Jump to content

Photo
* * * * * 2 votes

Jack Ketchum.

• Please log in to reply
279 replies to this topic

#21 sora_1

sora_1
  • Members
  • 65 posts

Posted 27 Ιανουάριος 2009 - 10:35

Και εγω πριν λιγες μερες τελειωσα το κοριτσι της διπλανης πορτας.
ειχε πολλες σκηνες βιας οπου αν τις διαβαζα σε ενα οποιοδηποτε αλλο βιβλιο δεν θα με ενοχλουσαν!
Σε αυτο ομως με σοκαραν γιατι ειχα διαβασει εδω οτι ειναι αληθινη ιστορια και πολλα απο αυτα ειχαν γινει οντως!
Ειναι τρομερο το τι καναν σε αυτη τι κοπελα. Πραγματικη κολαση
Σαν βιβλιο μαρεσε το στυλ του και ηταν ευκολοδιαβαστο!

#22 Alastor

Alastor
  • Members
  • 4 posts
  • Όνομα:Kostas

Posted 28 Ιανουάριος 2009 - 16:06

Καλησπέρα και απο μένα.
Τελείωσα προχθές το "Νεκρή Σαιζόν". Το διάβασα σε δυο μέρες και το βρήκα πολύ συναρπαστικό, γεμάτο ανατροπές και πραγματικές σκηνές αγωνίας. Δεν απευθύνεται σε όλους τους αναγνώστες, αν και νομίζω ότι ακραίες σκηνές βίας έχω διαβάσει αλλού και χειρότερες. Για τους αναγνώστες του είδους πάντως είναι αριστούργημα. Πρόκειτα σίγουρα για πολύ ταλαντούχο συγγραφέα, αν κρίνω απο το πρώτο του βιβλίο.

#23 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 31 Ιανουάριος 2009 - 20:53

Διάβασα χθες τη Νεκρή Σαιζόν. Αν δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται ίσως και να είχα σοκαριστεί με την ωμή βία. Ενδιαφέρον σπλάττερ βιβλίο, σίγουρα πρωτοποριακό για την εποχή του, αλλά με τίποτα δεν αγγίζει τη ζοφερότητα του Κοριτσιού της Διπλανής Πόρτας ή του Κουτιού.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#24 sora_1

sora_1
  • Members
  • 65 posts

Posted 01 Φεβρουάριος 2009 - 16:59

το κουτι?
τι ειναι αυτο? δεν το εχω δει πουθενα οπου εχω ψαξει για jack ketchum!
Καποια περιληψη του βιβλιου?

#25 Δημήτρης

Δημήτρης

Pistol Pete

• Members
  • 3.139 posts
  • Όνομα:Δημήτρης

Posted 01 Φεβρουάριος 2009 - 20:38

το κουτι?

Δεν είναι βιβλίο, είναι διήγημα που υπάρχει δωρεάν (μαγική λέξη αυτή έ;) στο Internet. Μπες εδώ http://www.altfactor.ath.cx/ και θα το βρεις στην δεξιά στήλη μαζί με την Εκδίκηση του Μανιτού του αγαπημένου σου Masterton.
Πάρτε τώρα κοπρόσκυλα μαζί σας στην κόλαση την γεύση του ατσαλιού μου στις καρδιές σας

All fled, all done, so lift me on the pyre;
The feast is over and the lamps expire.

#26 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts

Posted 01 Φεβρουάριος 2009 - 21:30

το κουτι?

Είναι διήγημα. Υπάρχει και στη συλογή "Οι στάχτες της ψυχής μας" από Οξύ (αν το θέλεις σε χαρτί). Είχε πάρει και βραβείο Stoker για best short story.
Και όχι, δεν έχει ίχνος splatter
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

#27 sora_1

sora_1
  • Members
  • 65 posts

Posted 02 Φεβρουάριος 2009 - 00:17

α πολυ ωραια ευχαριστω και τους 2 σας για τις πληροφοριες!!
Κοιταξα λιγο την αρχη του διηγηματος φαινεται αρκετα ενδιαφερον,αλλα δεν θα το διαβασω..... η αληθεια ειναι πως θα προτιμησω να το παρω σε βιβλιο καποια στιγμη, οι υπολοιπες ιστοριες απο αυτη τη συλογη ειναι καλες?

