Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

2ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Φθορά


Nihilio
 Share

Recommended Posts

α οκ τοτε ειχα την εντυπωση οτι θα βγαζαμε τα καλυτερα ανα κατηγορια :p συγνωμη, ας ψηφισουμε λοιπων :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    15

  • RaspK

    6

  • Nienor

    4

  • Ivan Gig Nth Yuk

    6

Όλες οι ιστορίες έχουν κάτι ιδιαίτερο. Όλες τους έχουν από μία τουλάχιστον ξεχωριστή ιδέα ή μια όμορφη συνθήκη ή έναν ωραίο λόγο ύπαρξης. Οι περισσότερες είναι γραμμένες όμορφα. Είμαι ευχαριστημένη ακόμα κι από τη δική μου πράγμα που είναι σπάνιο.

 

Παιδιά, είχα οχτώ ιστορίες να διαλλέξω τις τρεις και να τις βάλω στη σειρά. Εύκολο έτσι? Όλοι το κάνατε. Ε, λοιπόν, έχω ταλαιπωρηθεί πολύ μέχρι να ψηφίσω. Τόσο που τελικά ψήφισα ότι μου άρεσε περισσότερο και σταμάτησα να σκέφτομαι.

 

Πάρα πολύ ωραία εμπειρία, ειλικρινά. Μου φαίνεται αλήθεια περίεργο που δουλεύουμε τόσο καλά όταν μας δώσουν ένα θέμα κι ένα κίνητρο :)

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω Κιάρα. Να ξερες πόσο ήθελα να έγραφα κι εγώ κάτι αλλά δε μπορούσα λόγω διοργάνωσης. :(

Αλλά μπορώ να πω ότι πράγματι η επιλογή είναι δύσκολη και θα γίνει τρελό μάτς με τις ψήφους. Το βλέπω ήδη, αφού με κάθε ψήφο αλλάζει εντελώς η κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν τον 3ο όντως πρέπει να τον τρέξει άλλος να μπορέσεις κι εσύ επιτέλους να γράψεις :)

 

Guardian, θα μας τις πεις τις προβλέψεις σου και σε μας μετά? ε? ε?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δύσκολο. Έχουν γραφτεί πολλές και καλές ιστορίες. Πράγμα θαυμάσιο βέβαια για όλους μας! Και δεν τις έχω διαβάσει ακόμα όλες, οπότε θα δυσκολευτώ ακόμα περισσότερο να ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να δώσω δημόσια της προβλέψεις μου σε ένα κλειδωμένο αρχείο και να σας πω τον κωδικό προς το τέλος, αλλά ο κακός Μηδενίονας δε με άφησε. Αλλά μάλλον θα έπεσα έξω ούτως ή άλλως αν τα κείμενα είναι τόσο κοντά το ένα στο άλλο βαθμολογικά. Άντε, πάω να σχολιάσω και τη δική σου ιστορία τώρα, Nienor. :)

Link to comment
Share on other sites

Τις προβλέψεις τις κρατάω εγώ. Θα δούμε στο τέλος πόσο μέσα θα πέσουν, επειδή ακόμα είναι νωρίς να κρίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σας υπενθυμίζω ότι έχετε ακόμα 2 εικοσιτετράωρα (και 2,5 ώρες) για να ψηφίσετε. Όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμα βιαστείτε.

Μέχρι στιγμής έχουν ψηφίσει οι:

Celestial

Erovianna

Greenmist

Guardian of the Runering #2

Month

Nienor

Rhapsody

 

Αν έχετε ψηφίσει αλλά δεν αναφέρεστε εδώ κάτι έχει γίνει λάθος και δεν έχω πάρει το PM, για αυτό ξαναστείλτε.

Link to comment
Share on other sites

Άλλες 24 ώρες έμειναν και στη λίστα προστέθηκαν η Trillian και ο Iliosporos

 

edit: Και οι Dain και RaspK Fog

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια σε όλους παιδιά! Να πω κι εγώ ότι δυσκολεύτηκα πολύ να ψηφίσω, ακριβώς γιατί όλες οι ιστορίες μου άρεσαν, και σχεδόν ολες στον ίδιο πάνω κάτω βαθμό! :D - Έτσι, πάντα τέτοια! Να δυσκολευόμαστε όλοι κάθε φορά να διαλέξουμε τις καλύτερες :D.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εγώ περίμενα να μην πάρω καν ψήφο - τόσο άθλια θεώρησα την απόδοση του κειμένου, αλλά ήθελα να το βάλω γιατί μου άρεσε πολύ η ιδέα (και γιατί κάποιοι* με απείλησαν :bleh:), πράγμα που σημαίνει ότι σύντομα θα το ξαναδείτε στη βιβλιοθήκη μετά από ένα τρελό ρετουσέ - οπότε και οι δύο ψήφοι τις τρίτης θέσης μ' εξέπληξαν! :blush:

 

 

*Ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο! Για μισό πόντο πέμπτος! Δεν πειράζει, έχασα απο εξίσου καλές ιστορίες, και απο μια που ήταν κατα πολύ ανώτερη της δικιάς μου. Συγχαρητήρια Νιενορ!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Nienor όπως και στους υπόλοιπους! Μου άρεσε αυτός ο διαγωνισμός! Πάντα τέτοια :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και απο εμένα σε νικητή και συμμετέχοντες.

