Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Είμαι φανατικός λάτρης του King εδώ και πολλά χρόνια. Έχω διαβάσει ότι έχει εκδοθεί στα ελληνικά (εκτός απ'το "Μπλέιζ" και το "Κούτζο") και έχω όλα του τα βιβλία σε περίοπτη θέση στην βιβλιοθήκη μου.

Το παρόν του King άρχισε να μου τα χαλάει και πολύ φοβάμαι ότι θα αρχίσει να βουλιάζει στο κοντινό μέλλον. Και αυτή είναι, αυστηρά, η προσωπική μου άποψη.

Μου έλειψαν βιβλία όπως το πολύ αγαπημένο του "Μίζερι", το δυνατό "Αυτό", το μυστηριώδες "Χρήσιμα αντικείμενα", το έξυπνο "Αυπνία" και άλλα τόσα που έχει γράψει το παρελθόν.

Τι απέγινε όλη αυτή η λάμψη που είχε; Που πήγε το ταλέντο και η έμπνευση;

Μιλάω αποκλειστικά στα τελευταία του βιβλία, όπως τον "Θόλο" που είχε δυνατή πλοκή και κέντριζε το ενδιαφέρον, αλλά στην τελική κατέληξα να διαβάσω 1000 σελίδες για να φτάσω στο πιο ξενέρωτο τέλος που έχει γραφτεί ποτέ σε μυθιστόρημα (και για όσους επιμένουν πως ο Masterton έχει την μνεία στα άθλια φινάλε, ας το διαβάσει και να μου πει την γνώμη του).

Φτάνουμε στο Joyland.... Τώρα να πω ότι βιαζόμουν να τελειώσει για να πιάσω άλλο; Ακόμη και το "Τι θα γίνει μετά" του Katzenbach ήταν πιο δυνατό, μιας και και το Joyland δεν μπορούσε να κρατήσει κάποιον ουσιαστικό χαρακτήρα για να ταξιμονηθεί σε κάποιο είδος. Αστυνομικό; Θρίλερ; Μυστηρίου; Και μην πούμε για τον τρόμο... Δεν υπήρξε σε καμία σελίδα του... Σαν να διάβαζα το σενάριο μια ταινίας που ποτέ δεν θα μπορούσε να γίνει επιτυχία.

Τι κάνει ο King και που έχει κρυφτεί; Κάνει πίσω για να πάρει την σκυτάλη ο Joe Hill;

Περιμένω τον Μάρτη για να διαβάσω το Doctor Sleep... Θέλω πολύ να μάθω αν τελικά θα ξυπνήσει το τέρας της σύγχρονης λογοτεχνίας του τρόμου μ'αυτό το μυθιστόρημα. Κι αυτό έχει περισσότερη αγωνία απ' την αδημονία του φινάλε στα τελευταία του βιβλία...

Φίλε μου, όταν είσαι υπερεπιτυχημένος συγγραφέας και έχεις υπογράψει συμβόλαιο εκατομμυρίων δολαρίων για να εκδίδεις δυο και τρία βιβλία την χρονιά είναι λογικό και επόμενο να γράψεις και σούπες και μάλιστα κακομαγειρεμένες! Εγώ τώρα τελευταία έχω την υποψία ότι κάποιοι συγγραφείς σαν τον King, που είναι υποχρεωμένοι να γράφουν πάνω από ένα βιβλίο το χρόνο, ίσως να πληρώνουν και κάποιον ghost writer για να κάνει την βρώμικη δουλειά με εκείνους να έχουν απλώς την γενική εποπτεία της συγγραφικής δουλειάς. Λέω εγώ τώρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

 

Είμαι φανατικός λάτρης του King εδώ και πολλά χρόνια. Έχω διαβάσει ότι έχει εκδοθεί στα ελληνικά (εκτός απ'το "Μπλέιζ" και το "Κούτζο") και έχω όλα του τα βιβλία σε περίοπτη θέση στην βιβλιοθήκη μου.

Το παρόν του King άρχισε να μου τα χαλάει και πολύ φοβάμαι ότι θα αρχίσει να βουλιάζει στο κοντινό μέλλον. Και αυτή είναι, αυστηρά, η προσωπική μου άποψη.

Μου έλειψαν βιβλία όπως το πολύ αγαπημένο του "Μίζερι", το δυνατό "Αυτό", το μυστηριώδες "Χρήσιμα αντικείμενα", το έξυπνο "Αυπνία" και άλλα τόσα που έχει γράψει το παρελθόν.

Τι απέγινε όλη αυτή η λάμψη που είχε; Που πήγε το ταλέντο και η έμπνευση;

Μιλάω αποκλειστικά στα τελευταία του βιβλία, όπως τον "Θόλο" που είχε δυνατή πλοκή και κέντριζε το ενδιαφέρον, αλλά στην τελική κατέληξα να διαβάσω 1000 σελίδες για να φτάσω στο πιο ξενέρωτο τέλος που έχει γραφτεί ποτέ σε μυθιστόρημα (και για όσους επιμένουν πως ο Masterton έχει την μνεία στα άθλια φινάλε, ας το διαβάσει και να μου πει την γνώμη του).

Φτάνουμε στο Joyland.... Τώρα να πω ότι βιαζόμουν να τελειώσει για να πιάσω άλλο; Ακόμη και το "Τι θα γίνει μετά" του Katzenbach ήταν πιο δυνατό, μιας και και το Joyland δεν μπορούσε να κρατήσει κάποιον ουσιαστικό χαρακτήρα για να ταξιμονηθεί σε κάποιο είδος. Αστυνομικό; Θρίλερ; Μυστηρίου; Και μην πούμε για τον τρόμο... Δεν υπήρξε σε καμία σελίδα του... Σαν να διάβαζα το σενάριο μια ταινίας που ποτέ δεν θα μπορούσε να γίνει επιτυχία.

