Jump to content

Αγαπημένες ταινίες


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

Δημήτρη τα νούμερο 2, 3, 4 ή τα πρίκουελ σε μια ταινεία συνήθως είναι ξαναμασημένη τροφή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό που θα ήθελα να δω σε ταινεία είναι τα βουνά της τρέλας του Λάβκραφτ, αλλά απ΄οτι είδα στο youtube η εταιρεία που θα έβαζε τα λεφτά έκανε πίσω, προφανώς επειδή το θέμα της δεν ήταν για το κύριο ταργκετ γκρουπ των εφήβων που θέλουν λαίτ τρόμο και όχι φυσικά τον Κθούλου και τους υπόλοιπους της παρέας του, ίσως βέβαια να είναι καλύτερα έτσι γίατι θα την ξεφτιλίζανε την ιστορία.:dazzled:

 

Το παλεύει ακόμα ο Del Toro. Υπάρχει κόσμος-πελατεία που γουστάρει Lovecraft, οπότε είναι απλά θέμα χρόνου. ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 202
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Drunk Elf

    17

  • northerain

    12

  • laas7

    9

  • SpirosK

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ από αγαπημένες ταινίες έχω τα Star Wars(3,4,5,6)

Lord of the Rings(1,2,3)

Η Οδύσσεια του διαστήματος

Κουρδιστό Πορτοκάλι

Full Metal Jacket

Pulp fiction

Κυνόδοντας

Indiana Jones(όλες οι ταινίες)

Ότι ταινία με τον Βέγγο και ειδικά σε όσες έπαιζε τον Μυστικό πράκτορα.

Και επείσης το Life of Brian των Monty Python.Τρελό γέλιο ειδικά στην σκηνή όπου είναι στο παλάτι του Πόντιου Πιλάτου και όλοι οι στρατιώτες γελάνε με τον φίλο του που λέγεται Biggus Dickus.

Άσχετο αλλά έχω ακούσει πως το γέλιο των κομπάρσων δεν είναι ψεύτικο,ενώ οι Pythons το μόνο που είχαν πει,ήταν να προσπαθήσουν να μην γελάσουν.

Edited by Witch King of Angmar
Link to comment
Share on other sites

Το 'The Crow' με τον Brandon Lee και το 'Dracula' του Coppola.

Και οι δύο μέσα στις αγαπημένες μου. :good:

Link to comment
Share on other sites

the curious case of benjamin button

Inception

Changeling

Harry potter

The rounders

Th Shade

the girl with the dragon tattoo

remember me

Link to comment
Share on other sites

1)Life is beautifulfirst.gif

2)Forrest Gumpcray.gif

3)Inceptionclapping.gif

4)Requiem for a Dream eek.gif

5)Saving Private Ryancamper.gif

6)Pulp Fictionrofl.gif

7)Big Fish fishing1.gif

8)The Departedirvine.gif

9)Fight Clubvava.gif

10)The Lord of the Ringswink.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε...

 

Lord of the Rings (αυτο ελειπε)

Pulp Fiction

Kill Bill (τα θεωρω μια ταινια)

Scarface

Carlito's Way

Sin City

Seven

American Beauty

Oldboy

 

Τυχαια σειρα καταταξης και σιγουρα καποια θα μου εχουν ξεφυγει.Παντως τα παραπανω πρεπει να τα εχω δει απειρες φορες!:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία σειρά πλην των δύο πρώτων:

Μίζερι

Η Λάμψη

Scarface

Forrest Gump

Psycho

Η σιωπή των αμνών

Rosemary's baby

The devil's advocate

The exorcist

Link to comment
Share on other sites

the girl with the dragon tattoo

 

 

