Jump to content

Suspiria (1977)


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Δεν μπόρεσα να βρω κάτι σεναριακά στη Suspiria που να μην στέκει. Η φάση με τον πιανίστα τι πρόβλημα είχε;; Επειδή συνήθως τα ακούω αυτά χωρίς τεκμηρίωση από διάφορες πηγές, νομίζω ότι από το πες-πες οι κριτικοί μας έπεισαν ότι η ταινία έχει κενά ή ότι δεν έχει πλοκή.

 

Ισως φταίει ότι όταν είδα την ταινία πρώτη φορά δεν είχα εντοπίσει κανένα κενό και τις κριτικές τις διάβασα μετά. Οπότε δεν με είχαν επιρρεάσει...

 

Ηταν περα για περα υπερβολικη και ξεκαρφωτη. Δεν μπορω να βαλω spoiler tag αυτη τη στιγμη για να το εξηγησω. Αλλα ξαναλεω, δεν εχει προβλημα με την πλοκη του το Σουσπιρια, οχι σε βαθμο που να ενοχλει. Δεν ισχυει ομως το ιδιο με το Ινφερνο.

H σκηνή με τον πιανίστα δεν είναι ούτε υπερβολική ούτε ξεκάρφωτη.

Όλα γίνονται επειδή απειλεί τις καθηγήτριες και λέει: "ξέρω τι γίνεται τα βράδια". Σεναριακά έχει διπλό ρόλο, και να μας δώσει άλλη μία σκηνή φρίκης που χρειάζεται σε εκείνο το σημείο της ταινίας και για να μας δείξει πώς λειτουργούν οι μάγισσες.

 

Αυτό που δεν κολλάει στο (αμερικανοτραφές) κοινό είναι το πόσο πιο χαλαρά είναι συνδεδεμένα αιτία και αιτιατό στον Ευρωπαϊκό κινηματογράφο.

 

Θα πω το ξεκαρφωτο οπως το αντιλαμβανομαι χωρις spoiler tag.

 

Ακολουθει spoiler:

 

Ο πιανιστας ηταν εκει χρονια. Ηταν ανθρωπος εμπιστοσυνης και προφανως ειχε δει κ ακουσει πολλα. Ξαφνικα τον πιανει κριση εξαιτιας αυτου που εγινε, τα βαζει με τις μαγισσες, φευγει σαν μανιασμενος, η μαγισσα τον απειλει μπροστα σε ΟΛΟ τον κοσμο και λιγα λεπτα μετα ο πιανιστας πεθαινει. Η σχολη χορου ειχε κρατησει κρυφο το προφιλ της για εκατο χρονια και ξαφνικα σκοτωνει εναν ανθρωπο τον οποιο απειλησε λιγα λεπτα νωριτερα μπροστα σε δεκαδες ματια. Αυτο δεν ειναι καθολου λογικο, οπως φυσικα και η αντιδραση του πιανιστα.

Δεν μπορω να το αναπτυξω περισσοτερο γιατι γραφω απο κινητο και το βρισκω ταλαιπωρια..

 

Η σκηνη στην πλατεια ομως που ακολουθει ειναι επικη.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνδέσεις όμως την σκηνή στην πλατεία με τις απειλές; Ή, μήπως, μετά από τη σκηνή με το σκύλο στη σχολή χορού η πλατεία φαντάζει ένα λογικό επακόλουθο σε όποιον ερευνούσε την υπόθεση;

 

Η ταινία έχει εσωτερική λογική, απλά η κινηματογραφική της γλώσσα δε μεταφράζει πάντα αυτή τη λογική στο θεατή και θέλει και επόμενες θεάσεις για να μπουν τα κομμάτια στη θέση τους. Την πρώτη φορά που την είδα και εγώ τα ίδια θα έλεγα, κάπου στην τρίτη όλα έκαναν κλικ.