Τι κάνει ο King και που έχει κρυφτεί; Κάνει πίσω για να πάρει την σκυτάλη ο Joe Hill;

Περιμένω τον Μάρτη για να διαβάσω το Doctor Sleep... Θέλω πολύ να μάθω αν τελικά θα ξυπνήσει το τέρας της σύγχρονης λογοτεχνίας του τρόμου μ'αυτό το μυθιστόρημα. Κι αυτό έχει περισσότερη αγωνία απ' την αδημονία του φινάλε στα τελευταία του βιβλία...

Φίλε μου, όταν είσαι υπερεπιτυχημένος συγγραφέας και έχεις υπογράψει συμβόλαιο εκατομμυρίων δολαρίων για να εκδίδεις δυο και τρία βιβλία την χρονιά είναι λογικό και επόμενο να γράψεις και σούπες και μάλιστα κακομαγειρεμένες! Εγώ τώρα τελευταία έχω την υποψία ότι κάποιοι συγγραφείς σαν τον King, που είναι υποχρεωμένοι να γράφουν πάνω από ένα βιβλίο το χρόνο, ίσως να πληρώνουν και κάποιον ghost writer για να κάνει την βρώμικη δουλειά με εκείνους να έχουν απλώς την γενική εποπτεία της συγγραφικής δουλειάς. Λέω εγώ τώρα...

 

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με συμβόλαια κλπ, αλλά μου φαίνεται εντελώς κουφό για τον Κινγκ, να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ από τον οποιονδήποτε να βγάζει 1-2 βιβλία τον χρόνο.Δε νομίζω να δίνει λογαριασμό σε κανέναν.Είναι σα να λες ότι υποχρεώνουν τους Metallica να βγάζουν άλμπουμ κάθε χρόνο...Μιλάμε για επιχειρήσεις εκατομμυρίων δολλαρίων.Και όταν ζει κόσμος από την δουλειά σου, κανένας δε νομίζω να μπορεί να σου πει πως να την κάνεις.Γιατί στην τελική τους λες ένα άντε γαμηθείτε, σταματάω και τελειώνει εκεί η υπόθεση.Και αν σου έρθει καμμία ιδέα, βγάζεις κάτι μετά από 10 χρόνια.

Αυτό πάλι για το να βάζει κάποιους για την βρώμικη δουλειά, το έχω σκεφτεί κι εγώ.Γιατί μου φαίνεται εξωπραγματικό κάποιος να γράφει 1-2 βιβλία τον χρόνο για 40 χρόνια.Από την άλλη, ποτέ δεν θα μάθουμε(φαντάζομαι)...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Είμαι φανατικός λάτρης του King εδώ και πολλά χρόνια. Έχω διαβάσει ότι έχει εκδοθεί στα ελληνικά (εκτός απ'το "Μπλέιζ" και το "Κούτζο") και έχω όλα του τα βιβλία σε περίοπτη θέση στην βιβλιοθήκη μου.

Το παρόν του King άρχισε να μου τα χαλάει και πολύ φοβάμαι ότι θα αρχίσει να βουλιάζει στο κοντινό μέλλον. Και αυτή είναι, αυστηρά, η προσωπική μου άποψη.

Μου έλειψαν βιβλία όπως το πολύ αγαπημένο του "Μίζερι", το δυνατό "Αυτό", το μυστηριώδες "Χρήσιμα αντικείμενα", το έξυπνο "Αυπνία" και άλλα τόσα που έχει γράψει το παρελθόν.

Τι απέγινε όλη αυτή η λάμψη που είχε; Που πήγε το ταλέντο και η έμπνευση;

Μιλάω αποκλειστικά στα τελευταία του βιβλία, όπως τον "Θόλο" που είχε δυνατή πλοκή και κέντριζε το ενδιαφέρον, αλλά στην τελική κατέληξα να διαβάσω 1000 σελίδες για να φτάσω στο πιο ξενέρωτο τέλος που έχει γραφτεί ποτέ σε μυθιστόρημα (και για όσους επιμένουν πως ο Masterton έχει την μνεία στα άθλια φινάλε, ας το διαβάσει και να μου πει την γνώμη του).

Φτάνουμε στο Joyland.... Τώρα να πω ότι βιαζόμουν να τελειώσει για να πιάσω άλλο; Ακόμη και το "Τι θα γίνει μετά" του Katzenbach ήταν πιο δυνατό, μιας και και το Joyland δεν μπορούσε να κρατήσει κάποιον ουσιαστικό χαρακτήρα για να ταξιμονηθεί σε κάποιο είδος. Αστυνομικό; Θρίλερ; Μυστηρίου; Και μην πούμε για τον τρόμο... Δεν υπήρξε σε καμία σελίδα του... Σαν να διάβαζα το σενάριο μια ταινίας που ποτέ δεν θα μπορούσε να γίνει επιτυχία.

Τι κάνει ο King και που έχει κρυφτεί; Κάνει πίσω για να πάρει την σκυτάλη ο Joe Hill;

Περιμένω τον Μάρτη για να διαβάσω το Doctor Sleep... Θέλω πολύ να μάθω αν τελικά θα ξυπνήσει το τέρας της σύγχρονης λογοτεχνίας του τρόμου μ'αυτό το μυθιστόρημα. Κι αυτό έχει περισσότερη αγωνία απ' την αδημονία του φινάλε στα τελευταία του βιβλία...

