Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

word processor tips

• Please log in to reply
139 replies to this topic

#41 brave

brave

εφαγα τη ζωη μου ψαχνοντας εκεινο το ξορκι...

• Members
  • 442 posts
  • Όνομα:ΝΙΚΟΣ ΣΙΜΟΣ

Posted 13 Ιανουάριος 2006 - 23:26

Το πολύ καλό στοιχείο του OpenOffice είναι ότι είναι γραμμένο σε Java (ο μόνος λόγος που είναι σχετικά βαρύ, αν και, πίστεψέ με, έχει πιο πολύ νόημα από το... βάρος του Word), με αποτέλεσμα το γεγονός ότι είναι πλήρως cross-platform και δεν περιορίζεσαι στην επιλογή συστήματος.

Από την άλλη, το AbiWord μου μοιάζει για... πακέτο κώδικα με απ' όλα (λεξικά και γραμματοσειρές), οπότε δεν είναι και το καλύτερο για το μέσο χρήστη.

τι εννοείς πακέτο κώδικα με απ όλα?
ο μέσος χρήστης δεν εχει παρα να διαθέσει μερικες ώρες απο τον πολύτιμο χρόνο του ωστε να το "φτιάξει" όπως εκείνος θέλει, με ότι λεξικά θέλει ή γραμματοσειρες.και δεν ειναι δα και τρομερά δυσκολο έργο, αφού "παίζει" σε γνωστό περιβάλλον.
Προσωπικά το είχα χρησιμοποιήσει, και το βρήκα αρκετά καλό και ελαφρύ.
Το open office σίγουρα ειναι κορυφαίο (ειδικα η εκδοση 2), αλλα βαρύ όσο και το m$ οffice.
απο κει και πέρα, υπάρχουν καμια εικοσαριά office (ή και παραπάνω αν υπολογίσουμε και τους απλούς επεξεργαστες κειμένου), στα οποια ταιριάζουν μια χαρα αρκετά λεξικά (συνήθως του open office μια και τα περισσότερα χρησιμοποιούν τον κώδικά του)
Posted Image

#42 Morgoth_dark_lord_of_Angbad

Morgoth_dark_lord_of_Angbad

Αιμοσταγές Βαμπίρι

• Members
  • 101 posts
  • Όνομα:Μάνος

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 00:05

Σορρυ αλλά έχω μια ερώτηση για το γουορντ.
Πώς βάζεις άνω τελεία?
Γίνεται να βάλεις άνω τελεία γράφοντας εκτός κειμενογράφου?
Μονοτονία
Τήν μιά μονότονην ημέραν άλλη
μονότονη, απαράλλακτη ακολουθεί.Θα γίνουν
τά ίδια πράγματα, θα ξαναγίνουν πάλι-
η όμοιες στιγμές μας βρίσκουνε καί μας αφίνουν.

Μήνας περνά καί φέρνει άλλον μήνα.
Αυτά πού έρχονται κανείς εύκολα τα εικάζει
είναι τά χθεσινά τά βαρετά εκείνα.
Και καταντα τό αύριο πιά σάν αύριο νά μή μοιάζει.

Κ.Π.Καβάφης

#43 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 00:22

Σορρυ αλλά έχω μια ερώτηση για το γουορντ.
Πώς βάζεις άνω τελεία?

Εισαγωγή (Insert) --> Σύμβολο (Symbol), και βρίσκεις την άνω τελεία. Τη βάζεις σε ένα πλήκτρο και την γράφεις από εκεί, για να μην πηγαίνεις κάθε φορά στα σύμβολα.

Γίνεται να βάλεις άνω τελεία γράφοντας εκτός κειμενογράφου?

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος. Εγώ μόνο στο Word μπορώ και βάζω άνω τελεία. Μπορείς, όμως, πάντα να κάνεις copy/past από το Word.

#44 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 11:31

Posted Image

#45 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 11:59

Θυμάμαι την τελευταία φορά που έκανες copy-paste από το Word, Κώστα: ακόμα μπορώ να φέρω στο νου μου την τεράστια βούλα που έβαλε το ρημάδι!

Εξαρτάται τι σύμβολο θα διαλέξεις. Άμα διαλέξεις μια τεράστια βούλα, τότε μια τεράστια βούλα θα σου βγάλει. Άμα διαλέξεις μια κανονική άνω τελεία, τότε μια κανονική άνω τελεία θα σου βγάλει. Πρέπει να το ψάξεις λίγο. Έχει πολλά παρόμοια σύμβολα. Διαλέγεις και παίρνεις.

#46 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 12:39

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει και το ζήτημα της συνεννόησης μεταξύ χρήστη-προγράμματος: αν ο πρώτος βλέπει μια μικρή τελεία στο ένα πρόγραμμα, αυτό δε σημαίνει ότι είναι εξίσου μικρή και στο άλλο, αφού μπορεί να χρησιμοποιεί διαφορετική γραμματοσειρά, ας πούμε.

