Jump to content

Κλαρκ Άστον Σμιθ (Clark Ashton Smith)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Nihilio από ποιες εκδόσεις είναι ο τόμος που διαβάζεις; Μονάχα οι δύο πρώτοι τίτλοι μου είναι γνωστοί, οι άλλοι δεν μου λένε κάτι. Εκτός και αν δεν μπορώ να αναγνωρίσω στους τίτλους τους αυτά που διάβασα μεταφρασμένα. Και ναι, τρομερή ιστορία ''Η Πόλη της Τραγουδιστής Φλόγας''.

Prime Books. Το βιβλίο είναι αυτό εδώ

 

Περιερχόμενα:

  • The return of the sorcerer
  • The City of the Singing Flame
  • Beyond the Singing Flame
  • The Vaults of Yoh-Vombis
  • The Double Shadow
  • The Monster of the Prophecy
  • The Hunters from Beyond
  • The Isle of the Torturers
  • A Night in Malneant
  • The Chain of Aforgomon
  • The Dark Eidolon
  • The Seven Geases
  • The Holiness of Azedarac
  • The Beast of Averoigne
  • The Empire of the Necromancers
  • The Disinterment of Venus
  • The Devotee of Evil
  • The Enchantress of Sylaire

Όπως βλέπεις λείπουν αρκετές ιστορίες που θεωρούνται κλασσικές (Seed fron the Sepulchre, Necromancy in Naat κλπ)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ. Δεν αναφέρεται αν υπάρχουν τρεις- τέσσερις κλασσικές που έχω διαβάσει σε διάφορες ανθολογίες για να δω πως θα σου φαίνονταν. Περιμένω τα σχόλια σου και για τις άλλες ιστορίες όποτε το τελειώσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nihilio από ποιες εκδόσεις είναι ο τόμος που διαβάζεις; Μονάχα οι δύο πρώτοι τίτλοι μου είναι γνωστοί, οι άλλοι δεν μου λένε κάτι. Εκτός και αν δεν μπορώ να αναγνωρίσω στους τίτλους τους αυτά που διάβασα μεταφρασμένα. Και ναι, τρομερή ιστορία ''Η Πόλη της Τραγουδιστής Φλόγας''.

Prime Books. Το βιβλίο είναι αυτό εδώ

 

Περιερχόμενα:

  • The return of the sorcerer (+ελληνικά)
  • The City of the Singing Flame (+ελληνικά)
  • Beyond the Singing Flame
  • The Vaults of Yoh-Vombis
  • The Double Shadow (+ελληνικά)
  • The Monster of the Prophecy
  • The Hunters from Beyond
  • The Isle of the Torturers (+ελληνικά)
  • A Night in Malneant (+ελληνικά)
  • The Chain of Aforgomon
  • The Dark Eidolon (+ελληνικά)
  • The Seven Geases (+ελληνικά)
  • The Holiness of Azedarac (+ελληνικά)
  • The Beast of Averoigne (+ελληνικά)
  • The Empire of the Necromancers (+ελληνικά)
  • The Disinterment of Venus
  • The Devotee of Evil
  • The Enchantress of Sylaire

Όπως βλέπεις λείπουν αρκετές ιστορίες που θεωρούνται κλασσικές (Seed fron the Sepulchre, Necromancy in Naat κλπ)

 

Μερικές δεν τις έχω διαβάσει. Έχω σημειώσει με bold αυτές που ανήκουν στις αγαπημένες μου ενώ έχω σημειώσει και όσες θυμάμαι πως έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά. Ωραία συλλογή σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ. Δεν αναφέρεται αν υπάρχουν τρεις- τέσσερις κλασσικές που έχω διαβάσει σε διάφορες ανθολογίες για να δω πως θα σου φαίνονταν. Περιμένω τα σχόλια σου και για τις άλλες ιστορίες όποτε το τελειώσεις.

Για πες ονόματα.

 

Επίσης, παράλληλα με το πατροπαράδοτο κθουλομαγείρεμα της ημέρας διάβασα και το The Double Shadow.

 

Εξαιρετική ιστορία φάνταζυ τρόμου, λίγο παλαιομοδήτικη και expository για τα σημερινά δεδομένα, αλλά με εξαιρετική γραφή. Έχω την αίσθηση ότι ο CAS δε θα γίνει από τους αγαπημένους μου (σε αντίθεση με τους δύο πολύ γνωστούς τους φίλους) αλλά τα ως τώρα γραπτά του δικαιολογούν απόλυτα τη φήμη του.

Link to comment
Share on other sites

Από την συλλογή που διαβάζεις μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά που έβαλε σε bold ο tsathoggua, εκτός από τα ''The Return of the Sorcerer'' και ''The Double Shadow'' που δεν μου άρεσαν και τόσο. Επίσης λείπουν τα φοβερά και τρομερά ''Ο Κάτοικος της Αβύσσου'' και ''Η Μαρτυρία του Αθαμαούς'' το οποίο θα βρεις εδώ. Για το πρώτο δεν ξέρω δυστυχώς τίτλο πρωτοτύπου για να δώσω link, αλλά υπάρχει στο ν. 6 της Ωρόρα.