Φίλε μου, όταν είσαι υπερεπιτυχημένος συγγραφέας και έχεις υπογράψει συμβόλαιο εκατομμυρίων δολαρίων για να εκδίδεις δυο και τρία βιβλία την χρονιά είναι λογικό και επόμενο να γράψεις και σούπες και μάλιστα κακομαγειρεμένες! Εγώ τώρα τελευταία έχω την υποψία ότι κάποιοι συγγραφείς σαν τον King, που είναι υποχρεωμένοι να γράφουν πάνω από ένα βιβλίο το χρόνο, ίσως να πληρώνουν και κάποιον ghost writer για να κάνει την βρώμικη δουλειά με εκείνους να έχουν απλώς την γενική εποπτεία της συγγραφικής δουλειάς. Λέω εγώ τώρα...

 

Δεν έχω ιδέα τι παίζει με συμβόλαια κλπ, αλλά μου φαίνεται εντελώς κουφό για τον Κινγκ, να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ από τον οποιονδήποτε να βγάζει 1-2 βιβλία τον χρόνο.Δε νομίζω να δίνει λογαριασμό σε κανέναν.Είναι σα να λες ότι υποχρεώνουν τους Metallica να βγάζουν άλμπουμ κάθε χρόνο...Μιλάμε για επιχειρήσεις εκατομμυρίων δολλαρίων.Και όταν ζει κόσμος από την δουλειά σου, κανένας δε νομίζω να μπορεί να σου πει πως να την κάνεις.Γιατί στην τελική τους λες ένα άντε γαμηθείτε, σταματάω και τελειώνει εκεί η υπόθεση.Και αν σου έρθει καμμία ιδέα, βγάζεις κάτι μετά από 10 χρόνια.

Αυτό πάλι για το να βάζει κάποιους για την βρώμικη δουλειά, το έχω σκεφτεί κι εγώ.Γιατί μου φαίνεται εξωπραγματικό κάποιος να γράφει 1-2 βιβλία τον χρόνο για 40 χρόνια.Από την άλλη, ποτέ δεν θα μάθουμε(φαντάζομαι)...

 

Το αστείο είναι ότι έγραφε και παλιά σε τέτοιους ρυθμούς. Ο ίδιος γράφει ότι πάντα γράφει ένα χειρόγραφο ενώ διορθώνει το αμέσως προηγούμενο για να το αφήσει να "κρυώσει" και πάντα δουλεύει ένα οχτάωρο την ημέρα. Πιθανότατα το πρόβλημά του είναι ότι και λίστα για ψώνια να στείλει για έκδοση, θα τη δεχτούν όπως είναι γιατί θα γίνει bestseller, άρα δεν υπάρχει editor που θα του απορρίψει τις κακές ιδέες του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν συμφωνώ :p

Αν βγάλουμε το Duma Key που το θεωρώ από τα καλύτερά του και σίγουρα το καλύτερο του από μέσα 90's και μετά, πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα της "3ης περιόδου" του.Αν υποθέσουμε ότι η πρώτη είναι που έγραψε όλα τα έπη, μετά η κατηφόρα με κάτι "Από μια Μπιούικ 8", "Ρυθμιστές"  κλπ, το Κινητό θεωρώ πως ξεκίνησε την ανάκαμψη του(με το "Λίσι" ως παρένθεση), που συνεχίστηκε με Duma Key, 22-11-63, Ο θόλος(παρά το τέλος που ήταν ψιλοχοντρομαλακία, μου άρεσε αρκετά ως βιβλίο) και συλλογές όπως "Σκοτάδι βαθύ δίχως άστρα".

Απλά το "Το κινητό", είχε ένα πρωτότυπο(για Κινγκ) θέμα και ξέρω και άλλους που τους ξένισε λίγο αλλά στο τέλος τους άρεσε.Βέβαια κουβέντα να γίνεται, γιατί όπως έχει ειπωθεί και πολλές φορές, περί ορέξεως... :)

Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά να έχουμε όλοι.. 

Διαφωνώ πως το Duma Key είναι το καλύτερο βιβλίο του μέσα στα 90΄s.. Δεν έχει καμιά ελπίδα αν το συγκρίνεις με τεράστια βιβλία όπως είναι το Πράσινο Μίλι, το Σάκος Με Κόκαλα, τον Μαύρο Πύργο από το Ρημαγμένοι Τόποι εώς και τον Άνεμο Μέσα από την Κλειδαρότρυπα ή το Καρδιές στην Ατλαντίδα. Όλα αυτά κυκλοφόρησαν στα 90s. Όσον αφορά τα υπόλοιπα που λες θα συμφωνήσω μαζί σου. Το Από μια Μπιουίκ 8 αδιάφορο, το Ρυθμιστές ενδιαφέρον παραλλαγή του Ντεσπερεισον αλλά μέχρι εκεί. Το καλύτερο του από την τελευταία 5ετια νομίζω πως είναι το 22-11-63. Και αναμένουμε και το Dr sleep βέβαια.

Α επίσης μου άρεσε πάρα πολύ κai το Joyland από τα πρόσφατα..

