Jump to content

Recommended Posts

elgalla

Αφού το συζήτησαμε και σπαμμάραμε ανελέητα στο topic του μοναδικού ποιητικού παιχνιδιού ως τώρα, αποφασίσαμε να φτιάξουμε και ένα δεύτερο: το Flash Poetry Live.

Οι κανόνες είναι απλοί. Μαζευόμαστε κι έχουμε 1μιση ώρα στη διάθεσή μας για να σκαρώσουμε ένα ποίημα με το δοθέν θέμα. Μπορεί να έχει φανταστικό στοιχείο ή όχι, μπορεί να είναι χαϊκού ή το έπος του Γκιλγκαμές. Βαθμολογίες, ψηφοφορίες κτλ δεν έχουμε. Γράφουμε για τη φάση και την παρέα. 

Όσοι πιστοί προσέλθετε. Το πρώτο μας ραντεβού θα είναι αυτήν την Κυριακή, στις 10 το βράδυ. Προτείνω θέμα να μας δώσει ο @MadnJim ως νικητής του τελευταίου διαγωνισμού ποίησης. 

• Like 3

MadnJim

Καλή αρχή, εύχομαι να γίνει το εφαλτήριο να ασχοληθεί πολύς κόσμος με αυτόν τον πανέμορφο τρόπο έκφρασης και να ακολουθήσουν πάρα πολλά FPL (κι όχι μόνο) ακόμα. :thumbsup:

Πολύ ευχαρίστως να δώσω θέμα, έχω κάτι στο μυαλό μου (απ' όταν περίμενα ακόμα να έρθει ο επόμενος διαγωνισμός ποίησης :() που θα μπορούσε να αποδειχθεί από αρκετά εύκολο έως αρκετά δύσκολο, εξαρτάται πώς θα το δει κανείς.

Όμως εγώ δεν θα μπορώ να συμμετέχω, δεν θα ήταν τίμιο αφού θα γνωρίζω το θέμα από πριν. Αλλά δεν πειράζει, μακάρι να είναι πετυχημένο το παιχνίδι κι ενδιαφέρον και θα παίξω τις επόμενες φορές. :)

Το κλείσαμε λοιπόν, να δώσω κάνα κλου να γίνει παιχνίδι;

elgalla

Εγώ λέω να παίξεις όπως κι αν έχει, άλλωστε θα είναι χωρίς ψηφοφορία, οπότε λάβε μέρος. Πληηηηηηηζ! 

• Like 1
  • Thanks 1

MadnJim

Χεχε, δεν πρόκειται να κάνω τον δύσκολο, θέλω πολύ να παίξω κι εγώ (και θα έγραφα έτσι κι αλλιώς, να είσαι σίγουρη). :) 

• Like 3

Dreamer

Συμφωνώ με την elgalla, παίξε και εσύ μαζί μας MadnJim.

Θα δοθούν λέξεις τις οποίες θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε -εισάγουμε- κάπου μέσα στους στίχους του ποιήματος μας, σωστά το κατάλαβα;  

Edited by Dreamer
  • Like 1
  • Thanks 1

MadnJim
21 minutes ago, Dreamer said:

Θα δοθούν λέξεις τις οποίες θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε -εισάγουμε- κάπου μέσα στους στίχους του ποιήματος μας, σωστά το κατάλαβα;  

Όχι, αυτό γίνεται στο άλλο παιχνίδι, την Επταλογία του Ποιητή. Εδώ θα δοθεί θέμα όπως στους διαγωνισμούς. Με το που θα δοθεί αρχίζει να μετράει και ο διαθέσιμος χρόνος για την συγγραφή (μιάμιση ώρα). Συγκεκριμένα, Κυριακή βράδυ στις δέκα ακριβώς θα δώσω το θέμα και στις έντεκα και μισή το παιχνίδι θα λήξει και θα πρέπει όσοι θα θέλετε να συμμετέχετε να έχετε ανεβάσει το ποίημά σας. Δεν θα υπάρξει παράταση γιατί όλο το παιχνίδι είναι ακριβώς αυτό το στρίμωγμα. Μιάμιση ώρα για την σύλληψη της ιδέας αλλά και την υλοποίησή της, τέλειο; :) 

Edited by MadnJim
  • Like 3

Dreamer

Μια χαρά μου ακούγεται. Θα πρέπει να έχει συγκεκριμένο αριθμό στίχων το ποίημα;

Edited by Dreamer

elgalla

Όχι, τα έχω γράψει και στο αρχικό ποστ. 😁

• Thanks 1

MadnJim

Μην ξεχαστείτε απόψε, στις δέκα αρχίζει το γλέντι (βασικά στις δέκα παρά πέντε θα ανεβάσω το θέμα για να έχετε και πέντε λεπτά να απολαύσετε το ποστ μου). :) 

• Like 1
  • Thanks 2

WILLIAM

Δεν έδωσες το κλου που λέγαμε!