 

Μπορεί όντως ο Smith να μην γίνει από τους αγαπημένους σου, αλλά όπως και να 'χει, είναι αξιέπαινη η κίνηση σου να τον διαβάσεις. Το λέω αυτό γιατί αν και είναι από τους καλύτερους στο είδος του, δεν έχει ωστόσο ακόμη και σήμερα την φήμη που θα του άξιζε.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από την συλλογή που διαβάζεις μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά που έβαλε σε bold ο tsathoggua, εκτός από τα ''The Return of the Sorcerer'' και ''The Double Shadow'' που δεν μου άρεσαν και τόσο. Επίσης λείπουν τα φοβερά και τρομερά ''Ο Κάτοικος της Αβύσσου'' και ''Η Μαρτυρία του Αθαμαούς'' το οποίο θα βρεις εδώ. Για το πρώτο δεν ξέρω δυστυχώς τίτλο πρωτοτύπου για να δώσω link, αλλά υπάρχει στο ν. 6 της Ωρόρα.

 

Μπορεί όντως ο Smith να μην γίνει από τους αγαπημένους σου, αλλά όπως και να 'χει, είναι αξιέπαινη η κίνηση σου να τον διαβάσεις. Το λέω αυτό γιατί αν και είναι από τους καλύτερους στο είδος του, δεν έχει ωστόσο ακόμη και σήμερα την φήμη που θα του άξιζε.

The Dweller in the Gulf

Link to comment
Share on other sites

Από την συλλογή που διαβάζεις μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά που έβαλε σε bold ο tsathoggua, εκτός από τα ''The Return of the Sorcerer'' και ''The Double Shadow'' που δεν μου άρεσαν και τόσο. Επίσης λείπουν τα φοβερά και τρομερά ''Ο Κάτοικος της Αβύσσου'' και ''Η Μαρτυρία του Αθαμαούς'' το οποίο θα βρεις εδώ. Για το πρώτο δεν ξέρω δυστυχώς τίτλο πρωτοτύπου για να δώσω link, αλλά υπάρχει στο ν. 6 της Ωρόρα.

 

Μπορεί όντως ο Smith να μην γίνει από τους αγαπημένους σου, αλλά όπως και να 'χει, είναι αξιέπαινη η κίνηση σου να τον διαβάσεις. Το λέω αυτό γιατί αν και είναι από τους καλύτερους στο είδος του, δεν έχει ωστόσο ακόμη και σήμερα την φήμη που θα του άξιζε.

The Dweller in the Gulf

 

Ναι! Αυτό ακριβώς εννοούσα! Τρομερό έτσι; Πρέπει να το έχω διαβάσει γύρω στις δέκα φορές.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έχει μείνει στην μνήμη η δεύτερη κάθοδος στην άβυσσο των πρωταγωνιστών της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρωστάω κριτικές μου φαίνεται, οπότε ας πιάσουμε τις ιστορίες του CAS από εκεί που μείναμε.

 

The Monster of the Prophecy, ή αλλίώς η αντιηρωική εκδοχή του John Carter. Κακομοίρης καλλιτέχνης στα πρόθυρα της αυτοκτονίας σώζεται από εξωγηίνο που τον μεταφέρει στον παλνήτη του, με σκοπό να γίνει αυτοκράτοράς του εξαιτίας κάποιας αρχαίας προφητείας. Ενδιαφέρουσα και αντισυμβατική ιστορία.

 

The hunters from Beyond. Ή, αλλιώς, η πρώτη ιστορία που διάβασα και που ήταν αντάξια της φήμης του CAS στο βιβλίο. Εκεί που οι Lovecraft και Howard ήταν μονοδιάστατοι, ο CAS ζωγραφίζει τα έργα του με ποικιλία συναισθημάτων και, εδώ, οι εφιαλτικοί Κυνηγοί και ο τραγικός έρωτας που μπαίνει ανάμεσά τους φέρνουν ρίγη φρίκης στον αναγνώστη. Εξαιρετική ιστορία.

 

The isle of the Torturers. Ξεκινάει σα τη μάσκα του Κόκκινου Θανάτου, με έναν βασιλιά να φεύγει από τη ρημαγμένη από επιδημία πόλη του και να καταλήγει σε ένα νησί που χόμπι των κατοίκων είναι να βασανίζουν τους αιχμαλώτους τους. Ανατριχιαστικά σκληρή ιστορία με κατάληξη που φαίνεται από νωρίς, αλλά φέρνει την κάθαρση.

 

A night in Malneant. Εξαίσια γοτθική ιστορία, με τον πρωταγωνιστή να καταλήγει σε μία άγνωστη πόλη που, στα βυθισμένα κτήριά της γίνεται η κηδεία της νεκρής αγαπημένης του.