α και κατι ακομα, ti γνωμη εχετε για το βιβλιο RED του Jack Ketchum ?
ωραια η υποθεση, αν και δεν πολυ καταλαβα για τι μιλαει :tongue:
το εχει διαβασει κανεις.αξιζει?

Edited by Nihilio, 02 Φεβρουάριος 2009 - 02:33.

#28 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts

Posted 02 Φεβρουάριος 2009 - 02:39

α πολυ ωραια ευχαριστω και τους 2 σας για τις πληροφοριες!!
Κοιταξα λιγο την αρχη του διηγηματος φαινεται αρκετα ενδιαφερον,αλλα δεν θα το διαβασω..... η αληθεια ειναι πως θα προτιμησω να το παρω σε βιβλιο καποια στιγμη, οι υπολοιπες ιστοριες απο αυτη τη συλογη ειναι καλες?

α και κατι ακομα, ti γνωμη εχετε για το βιβλιο RED του Jack Ketchum ?
ωραια η υποθεση, αν και δεν πολυ καταλαβα για τι μιλαει :tongue:
το εχει διαβασει κανεις.αξιζει?

Οι ιστορίες της συλλογής έχουν διακυμάνσεις, από εξαιρετικές ("η ιστορία του Χειρούργου" για παράδειγμα, που σε θέμα φρίκης είναι από τις πιο ακραίες στην Ελληνική αγορά ή ο "Άρπαγας πουλιών" του Somtow) έως αδιάφορες (πχ αυτή του Gaiman είναι τόσο β διαλογής - και έχει ξαναγραφεί και καλύτερα από τον Κινγκ νομίζω). Γενικά όλο και κάτι ενδιαφέρον θα βρεις μέσα ("Το κουτί" και η "Ιστορία του χειρούργου" είναι ο καλύτερος λόγος να της πάρεις, αν και υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 2-3 ιστορίες μέσα που τα βγάζουν τα λεφτά της)
Posted Image

#29 sora_1

sora_1
  • Members
  • 65 posts

Posted 02 Φεβρουάριος 2009 - 17:01

καταλαβα!
ευχαριστω.....
το red του ketchum δεν το ξερεις φανταζομαι αφου δεν απαντησες?

#30 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts

Posted 02 Φεβρουάριος 2009 - 23:57

καταλαβα!
ευχαριστω.....
το red του ketchum δεν το ξερεις φανταζομαι αφου δεν απαντησες?

Την ταινία έχω δει, οπότε δε μπορώ να το κρίνω ικανοποιητικά. Το νόημα που έβγαλα πάντως ήταν
Spoiler

Posted Image

#31 Count Baltar

Count Baltar

Βδελυρός πεμπτοφαλαγγίτης

• Members
  • 909 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 06 Ιούλιος 2009 - 07:44

Γειά σας παιδιά!

Χαίρομαι πάρα πολύ που βρίσκω ανθρώπους που διαβάζουν τον αγαπημένο μου Τζακ. Το "Κορίτσι της Διπλανής Πόρτας" ήταν το πρώτο λογοτεχνικό βιβλίο που μετέφρασα και έκτοτε κόλλησα μαζί του. (Ως προς το γιατί μεταφράζω εγώ όλα τα βιβλία του, υπάρχει απάντηση, θα τα πούμε εν καιρώ).

Ακολούθησε το Red,* το οποίο το θεωρώ ένα από τα τρία κορυφαία του (μαζί με το Κορίτσι και τη "Νεκρή Σαιζόν"), το Κουτί και η Σαιζόν.

Βέβαια, είμαι τόσο φαν του τύπου, που δικαιολογείστε να θεωρήσετε κάθε απάντησή μου μεροληπτική.

Από τα αμετάφραστα μέχρι στιγμής βιβλία του έχω διαβάσει τα περισσότερα (μου λείπουν δυό τρία) και, με ελάχιστες εξαιρέσεις, αυτό το γροθιά-στο-στομάχι-στυλ επαναλαμβάνεται αρκετές φορές.