Και μετά το Dr Sleep θα περιμένουμε και αυτό..

http://www.thestar.com.my/Lifestyle/Books/2013/12/19/Mr-Mercedes-is-Stephen-Kings-2014-novel.aspx/

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ πάλι δεν συμφωνώ :p

Αν βγάλουμε το Duma Key που το θεωρώ από τα καλύτερά του και σίγουρα το καλύτερο του από μέσα 90's και μετά, πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα της "3ης περιόδου" του.Αν υποθέσουμε ότι η πρώτη είναι που έγραψε όλα τα έπη, μετά η κατηφόρα με κάτι "Από μια Μπιούικ 8", "Ρυθμιστές"  κλπ, το Κινητό θεωρώ πως ξεκίνησε την ανάκαμψη του(με το "Λίσι" ως παρένθεση), που συνεχίστηκε με Duma Key, 22-11-63, Ο θόλος(παρά το τέλος που ήταν ψιλοχοντρομαλακία, μου άρεσε αρκετά ως βιβλίο) και συλλογές όπως "Σκοτάδι βαθύ δίχως άστρα".

Απλά το "Το κινητό", είχε ένα πρωτότυπο(για Κινγκ) θέμα και ξέρω και άλλους που τους ξένισε λίγο αλλά στο τέλος τους άρεσε.Βέβαια κουβέντα να γίνεται, γιατί όπως έχει ειπωθεί και πολλές φορές, περί ορέξεως... :)

Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά να έχουμε όλοι.. 

Διαφωνώ πως το Duma Key είναι το καλύτερο βιβλίο του μέσα στα 90΄s.. Δεν έχει καμιά ελπίδα αν το συγκρίνεις με τεράστια βιβλία όπως είναι το Πράσινο Μίλι, το Σάκος Με Κόκαλα, τον Μαύρο Πύργο από το Ρημαγμένοι Τόποι εώς και τον Άνεμο Μέσα από την Κλειδαρότρυπα ή το Καρδιές στην Ατλαντίδα. Όλα αυτά κυκλοφόρησαν στα 90s. Όσον αφορά τα υπόλοιπα που λες θα συμφωνήσω μαζί σου. Το Από μια Μπιουίκ 8 αδιάφορο, το Ρυθμιστές ενδιαφέρον παραλλαγή του Ντεσπερεισον αλλά μέχρι εκεί. Το καλύτερο του από την τελευταία 5ετια νομίζω πως είναι το 22-11-63. Και αναμένουμε και το Dr sleep βέβαια.

Α επίσης μου άρεσε πάρα πολύ κai το Joyland από τα πρόσφατα..

Και μετά το Dr Sleep θα περιμένουμε και αυτό..

http://www.thestar.com.my/Lifestyle/Books/2013/12/19/Mr-Mercedes-is-Stephen-Kings-2014-novel.aspx/

 

 

Αστυνομικό θρίλερ με σίριαλ κίλερ από τον Βασιλιά; Ανυπομονώ!

 

Περίληψη στ'αγγλικά:

 

In a mega-stakes, high-suspense race against time, three of the most unlikely and winning heroes Stephen King has ever created try to stop a lone killer from blowing up thousands.
 
In the frigid pre-dawn hours, in a distressed Midwestern city, hundreds of desperate unemployed folks are lined up for a spot at a job fair. Without warning, a lone driver plows through the crowd in a stolen Mercedes, running over the innocent, backing up, and charging again. Eight people are killed; fifteen are wounded. The killer escapes.
 
In another part of town, months later, a retired cop named Bill Hodges is still haunted by the unsolved crime. When he gets a crazed letter from someone who self-identifies as the perk and threatens an even more diabolical attack, Hodges wakes up from his depressed and vacant retirement, hell-bent on preventing another tragedy.
 
Brady Hartfield lives with his alcoholic mother in the house where he was born. He loved the feel of death under the wheels of the Mercedes, and he wants that rush again. Only Bill Hodges, with a couple of highly unlikely allies, can apprehend the killer before he strikes again. And they have no time to lose, because Brady's next mission, if it succeeds, will kill or maim thousands.
 
Mr. Mercedes is a war between good and evil, from the master of suspense whose insight into the mind of this obsessed, insane killer is chilling and unforgettable.

 

 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Και μετά το Dr Sleep θα περιμένουμε και αυτό..

http://www.thestar.com.my/Lifestyle/Books/2013/12/19/Mr-Mercedes-is-Stephen-Kings-2014-novel.aspx/

 

 

Στο link της βιβλιογραφίας του στη Wikipedia φαίνεται ότι έχει γράψει και ένα ακόμη που είναι να κυκλοφορήσει μέσα στο 2014, το ''Revival''. Δεν αναφέρεται όμως πουθενά η ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ πάλι δεν συμφωνώ :p

Αν βγάλουμε το Duma Key που το θεωρώ από τα καλύτερά του και σίγουρα το καλύτερο του από μέσα 90's και μετά, πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα της "3ης περιόδου" του.Αν υποθέσουμε ότι η πρώτη είναι που έγραψε όλα τα έπη, μετά η κατηφόρα με κάτι "Από μια Μπιούικ 8", "Ρυθμιστές"  κλπ, το Κινητό θεωρώ πως ξεκίνησε την ανάκαμψη του(με το "Λίσι" ως παρένθεση), που συνεχίστηκε με Duma Key, 22-11-63, Ο θόλος(παρά το τέλος που ήταν ψιλοχοντρομαλακία, μου άρεσε αρκετά ως βιβλίο) και συλλογές όπως "Σκοτάδι βαθύ δίχως άστρα".

Απλά το "Το κινητό", είχε ένα πρωτότυπο(για Κινγκ) θέμα και ξέρω και άλλους που τους ξένισε λίγο αλλά στο τέλος τους άρεσε.Βέβαια κουβέντα να γίνεται, γιατί όπως έχει ειπωθεί και πολλές φορές, περί ορέξεως... :)

Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά να έχουμε όλοι.. 