 

The Chain of Aforgomon: Άλλη μία ιστορία σκοτεινής φαντασίας, ανατριχιαστική με τον τρόπο της.

 

The Dark Eidolon, ή, αλλιώς, η ιστορία εκδίκησης ενός χαμινιού που, μετά από την κακομεταχείρισή του στα χέρια του διαδόχου του θρόνου, μαθητεύει δίπλα σε έναν σκοτεινό μάγο και επιστρέφει για να πάρει την εκδίκησή του. Πλούσια και φρικιαστική ιστορία φάνταζυ, αν και το τέλος της με άφησε με ελαφρτώς ανάμεικτες εντυπώσεις.

 

The Seven Geases ή, αλλιώς, μία κωμωδία Γκραν Γκινιόλ, καθώς ένας κακομοίρης ήρωας στέλνεται από τη μία πανίσχυρη οντότητα στην άλλη με σκοπό να γίνει θύμα της. Επίσης, το τέλος της...

 

(οι υπόλοιπες ιστορίες σε επόμενο ποστ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nihilio μήπως ξέρεις τους τίτλους στα Ελληνικά για το ''The Monster of the Prophecy'' και ''The Chain of Aforgomon''; Δεν μπόρεσα να καταλάβω από τις περιγραφές σου ποιες ιστορίες είναι. Συμφωνώ για αυτά που είπες, εκτός από τους ''Κυνηγούς από το Υπερπέραν'' και ''Μία Νύχτα στη Μαλνεάν'' που δεν μου άρεσαν. Ένα καλό site για τον Smith, για όποιον θέλει να ψάξει παραπάνω είναι αυτό. Αν κανείς ξέρει κάποιο άλλο, παρακαλώ να το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Nihilio μήπως ξέρεις τους τίτλους στα Ελληνικά για το ''The Monster of the Prophecy'' και ''The Chain of Aforgomon''; Δεν μπόρεσα να καταλάβω από τις περιγραφές σου ποιες ιστορίες είναι. Συμφωνώ για αυτά που είπες, εκτός από τους ''Κυνηγούς από το Υπερπέραν'' και ''Μία Νύχτα στη Μαλνεάν'' που δεν μου άρεσαν. Ένα καλό site για τον Smith, για όποιον θέλει να ψάξει παραπάνω είναι αυτό. Αν κανείς ξέρει κάποιο άλλο, παρακαλώ να το αναφέρει.

 

Με βάση αυτά που γνωρίζω, το The monster of the prophecy δεν υπάρχει στα ελληνικά. Το ίδιο και το The chain..., εκτός και αν υπάρχει στην Ωρόρα που έχει αποκλειστικά ιστορίες του Σμιθ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νόμιζα ότι είχα εξαντλήσει την συλλογή, αλλά έκανα λάθος. Πάμε λοιπόν για μία τελευταία δόση:

The Holiness of Azedarac

Δαιμονολάτρης επίσκοπος θέλει να ξεφορτωθεί έναν κατάσκοπο της Ιεράς Εξέτασης, με ένα μαγικό φίλτρο με το οποίο τον στέλνει πίσω στο χρόνο και στην αγκαλιά μιας Δρυίδισσας. Συμπαθητική και μάλλον εύθυμη ιστορία φάνταζυ με μία δόση της πίκρας που έχουν οι ιστορίες του Σμιθ.

 

The Beast of Averoigne

Άλλη μία ιστορία σε μία φάνταζυ Μεσαιωνική Γαλλία, με εξωγηίνο τέρας να τρομοκρατεί την ύπαιθρο. Επίσης συμπαθητική ιστορία, αν και λίγο προβλέψιμη.

 

The Empire of Necromancers

Άλλο ένα εξαιρετικό fantasy Γκραν Γκινιόλ, με δύο νεκρομάντες που δημιουργούν μία πόλη από ζωντανούς-νεκρούς υπηκόους. Από τις κλασσικές ιστορίες του ΚΑΣ.

 

The Disinterment of Venus

Άγαλμα της Αφροδίτης ανακαλύπτεται σε μοναστήρι και σκανδαλίζει τους μοναχούς. Ή, μήπως... υπαινικτική ιστορία τρόμου που με κέρδισε.

 

The Devotee of Evil

Και μία δόση Southern Gothic, με διανοούμενο που φτιάχνει μία μηχανή για να παγιδέψει το Κακό. Μαντεύετε νομίζω την κατάληξη, το ίδιο κι εγώ, γιατί δε θυμάμαι απολύτως τίποτα από την ιστορία.

 

The Enchantress of Sylaire

Φάνταζυ ιστορία με τον ήρωα να γοητεύται από μία εξωτική γυναίκα και να παρασύρεται σε έναν άλλο κόσμο όπου τίποτα δεν είναι ότι δείχνει. Καλή ιστορία.

