Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
northerain

Jack Ketchum.

Recommended Posts

alanon

Νεκρή σεζόν....

παντα μου άρεσε να διαβάζω που και που κανενα βιβλιο τρομου και το διασκεδαζα αφανταστα χωρις ομως να μου ανεβαινει η αδρεναλινη ιδιαιτερα. πριν κανα 2 μηνες βαριομουνα στη δουλεια και λεω δεν γ.... παω μια βολτα να παρω τη νεκρη σεζον....την αποθηκευσα....

προχτες ξεκινησα (παντα εχω ενα θεμα το τι θα ξεκινησω...με αλλο ξεκιναω με αλλο καταληγω...ουτε γκομενα)....

πρωτο μερος.....χαλαρα...ηρεμα ....καλο κλιμα....ωραια γραφη....αλλα κατε με γαργαλει στο στομαχι ρε πουστη μου....κατι ετοιμαζει αυτος ο αθλιος ο κετσαμ....δευτερο μερος ωραιο .....το στομαχι ανακατευεται.....

μετα απλα φρικη....τετοια οργη δεν εχω ξαναζησει με βιβλιο....τι ηταν αυτο....απιστευτες καφριλες...και οι σελιδες να τρεχουν....ανετα το καλυτερο του για μενα....

η βασικη διαφορα με το "κοριτσι" ειναι οτι εκεινο σε παγιδευει συναισθηματικα και σου δημιουργει ενοχες...

αυτο σε εξοργιζει....πιο αντιπαθητικοι κακοι

ανεξαρτητου ηλικιας...τα γαμημενα τα παιδακια .....ηταν τοσο μα τοσο....

απλά δεν εχω ξαναδιαβασει.

για αλλη μια φορα ο κετσαμ επαιξε με το μυαλο μου ....και θα τον ξαναπροτιμησω στο μελλον

Edited by alanon
  • Like 4

Ballerond

ΦΪλε με έψησες άσχημα, θα το έχω στα άμεσα υπόψιν ;)

MountainRoot

Το τελείωσα μέσα σε δύο μέρες. Αυτό απο μόνο του κάτι πρέπει να λέει.
Εγώ θα ήθελα να πω 2 πράγματα για το βιβλίο:

Το πρώτο έχει να κάνει με το βιβλίο συγκεκριμένα: 
Οτι έχετε ακούσει και διαβάσει γι'αυτό το βιβλίο ισχύουν. Όντως είναι τόσο καλό όσο λένε. Όντως ειναι σαν μία γραθιά στο στομάχι. Ναι είναι πολύ "δυνατό". Φυσικά και το προτείνω σε όλους όσους θα τους ενδιέφερε έστω και στο ελάχιστο. Δεν υπάρχει καν νόημα να γράψω κατι παραπάνω απο όλα όσα έχετε ακούσει. Κλιμακώμενη βία, σαδιστικός ρεαλισμός της ανθρώπινης φύσης κτλ κτλ κτλ

Το δευτερο που θα ήθελα να πω έχει να κάνει περισσότερο στο γιατί να διαβάσω ένα τέτοιο βιβλίο:
Δεν βλέπω τον λόγο. Ειλικρινά. Δεν νομίζω οτι με έκανε κάπως καλύτερο σαν άνθρωπο, δεν νομίζω οτι κατάφερε να με βάλει να σκεφτώ την ηθική μου και τα όριά της, δεν μου πρόσφερε τίποτα περα απο μία πολύ (πολύ πολύ πολύ) καλή δόση ανδρεναλίνης και μάλιστα της κακής ποιότητας. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει οτι το να κάτσω να φάω μία κλωτσιά στα "ευαίσθητα" σημεία μου είναι κατα ένα μέρος ένα μαθημα ως προς τον πόνο, το πόσο τον αντέχω κτλ κτλ κτλ....και ως ένας μέρος θα έχει δίκιο αλλά δεν είναι ανάγκη να το κάνω.
Σε μία ιστορία τρόμου που έχει όμως και περιπέτεια αντε μπορώ να δεχθώ την αδρεναλίνη σε συνδιασμό με την δράση και ίσως και μία λύτρωση στο τέλος (δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση οτι πρέπει να κερδίζει το καλό ίσα ίσα το αντίθετο μου αρέσει). Σε μία ιστορία τρόμου επίσης μπορώ να δεχθώ το όλο συναίσθημα.

