ραπουνζέλ, Λίμνη των Κύκνων και μαγική τράπουλα. Μια σημείωση: η Ανθούσα όντως υπάρχει, είναι ελληνικό παραδοσιακό παραμύθι με εντυπωσιακές αντιστοιχίες με τη Ραπουνζέλ.

Spoiler

• Nienor, Ballerond, jjohn and 7 others like this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#3 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.209 posts

Posted 22 Μάρτιος 2017 - 11:30

Τούτο το παραμυθάκι μου άρεσε πολύ, έως πάρα πολύ, και είχε ελάχιστες, έως καμία, αδυναμία.

Πρώτον λάτρεψα τη γλώσσα. Κρομμύδι. Μα, κρομμύδι; Αγαπώ.

Δεύτερον το πάντρεμα των παραμυθιών. Πολύ δυνατό και αβίαστο. Το αβίαστο είναι ο στόχος της άσκησης αυτής. Τα παραμύθια τα ξέρουμε, και έχουμε διαβάσει και διαφορετικές εκδοχές τους. Πώς τα παντρεύεις μεταξύ τους όμως;

Η χρήση της τράπουλας. Εδώ έχω μία ένσταση, αν θέλω να γκρινιάζω για κάτι καλά και σώνει. Δεν τα αναφέρεις πουθενά ως τράπουλα, παρά ως χαρτιά. Καμία αντίρρηση, αλλά αργούμε να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται. Θα μπορούσες πχ. να πεις, «είχε η δράκαινα στο σεντούκι κάτι χαρτιά που τα ‘στρωνε και έβλεπε τι γένεται. Πάει να τα στρώσει να ιδεί πού επήγε η Ανθούσα, πουθενά τα χαρτιά. Ψάχνει από δω, ψάχνει από κει, α, σου λέει. Θα μου τ’ άρπαξε να ιδείς η ψυχοκόρη».

Λέμε τώρα. Και έτσι έχουμε και χρήση των χαρτιών ίσως (κάπως) αρτιότερη σύμφωνα με αυτό που ζητήθηκε, και ακόμη ένα βήμα όσον αφορά στην αποκάλυψη του πού πήγε η αιχμάλωτη.

Πάντως γενικά, εξαιρετική ιστορία. Μπράβο.

Πείτε μπράβο παιδάκια στη συμμαθήτριά σας!

• elgalla, Ballerond and SymphonyX13 like this

#4 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 857 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 22 Μάρτιος 2017 - 20:23

(Αναφωνεί με εκνευριστικό τόνο που θυμίζει δεκάχρονο σε παροξυσμό)

"ΜΠΡΑΒΟ ΑΤΑΛΑΝΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!"
  • elgalla and SymphonyX13 like this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#5 SymphonyX13

SymphonyX13
  • Members
  • 507 posts
  • Όνομα:Δημήτρης
  • Currently reading:"To βιβλίο των χαμένων πραγμάτων" - John Connolly

Posted 05 Απρίλιος 2017 - 18:16

'Αλλη μια ανάγνωση έκανα σε αυτό το παραμύθι, και ήταν εξίσου απολαυστική με την πρώτη. Υπέροχη γραφή και χρήση της γλώσσας. Είναι λες και διαβάζεις παραδοσιακό παραμύθι που έχει διαδοθεί από στόμα σε στόμα. Πολύ καλός συνδιασμός των δύο παραμυθιών, ενώ το ότι δεν χρησιμοποιείται επακριβώς το ζητούμενο μαγικό αντικείμενο, είναι το μόνο που θα μπορούσα να παρατηρήσω.

"ΜΠΡΑΑΑΒΟ ΑΤΑΛΑΝΤΗΗΗΗΗΗ!!!" :lol:

Υ.Γ. Ελπίζω να διαβάσουμε και τα υπόλοιπα παραμύθια, αφού είναι υπερβολικά ήσυχο το τόπικ εδώ και πολύ καιρό, και έμειναν λίγες μέρες...

• elgalla and Ιρμάντα like this

But i have promises to keep

And miles to go before i sleep...

#6 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.209 posts

Posted 05 Απρίλιος 2017 - 23:03

Θέλω να πιστεύω πως θα "πλακώσουν" όλοι την τελευταία εβδομάδα!
  • SymphonyX13 and Silvertooth like this

#7 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 2.115 posts
  • Currently reading:something

Posted 11 Απρίλιος 2017 - 15:09

Εγώ λέω να κάνω την επανάσταση μου και να μην γράψω.

Έτσι γιατί μπορώ....

Τι εννοείς Ειρήνην δεν μπορώ; Α-ου-αααααααααααααααααααα

Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#8 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.209 posts

Posted 12 Απρίλιος 2017 - 15:01

ΦΥΣΙΚΆ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΣ!