 

 

Συνολική άποψη για τη συλλογή:

Δεν είμαι σίγουρος ότι περιέχει τα καλύτερα του Κλαρκ Αστον Σμιθ. Έχει σίγουρα κάποιες πολύ δυνατές ιστορίες, αλλά νομίζω ότι για πολλούς αναγνώστες οι μισές ιστορίες θα έπρεπε να είχαν αντικατασταθεί από άλλες, ίσως πιο χαρακτηριστικές. Αλλά οι υπόλοιπες είναι τόσο καλές που οφείλουν να διαβαστούν από όλους τους αναγνώστες του φανταστικού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι τρεις πρώτες είναι γνωστές και πολύ αγαπημένες. Μου άρεσε ιδίως στον ''Παναγιότατο Αζενταράκ'' που όταν

ο Αμβρόσιος εξέφρασε στην Μοριάμις τις αμφιβολίες του, αυτή του είπε ότι ο επίσκοπος θα γεννηθεί ύστερα από 600 χρόνια :lol:

Κυνικό όσο δεν πάει. Για τις υπόλοιπες δεν είμαι σίγουρος αν τις έχω διαβάσει, δεν μπορώ να καταλάβω πως αποδόθηκαν οι τίτλοι τους μεταφρασμένοι, αν έχουν μεταφραστεί.

 

Όπως είπες Nihilio, από το βιβλίο σου λείπουν δύο- τρεις πολύ καλές ιστορίες του Smith. Διάβασε τες και αυτές κάποια στιγμή αργότερα, γιατί αξίζουν πραγματικά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικος και υπερβολικα αδικημενος ο κος "Κλαρκας Τον". Λογικα φταιει το σκουριασμενο στυλ του που δειχνει την ηλικια του. Οπως και να εχει προκειται για κρυμμενο θυσαυρο για οσους δεν τον εχουν ανακαλυψει ακομα. Μαυγη Μαγεια, νεκρομαντεια , νεκροφιλια, φρικιαστικοι θανατοι, ψυχοπλακωτικη ατμοσφαιρα και πλουσιο λογοτεχνικο ταλεντο. Ολα τα εχει...

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικος και υπερβολικα αδικημενος ο κος "Κλαρκας Τον". Λογικα φταιει το σκουριασμενο στυλ του που δειχνει την ηλικια του. Οπως και να εχει προκειται για κρυμμενο θυσαυρο για οσους δεν τον εχουν ανακαλυψει ακομα. Μαυγη Μαγεια, νεκρομαντεια , νεκροφιλια, φρικιαστικοι θανατοι, ψυχοπλακωτικη ατμοσφαιρα και πλουσιο λογοτεχνικο ταλεντο. Ολα τα εχει...

 

Έτσι! Ο Κλάρκας Τον έχει και την επίσημη έγκριση του θρυλικού Ράντολφ Κάρτερ :-)

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικος και υπερβολικα αδικημενος ο κος "Κλαρκας Τον". Λογικα φταιει το σκουριασμενο στυλ του που δειχνει την ηλικια του. Οπως και να εχει προκειται για κρυμμενο θυσαυρο για οσους δεν τον εχουν ανακαλυψει ακομα. Μαυγη Μαγεια, νεκρομαντεια , νεκροφιλια, φρικιαστικοι θανατοι, ψυχοπλακωτικη ατμοσφαιρα και πλουσιο λογοτεχνικο ταλεντο. Ολα τα εχει...

 

Έτσι! Ο Κλάρκας Τον έχει και την επίσημη έγκριση του θρυλικού Ράντολφ Κάρτερ :-)

 

Μα παντα την ειχε! Απο την εποχη που Ονειρικα Αναζητουσα την Αγνωστη Κανταθ, μνημονευα "τον ζωγραφο παραξενων εικονων με ενα κρυφο εργαστηριο στο αρχαιο και ανιερο δρομακι διπλα στο νεκροταφειο"....

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πριν δύο εβδομάδες διάβασα και τις "Ιστορίες του Μελαγχολικού Ερημήτη" από τις Εκδόσεις Ωρόρα.

 

Περιέχει τις ιστορίες:

  • Η μαγεία της Ουλούα
    Αρκετά ωραία dark fantasy ιστορία, ιδεαλιστής νεαρός καταλήγει σε παλάτι διεφθαρμένου βασιλιά και αντιστέκεται στις γητείες της νυμφομανούς μάγισσας πριγκίπισσας. Πλήρης ιστορία και από τις καλές του τόμου.
  • Η μητέρα των βατράχων
    Περισσότερο ιστορία τρόμου είναι αυτή εδώ, με ήρωα έναν νεαρό που τον αποπλανεί μία βατραχόμορφη μάγισσα. Μου φάνηκε μέτρια, αλλά είχε κάποιες ωραίες σκηνές.
  • Μια νύχτα στη Μαλνεάτ
    Έχω πει πιο πάνω τη γνώμη μου, αριστουργηματική γοτθική ιστορία, ικανός λόγος από μόνη της για να πάρει κανείς το τομάκι.
  • Φόνος στην τέταρτη διάσταση
    ΕΦ με επιστήμονα που φτιάχνει μία περίεργη μηχανή για να διαπράξει τον τέλειο φόνο. Και αυτή δε με ενθουσίασε
  • Η λευκή προφήτισσα
    Άλλη μία ωραία fantasy ιστορία του τόμου. Πολεμιστής ερωτεύεται την αινηγματική Λευκή Προφήτισσα και... ας μην κάνω spoilers
  • Αναζητώντας το Γκαζόλμπα
    Fantasy ιστορία για έναν βασιλιά που κυνηγάει το πουλί που στόλιζε το στέμμα του και που το ανέστησε ένας νεκρομάντης. Έχει τις στιγμές του, αλλά αλλάζει τόσο πολύ η ιστορία όσο προχωράει που με κούρασε.
  • Η μαρτυρία του Αθαμάους
    Ψιλοτυπική fantasy-horror ιστορία που βλέπεις τις ανατροπές να σου έρχονται από ένα χιλιόμετρο απόσταση. Μέτρια.
  • Ο κύριος των καβουριών
    Μία ιστορία από τον κύκλο της Ζοθικ, με ήρωες δύο μάγους που καταλήγουν σε ένα νησί για να ανακτήσουν χαμένο θησαυρό από άλλο μάγο. Πλήρης ιστορία αλλά δε μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο.
  • Σαδάστωρ
    Και μία Phantasy ιστορία από τον Smith. Σαν Λόρδος Ντάνσανυ πίσω από ένα σκοτεινό πέπλο, αναβλύζει συναίσθημα. Καλή; Δε θυμάμαι, σίγουρα όμως διαφορετική
  • Ένα κρασί από την Ατλαντίδα
    Πειρατές πέφτουν πάνω σε αρχαίο πυθάρι με μαγικό κρασί. Ιστορία φανταστικού τρόμου με ωραία ατμόσφαιρα και όμορφα στημένη. Δεν ξεχωρίζει από το υπόλοιπο έργο του Σμιθ, παρόλα αυτά είναι ευχάριστη.

 

 

Συνολική εντύπωση: Ο Σμιθ είναι από τους μεγάλους συγγραφείς του χώρου μας και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Όμως η συλλογή αυτή δεν έχει απαραίτητα τις καλύτερες ιστορίες του (φαντάζομαι αρκετές είναι σκορπισμένες σε όλη τη σειρα της Ωρόρα), όμως, και αυτές που υπάρχουν εδώ είναι καλύτερες από το μέσο όρο που θα βρει κανείς εκεί έξω.

Όσοι δεν έχουν διαβάσει Σμιθ (όπως ουσιαστικά δεν είχα και εγώ μέχρι φέτος) ας το κάνουν, χάνουν έναν μοναδικό συγγραφέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μαρτυρία του Αθαμάους

 

Ψιλοτυπική fantasy-horror ιστορία που βλέπεις τις ανατροπές να σου έρχονται από ένα χιλιόμετρο απόσταση. Μέτρια.

 

Συνολική εντύπωση: Ο Σμιθ είναι από τους μεγάλους συγγραφείς του χώρου μας και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς. Όμως η συλλογή αυτή δεν έχει απαραίτητα τις καλύτερες ιστορίες του (φαντάζομαι αρκετές είναι σκορπισμένες σε όλη τη σειρα της Ωρόρα), όμως, και αυτές που υπάρχουν εδώ είναι καλύτερες από το μέσο όρο που θα βρει κανείς εκεί έξω.

Όσοι δεν έχουν διαβάσει Σμιθ (όπως ουσιαστικά δεν είχα και εγώ μέχρι φέτος) ας το κάνουν, χάνουν έναν μοναδικό συγγραφέα.

 

 

Εγώ προσωπικά είχα κάψει μπόλικη φαιά ουσία όταν διάβασα την συγκεκριμένη ιστορία, μου είχε αρέσει πάαααααρα πολύ. Και συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο σχόλιο. Ο Σμίθ μπορεί να αρέσει, μπορεί και όχι, οπωσδήποτε όμως αξίζει να διαβαστεί.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα την συλλογή ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Αίολος:

 

- ''Η Επιστροφή του Μάγου'': Ένας τύπος πιάνει δουλειά σ' ένα απομoνωμένο σπίτι όπου και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον εκκεντρικό εργοδότη του, και την φοβερή απειλή που κρέμεται πάνω από το κεφάλι του. Καλή είναι, αν και μου άρεσε πιο πολύ ως προς την ατμόσφαιρα της, και όχι ως προς το περιεχόμενο.

 

- ''Η Γοργώ'': Μία από τις λίγες ιστορίες του συγγραφέα που δεν μου άρεσε. Καλογράμμενη όπως κάθε τι δικό του, αλλά δεν με άγγιξε καθόλου η ιδέα.

 

- ''Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς'': Μία ντουζίνα βλάσφημοι σκύλοι τόλμησαν να αμφισβητήσουν την παντοκρατορία του μεγάλου μάγου Μαλιγκρίς, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να υποστούν την τρομερή οργή του cold.gif Ας πρόσεχαν wink.gif

 

- ''Ο γκουλ'': Διήγημα με φόντο τους μύθους και τους θρύλους της Αραβίας. Καλό, σύντομο και ωραίο.