Διαφωνώ πως το Duma Key είναι το καλύτερο βιβλίο του μέσα στα 90΄s.. Δεν έχει καμιά ελπίδα αν το συγκρίνεις με τεράστια βιβλία όπως είναι το Πράσινο Μίλι, το Σάκος Με Κόκαλα, τον Μαύρο Πύργο από το Ρημαγμένοι Τόποι εώς και τον Άνεμο Μέσα από την Κλειδαρότρυπα ή το Καρδιές στην Ατλαντίδα. Όλα αυτά κυκλοφόρησαν στα 90s. Όσον αφορά τα υπόλοιπα που λες θα συμφωνήσω μαζί σου. Το Από μια Μπιουίκ 8 αδιάφορο, το Ρυθμιστές ενδιαφέρον παραλλαγή του Ντεσπερεισον αλλά μέχρι εκεί. Το καλύτερο του από την τελευταία 5ετια νομίζω πως είναι το 22-11-63. Και αναμένουμε και το Dr sleep βέβαια.

Α επίσης μου άρεσε πάρα πολύ κai το Joyland από τα πρόσφατα..

Και μετά το Dr Sleep θα περιμένουμε και αυτό..

http://www.thestar.com.my/Lifestyle/Books/2013/12/19/Mr-Mercedes-is-Stephen-Kings-2014-novel.aspx/

 

Από αυτά που είπες, μόνο το Σάκος με κόκαλα μπορώ να βάλω δίπλα και ίσως λίγο πιο πάνω από το Duma Key.

Τώρα τους Μαύρους πύργους δεν τους έχω διαβάσει ακόμα.Είχα διαβάσει το πρώτο πριν από πολλά χρόνια και θυμάμαι πως ήταν ένα από τα πιο βαρετά βιβλία που έχω διαβάσει στην ζωή μου...Παρακάλαγα να τελειώσει :p

Το Mr.Mercedes, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.Ιούνιο κυκλοφορεί, έ γύρω στον Οκτώβρη θα κυκλοφορήσει κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρήσιμα αντικείμενα - Stephen King

 

Αυτό το βιβλίο έκανα αρκετό καιρό για να το τελειώσω. Όχι γιατί είχε κάτι που με ανάγκαζε να κρατηθώ μακριά του αλλά γιατί σχεδόν πάντα τύχαινε κάτι και δεν με κρατούσε στις σελίδες του. Μιλώντας για την ιστορία μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλή. Τόσοι χαραχτήρες, τόσες ιστορίες...Πραγματικά όμως, δεν θα με πείραζε εάν έλλειπαν μερικά ονόματα και ακόμη περισσότερες σκηνές που περιγράφουν γεγονότα. Ο Κίνγκ παίζει με το μύθο της Έριδος αλλά ταυτόχρονα και με την αγωνία μας και μας παρασέρνει στους τρελούς ρυθμούς του Λιλάντ Γκοντ. 

Η πλοκή, κυλά εξαιρετικά αργά καθώς ο αναγνώστης μαθαίνει διάφορες λεπτομέρειες για τις επιθυμίες, τα προβλήματα και την ζωή των κατοίκων του πολύπαθου -σε αρκετές ιστορίες του Κίνγκ- Καστλ Ροκ. Όταν ένα μαγαζί με την ονομασία Χρήσιμα Αντικείμενα ανοίγει στο Καστλ Ροκ, τότε ένα σύννεφο αρχίζει να απλώνεται πάνω σε όλη την πόλη. Ένα σύννεφο που σύντομα θα εξελιχθεί σε θεομηνία με απρόβλεπτες συνέπειες για τους κατοίκους αλλά πολύ περισσότερο για την ίδια τους την ύπαρξη. Ο κύριος Λιλάντ Γκόντ έχει ένα χρήσιμο αντικείμενο για όλους όσους είναι πρόθυμοι να πληρώσουν την πραγματική του αξία. Η πληρωμή ποικίλει από ένα κέρμα ή και τίποτα ή απλά μια μικρή, τοσοδούλα, φάρσα! Βέβαια, δεν είναι καθόλου δύσκολο να μαντέψει κανείς ότι όλα οδηγούν σε ένα αναμενόμενο και γεμάτο σασπένς τέλος. Ω, ναι, το τέλος! Δυστυχώς δεν ξέρω αν ο Κίνγκ το κάνει επίτηδες αλλά στο να αφοπλίζει τα μυαλά των αναγνωστών του είναι πρώτος. 

Το τέλος των Χρήσιμων Αντικειμένων ήταν απλά ένα τέλος...Πραγματικά, ένα τέλος αστείο! Δεν θα το σχολιάσω όμως, αφού αυτό ήταν η επιλογή του. Προσωπικά το βρήκα καταναγκαστικό γιατί μετά από εφτακόσιες σελίδες εχμ..εξιστόρησης ιστοριών που αφορούσαν τους κατοίκους του Καστλ Ροκ δεν μαθαίνουμε τίποτα σχεδόν για τον Λιλάντ Γκοντ, τον βασικό κακό του βιβλίου, εκτός ίσως από αυτό που μπορεί να υποθέσει κανείς από την αρχή. Σίγουρα η γραφή του Κίνγκ βρίσκεται σε μεγάλα κέφια και φαίνεται από τις ιστορίες που πλάθει σαν οι χαραχτήρες να ήταν αληθινοί. Το βιβλίο έχει βγεί και σε ταινία κάπου στη δεκαετία του 90΄...Νομίζω την είχα δει παλιότερα αλλά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Σίγουρα απόλαυσα περισσότερο το βιβλίο. Εάν πέσει ποτέ στα χέρια σας...μη βιαστείτε να το αφήσετε είναι ένα Χρήσιμο Αντικείμενο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετούς άρεσαν τα ''Χρήσιμα Αντικείμενα'' (σε άλλους πάλι όχι), αλλά ίσως είμαι ο μόνος που τον ξετρέλαναν. Χαρακτηριστικά θα πω ότι το τοποθετώ μέσα στα δέκα καλύτερα, από τα πολλά δικά του που έχω διαβάσει. Θυμάμαι πολύ καλά παρ' όλα τα χρόνια που πέρασαν, ότι είχα αναγκαστεί να διαβάσω το τέλος σε ρυθμό πολυβόλου για να μπορέσω να παρακολουθήσω την πλοκή. Το σύστημα με τις παράλληλες ιστορίες δούλεψε πολύ καλά για μένα και ήταν από αυτό το βιβλίο που μου έγιναν δεύτερη φύση. Επίσης η όλη ιδέα βασίζεται σε μία πολύ έξυπνη σκέψη, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να αντισταθώ και εγώ για να αποκτήσω αυτό που θέλω.