Τι έγινε, βρήκατε ευκαιρία που δουλεύει η δασκαλίτσα long hours τελευταία; Για να βγάλω τη βέργα μου!

Παιδιά, χωρίς πλακα, θα δοθεί παράταση σε αυτό. Δεν θα μου αφήσετε ανεκμετάλλευτα τόσο νόστιμα πακετάκια! Άντε!

• Ballerond and Daethania like this

#9 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 2.115 posts

Posted 23 Απρίλιος 2017 - 00:43

Μια ιστορία δέκα λεπτών ενώ τα έχω πιει. Η ιδέα έχει αναφερθεί ποια είναι και βασικά ούτε καν καλή σύνδεση με το γριμόριο δεν έκανα. Κλάι-μαιν όμως. Έφυγε η υποχρέωση :p

Σταχτοπουτανίτσα

Το βρήκε περίεργο που δεν υπήρχε κάποιος άντρας  πλάι στο κρεβάτι της. Κοίταξε το ημερολόγιο για να βεβαιωθεί.  Ναι, ήταν Σάββατο. Που σημαίνει ότι εχθές ήταν Πρασκευή που σημαίνει ότι εχθές ήταν μέρα εξόδου, που σημαίνει  ότι όλο και κάποιος  πλούσιος με καύλες θα 'χε βρεθεί  στην βόλτα τις μαζί με τις άλλες φίλες της. Σηκώθηκε και  έριξε μια φορεσιά απάνω της. Εκείνη δεν είχε πρόβλημα να κυκλοφορεί γυμνή στο σπίτι, ακόμα και όταν ο γείτονας απέναντι  ήταν στο μπαλκόνι, αλλά  η μητρία και οι αδερφές της   πάθαιναν φρίκη κάθε φορά που έβλεπαν την γύμνια της. Ίσως να έφταιγε ότι το κορμί της ήταν  γραμωμένο και γυμνασμένο εν αντιθέσει με τα δικά τους πλαδαρά. Ίσως απλά  η γύμνια να ήταν μια υπενθυ΄μιση ότι εκείνη γαμιόταν, ενώ εκείνες δεν τις γαμούσαν ούτε με σακούλα. Όπως και να' χαι, η Σταχτοπουτανίτσα  διψούσε και την δίψα της μοναχά με ένα ποτό μπορούσε να την σβήσει. Αψέντι.

Στο γριμόριο της είχε γραμμένη την συνταγή για να φτιάξει γρήγορα   ένα δυνατό ποτήρι. Την έκανε και το ήπιε μονορούφι.  Όπως ήταν φυσικό, όλα  άρχισαν να γίνοονται αλλόκοτα. Νεράϊδες, πολλές νεραϊδες αρχίσανε να  μπαινοβγαίνουν στο σπίτι της. Μία από αυτές τις συστήθηκε ως θεια της και της είπε ότι η μητριά της είχε μαψέγει  τον άγαπητικό που έφερε μαζί της στο βράδι και τον έκανε βάτραχο. Το ξόρκι αυτό πορούσε να ανατραπεί μοναχά με ένα φιλί. Η  Σταχτοπουτανίτσα την ρώτησε τότε τι να κάνει κι εκείνη της απάντησε να πάει στο δάσος και να τον βρει, να τον φιλήσει και να τον παντρευτεί. Ήτανε γύρω στα εβδομήντα οπότε  σε κάποια  στιγμή ηδονής  θα κατέληγε. Και δεδομένης της ηλικίας του, αυτές οι στιγμές δεν θα μπορούσαν να 'ναι και πολλές.

Η σταχτοπουτανίτσα χαμογέλασε και ντύθηκε πρόστυχα. Φόρεσε ένα  μίνι που δεν κάλυπτε ούτε το μουνί και  ξεκίνησε για το δάσος. Για να φτάσει εκεί χρειάστηκε να κάνει κάποια αμφιβόλου ηθικής πράματα με έναν ταρίφα αλλά αυτό δεν είχε σημασία μια που δεν χρειάστηκε να πληρώσει κάτι για  τα είκοσι χιλιόμετρα που έκαμε το ταξί για να φθάσει. Εκεί μπήκε στο δάσος και ξεκίνησε να φιλάει έναν-έναν όποιον βάτραχο έβρισκε στο διάβα  της.  Τα στόματα τους βρωμούσαν, αλλά είχε  φιλήσει και χειρότερα στόματα.