 

- ''Η Αόρατη Πολή'': Δύο τυχοδιώκτες περιπλανώμενοι στις ασιατικές ερήμους, θα βρεθούν στα ίχνη μίας παράξενης πόλης και των μυστηριωδών κατοίκων της. Είναι ένα μικρό διαμαντάκι.

 

- ''Ο Κολοσσός του Ιλούργκν'': Η μυθική Αβερουάν βιώνει μία από τις μεγαλύτερες της τραγωδίες. Οι νεκροί σηκώνονται από τους τάφους τους και εξαφανίζονται, άγνωστο για που. Εντάξει ότι και να πω, θα είναι πραγματικά λίγο. Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο με αυτό που σκέφτηκε ο άνθρωπος. Σμιθ στα καλύτερα του.

 

- ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'': Παρ' όλο που μου αρέσουν περισσότερο οι σκληρές ιστορίες, αυτή ήταν η αγαπημένη μου από το βιβλίο. Ο Βασιλιάς Γιουβόραν χάνει το στέμμα του και το πουλί που το στόλιζε, και σπεύδει σ' ένα μακρινό ταξίδι προς αναζήτηση του. Και ο κυνισμός θα κάνει συχνά- πυκνά την εμφάνιση του. Γέλασα στην αρχή όπου ο Γιουβόραν διαδέ- χτηκε τον αποθανών Καρπούμ,

όταν ο τελευταίος πέθανε από την υπερβολική κατανάλωση γεμιστών χελιών και πηχτής από αυγά σαλαμάνδρας biggrin.gif

 

 

Άλλες ιστορίες μου άρεσαν περισσότερο, και άλλες λιγότερο. Υπάρχουν όμως μία- δύο που είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Βιβλίο must read για όλους τους fans του σπουδαίου συγγραφέα.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την συλλογή ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Αίολος:

 

- ''Η Επιστροφή του Μάγου'': Ένας τύπος πιάνει δουλειά σ' ένα απομoνωμένο σπίτι όπου και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον εκκεντρικό εργοδότη του, και την φοβερή απειλή που κρέμεται πάνω από το κεφάλι του. Καλή είναι, αν και μου άρεσε πιο πολύ ως προς την ατμόσφαιρα της, και όχι ως προς το περιεχόμενο.

 

- ''Η Γοργώ'': Μία από τις λίγες ιστορίες του συγγραφέα που δεν μου άρεσε. Καλογράμμενη όπως κάθε τι δικό του, αλλά δεν με άγγιξε καθόλου η ιδέα.

 

- ''Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς'': Μία ντουζίνα βλάσφημοι σκύλοι τόλμησαν να αμφισβητήσουν την παντοκρατορία του μεγάλου μάγου Μαλιγκρίς, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να υποστούν την τρομερή οργή του cold.gif Ας πρόσεχαν wink.gif

 

- ''Ο γκουλ'': Διήγημα με φόντο τους μύθους και τους θρύλους της Αραβίας. Καλό, σύντομο και ωραίο.

 

- ''Η Αόρατη Πολή'': Δύο τυχοδιώκτες περιπλανώμενοι στις ασιατικές ερήμους, θα βρεθούν στα ίχνη μίας παράξενης πόλης και των μυστηριωδών κατοίκων της. Είναι ένα μικρό διαμαντάκι.

 

- ''Ο Κολοσσός του Ιλούργκν'': Η μυθική Αβερουάν βιώνει μία από τις μεγαλύτερες της τραγωδίες. Οι νεκροί σηκώνονται από τους τάφους τους και εξαφανίζονται, άγνωστο για που. Εντάξει ότι και να πω, θα είναι πραγματικά λίγο. Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο με αυτό που σκέφτηκε ο άνθρωπος. Σμιθ στα καλύτερα του.

 

- ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'': Παρ' όλο που μου αρέσουν περισσότερο οι σκληρές ιστορίες, αυτή ήταν η αγαπημένη μου από το βιβλίο. Ο Βασιλιάς Γιουβόραν χάνει το στέμμα του και το πουλί που το στόλιζε, και σπεύδει σ' ένα μακρινό ταξίδι προς αναζήτηση του. Και ο κυνισμός θα κάνει συχνά- πυκνά την εμφάνιση του. Γέλασα στην αρχή όπου ο Γιουβόραν διαδέ- χτηκε τον αποθανών Καρπούμ,

όταν ο τελευταίος πέθανε από την υπερβολική κατανάλωση γεμιστών χελιών και πηχτής από αυγά σαλαμάνδρας biggrin.gif

 

 

Άλλες ιστορίες μου άρεσαν περισσότερο, και άλλες λιγότερο. Υπάρχουν όμως μία- δύο που είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Βιβλίο must read για όλους τους fans του σπουδαίου συγγραφέα.