@nihilio, αυτό ακριβώς είναι το νόημα και του βιβλίου (αν θέλετε να μιλήσουμε για τις --ελάχιστες-- διαφορές βιβλίου-ταινίας, πολύ ευχαρίστως).

Αυτά για τώρα. Θα τα ξαναπούμε. Χάρηκα πολύ που σας βρήκα!

Νίκος Ρούσσος

*γνωρίζω ότι η ελληνική έκδοσή του είναι γενικά δυσεύρετη (όχι λόγω σπανιότητας). Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ να αναφέρω πού μπορείτε να το βρείτε με σχετική άνεση.

Edited by Count Baltar, 06 Ιούλιος 2009 - 07:46.

#32 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts

Posted 06 Ιούλιος 2009 - 08:28

*γνωρίζω ότι η ελληνική έκδοσή του είναι γενικά δυσεύρετη (όχι λόγω σπανιότητας). Δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ να αναφέρω πού μπορείτε να το βρείτε με σχετική άνεση.

Όχι μόνο δεν απαγορεύεται, ενθαρρύνεται κιόλας.
Posted Image

#33 Count Baltar

Count Baltar

• Members
  • 909 posts

Posted 06 Ιούλιος 2009 - 08:47

Όχι μόνο δεν απαγορεύεται, ενθαρρύνεται κιόλας.

Οκέι, τότε να ενημερώσω ότι θα το βρείτε στα βιβλιοπωλεία JEMMA BOOKS & COMICS Αλκιβιάδου 138-140, Πειραιάς, και Αραπάκη 52 , Καλλιθέα. Το Red είχε εκδοθεί από τις εκδόσεις Λαγουδέρα. Θα το βρείτε δίπλα-δίπλα με τη "Νεκρή Σαιζόν".

Δυστυχώς, απ' όσο γνωρίζω το "Κορίτσι" έχει εξαντληθεί (και η δεύτερη έκδοση).

Και ένα νέο: έχει μπει στα σκαριά η ελληνική μετάφραση του Hide & Seek.

Τέλος, να πω στη Sora_1 ότι το Red είναι το λιγότερο σπλάτερ βιβλίο του Ketchum.

#34 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts

Posted 06 Ιούλιος 2009 - 09:45

Οκέι, τότε να ενημερώσω ότι θα το βρείτε στα βιβλιοπωλεία JEMMA BOOKS & COMICS Αλκιβιάδου 138-140, Πειραιάς, και Αραπάκη 52 , Καλλιθέα. Το Red είχε εκδοθεί από τις εκδόσεις Λαγουδέρα. Θα το βρείτε δίπλα-δίπλα με τη "Νεκρή Σαιζόν".

Δυστυχώς, απ' όσο γνωρίζω το "Κορίτσι" έχει εξαντληθεί (και η δεύτερη έκδοση).

Και ένα νέο: έχει μπει στα σκαριά η ελληνική μετάφραση του Hide & Seek.

Τέλος, να πω στη Sora_1 ότι το Red είναι το λιγότερο σπλάτερ βιβλίο του Ketchum.

Στην έκθεση βιβλίου οι της Jemma μου είχαν πει για μια συλλογή με τον Ketchum και άλλων δύο συγγραφέων, νομίζω το triage. Πάντως με βλέπω να τρέχω σήμερα και Πειραιά για το Red (και είχα πάει στο ξεπούλημα αλλά δεν το είδα...). Και η δεύτερη έκδοση του κοριτσιού της διπλανής πόρτας (αυτή με το κόκκινο εξώφυλλο δεν ήταν; ) πότε πρόλαβε να εξαφανιστεί. Ένα αντίτυπο είχα δει σε βιβλιοπωλείο και μετά έγινε άφαντο...
Posted Image

#35 Count Baltar

Count Baltar

• Members
  • 909 posts

Posted 06 Ιούλιος 2009 - 09:55

Στην έκθεση βιβλίου οι της Jemma μου είχαν πει για μια συλλογή με τον Ketchum και άλλων δύο συγγραφέων, νομίζω το triage.