• Sad 1

MadnJim
1 hour ago, WILLIAM said:

Δεν έδωσες το κλου που λέγαμε!

Σαν δεν πήρα απάντηση θεώρησα πως δεν χρειάζεται. 

elgalla
4 minutes ago, MadnJim said:

Σαν δεν πήρα απάντηση θεώρησα πως δεν χρειάζεται. 

Ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι, τι να κάνω κι εγώ, μάναμ;

Να δώσεις άμα θες, γιατί όχι;

• Like 2

MadnJim

Οκέι, αν και λίγο αργά, θα προσπαθήσω με κάτι απλοϊκό στα πεταχτά:

Όλη μας η ζωή απαρτίζεται απ' αυτές, κάθε τι που κάνουμε είναι κι ένα. :) 

• Like 1

Dreamer

Παιδιά σας ενημερώνω ότι λόγο του ότι έχω να τελειώσω μια δουλειά δεν θα πάρω μέρος. 

• Sad 2

elgalla

Δεν ξέρω γιατί, τα στοιχεία με παραπέμπουν σε χρόνο. Αλλά αμφιβάλλω αν θα είναι τόσο απλό. 

• Like 1

WILLIAM

Αν η τελευταία λέξη δεν ήταν ένα αλλά μία θα έλαγα στιγμές.

Δύσκολα μας βάζεις όρε αδερφέ!

• Like 1

elgalla
10 minutes ago, WILLIAM said:

Αν η τελευταία λέξη δεν ήταν ένα αλλά μία θα έλαγα στιγμές.

Δύσκολα μας βάζεις όρε αδερφέ!

Αυτό σκέφτηκα και είπα χρόνος 

MadnJim

Δεν θα έβαζα κάτι δύσκολο για πρώτη φορά. 😉 

William, είσαι κατά το ήμισυ μέσα, φίλε μου. :) 

MadnJim

Ήρθε η ώρα, είστε έτοιμοι; Έχετε δίπλα νερό, τασάκι οι καπνιστές, αναψυκτικό, τσιπουράκι οι πιο μερακλήδικες ψυχές; Last minute check, όλα εντάξει; Πάμε τότε!

Είναι αυτές που απαρτίζουν όλη μας τη ζωή. Μία μόνο φτάνει για να αλλάξει τα πάντα, προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Φέρνει όσα δεν φέρνει ο χρόνος. Μπορεί να είναι μια ανάμνηση, ένα γλυκό χαμόγελο, ή το πάτημα μιας σκανδάλης. Η έμπνευση που λάμπει ξαφνικά στα μάτια του καλλιτέχνη. Το παραπάτημα στο κεφαλόσκαλο. Το πρώτο φιλί. Ο δήμιος που κατεβάζει το τσεκούρι. Μια πράξη ηρωισμού ή μια μεγαλειώδη γκάφα. Το πάρσιμο μιας απόφασης. Η πληρωμή της τελευταίας δόσης του δανείου για το σαραβαλάκι που είχες αγοράσει στα νιάτα σου. Το χτύπημα στην πόρτα όταν ξέρεις πως είσαι ο τελευταίος ζωντανός άνθρωπος στη Γη.

Όλοι έχουμε να κρατάμε τα δικά μας, κάποια σε κοινή θέα και κάποια πολύτιμα βαθιά κρυμμένα στα πιο καταχωνιασμένα μπαούλα του μυαλού μας. Κι όλοι έχουμε να πούμε για κάποια απ' αυτά, ή και για πολλά, με χαμόγελο ή με θλίψη, με πάθος ή με αποδοκιμασία.