Όσους βάτραχους, ωστόσο, και να φίλησε,  κανένας τους δεν έγινε πλούσιος. Έτσι, γύρισε σπίτι και το εριξε στο ουίσκι να πνίξει τον καημό που ούτε και σήμερα θα γινόταν πλούσια. Καλό το αψέντι -και πολύ θα ήθελε να το πιει όλο- αλλα΄ μάάλλον δεν το σήκωνε....

εδιτ: τα μπολντ ειναι  σημεινή διόρθωση

Edited by jjohn, 23 Απρίλιος 2017 - 09:08.

• elgalla, Ιρμάντα, Νίκη and 2 others like this
Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#10 SymphonyX13

SymphonyX13
  • Members
  • 507 posts
  • Όνομα:Δημήτρης
  • Currently reading:"To βιβλίο των χαμένων πραγμάτων" - John Connolly

Posted 23 Απρίλιος 2017 - 11:35

Μάλλον αψέντι θα έπινες Γγιάννη για να γράψεις αυτό το καφρικό σφηνακι, αλλά εγώ το καταδιασκεδασα! Δεν τολμώ ούτε να φανταστώ τι θα διαβάζαμε αν αντί για την Σταχτοπουτανιτσα έγραφες για την Κοκκινομουνιτσα και τον Καυλιάρη Λύκο! Αλλά καλύτερα να μην σου βάζω ιδέες! :) Edit: Α ναι, ξέχασα..... ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΒΟΟΟΟΟ ΓΓΙΑΑΑΑΑΑΝΗΗΗΗΗΗΗ!!!!! :lol:

Edited by SymphonyX13, 23 Απρίλιος 2017 - 17:41.

• jjohn and Ιρμάντα like this

But i have promises to keep

And miles to go before i sleep...

#11 Christos.Antonaros

Christos.Antonaros
  • Members
  • 10 posts
  • Όνομα:Christos
  • Currently reading:House of Chains

Posted 27 Απρίλιος 2017 - 20:01

Πότε ανεβαίνει η επόμενη άσκηση;

• Ιρμάντα likes this

"The effort to remain what you are is what limits you." - Mutoko Kusanagi

#12 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.173 posts

Posted 27 Απρίλιος 2017 - 20:21

Ακομη τρεχει αυτη.
  • Ιρμάντα likes this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#13 Christos.Antonaros

Christos.Antonaros
  • Members
  • 10 posts
  • Όνομα:Christos
  • Currently reading:House of Chains

Posted 27 Απρίλιος 2017 - 21:42

Ακομη τρεχει αυτη.

Όμορφα! Είδα που έλεγε μέχρι τη Μεγάλη Παρασκευή, 14/04 και μπερδεύτηκα!

• elgalla and Ιρμάντα like this

"The effort to remain what you are is what limits you." - Mutoko Kusanagi

#14 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.209 posts

Posted 28 Απρίλιος 2017 - 11:37

Απαντώ στον jjohn. Που μου βάζει σκατζόχοιρους στην έδρα και καπνίζει στα διαλείμματα.

Όσον αφορά στο τεχνικό κομμάτι του παραμυθιού τα κατάφερες να το συνδυάσεις. Όλα τα ζητούμενα ήταν εκεί. Σταχτοπούτα και βατράχι και γριμμόριο. Τώρα τι να πω. Τα κακοποίησες βρε πουλάκι μου. Ναι, μου πέρασε από το νου πως ήσουν κομματάκι πιωμένος (αχ η σημερινή νεολαία) όταν το έγραφες. Μα η καημένη η Σταχτοπούτα την ξέσκισες. Εμ του δρόμου, εμ οι άλλες οι κακομοίρες "ούτε με σακούλα". (Θυμήθηκα την ατάκα στο Κλάμα Βγήκε απ' τον Παράδεισο: Κι όταν θα μου ζητάει κεχρί; Φόρα της μια κουκούλα).  Ο ταρίφας πάλι που την πήγε στο δάσος; Το δάσος της Βουλώνης ήταν αυτό; (όπου αν πρέπει το ταξί να περάσει από κει σε ρωτάει πρώτα. Γίνεται το σύστριγγλο.) Μου φάνηκε εκτός παραμυθικού κόσμου το ταξί.

Αλλά πάλι....

Μα κοτζάμ γριμμόριο, να το κάνεις συνταγολόγιο μαστούρας!

Λοιπόν το αποφάσισα: την επόμενη φορά ο jjohn για τιμωρία του θα γράψει μία πραγματικά πολύ σοβαρή άσκηση. Ναι, ναι, ναι. Αυτό θα γίνει.