 

Ωστόσο καταλαβαίνω γιατί φαίνεται κουραστικό σε πολλούς. Αν ο Κινγκ πλατιάζει γενικά, εδώ πλατιάζει μία φορά παραπάνω. Και όντως θα μπορούσαν να υπάρχουν λιγότερες φάρσες και άρα λιγότερες σελίδες, ασχέτως από το αν εμένα δεν θα με χαλούσε καθόλου αν υπήρχαν και οι διπλάσιες χεχε. Μία από τα ίδια και για το τέλος. Καλό και δαύτο, αλλά μπορεί άνετα να ξενίσει τον αναγνώστη. Η ταινία θα έλεγα ότι είναι μία χρυσή μετριότητα, δεν χάνει κανείς τίποτα αν δεν την δει.

 

Τέλος να πω ότι έχει γράψει και ο Ρίτσαρντ Μάθεσον μία ιστορία στο ίδιο πνεύμα. Υπάρχει στις ανθολογίες της Anubis, αλλά μου διαφεύγει τώρα ο τίτλος.

 

Ωραία κριτική και ακόμα καλύτερη η τελευταία ατάκα :good:

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετούς άρεσαν τα ''Χρήσιμα Αντικείμενα'' (σε άλλους πάλι όχι), αλλά ίσως είμαι ο μόνος που τον ξετρέλαναν. Χαρακτηριστικά θα πω ότι το τοποθετώ μέσα στα δέκα καλύτερα, από τα πολλά δικά του που έχω διαβάσει. 

Δεν είσαι ο μόνος. Κι εγώ το έχω μέσα στην καλύτερη δεκάδα του Κινγκ. 

Πολύ καλή ανάπτυξη χαρακτήρων και εξαιρετική δουλειά με τα backstories του. Πιάνω και διαβάζω συχνά πυκνά σημεία του βιβλίου που μου έκαναν θετική εντύπωση. Είναι ανεξάντλητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τον Δεκέμβριο να περιμένουμε στα ελληνικά το Mr. Mercedes, φυσικά από τις εκδόσεις Bell.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τον Δεκέμβριο να περιμένουμε στα ελληνικά το Mr. Mercedes, φυσικά από τις εκδόσεις Bell.

Εσύ που απ' ότι έχω καταλάβει έχεις κάποια σχέση με τις εκδόσεις Bell, ξέρεις αν έχουν σκοπό να κυκλοφορήσουν κάποια από τα αμετάφραστα μέχρι στιγμής βιβλία του Κινγκ;

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

 

Κατά τον Δεκέμβριο να περιμένουμε στα ελληνικά το Mr. Mercedes, φυσικά από τις εκδόσεις Bell.

Εσύ που απ' ότι έχω καταλάβει έχεις κάποια σχέση με τις εκδόσεις Bell, ξέρεις αν έχουν σκοπό να κυκλοφορήσουν κάποια από τα αμετάφραστα μέχρι στιγμής βιβλία του Κινγκ;

 

 

Χεχε, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση, ψάχνω από δω και από κει και ρωτάω συνεχώς, γιατί γενικά θέλω να ξέρω. Θα ρωτήσω, γιατί και 'γω ενδιαφέρομαι πολύ. Firestarter, Skeleton Crew, The Colorado Kid, The Eyes Of The Dragon, The Girl Who Loved Tom Gordon και Cycle of the Werewolf είναι τα αμετάφραστα του νομίζω. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, εφόσον ο Κινγκ πουλάει και δω στην Ελλάδα ακόμα και αν έγραφε τον χρυσό οδηγό ή διαφημιστικά για σουβλατζίδικα, πως και δεν έχουν μεταφραστεί κι'αυτά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Κατά τον Δεκέμβριο να περιμένουμε στα ελληνικά το Mr. Mercedes, φυσικά από τις εκδόσεις Bell.

Εσύ που απ' ότι έχω καταλάβει έχεις κάποια σχέση με τις εκδόσεις Bell, ξέρεις αν έχουν σκοπό να κυκλοφορήσουν κάποια από τα αμετάφραστα μέχρι στιγμής βιβλία του Κινγκ;

 

 

Χεχε, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση, ψάχνω από δω και από κει και ρωτάω συνεχώς, γιατί γενικά θέλω να ξέρω. Θα ρωτήσω, γιατί και 'γω ενδιαφέρομαι πολύ. Firestarter, Skeleton Crew, The Colorado Kid, The Eyes Of The Dragon, The Girl Who Loved Tom Gordon και Cycle of the Werewolf είναι τα αμετάφραστα του νομίζω. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, εφόσον ο Κινγκ πουλάει και δω στην Ελλάδα ακόμα και αν έγραφε τον χρυσό οδηγό ή διαφημιστικά για σουβλατζίδικα, πως και δεν έχουν μεταφραστεί κι'αυτά...