Είναι πολύ σημαντικό να θυμάστε πως υπάρχει ένα εργαλείο που λύνει χέρια και λέγεται Character Map· για όσους δεν το έχουν βρει υπό WindowsXP, βρίσκεται στον κατάλογο Accessories > System Tools (Βοηθήματα > Εργαλεία Συστήματος).

Edited by RaspK FOG, 14 Ιανουάριος 2006 - 12:49.

Posted Image

#47 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 13:56

Εννοείς ότι, αν κάνεις copy/paste απ'το Word στο Sff.gr πχ, τότε μπορεί η άνω τελεία να σου βγει διαφορετική... Ναι, αυτό ισχύει. Αλλά τι να γίνει: c'est la vie (αν το γράφω σωστά :Ρ).

Πάντως, είχα παρόμοιο πρόβλημα στο blog και το έλυσα. Δεν δεχόταν την άνω τελεία ως HTML, αλλά τη δεχόταν με την άλλη μορφή που έκανε αυτόματα τις μετατροπές στη HTML.

Τέλος πάντων, όλα αυτά απλά μπερδεύουν όσους διαβάζουν αυτό το topic, υποθέτω. :)

#48 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 15:52

Κοίτα, μπορώ να σας μοιράσω μακροεντολή που να επιτρέπει αυτόματη εισαγωγή της. Τί λες;
Posted Image

#49 brave

brave

• Members
  • 442 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 16:13

χμμμ... ο ρασπ εχει δικιο. Πολλες φορες μου την εχει σπάσει το γεγονος οτι κάποιοι νομίζουν πως όλος ο κόσμος ειναι υποχρεωμένος να έχει windows xp + m$ word, και χρησιμοποιούν κατα κόρον τους "ιδιωματισμούς" της m$, με αποτέλεσμα κάποιος που διαθέτει άλλα συστήματα να μην μπορεί να διαβάσει κάποιο κείμενο, η για να το κάνει να πρέπει να κάνει ένα σωρω αλχημείες.
Φυσικά δε λέω πως το κανει κανεις επίτειδες, αφου έχει περάσει η λογική πως όλοι είναι υποχείρια της μικρομαλακή@ς, αρα λογικά διαθέτουν τα παραπάνω, αλλα σκεφτείτε πως στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι, μια και αυτή τη στιγμή τα mac αρχίζουν να κερδίζουν μεγάλο μερίδιο της αγοράς (που φέτος θα φτάσει σε αρκετά υψηλά επίπεδα), ενώ το linux πέρυσι ανέβηκε κατακόρυφα, και αποτελεί το νούμερο ένα εναλλακτικό λειτουργικό....και μαντέψτε... κανένα απο τα δυο δε χρησιμοποιει το ms office (καλά σε linux υπάρχει τρόπος να το περάσεις, αλλα γιατί?)
Σε αντίθεση, το open office είναι συμβατό με τα πάντα, και μπορείς να βάλεις και .doc ή ότι άλλο θες, + οτι μπορεις να το έχεις ΔΩΡΕΑΝ χωρις να είσαι πειρατής, ή να πληρώσεις κάποια λίγα ή πολλά χρηματα για να αγοράσεις κάποιο κλώνο του (ή να κλεψεις... τεσπα), που έχει κάποιες επιπλέον δυνατότητες.

Edited by brave, 14 Ιανουάριος 2006 - 16:18.

Posted Image

#50 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 16:16

Πιο παλιά, η αλήθεια, είχε κυκλοφορήσει και το Office για Mac...

Πάντως, θέλω να μου πείτε άποψη για το θέμα της μακροεντολής.
Posted Image

#51 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 18:38

Rasp: τι να την κάνω τη μακροεντολή; Έχω βάλει την άνω τελεία στο Del, και τελειώνει η υπόθεση.

brave: ξέρω τι λες, και έχει χρειαστεί να αντιμετωπίσω το πρόβλημα σε τυπογραφείο που δούλευε Quark σε Mac. Χάνονταν όλοι οι ειδικοί χαρακτήρες από το Word, και ήταν δράμα. Τι να κάνουμε, όμως; Δεν μπορούσαμε εμείς να χρησιμοποιούμε Mac, μόνο και μόνο επειδή το τυπογραφείο δούλευε Mac. Έτσι, έπρεπε να κάθονται εκεί να βρίσκουν ένα-ένα τα πάντα. Τράγικ...