Δεν βρήκα κανένα νόημα στον ωμό σαδισμό που έχει το βιβλίο αυτό. Ναι υποτίθετε οτι χτυπάει το συντηρητικό αμερικάνικο κατεστημένο του 50 αλλά και πάλι βλακείες.

Γιατί απλά να μην δείτε ένα ντοκυμαντέρ με το πείραμα του Milgram και μετά να διαβάσετε αρθρα γι' αυτό και πως το ερμήνευσαν διάφοροι επιστήμονες. Εκεί ναι όντως έχεις να κερδίσεις κάτι. Μπορείτε καλύτερα να δείτε κάτι τέτοιο ή άλλα αντίστοιχα πειράματα τύπου Das Experiment (ταινία).
Διαβάστε το Lord of the Flies.....γιατί το Κορίτσι της Διπλανής πόρτας?

Ένα βιβλίο με τίτλο "Η Κωσταλέξι δείτε αναλυτικά τι της κάνανε" :Η με διανοητικά προβλήματα μητέρα της και τα ανήλικα παιδιά της γειτονιάς.
Τι έπρεπε να μάθω. Οτι οταν βλέπω σαδισμό με τσαντίζει και είναι κακός? Οτι τι μπορούν να κάνουν ανθρωποι που έχουν σοβαρά ψυχολογικά πράγματα? Πόσο μπορούν να χειραγωγηθούν τα μικρά παιδιά απο μία φιγούρα εξουσίας?????Ειναι εντελώς γελία τα θέματα.

Συνοψίζοντας: Ένα καταπληκτικό βιβλίο για το είδος του. Σε συγκριση με άλλα βιβλία παντελώς χαμένος χρόνος σε σχέση με όλα τα άλλα που θα μπορούσατε να διαβάσετε ή να δείτε και να καταπιάνονται με το ίδιο θέμα. Θα μπορούσα να μην το έχω διαβάσει ποτέ μου και δεν θα μου έλειπε και καθόλου.

Βαθμολογία 4/5 ή μπορεί και λίγο παραπάνω.

• Like 3

elessar

Το φοβερό με το κορίτσι της διπλανής πόρτας δεν είναι ότι βασίζεται σε αληθινή ιστορία, είναι ότι τα πραγματικά γεγονότα ήταν ΠΙΟ ΦΡΙΚΑΛΕΑ απ ότι στο βιβλίο. 

Με είχε αρρωστήσει πάρα πολύ, δεν το ξαναδιαβάζω. 

Ballerond

Στην πρωτοπορια εχει πολυ καλες τιμες στον Κετσαμ.

Απο 3 μεχρι και 5,5 ευρω ολα τα βιβλια του.

Το κοριτσι κανει 5,5 εγω τσιμπησα το "Δικαιωμα στην ζωη" με 2,5 :)

yanni

Διάβασα το "Δικαίωμα στη ζωή" , το τέταρτο  μέχρι στιγμής από τον Jack! Για άλλη μια φορά έμεινα ικανοποιημένος, είναι αυτό που λέμε "value for money" , ίσως για αυτό δεν τον πολυπανε αρκετοί... Αυτή τη φορά, η ηρωίδα μας πάει να κάνει εκτρωση, ο καρπός είναι από άντρα παντρεμένο, οπότε δεν υπάρχει ενναλακτικη λύση. Έξω από την κλινική την απαγάγει ένα ζευγάρι και την κλείνει στο σκοτεινό υπόγειο του σπιτιού του, και τότε αρχίζουν οι βασανισμοι και τα γνώριμα χαρακτηριστικά που πάνε πακέτο, εξευτελισμός, κακουχια, στέρηση, πόνος. Η συνέχεια στις σελίδες του βιβλίου...

Έχοντας από πολύ μικρή ηλικία γάτες στο σπίτι, συμπάθησα τη γάτα της ιστορίας καθώς και τη μικρή τελευταία ιστορία που την έχει σαν κύριο θεμα.

Επισης, οι Εκδόσεις "λογειον" έκαναν πολύ καλή δουλειά στην ποιότητα του βιβλίου!

• Like 2