Ντάμιτ! Έχεις απόλυτο δίκιο. Πώς το ξέχασα; Ναι, ετοιμάζεται το Triage (να δούμε τι τίτλος θα μπει), που περιλαμβάνει τρία διηγήματα, ένα του (μακαρίτη) Richard Laymon, ένα του Ed Lee και ένα του Ketchum, τα οποία έχουν μια --χαλαρή-- σύνδεση μεταξύ τους.

Το Red έχει ένα μικρό προβληματάκι εμφάνισης: έγινε μια προσπάθεια να εφαρμοστεί μια -έξυπνη- ιδέα, η οποία όμως δεν έπιασε και τόσο, με αποτέλεσμα να... μην το παίρνεις χαμπάρι. Αν δυσκολευτείς, ζήτα το απ' τα παιδιά.

#36 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts

Posted 06 Ιούλιος 2009 - 10:12

Ντάμιτ! Έχεις απόλυτο δίκιο. Πώς το ξέχασα; Ναι, ετοιμάζεται το Triage (να δούμε τι τίτλος θα μπει), που περιλαμβάνει τρία διηγήματα, ένα του (μακαρίτη) Richard Laymon, ένα του Ed Lee και ένα του Ketchum, τα οποία έχουν μια --χαλαρή-- σύνδεση μεταξύ τους.

Τριανδρία ίσως;
Posted Image

#37 Count Baltar

Count Baltar

• Members
  • 909 posts

Posted 06 Ιούλιος 2009 - 10:29

Τριανδρία ίσως;

Triage είναι η πρακτική που εφαρμόζεται στα επείγοντα περιστατικά των νοσοκομείων όταν, ας πούμε, υπάρχει ένα κρεβάτι και τρεις που χαροπαλεύουν, και το ιατρικό επιτελείο πρέπει να αποφασίσει ποιος θα μπει πρώτος μέσα.

Edited by Count Baltar, 06 Ιούλιος 2009 - 10:30.

#38 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.110 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 23 Ιανουάριος 2010 - 22:20

Έχει διαβάσει κανείς το Red του Ketchum;

#39 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts

Posted 23 Ιανουάριος 2010 - 22:23

Έχει διαβάσει κανείς το Red του Ketchum;

Εγώ.
Πάρα πολύ καλό βιβλίο, αν και όχι ακριβώς τρόμου και σίγουρα όχι του φανταστικού.
Αν το έχεις πετύχει χτύπα το άφοβα παραταύτα, είναι και φτηνό από όσο θυμάμαι.

Τώρα διαβάζω το She Wakes και, αν και δεν είναι από τα καλύτερά του, το καταδιασκεδάζω και ντρέπομαι που ένας Αμερικάνος έχει δέσει τόσο πετυχημένα την Ελληνική πραγματικότητα με τις σπλαττεριές. Και, για κάποιο λόγο, η σπλαττεριά στα Ελληνικά νησιά καταλήγει σχεδόν πάντα να συμβαίνει στη Μύκονο (βλέπετε και "Τα παιδιά του διαβόλου" του Ν. Μαστοράκη)

Edited by Nihilio, 23 Ιανουάριος 2010 - 22:26.

Posted Image

#40 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.110 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 23 Ιανουάριος 2010 - 22:27

Εγώ.
Πάρα πολύ καλό βιβλίο, αν και όχι ακριβώς τρόμου και σίγουρα όχι του φανταστικού.
Αν το έχεις πετύχει χτύπα το άφοβα παραταύτα, είναι και φτηνό από όσο θυμάμαι.

Ωραία.Δεν με πειράζει αν είναι τρόμου ή όχι.Κανένα πρόβλημα.Θα το τσιμπήσω αν το πετύχω(ελπίζω να το έχει η Πρωτοπορία).Και ναι,είναι φτηνό.9 ευρώ με έκπτωση 10%.Μπορεί και φθηνότερα γιατί είναι έκδοση του 2004.Ελπίζω να το βρω.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users