• jjohn and SymphonyX13 like this

#15 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 2.115 posts

Posted 28 Απρίλιος 2017 - 12:40

Στο σημείο αυτό να υπενθυμίσω ότι την ιδέα την είχα πολύ πριν την περάσω στο χαρτί και την είχα δίχως να χρειαστεί να πιω κάτι ;)

Ναι μην φας θα σφάξουμε σκατζόχoιρο που θα γράψω σοβαρή άσκηση :p

• Ιρμάντα likes this

#16 Νίκη

Νίκη
  • Members
  • 93 posts
  • Όνομα:Βάγια

Posted 30 Απρίλιος 2017 - 10:59

Λοιπόν, ποστάρω το παραμύθι μου, που περιλάμβανε την πεντάμορφη και το τέρας, τον Πιστό Ιωάννη και ένα ξόρκι παραίσθησης. (Προειδοποίηση: μου βγήκε κάπως μεγάλο).

Spoiler

Τώρα, τα σχόλια για τα άλλα παραμύθια που ανέβηκαν:

Η Ανθούσα της Αταλάντης είναι πραγματικά πολύ ωραία, σαν παραδοσιακό παραμύθι. Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι η χρήση του μαγικού αντικειμένου δεν είναι πολύ ακριβής.

Το σφηνάκι του John είναι πολύ αστείο, πραγματικά γέλασα, απλώς δεν μου φάνηκε και πολύ παραμυθικό. Τα στοιχεία του (ταξί, γερο-πλούσιος, αψέντι, ουίσκι) ήταν όλα πολύ πραγματικά, ήταν δηλαδή περισσότερο σουρεαλιστικό παρά φανταστικό.

• elgalla, jjohn, Ιρμάντα and 1 other like this

#17 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.173 posts

Posted 30 Απρίλιος 2017 - 11:14

jjohn: Δεν ξέρω τι να σου γράψω, βρε παλικάρι μου.Τυπικά, στα της άσκησης είσαι σωστός. Αλλά δεν γέλασα ούτε μου φάνηκε αστεία η ιστορία. Sorry :(

Βάγια: Μου άρεσε το πώς εκμεταλλεύτηκες το ξόρκι παραίσθησης σε συνδυασμό με την ιστορία του πιστού Ιωάννη. Όμως μου φαίνεται πως έκανες λιγότερο καλή δουλειά με το κομμάτι "Πεντάμορφη-Τέρας", αφού ουσιαστικά η ιστορία σου είναι το παραμύθι του πιστού Ιωάννη με ξόρκι παραίσθησης αντί για πουλιά που μιλάνε. Τώρα, εκτός της άσκησης, παρατήρησα κάτι που είχα προσέξει και στη συμμετοχή σου στον διαγωνισμό φαντασίας και, αν θέλεις,το κρατάς. Η γραφή σου είναι πολύ στεγνή, με αποτέλεσμα να διαβάζεται σχεδόν σαν περίληψη το κείμενο. Δεν λέω ότι χρειάζεται να διανθίζεις κάθε ουσιαστικό με δέκα επίθετα, προς θεού, και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς μπορείς να το φτιάξεις αυτό πέρα από το να διαβάζεις όσα περισσότερα λογοτεχνικά βιβλία μπορείς. Αλλά από τη στιγμή που σου αρέσει να γράφεις και μάλιστα παραμύθια, νομίζω πως αξίζει να το ψάξεις.

• jjohn, Ιρμάντα and Νίκη like this

#18 Νίκη

Νίκη
  • Members
  • 93 posts
  • Όνομα:Βάγια

Posted 30 Απρίλιος 2017 - 12:34

Σ' ευχαριστώ πολύ Αταλάντη, για τις παρατηρήσεις σου!

• elgalla and jjohn like this

#19 Rhialto

Rhialto

Πολυπραγμοσύνη

• Members
  • 208 posts
  • Όνομα:Χαράλαμπος

Posted 30 Απρίλιος 2017 - 19:09

Καλησπέρα στην sff παρέα. Ορίστε και η δική μου προσπάθεια. Είχα το πακετάκι με τον Τζακ της φασολιάς και τον μολυβένιο στρατιώτη. Το μαγικό αντικείμενο ήταν το σπαθί:

Spoiler

Edited by Rhialto, 30 Απρίλιος 2017 - 21:40.

• elgalla, Ιρμάντα and Silvertooth like this

#20 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 857 posts
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 30 Απρίλιος 2017 - 20:46

Είναι τελείως γελοίο, τελείως ασόβαρο, τελείως... αυτά.

Δεν πρόλαβα κάτι άλλο, αλλά ας μην απογοητεύσω την κυρά δασκάλα.

Το τελείωσα σε 45 λεπτά.

Ιδού!

Spoiler

• elgalla, jjohn, Ιρμάντα and 3 others like this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

Also tagged with one or more of these keywords: ΣΑ

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users