 

Οι διαγωνισμοί είναι πάντα καλοί γιατί μας κινητοποιούν όλους να γράψουμε περισσότερο.

 

Αντε και ένα καινούργιο θέμα για το Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, συγχαρητήρια σε όλους σας κι από μένα. Ήταν ωραία εμπειρία κι ακόμα καλύτερες οι ιστορίες. Άντε πάντα τέτοια :) με το όμορφο κλίμα μέσα στο οποίο τις γράψαμε/ποσταραμε/ψηφίσαμε. :)

 

Να τρέξω έναν τρίτο για όσους δεν γράψουν nanowrimo? τι λέτε? προσωπικά μπορώ να τον τρέξω και να γράφω παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να πω και εγώ συγχαρητήρια στην νικήτρια πρώτα απ' όλα και σε όλους τους συμμετέχοντες για τις ωραίες τους ιστορίες.

 

Nienor αν θες κάνε, αλλά να ξέρεις πως εγώ είναι αμφίβολο αν θα μπορέσω να κάνω κάτι γιατί έχω υποσχεθεί να φτιάξω ένα campaign για DnD μέχρι τα Χριστούγεννα και δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα και έχω και άλλες δουλειές (να παίξω Baldur's Gate και Torment για παράδειγμα :bleh: )

 

Υ.Γ.:Μη με παρεξηγήσετε για το τυποποιημένο μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς Κιάρα φυσικά. Και ίσως μπορέσουμε να γράψουμε και όσοι γράφουμε Nanowrimo ωε διάλειμα από αυτό (εγώ το σκέφτομαι σοβαρά πάντως να το κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και γω ξέρω αν θα μπορέσω να συμμετάσχω στον τρίτο διαγωνισμό, αλλά θα είναι ενδιαφέρων σίγουρα!

 

Εννοείται βέβαια πως όσοι έχουν σοβαρές ασχολίες - εξετάσεις, εργασία, ερωτοδουλειές και άλλα τινά - δεν θα μπορούν εκ των πραγμάτων να συμμετάσχουν. Ουδείς θα τους παρεξηγήσει. Εξ άλλου θα γίνουν κι άλλοι διαγωνισμοί στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη Nienor. Κι εγώ ψιλοήθελα να συμμετάσχω αλλά δε μου ήρθε κάποια ιδέα ικανοποιητική για ιστορία.

 

Σχετικά με τις προβλέψεις: Απέτυχα· είχα βάλει τα λεφτά μου στο κείμενο του αδερφού μου, το "Δέντρο". Τα κείμενα που θα πήγαιναν πάνω-κάτω καλύτερα από τα άλλα τα προέβλεψα σχετικά (δεν κράτησα και αντίγραφο από το ΠΜ που έστειλα -κάπως βιαστικά, ομολογουμένως- στον Nihilio).

 

Η έκπληξη για εμένα (αν και περίμενα κάποια έκπληξη από το συγκεκριμένο κείμενο) ήταν το "Μόρα". Μπράβο στην Eroviana και thumbs-down σε εμένα που δε μπόρεσα να βγάλω άκρη και να εκτιμήσω το κείμενό της.

 

Περισσότερα για τις (απογοητευτικές, δεδομένου της διαφοράς της νικήτριας ιστορίας από τις υπόλοιπες) προβλέψεις μου θα ακούσετε από τον Nihilio.

 

Άντε, την επόμενη φορά θα κάνω πιο προσεγμένη ανάλυση, μπας και αποδείξω κάποτε τις ψυχικές μου δυνάμεις! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οι προβλέψεις ήταν (κατά λέξη)

Okay... λοιπόν... λαμβάνοντας υπόψη μόνο την απόκριση που υπολογίζω ότι θα έχουν τα κείμενα στα μέλη του forum (με άλλα λόγια υποθέτω ότι όλοι θα διαβάσουν όλα τα κείμενα) προβλέπω ότι ο νικητής του διαγωνισμού θα είναι το κείμενο "Το δέντρο" του αδερφού μου.

 

Για την περίπτωση που χάσω, για να μη ντροπιαστώ τελείως, παραθέτω και μια λίστα με άλλους πιθανούς νικητές. Άλλοι πιθανοί νικητές είναι το "Φθινόπωρο", η "Φθορά" και το κείμενο της Nienor (δε θυμάμαι τον τίτλο). Επίσης το "Μόρα" ίσως κάνει κάποια έκλπηξη.

Συνολικά έπιασε όλη την 5-άδα των τριών πρώτων θέσεων, απλά με λάθος σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ούτε καν αυτό, αφού δε συμπεριέλαβα το κείμενο του month. Και αν το καλοσκεφτείς, οι προβλέψεις μου δεν ήταν και μεγάλο επίτευγμα, και στην τύχη να τις έκανα πάλι μεγάλη η πιθανότητα να πέσω τόσο κοντά όσο έπεσα. Δεν πειράζει. Τώρα που σας έχω φακελωμένους όλους, δε θα μου τη γλιτώσετε την επόμενη φορά. *υστερικά γέλια*

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι σαν ιδέα που μου πέρασε; Ο νικητής του εκάστοτε διαγωνισμού να είναι ο «διοργανωτής» του επόμενου; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..