Δεν έχω δει αυτή του 2009 αλλά περιμένω πως και πως να δω αυτή που βγαίνει σε κάνα μήνα..Έχω ακούσει ότι τα βιβλία είναι καλά..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν εκατσα να διαβασω τις αλλες σελιδες με εχει πιασει βαρεμαρα (ελπιζω να μην εχει αναφερθει)... αλλα "το γερακι και ο λυκος" ειναι μακραν ισως η πιο αγαπημενη μου ever....ειναι ενας μεσαιωνικος θρυλος γυρισμενος στην Ιταλια (στην Λακουιλα-σημαινει αετος- μια πανεμορφη πολη καστρο που χτυπηθηκε ομως απο καταστροφικο σεισμο και δεν ξερω τι εχει μεινει ορθιο)... με την Μισελ Φαιφερ στα νιατα της και εναν εκπληκτικο τυπο που ξεχναω μονιμως το ονομα του...Πεθαινω ομως πεθαινω .... μεσαιωνικη ατμοσφαιρα-απιστευτα τοπια- ενα εκπληκτικο μαυρο αλογο που καπλαζει σαν να χορευει- αυτος παιδαρος μαυρος ιπποτης-εκεινη πολυ γλυκεια σαν ξωτικο σχεδον ...ενας μεγαλος ερωτας... ξερετε τα γνωστα... αλλα τοσο πετυχημενα!

Αχ βαχ... γιατι δεν ζω στον μεσαιωνα????

Link to comment
Share on other sites

[...]

Αχ βαχ... γιατι δεν ζω στον μεσαιωνα????

Be careful what you wish... Δε νομίζω ότι ο μεσαίωνας ήταν όπως τον δείχνουν οι ταινίες!

Link to comment
Share on other sites

[...]

Αχ βαχ... γιατι δεν ζω στον μεσαιωνα????

Be careful what you wish... Δε νομίζω ότι ο μεσαίωνας ήταν όπως τον δείχνουν οι ταινίες!

 

Αυτό θα έλεγα κι εγώ... Θα είχες πεθάνει από τύφο/χολέρα/αβιταμίνωση και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις. Έχεις διαβάσει το "Άρωμα" του Ζίσκιντ; (το οποίο δεν είναι καν μεσαίωνας, είναι και 300 χρόνια αργότερα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πεθαιναν ολοι στον μεσαιωνα...πολλοι πεθαιναν βεβαια, οπως και σε ολες τις εποχες μεχρι που λιγο πολυ ανακαλυφθηκε η πενικιλλινη κτλ Η θνησιμοτητα πριν απο την απογειωση της ιατρικης ηταν τεραστια για τα δικα μας σημερινα δεδομενα!

Ο μεσαιωνας οντως δεν ηταν οπως τον παρουσιαζουν στις ταινιες! Σε αυτο συμφωνουμε!

Η αντιληψη πως ο μεσαιωνας ηταν μια σκοτεινη εποχη αρχιζει να απορριπτεται απο αρκετους ιστορικους... θεωρειται μια μαλλον παρεξηγημενη εποχη σκοταδισμου με την εννοια πως φυσικα και υπηρξαν πολλα κακα π.χ. ιερα εξεταση που σκοτωσε κοσμο και κοσμακη... αλλα ηταν το πρωιμιο της αναγεννησης... ηταν κατι σαν την κατσαρολα οπου ολα σιγοβραζουν χωρις να φαινονται μεχρι να κανουν μπαμ και να φανουν... μπηκαν οι βασεις της χημειας (η αλχημεια ηταν προγονος της), η γεωγραφια και η χαρτογραφηση (με τους γνωστους χαρτες που μου αρεσουν πολυ) η φαρμακευτικη (που αναπτυξαν οι αραβες και ηταν τμημα της ιατρικης-ο γιατρος εφτιαχνε και τα φαρμακα) η αστρονομια και τα μαθηματικα (που επισης εδραιωσαν οι αραβες φερνοντας τους αριθμους απο την μακρινη Ινδια που ειχαν καταλαβει), η αρχιτεκτονικη ( με τις εταιριες των κτιστων των γοτθικων ναων που λενε πως ηταν η αρχη των μασωνων και λοιπων αποκρυφιστικων οργανωσεων), του τραπεζικου συστηματος (πρωτοι οργανωθηκαν σε κατι τετοιο οι ναιτες απορροφωντας τις περιουσιες των ευγενων που εμπαιναν στο ταγμα) που οδηγησε στην δημιουργια της τραπεζας του Αγιου Γεωργιου των Βενετων (νομιζω πως ηταν η πρωτη τραπεζα παγκοσμιως) που δανειζοντας τους Βενετους τους εκανε μια ανικητη στα χρονια ακμης της ναυτικη υπερδυναμη και πολλα αλλα που δεν γνωριζω αρκετα καλα για να πω.