Πάντως, ας περιορίσουμε την κουβέντα στο θέμα της --δηλαδή: word processor tips. Είναι και pinned, για εξυπηρετείται ο κόσμος. :)

#52 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 14 Ιανουάριος 2006 - 19:06

Μ' αυτά συζητάμε: πρώτον, ένα cross-platform κειμενογράφο (τους τον δίνεις για να σου κάνουν με αυτόν τις εκτυπώσεις και ησυχάζεις, μα δωρεάν είναι), και μία μακροεντολή για να μπορούν όλοι να βάζουν άνετα την άνω τελεία. Εγώ, ας πούμε, χρησιμοποιώ συχνά το Del, οπότε δε μου κάνει αυτή η μέθοδος ούτως ή άλλως... Με αυτή τη μέθοδο, όμως, μπορεί να διαδωθεί στο δίκτυο ένα απλό συστηματάκι για τους κατόχους Word ώστε να μπορούν να βάζουν την άνω τελεία χωρίς τούμπες και αντικατάσταση πλήκτρων-εντολών που χρησιμοποιούν με άλλα!
Posted Image

#53 brave

brave

• Members
  • 442 posts

Posted 15 Ιανουάριος 2006 - 01:04

Μ' αυτά συζητάμε: πρώτον, ένα cross-platform κειμενογράφο (τους τον δίνεις για να σου κάνουν με αυτόν τις εκτυπώσεις και ησυχάζεις, μα δωρεάν είναι),

Συμφωνώ απόλυτα με ρασπ.... πιο cross platform απο το open office αποκλείεται να βρεις... τρέχει απλά ..στα πάντα mac, linux, windows, solaris, κτλ κτλ κτλ
και δε νομίζω οσοι το εχουν χρησιμοποιήσει ως "απλοί χρήστες" να κατάλαβαν τη διαφορά απο το m$ word
Posted Image

#54 brave

brave

• Members
  • 442 posts

Posted 15 Ιανουάριος 2006 - 16:34

Ο καλύτερος αυτη τη στιγμή Ελληνικος ορθογραφος για το word βρίσκεται στο
http://www.neurosoft...ctbul=dld&prd=9
για απ ευθειας on line installation. είχα υποσχεθει και στον Νι πως θα εβρισκα απο που τον ειχα κατεβασει, και τωρα που το θυμηθηκα το ανεβάζω. Νομίζω πως είναι must
Posted Image

#55 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 15 Ιανουάριος 2006 - 23:50

Συμφωνώ απόλυτα με ρασπ.... πιο cross platform απο το open office αποκλείεται να βρεις... τρέχει απλά ..στα πάντα mac, linux, windows, solaris, κτλ κτλ κτλ
και δε νομίζω οσοι το εχουν χρησιμοποιήσει ως "απλοί χρήστες" να κατάλαβαν τη διαφορά απο το m$ word

Κοίτα, και μόνο σε Java που είναι, πάει να πει πως δουλεύει σε όλα τα μηχανήματα. :dancing4dh:
Posted Image

#56 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.542 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 19 Φεβρουάριος 2006 - 19:16

Άσχετο, αλλά για να βάλετε ταυτόχρονα τόνο και διαλυτικά πατάτε alt+ctrl+; Το ανακάλυψα τυχαία πριν από λίγο.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#57 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 20 Φεβρουάριος 2006 - 01:18

Νόμιζα ότι το είχαμε ήδη αναφέρει...
Posted Image

#58 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 31 Μάρτιος 2006 - 09:04

Κάτι ακόμα: για όσους προτιμούν να χρησιμοποιούν το «πινέλο» μορφοποίησης αντί για τα styles, υπάρχει ένα μικρό trick: αν κάνεις διπλό click αντί για μονό όταν πατάς το πλήκτρο στην toolbar, αυτό δεν απεπιλέγεται στην πρώτη σου επιλογή κειμένου. Με άλλα λόγια, επιλέγεις κείμενο, κάνεις διπλό click στο πλήκτρο, μορφοποιείς με το πινέλο, και ξαναμορφοποιείς με το πινέλο, και ξαναμανά[...].
Posted Image

#59 greenmist

greenmist

Δεν θες να ξέρεις!

• Members
  • 447 posts
  • Όνομα:Themis

Posted 05 Δεκέμβριος 2006 - 15:35

Το καλύτερο software για την επαγγελματική συγγραφή σεναρίων, θεατρικών, μυθιστορημάτων και όλων των ειδών δημιουργικής συγγραφής είναι κατά την γνώμη μου το Final Draft. Είμαι σίγουρος ότι θα το βρείτε ενδιαφέρον, εγώ τουλάχιστον το χρησιμοποιώ εδώ και δύο χρόνια και πραγματικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

Ρίξτε μία ματιά αξίζει τον κόπο: www.finaldraft.com

#60 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 05 Δεκέμβριος 2006 - 15:50

Άσχετο, αλλά για να βάλετε ταυτόχρονα τόνο και διαλυτικά πατάτε alt+ctrl+; Το ανακάλυψα τυχαία πριν από λίγο.

ή shift και w :) κι εγώ τυχαία το ανακάλυψα λίγες μέρες πριν

για το finaldruft θα σας πω κι εγώ σε λίγες μέρες μόλις κατέβασα το freedemo που έχει :)
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users