 

Επίσης πρέπει να ξαναδώ την ταινία κάποια στιγμή, ίσως προς το Halloween

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνδέσεις όμως την σκηνή στην πλατεία με τις απειλές; Ή, μήπως, μετά από τη σκηνή με το σκύλο στη σχολή χορού η πλατεία φαντάζει ένα λογικό επακόλουθο σε όποιον ερευνούσε την υπόθεση;

 

Η ταινία έχει εσωτερική λογική, απλά η κινηματογραφική της γλώσσα δε μεταφράζει πάντα αυτή τη λογική στο θεατή και θέλει και επόμενες θεάσεις για να μπουν τα κομμάτια στη θέση τους. Την πρώτη φορά που την είδα και εγώ τα ίδια θα έλεγα, κάπου στην τρίτη όλα έκαναν κλικ.

 

Επίσης πρέπει να ξαναδώ την ταινία κάποια στιγμή, ίσως προς το Halloween

 

Να την ξαναδεις! Εγω σχεδον καθε 2 χρονια την βλεπω. Εκει αντιλαμβανεσαι το βαθος της ταινιας που καθε φορα εχει και κατι να σου δωσει, σε αντιθεση με αλλες αγαπημενες κατα τ'αλλα αμερικανικες ταινιες τρομου.

Link to comment
Share on other sites

Το Suspiria το έχω δει δύο φορές (ίσως και τρεις) αλλά δεν παύει να μου δίνει μια εντύπωση "ασύνδετου" όπως και οι άλλες ταινίες του σκηνοθέτη. Ο Nihilio κάνει λόγο για εσωτερική λογική της ταινίας αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτή η λογική υπήρχε και στο μυαλό του Argento όταν την γύριζε ή πρόκειται για εκ των υστέρων ερμηνείες και εξηγήσεις. Τέλος πάντων, δεν έχει και πολλή σημασία το σενάριο αλλά η ατμόσφαιρα, οι φωτισμοί και η όλη αισθητική της ταινίας, η οποία ανήκει στις κορυφαίες του είδους. R. Carter έχεις δίκιο για το Opera, είναι και αυτό πολύ καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον πιανίστα

 

(spoiler) μαγκιά της μαγισσας που τον απειλησε μπροστά σε τόσο κόσμο και μετά μάγεψε το σκυλί του, ώστε όταν αυτό τον σκότωσε, να μην μπορεί ποτέ να αποδειχτεί νομικά ότι ο αυτουργός ήταν αυτή (τέλος spoiler).

 

Η ταινία δίνει μια αίσθηση του ασύνδετου, όμως στην πραγματικότητα -κατ' εμέ- δεν υπάρχει τίποτα το ασύνδετο. Αρκεί να σκεφτεί κανείς το πανίσχυρο και ακατάληπτο στοιχείο των πνευμάτων στον ασιατικό τρόμο (βλέπε το ringu) και να το αντιπαραβάλει με την απίστευτη εμμονή των περισσότερων Αμερικάνων δημιουργών να εξηγούν τα πάντα, ακόμη και τα πιο πασιφανή ή αυτονόητα στις ταινίες τους.

 

Ασφαλώς υπάρχουν κι εξαιρέσεις στον κανόνα (π.χ. ο Lynch κι ο Cronemberg στον κινηματογράφο, ο μέγας Lovecraft στη λογοτεχνία κλπ).

 

Πάντως ειναι εμφανές ότι ο Argento στις ταινίες του πρώτα σκεφτεται τις τρομαχτικές σκηνές και μετά ψάχνει μια ιστορία για να τις συνδέσει. Και άλλες φορές το κάνει αριστουργηματικά ενώ άλλες πιο ατσούμπαλα.

 

Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η πιο επιτυχής συνταγή σε μία ιστορία τρόμου (είτε ταινία είτε μυθηστόρημα) έτσι ώστε η ιστορία να εστιάζει στον τρόμο καθεαυτόν και δευτερευόντως στην ευρηματικότητα της ιδέας και στα τεχνικά στοιχεία. Αρκεί βέβαια η σύνδεση των μεμονωμένων τρομαχτικών σκηνών να γίνεται τόσο καλά, ώστε να μην φαινεται ότι η αρχικη σύληψη ήταν ένα μάτσο τρομαχτικές σκηνες και εικόνες...

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Suspiria (1977)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..