 

Ωραία συλλογή. Τα Η επιστροφή του Μάγου, Ο Κολοσσός του Ιλούργκν και Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς είναι τα διηγήματα που ξεχωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα την συλλογή ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Αίολος:

 

- ''Η Επιστροφή του Μάγου'': Ένας τύπος πιάνει δουλειά σ' ένα απομoνωμένο σπίτι όπου και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον εκκεντρικό εργοδότη του, και την φοβερή απειλή που κρέμεται πάνω από το κεφάλι του. Καλή είναι, αν και μου άρεσε πιο πολύ ως προς την ατμόσφαιρα της, και όχι ως προς το περιεχόμενο.

 

- ''Η Γοργώ'': Μία από τις λίγες ιστορίες του συγγραφέα που δεν μου άρεσε. Καλογράμμενη όπως κάθε τι δικό του, αλλά δεν με άγγιξε καθόλου η ιδέα.

 

- ''Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς'': Μία ντουζίνα βλάσφημοι σκύλοι τόλμησαν να αμφισβητήσουν την παντοκρατορία του μεγάλου μάγου Μαλιγκρίς, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να υποστούν την τρομερή οργή του cold.gif Ας πρόσεχαν wink.gif

 

- ''Ο γκουλ'': Διήγημα με φόντο τους μύθους και τους θρύλους της Αραβίας. Καλό, σύντομο και ωραίο.

 

- ''Η Αόρατη Πολή'': Δύο τυχοδιώκτες περιπλανώμενοι στις ασιατικές ερήμους, θα βρεθούν στα ίχνη μίας παράξενης πόλης και των μυστηριωδών κατοίκων της. Είναι ένα μικρό διαμαντάκι.

 

- ''Ο Κολοσσός του Ιλούργκν'': Η μυθική Αβερουάν βιώνει μία από τις μεγαλύτερες της τραγωδίες. Οι νεκροί σηκώνονται από τους τάφους τους και εξαφανίζονται, άγνωστο για που. Εντάξει ότι και να πω, θα είναι πραγματικά λίγο. Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο με αυτό που σκέφτηκε ο άνθρωπος. Σμιθ στα καλύτερα του.

 

- ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'': Παρ' όλο που μου αρέσουν περισσότερο οι σκληρές ιστορίες, αυτή ήταν η αγαπημένη μου από το βιβλίο. Ο Βασιλιάς Γιουβόραν χάνει το στέμμα του και το πουλί που το στόλιζε, και σπεύδει σ' ένα μακρινό ταξίδι προς αναζήτηση του. Και ο κυνισμός θα κάνει συχνά- πυκνά την εμφάνιση του. Γέλασα στην αρχή όπου ο Γιουβόραν διαδέ- χτηκε τον αποθανών Καρπούμ,

όταν ο τελευταίος πέθανε από την υπερβολική κατανάλωση γεμιστών χελιών και πηχτής από αυγά σαλαμάνδρας biggrin.gif

 

 

Άλλες ιστορίες μου άρεσαν περισσότερο, και άλλες λιγότερο. Υπάρχουν όμως μία- δύο που είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Βιβλίο must read για όλους τους fans του σπουδαίου συγγραφέα.

 

Ωραία συλλογή. Τα Η επιστροφή του Μάγου, Ο Κολοσσός του Ιλούργκν και Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς είναι τα διηγήματα που ξεχωρίζω.

 

 

Κι εγω μολις το τελειωσα το βιβλιο και μου αρεσε παρα πολυ!! Θελω να διαβασω περισσοτερο CAS, θα προτιμουσα να εινια μεταφρασμενα στα Ελληνικα γιατι τωρα τελευταια τα αγγλοφονα εχουν αρχισει να με κουραζουν δυστυχως...:huh: Ξερω οτι κυκλοφορει αλλη μια συλλογη απο τις εκδοσεις Αιολος αλλα σε δυο - τρεια κεντρικα βιβλιοπωλεια που κοιταξα δεν το ειχαν, ελπιζω να μην εχει εξαντληθει ( αμαν πια και με αυτο το θεμα, να ψαχνεις κατι και να σου λενε οτι δεν κυκλοφορει πια απο τις εκδοσεις......απογοητευση :( ) Υπαρχει κατι αλλο που να εχει μεταφραστει στα Ελληνικα;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την συλλογή ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Αίολος:

 

- ''Η Επιστροφή του Μάγου'': Ένας τύπος πιάνει δουλειά σ' ένα απομoνωμένο σπίτι όπου και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον εκκεντρικό εργοδότη του, και την φοβερή απειλή που κρέμεται πάνω από το κεφάλι του. Καλή είναι, αν και μου άρεσε πιο πολύ ως προς την ατμόσφαιρα της, και όχι ως προς το περιεχόμενο.

 

- ''Η Γοργώ'': Μία από τις λίγες ιστορίες του συγγραφέα που δεν μου άρεσε. Καλογράμμενη όπως κάθε τι δικό του, αλλά δεν με άγγιξε καθόλου η ιδέα.