 

Το Skeleton Crew το έχει σπάσει σε βιβλία η Θύραθεν/Επιλογή.Αυτά είναι, συν το Blockade Billy.Και το Storm of the century αν το μετρήσουμε.Έχει βγει σαν σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση, ψάχνω από δω και από κει και ρωτάω συνεχώς, γιατί γενικά θέλω να ξέρω. Θα ρωτήσω, γιατί και 'γω ενδιαφέρομαι πολύ. Firestarter, Skeleton Crew, The Colorado Kid, The Eyes Of The Dragon, The Girl Who Loved Tom Gordon και Cycle of the Werewolf είναι τα αμετάφραστα του νομίζω. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, εφόσον ο Κινγκ πουλάει και δω στην Ελλάδα ακόμα και αν έγραφε τον χρυσό οδηγό ή διαφημιστικά για σουβλατζίδικα, πως και δεν έχουν μεταφραστεί κι'αυτά...

 

Ειδικά το Firestarter έπρεπε να έχει μεταφραστεί εδώ και πολλά χρόνια...

Το ίδιο είχε συμβεί και με το Κούτζο... Το σκέφτηκαν πάρα πολύ αργά για να το μεταφράσουν και να το εκδόσουν...

Ίσως να περιμένουμε καμιά 10αριά χρόνια για να μπουν και αυτά τα αμετάφραστα στα ράφια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Stephen King - Δόκτωρ Ύπνος (Dr. Sleep)

 

or_3574735762_b1056low.jpg

 

Εξώφυλλο της ελληνικής έκδοσης. (δεν είναι και η καλύτερης ποιότητας εικόνα αλλά δεν υπάρχει άλλη)

 

Ο Στίβεν Κινγκ επιστρέφει στους χαρακτήρες και τις τοποθεσίες ενός από τα πιο δημοφιλή έργα του, της «Λάμψης», σε τούτο το καταιγιστικό μυθιστόρημα όπου συναντάμε τον μεσήλικα πια Νταν Τόρανς και ένα πολύ ξεχωριστό δωδεκάχρονο κορίτσι που πρέπει να σώσει από μια συμμορία παραφυσικών δολοφόνων.
 
Στους μεγάλους αυτοκινητόδρομους της Αμερικής, μια ομάδα που αποκαλείται Ο Αληθινός Δεσμός ταξιδεύει με αυτοκινούμενα τροχόσπιτα αναζητώντας τροφή. Τα μέλη της δείχνουν άκακοι, συνηθισμένοι άνθρωποι, ηλικιωμένοι οι περισσότεροι. Όπως όμως ξέρει ο Νταν Τόρανς, και ανακαλύπτει η θαρραλέα μικρή ¶μπρα Στόουν, είναι σχεδόν αθάνατοι και ζουν με τον «ατμό» που παράγουν τα παιδιά που έχουν τη «λάμψη» όταν θανατώνονται αργά και βασανιστικά. 
 
Στοιχειωμένος από τους ενοίκους του Ξενοδοχείου Η Θέα όπου πέρασε μια φρικαλέα χρονιά όταν ήταν παιδί, ο Νταν τριγυρίζει άσκοπα επί δεκαετίες, προσπαθώντας απεγνωσμένα να απαλλαγεί από την κληρονομιά της απελπισίας, του αλκοολισμού και της βίας που του άφησε ο πατέρας του. Καταλήγει σε μια κωμόπολη του Νιου Χάμσαϊρ, σε μια κοινότητα των ΑΑ που τον στηρίζει, και σε μια δουλειά σε έναν οίκο ευγηρίας, όπου με όση δύναμη λάμψης του έχει απομείνει προσφέρει την ύστατη ανακούφιση στους ετοιμοθάνατους. Γίνεται γιΆ αυτούς ο «Δόκτωρ Ύπνος».
 
Μέχρι που γνωρίζει την Αμπρα Στόουν… Το θεαματικό χάρισμά της, η πιο δυνατή λάμψη που έχει υπάρξει ποτέ, ξυπνάει τους δαίμονες του Νταν και τον καλεί σε μια μάχη για τη σωτηρία της ψυχής της Αμπρα και της ζωής της. Πρόκειται για έναν επικό πόλεμο ανάμεσα στο καλό και το κακό, μια αιματηρή, μεγαλειώδη ιστορία που θα συναρπάσει τα εκατομμύρια των αφοσιωμένων αναγνωστών της «Λάμψης» και θα ικανοποιήσει κάθε νεοφερμένο στο σύμπαν του έργου του Στίβεν Κινγκ.

 

 

Θα κυκλοφορήσει από την σειρά Best Seller, άρα η τιμή θα είναι σίγουρα κάτω από δεκάρικο. Τουβλάκι 576 σελίδων, αναμένεται να κυκλοφορήσει στις 7 Μαρτίου 2014.