Α το πιο πολιτισμενο κρατος του μεσαιωνα να μην ξεχασω να πω πως ηταν το Βυζαντιο ... με μεγαλη ιστορια και αναπτυξη των τεχνων και των επιστημων.

 

Α να κανω ενα edit... τιποτα δεν πρεπει να ειναι οπως το παρουσιαζουν οι ταινιες αλλα τι να κανω που μου αρεσει ο μεσαιωνας... μονο τα φορεματα να σκεφτειτε! Ασε τα αλογα, ασε τα σπαθια, ασε τις αμαξες, ασε τους γορθικους ναους και τα καστρα, ασε τους ιπποτες....

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Α θυμηθηκα και το stargate... ειχα παθει οταν το ειχα πρωτοδει... η ιστορια εκπληκτικη με τον αρχαιο αιγυπτιακο πολιτισμο... ο αρχαιολογακος (ηθελα να γινω αρχαιολογος καταλαβαινετε...συγκινηθηκα) και δεν θα ξεχασω τον ηχο που εκανε οταν ανοιγε το οπλο ... απο τις πολυ αγαπημενες ταινιες...

Link to comment
Share on other sites

Οφ τόπικ: Η ιερά εξέταση συνέβη κατά την αναγέννηση και όχι κατά το μεσαίωνα. Κατά τα άλλα, ναι, λατρεύουμε τα φορέματα και τα σπαθιά, αλλά απόμακριά κι αγαπημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκατσα να διαβασω τις αλλες σελιδες με εχει πιασει βαρεμαρα (ελπιζω να μην εχει αναφερθει)... αλλα "το γερακι και ο λυκος" ειναι μακραν ισως η πιο αγαπημενη μου ever....ειναι ενας μεσαιωνικος θρυλος γυρισμενος στην Ιταλια (στην Λακουιλα-σημαινει αετος- μια πανεμορφη πολη καστρο που χτυπηθηκε ομως απο καταστροφικο σεισμο και δεν ξερω τι εχει μεινει ορθιο)... με την Μισελ Φαιφερ στα νιατα της και εναν εκπληκτικο τυπο που ξεχναω μονιμως το ονομα του...Πεθαινω ομως πεθαινω .... μεσαιωνικη ατμοσφαιρα-απιστευτα τοπια- ενα εκπληκτικο μαυρο αλογο που καπλαζει σαν να χορευει- αυτος παιδαρος μαυρος ιπποτης-εκεινη πολυ γλυκεια σαν ξωτικο σχεδον ...ενας μεγαλος ερωτας... ξερετε τα γνωστα... αλλα τοσο πετυχημενα!

Αχ βαχ... γιατι δεν ζω στον μεσαιωνα????

 

 

Ο Ρούντγκερ Χάουερ είναι. Φοβερός ηθοποιός. Μπορεί να σου αρέσει και το Flesh and blood στο οποίο παίζει και η δράση επίσης τοποθετείται κάπου μεταξύ Μεσαίωνα και Αναγέννησης (αν και είναι πιο σκληρή ταινία από το Γεράκι και ο Λύκος)

 

Καταθέτω και εγώ τις πρώτες 10 που μου έρχονται στο μυαλό:

 

1) Warriors (αυτό με τις συμμόρίες)

2) Εxalibur

3) The thing

4) The third man (Orson Welles θεός!)

5) Μad Max 2

6) The wild bunch

7) Seppuku (ελλ. τίτλος: Χαρακίρι)

8) Οι νύχτες της Καμπίρια (Φ. Φελίνι)

9) Psycho

10) A clockwork orange

Link to comment
Share on other sites

Α! Μολις μου το ειπες την θυμηθηκα και αυτη την ταινια! Την εχω δει... δεν ειναι που ειναι ληστης και απαγαγει με την συμμορια του μια πριγκηπισσα και ειναι να την βιασουν ολοι, αλλα εκεινη του αρεσει και παει μονο αυτος μαζι της και μετα ερχεται ο πριγκηπας να την σωσει τον δενουν σαν ζωο με αλυσιδες και πεταει ενα ψοφιο ζωο μεσα στο πηγαδι απο οπου η συμμορια πινει νερο...τελικα η πριγκηπισα παει με τον πριγκηπα αλλα κατα βαθος ειχε αγαπησει και τον ληστη... αχ κι αυτη μου ειχε αρεσει!