 

- ''Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς'': Μία ντουζίνα βλάσφημοι σκύλοι τόλμησαν να αμφισβητήσουν την παντοκρατορία του μεγάλου μάγου Μαλιγκρίς, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να υποστούν την τρομερή οργή του cold.gif Ας πρόσεχαν wink.gif

 

- ''Ο γκουλ'': Διήγημα με φόντο τους μύθους και τους θρύλους της Αραβίας. Καλό, σύντομο και ωραίο.

 

- ''Η Αόρατη Πολή'': Δύο τυχοδιώκτες περιπλανώμενοι στις ασιατικές ερήμους, θα βρεθούν στα ίχνη μίας παράξενης πόλης και των μυστηριωδών κατοίκων της. Είναι ένα μικρό διαμαντάκι.

 

- ''Ο Κολοσσός του Ιλούργκν'': Η μυθική Αβερουάν βιώνει μία από τις μεγαλύτερες της τραγωδίες. Οι νεκροί σηκώνονται από τους τάφους τους και εξαφανίζονται, άγνωστο για που. Εντάξει ότι και να πω, θα είναι πραγματικά λίγο. Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο με αυτό που σκέφτηκε ο άνθρωπος. Σμιθ στα καλύτερα του.

 

- ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'': Παρ' όλο που μου αρέσουν περισσότερο οι σκληρές ιστορίες, αυτή ήταν η αγαπημένη μου από το βιβλίο. Ο Βασιλιάς Γιουβόραν χάνει το στέμμα του και το πουλί που το στόλιζε, και σπεύδει σ' ένα μακρινό ταξίδι προς αναζήτηση του. Και ο κυνισμός θα κάνει συχνά- πυκνά την εμφάνιση του. Γέλασα στην αρχή όπου ο Γιουβόραν διαδέ- χτηκε τον αποθανών Καρπούμ,

όταν ο τελευταίος πέθανε από την υπερβολική κατανάλωση γεμιστών χελιών και πηχτής από αυγά σαλαμάνδρας biggrin.gif

 

 

Άλλες ιστορίες μου άρεσαν περισσότερο, και άλλες λιγότερο. Υπάρχουν όμως μία- δύο που είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Βιβλίο must read για όλους τους fans του σπουδαίου συγγραφέα.

 

Ωραία συλλογή. Τα Η επιστροφή του Μάγου, Ο Κολοσσός του Ιλούργκν και Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς είναι τα διηγήματα που ξεχωρίζω.

 

 

Κι εγω μολις το τελειωσα το βιβλιο και μου αρεσε παρα πολυ!! Θελω να διαβασω περισσοτερο CAS, θα προτιμουσα να εινια μεταφρασμενα στα Ελληνικα γιατι τωρα τελευταια τα αγγλοφονα εχουν αρχισει να με κουραζουν δυστυχως...:huh: Ξερω οτι κυκλοφορει αλλη μια συλλογη απο τις εκδοσεις Αιολος αλλα σε δυο - τρεια κεντρικα βιβλιοπωλεια που κοιταξα δεν το ειχαν, ελπιζω να μην εχει εξαντληθει ( αμαν πια και με αυτο το θεμα, να ψαχνεις κατι και να σου λενε οτι δεν κυκλοφορει πια απο τις εκδοσεις......απογοητευση :( ) Υπαρχει κατι αλλο που να εχει μεταφραστει στα Ελληνικα;

 

Αυτο του Αιολου που λες ειναι το Η Πολη Της Τραγουδιστης Φλογας και πρεπει οπωσδηποτε να το αποκτησεις. Δοκιμασε εδω http://www.protopori...as-p-54138.html

 

Επισης η Terra Nova ειχε κυκλοφορησει μια συλλογη με τιτλο Τα Μαγικα Ταξιδια αλλα μονο μεταχ/νο θα το βρεις και αμα...

 

Τελος ο Μπαλανος εχει κυκλοφορησει μεσω της Locus 7 το Ιστοριες απο τη Ζοθικ αλλα ειναι ακριβο και τουλαχιστον μια ιστορια απο εκει μεσα την εχεις. http://www.protopori...k-p-305857.html

 

 

Εdit: Ξεχασα τα βιβλια της Ωρορα στα οποια θα βρεις διασπαρτα καποια κλασσικα διηγηματα του, οπως και τη συλλογη Ιστορίες του μελαγχολικού ερημίτη που αμα τη βρεις στειλτην και σε μενα ! wink.gifbiggrin.gif

 

 

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Εdit: Ξεχασα τα βιβλια της Ωρορα στα οποια θα βρεις διασπαρτα καποια κλασσικα διηγηματα του, οπως και τη συλλογη Ιστορίες του μελαγχολικού ερημίτη που αμα τη βρεις στειλτην και σε μενα ! wink.gifbiggrin.gif

Αν έλεγες για το "Μελαγχολικό ερημίτη" μία εβδομάδα πιο νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλαρκ Άστον Σμιθ (Clark Ashton Smith)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..