Το θέμα, λοιπόν, του 1ου Flash Poetry Live (FPL) είναι:

l l l “Στιγμή, στιγμιότυπο” l l l

Νομίζω είναι πανεύκολο, εύχομαι να σας εμπνεύσει και να σας ταξιδέψει. Θυμίζω ότι ο χρόνος συγγραφής αρχίζει ακριβώς στις δέκα -δηλαδή τώρα- και τελειώνει στις έντεκα και μισή, όπου θα είναι και το τελευταίο περιθώριο για να ανεβάσει το ποίημά του όποιος θέλει να συμμετάσχει. Το είδος είναι ελεύθερο (τρομάξτε μας μέχρι λιποθυμίας, ταξιδέψτε μας στα πέρατα του Σύμπαντος και του Χρόνου, τραγουδήστε μας μαζί με τον βάρδο σε κάποιο καπηλειό, ή ακόμα πείτε μας για την αγάπη, την ελπίδα, την καθημερινότητα, κάντε μας να γελάσουμε, να λυπηθούμε, να προβληματιστούμε, να συμπονήσουμε ή και να μισήσουμε), δεν χρειάζεται απαραίτητα να υπάρχει φανταστικό στοιχείο, αριθμός στίχων επίσης ελεύθερος και, το πιο σημαντικό, να θυμάστε ότι δεν παίζουμε για το Νόμπελ αλλά για να διασκεδάσουμε, οπότε ας το ευχαριστηθούμε!

Και τραγουδάκι για να ...χαλαρώσετε και να σκεφτείτε με την ησυχία σας. Αμ, πώς!

Spoiler

Τικ τακ, τικ τακ, τικ τακ...

• Like 3

elgalla

Ανεβάζω εδώ, όπως στο FFL.

Spoiler

Λαθρεπιβάτης

Βράδυ

Σταθμός του ηλεκτρικού

Πάει μια ώρα που είσαι εκεί και περιμένεις

Μια σκοτεινή μορφή, ξεπαγιασμένη

Λαθρεπιβάτης στα όνειρα κάποιου άλλου

Κανείς δεν σου μιλάει, είσαι μονάχα μια σκιά

Σε βλέπουν λίγο, σε κοιτάνε

Κι ύστερα στρέφουν το κεφάλι

Και, ήσυχα, σε προσπερνάνε

Κανείς δεν νοιάζεται ποιος είσαι

Κανείς δεν σκέφτεται τι σ’έφερε εδώ

Να περιμένεις με το βλέμμα στο κενό

Και να κοιτάς ποιος ξέρει τι

Τι βλέπουνε τα μάτια σου σ’αυτό το μίζερο σταθμό;

Ίσως να υπάρχουν χρώματα στη νύχτα

Κι ίσως μες στο σκοτάδι να χορεύουν πιγκουίνοι

Στέκεσαι κάτω απ’τη βροχή

Και μ’ένα τρυφερό χαμόγελο στα χείλη

Βλέπεις τα τρένα να περνούν βαριανασαίνοντας

Τους γνέφεις με μιαν αύρα νοσταλγίας

Ποτέ, το ξέρεις, δεν θα σταματήσουνε για σένα

Μα δε σε νοιάζει γιατί πέρα από τα τρένα

Πέρα απ’τα όνειρα που επιβιβάζεσαι λαθραία

Υπάρχει πάντα αυτή η σιωπή που σε χαϊδεύει

Ενώ εσύ χάνεσαι στα μάτια σου που κλείνουν

Γονατιστός, κάτω από φώτα που σε κρύβουν

Πατάς μακριά

Κι ο κόσμος όλος δεν μπορεί να σε κρατήσει

Κοιτάς ψηλά

Στη νύχτα που γελάει πριν σ’αφήσει.

• Like 6

Ιρμάντα

Προφταίνω, λέμε, τώρα;

• Like 3

Ballerond

Πριν μισή ώρα το είδα, έμπλεξα, προσπαθώ να βγαλω κάτι αλλά δεν το βλέπω 😕 το παλεύω πάντως

• Like 3

Ιρμάντα

Ομοίως. Ε ας δώσει ο Σπυρέτος κανα μισαωράκι ακόμη, δεν έχει πλάκα μονάχα με έναν...Ε; Σπυρέτο;

• Like 2

MadnJim
5 minutes ago, Ιρμάντα said:

Ομοίως. Ε ας δώσει ο Σπυρέτος κανα μισαωράκι ακόμη, δεν έχει πλάκα μονάχα με έναν...Ε; Σπυρέτο;

Εννοείται πως θα δώσω αν είναι να παίξετε.

Μέχρι τις δώδεκα ακριβώς, λοιπόν. :) 

• Like 1
  • Thanks 1

Ιρμάντα

@MadnJim...καταλάβατε γιατί τον συμπαθούμε; Ευχαριστούμε σύντροφε, εγώ σκέφτομαι και γράφω. Μπου-χα-χα-χα!

• Like 1
  • Haha 1