Ναι ειναι απιστευτος ο Χαουερ (να δουμε για ποσο καιρο ακομα θα θυμαμαι το ονομα του) νομιζω πως μου εχει αρεσει σε ολες τις ταινιες του... ακομα και στον τυλφο σαμουραι...

Α το Εξαλιμπερ... πολλη καλη ταινια! Και εχω προσεξει πως παντα αρεσει σε ανδρες... εγω ποτε δεν την θυμαμαι απο μονη μου, μονο οταν μου την πουν την ξαναθυμαμαι δεν ξερω γιατι.

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Α να κανω ενα edit... τιποτα δεν πρεπει να ειναι οπως το παρουσιαζουν οι ταινιες αλλα τι να κανω που μου αρεσει ο μεσαιωνας... μονο τα φορεματα να σκεφτειτε! Ασε τα αλογα, ασε τα σπαθια, ασε τις αμαξες, ασε τους γορθικους ναους και τα καστρα, ασε τους ιπποτες....

 

Α, θα σου άρεσε να ήσουν ΠΛΟΥΣΙΑ το Μεσαίωνα...!!!

Γιατί οι normal δεν τα είχαν όλα αυτά... αλλά σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εποχή να ήσουν πλούσια, ωραία θα ήταν :)

Link to comment
Share on other sites

ΧαχΑΧαΧΑΧα!

Κοιτα τα ονειρα ειναι δωρεαν... υπο αυτη την εννοια, αν ειναι να ονειρευομαι μπορω να με φανταζομαι μια πλουσια βασιλισσα-δουκισσα-πριγκηπισσα-μαγισσα-αλχημιστρια με ιπποτες, αλογα, καστρα... αλλιως ποιος ο λογος να το κανω? Να αξιζει τον κοπο βρε αδερφε!

 

ΚΕΛΑΝΩ... επειδη ημουν σιγουρη πως η ιερα εξεταση συνεβη στον μεσαιωνα, το τσεκαρα κιολας και ανακαλυψα πως χωριζεται σε 4 εποχες... την μεσαιωνικη... την ισπανικη...την πορτογαλικη και την ρωμαικη...οποτε με τοση ιερα εξεταση μαλλον εχουμε και οι δυο δικιο! Διεσχισε ενα κομματι του μεσαιωνα και ενα της αναγεννησης...

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Μαριάντζελλα για δες εδώ:) (άστο να ανοίξει τελείως, εφτά χρόνια μετά, χα :) )

 

Εγώ αυτό το έκανα εργασία κάποια στιγμή - ωχ καλά, όχι εργασία αλλά "εργασία" γνωριμίας :p. Όλη του η δυσκολία ήταν απλά να κρατήσουμε τον αριθμό 10. Οπότε εγώ διάλεξα ενδεικτικά (μόνο τη Τζίλντα από όσες ασπρόμαυρες αγαπώ, το "Γουίλοου" από την υπόλοιπη τριάδα με το "Γεράκι και το Λύκο" και το "Θρύλο" και το "Ιστορίες έρωτα και φαντασίας", μόνο ένα από τα χιλιάδες λατρεμένα μου animation, κοκ). Έπρεπε επίσης να πούμε και για κάθε μία γιατί τη χώνουμε στη λίστα μας. Οπότε σας τη δίνω όπως την έδωσα, χε :p top10.pdf

Link to comment
Share on other sites

:lol: Αντε ρε συ... που το ξεθαψες?

Ουτε που το θυμομουν!

Χιχιχι ακομα τα ιδια λεω...!

Ε, η πρωτη αγαπη και παντοτινη...σαν την σοκολατα ιον αμυγδαλου (αλλη μεγαλη μου αγαπη).