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζα ότι θα αξιωνόντουσαν να το βγάλουν σε Hardcover έκδοση, αλλά μάταια απ'ότι αποδείχτηκε... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζα ότι θα αξιωνόντουσαν να το βγάλουν σε Hardcover έκδοση, αλλά μάταια απ'ότι αποδείχτηκε... :(

Θέλω να πιστεύω πως ανάλογα με τις πωλήσεις, ίσως να το κάνουν στην δεύτερη έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατατάσσω τον εαυτό μου στους φανατικούς αναγνώστες του συγγραφέα. Από την άλλη όταν θέλεις να διαβάσεις τέτοιου είδους λογοτεχνία αποτελεί μονόδρομο για μένα, δηλ δεν είναι άπειρες οι ελληνικές εκδοτικές επιλογές που μου δίνονται κ υπάρχουν πολλοί κακοί υπερπροβεβλημένοι συγγραφείς στο συγκεκριμένο πεδίο. Τουλάχιστον ακόμα και εσείς που γκρινιάζετε ότι αυτό ή εκείνο το βιβλίο του δε σας άρεσε κ τόσο, παρ όλα αυτά το διαβάσατε ολόκληρο κ δεν το πετάξατε από το παράθυρο κ αυτό είναι ένα θετικό στοιχείο. Αν τα χειρότερα έργα σου διαβάζονται ευχάριστα, σημαίνει ότι είσαι Θεός στη δουλειά σου.  Για μένα είναι κρίμα που (ειδικά) τα πιο παλιά του δεν έχουν βγει σε σκληρόδετη πολυτελή έκδοση, γιατί είναι πραγματικά αθάνατα και σημαντικά έργα. Καλή χρυσή αυτή η bell, αλλά κάπως άρπα κόλλα το όλο εκδοτικό εγχείρημα. Σοβαρά τώρα είναι εξώφυλλα αυτά που τυπώνει; Και ο Θόλος που αγόρασα πρόσφατα, μου φάνηκε πολλή κακή έκδοση για τα 14 ευρώ (19 δολάρια!) που έδωσα. Με τόσα χρήματα θα πρεπε να μου προσφέρουν κ το ανάλογο προϊόν όπως στο εξωτερικό.

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με τα πολυσέλιδα βιβλία είναι πως σε εκδόσεις τσέπης χαλάνε πιο εύκολα. Το καλό είναι πως τα αντέχει η τσέπη μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του βιβλίου θα είναι στα 8,80€. Και αν το αγοράσετε από βιβλιοπωλείο, πέφτει στα 7.92€. Όχι κι άσχημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά με έχουν κουράσει από καιρό τα "τούβλα" του Stephen King και τα έχω παρατήσει.

 

πολύ πιο οικονομημένα από πλευράς γραφής, (τουλάχιστον δεν έχουν αυτές τις ατέλειωτες κοιλιές και τα filler) αλλά και με πολύ μεγαλύτερη λογοτεχνική αξία είναι κατά τη γνώμη μου τα διηγήματά του. 

 

στις συλλογές του θα βρεις κάποια (άνω του 50%) πολύ καλά διηγήματα και στάνταρ θα παίξει και τουλάχιστον από ένα "διαμαντάκι"

 

ακόμα και οι πλέον πρόσφατες συλλογές του (νομίζω ότι η τελευταία ήταν το Full Dark, No Stars) ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπέστατες...

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοάσχετο-σχετικό:

 

μόλις απόλαυσα την cameo εμφάνιση του Παμμέγιστου [που ο Κθούλου να μου κόβει διηγήματα και να του δίνει μυθιστορήματα των 4.000 σελίδων να απολαμβάνουμε] στην τρίτη σεζόν του Son's of Anarchy. Όπου ο χαρακτήρας του ονομάζεται, τι άλλο, Bachman!

 

[σόρι αν έχει ξανααναφερθεί αυτό, δεν το έχω εντοπίσει πάντως]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατατάσσω τον εαυτό μου στους φανατικούς αναγνώστες του συγγραφέα. Από την άλλη όταν θέλεις να διαβάσεις τέτοιου είδους λογοτεχνία αποτελεί μονόδρομο για μένα, δηλ δεν είναι άπειρες οι ελληνικές εκδοτικές επιλογές που μου δίνονται κ υπάρχουν πολλοί κακοί υπερπροβεβλημένοι συγγραφείς στο συγκεκριμένο πεδίο. Τουλάχιστον ακόμα και εσείς που γκρινιάζετε ότι αυτό ή εκείνο το βιβλίο του δε σας άρεσε κ τόσο, παρ όλα αυτά το διαβάσατε ολόκληρο κ δεν το πετάξατε από το παράθυρο κ αυτό είναι ένα θετικό στοιχείο. Αν τα χειρότερα έργα σου διαβάζονται ευχάριστα, σημαίνει ότι είσαι Θεός στη δουλειά σου.  Για μένα είναι κρίμα που (ειδικά) τα πιο παλιά του δεν έχουν βγει σε σκληρόδετη πολυτελή έκδοση, γιατί είναι πραγματικά αθάνατα και σημαντικά έργα. Καλή χρυσή αυτή η bell, αλλά κάπως άρπα κόλλα το όλο εκδοτικό εγχείρημα. Σοβαρά τώρα είναι εξώφυλλα αυτά που τυπώνει; Και ο Θόλος που αγόρασα πρόσφατα, μου φάνηκε πολλή κακή έκδοση για τα 14 ευρώ (19 δολάρια!) που έδωσα. Με τόσα χρήματα θα πρεπε να μου προσφέρουν κ το ανάλογο προϊόν όπως στο εξωτερικό.

Σκληροδετες εκδοσεις ε?εχω τα παντα απο Κing(οταλ λεμε τα παντα εννοουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ) και επειδη τηρω εναν καταλογο βιβλιο με τις τιμες που τα εχω αγορασει,εχω δωσει μεχρι σημερα 693,40 ευρω ετσι και τα βγαζανε και σκληροδετα θα με χε χωρισει η γυναικα!!
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..