 

:wub:

 

Η λιστα σου ειναι πολλη καλη Κιαρα!:good: Υπεροχες ταινιες!

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το θυμόμουνα κι όταν το ξαναδιάβασα είχα ένα ντεζαβού: και την πρώτη φορά που το ποστ σου ξεκινούσε με το Ladyhawk είχα σκεφτεί "αχ, να κι άλλη :)" και τώρα το ίδιο ακριβώς. Άρα, δεν το ξέθαψα στην πραγματικότητα, απλως έψαχνα για το συγκεκριμένο ποστ :p

Link to comment
Share on other sites

Α να κανω ενα edit... τιποτα δεν πρεπει να ειναι οπως το παρουσιαζουν οι ταινιες αλλα τι να κανω που μου αρεσει ο μεσαιωνας... μονο τα φορεματα να σκεφτειτε! Ασε τα αλογα, ασε τα σπαθια, ασε τις αμαξες, ασε τους γορθικους ναους και τα καστρα, ασε τους ιπποτες....

 

Ε τότε έπρεπε να το θέσεις αλλιώς.Να έλεγες:

Τι ωραία που θα ήταν να ζούσα στον μεσαίωνα και να ήμουν πριγκίπισσα ή λαίδη ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων.

Αυτές γνώριζαν ιππότες πάνω σε άλογα και έμπαιναν σε γοτθικους ναούς και φορουσαν όμορφα φορέματα. Δηλαδή περίπου 200 γυναίκες σε κάθε γνωστή χώρα της εποχής.

 

Οι υπόλοιπες πήγαιναν σε εκκλησίες ξύλινες με φτωχοκαλόγερους να τους λένε οτι θα καούν στην κόλαση, παίρνανε απο πίσω τις άμαξες μπας και πετάξουν οι ευγενείς καμια ελεημοσύνη, δουλευανε όλη την μερα στα χωράφια για να πληρωσουν φόρους για τον βασιλιά και τους ιππότες (απο τους οποίους ιππότες έβλεπαν μονο των αντιπάλων, όταν λεηλατούσαν τα χωριά τους και τις βίαζαν)...

 

Ο Μεσαίωνας δεν ήταν καθόλου καλή εποχή για να ζεις...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα... αυτο ειναι μια αλλη συζητηση... αυτα που λες δεν ισχυαν μονο για τον μεσαιωνα...σε ολες τις εποχες παιζουν με παραλλαγες-δεν βιαζει ενας ιπποτης, βιαζει ενας πειρατης η ενας αρχαιος πολεμιστης κτλ ακομα και σημερα αυτα παιζουν, απλα σε αλλες χωρες... σκεψου τι εχουμε ακουσει να γινεται στην αφρικη η στις αραβικες χωρες...

Ειμαι πολλη ευχαριστημενη ευτυχισμενη μην σου πω που ειμαι ελληνιδα ειδικα τωρα, αλλα οπως και να εχει η ατμοσφαιρα του μεσαιωνα συνεχιζει να μου αρεσει...δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Α να κανω ενα edit... τιποτα δεν πρεπει να ειναι οπως το παρουσιαζουν οι ταινιες αλλα τι να κανω που μου αρεσει ο μεσαιωνας... μονο τα φορεματα να σκεφτειτε! Ασε τα αλογα, ασε τα σπαθια, ασε τις αμαξες, ασε τους γορθικους ναους και τα καστρα, ασε τους ιπποτες....

 

Α, θα σου άρεσε να ήσουν ΠΛΟΥΣΙΑ το Μεσαίωνα...!!!

Γιατί οι normal δεν τα είχαν όλα αυτά... αλλά σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εποχή να ήσουν πλούσια, ωραία θα ήταν :)

 

Άσε που αν ήσουν φτωχή τα φουστάνια (μάλλον ΤΟ μοναδικό σου φουστάνι) θα έζεχνε από τη βρώμα, θα ήταν ποντικοφαγωμένο και θα το έσερνες στα σιχαμερά λασπόνερα χειμώνα καλοκαίρι :tease:Μπλιάξ

Link to comment
Share on other sites

  • RObiN-HoOD unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..