Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. BladeRunner

50 Βιβλία για το 2019

Το Τέρας. Σχόλιο εδώ: Διάφοροι συγγραφείς θρίλερ -Δεκέμβριος 177. Τόμας Χάρις - "Κάρι Μόρα" (Bell, 2019, σελ. 328). 6.5/10 178. Μπέρναρντ Πόμερανς - "Ο Άνθρωπος Ελέφαντας" (Αιγόκερως, 2019, σελ. 65). 8/10 179. Τόμας Μπέρνχαρντ - "Γεγονότα" (Εξάντας, 2019, σελ. 74). 7.5/10 180. Έιντριαν ΜακΚίντι - "Το πρωί θα έχω φύγει" (Οξύ, 2019, σελ. 379). 9/10 181. Κέρι Γκρίνγουντ - "Σχίζοντας του αιθέρες" (Κουκουβάγια, 2019, σελ. 229). 8/10 182. Φρανκ Γκόλνταμερ - "Το Τέρας" (Κλειδάριθμος, 2019, σελ. 374). 8.5/10
  3. Φρανκ Γκόλνταμερ - Το Τέρας (Der Angstmann, 2016) Πρόκειται για ένα πολύ δυνατό και αρκετά καλογραμμένο μυθιστόρημα, που συνδυάζει με ικανοποιητικό τρόπο το ιστορικό δράμα με το αστυνομικό θρίλερ, ακολουθώντας κατά κάποιο τρόπο την πετυχημένη συνταγή του Φίλιπ Κερ, συγγραφέα της σειράς βιβλίων με ήρωα τον Μπέρνι Γκούντερ. Εδώ, πρωταγωνιστής είναι ο Μαξ Χέλερ, ο οποίος βέβαια δεν είναι πρώην αστυνομικός και νυν ιδιωτικός ντετέκτιβ όπως ο Γκούντερ, αλλά κοτζάμ επιθεωρητής, που ζει και εργάζεται στη Δρέσδη, κατά τη διάρκεια του πολέμου. Η ιστορία αρχίζει στα τέλη του 1944 και τελειώνει τον Μάιο του 1945, δηλαδή λίγους μήνες μετά τον βομβαρδισμό της πόλης. Λοιπόν, ο πόλεμος για τους Ναζί δεν πάει πολύ καλά, ενώ οι πολίτες της Δρέσδης καλούνται καθημερινά να ζουν με πολλές στερήσεις σε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, αλλά και υπό των φόβο των συχνών αντιαεροπορικών συναγερμών. Σ'αυτές τις συνθήκες, ο Μαξ Χέλερ καλείται να εξιχνιάσει μια σειρά φρικιαστικών φόνων, υπεύθυνος για τις οποίες είναι κατά τα φαινόμενα ένας μανιακός, τον οποίο διάφοροι κάτοικοι της πόλης αποκαλούν "Το Τέρας". Ο Χέλερ θα βρει πολλά εμπόδια μπροστά του και θα έχει να κάνει και με τους στενόμυαλους προϊσταμένους του, όμως το μεγαλύτερο εμπόδιο θα είναι ο τραγικός βομβαρδισμός της πόλης, τον Φεβρουάριο του 1945... Η πλοκή είναι γεμάτη με δράση, μυστήριο και εκπλήξεις, ενώ φυσικά δεν λείπουν και οι ζωντανές περιγραφές της πόλης κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Η γραφή είναι απλή, ευκολοδιάβαστη και ιδιαίτερα εθιστική, βοηθάει πολύ στη γρήγορη ανάγνωση του βιβλίου. Γενικά έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ ενδιαφέρον και αρκετά συναρπαστικό μείγμα αστυνομικού θρίλερ και ιστορικού μυθιστορήματος, το οποίο προσφέρει αγωνία και έντονες συγκινήσεις. 8.5/10
  4. vaggelis

50 Βιβλία για το 2019

Νοέμβριος 77. Ο αδύνατος άντρας - Ντάσιελ Χάμετ (339) 9/10 78. Αλεξάνδρου ανάβασις - Αρριανός (426) 10/10 79. Ινδική - Αρριανός (71) 10/10 80. Μια κινητή γιορτή - Έρνεστ Χέμινγουεϊ (214) 8,5/10 81. Ομορφιά και θλίψη - Γιασουνάρι Καουαμπάτα (255) 9,5/10 82. Το περιοδικό σύστημα - Πρίμο Λέβι (259) 9/10 83. Το χρυσό σημειωματάριο - Ντόρις Λέσινγκ (734) 5/10 84. Τι είδε η γυναίκα του Λωτ; - Ιωάννα Μπουραζοπούλου (482) 9/10 85. Η μέτρηση του κόσμου - Ντάνιελ Κέλμαν (300) 8/10 86. Αντιός, Χέμινγουεϊ - Λεονάρδο Παδούρα (190) 7/10 Δεκέμβριος 87. Προσωπική υπόθεση - Λη Τσάιλντ (442) 8,5/10 88. Το πέμπτο επίπεδο - Λη Τσάιλντ (436) 9/10 89. Ιέρων ή τυραννικός - Ξενοφών (101) 10/10 90. Περί τυραννίας - Λέο Στράους (277) 8/10 91. Τυραννία και σοφία - Αλεξάντερ Κοχέβε (84) 8/10 92. Ποντικοπαγίδα και άλλες ιστορίες - Αγκάθα Κρίστι (195) 8/10 93. Το απόκρυφο ευαγγέλιο του Νικοδήμου - Αγνώστου (347) 10/10
  5. Today
  6. BladeRunner

Τι βιβλία αγοράσατε;

Από παλαιοβιβλιοπωλείο και Πρωτοπορία: 1. Κέιτ Άτκινσον - Παραπλάνηση (Παπαδόπουλος). 9€ 2. Τζον Μπέργκερ - G: Το ταξίδι (Άγρωστις). 14€ 3. Μαξ Φρις - Στίλερ (Κέδρος). 9€ 4. Λουί Αραγκόν - Ανισέ (Εξάντας). 9€ 5. Λουί Αραγκόν - Το μ**νί της Ιρέν (Νεφέλη). 8,91€ 6. Ζορζ Σιμενόν - Ο Μαιγκρέ στήνει παγίδα (Άγρα). 11,70€ 7. Ελίζαμπεθ Στράουτ - Το όνομά μου είναι Λούσυ Μπάρτον (Άγρα). 13,50€ 8. Λουκ Τζένινγκς - Killing Eve: Χωρίς αύριο (Λιβάνης). 13,50€ 9. Εμίλ Ζολά - Το στομάχι του Παρισιού (Στάχυ). Τσάμπα!
  7. Ωραία ιστορία, χωρίς φοβερή πλοκή αλλά μια ωραία αφήγηση με μια από τις μεγαλύτερες αγάπες των Ελλήνων, τα σουβλάκια! Πολύ μου άρεσε το πως μας έδωσες την κατάσταση και το πως μας εισήγαγες στον ήρωά της ιστορίας.
  8. Εκεί που κολλάει κι η Λάμψη!
  9. Yesterday
  10. Η "συγγραφή" πού κολλάει με τον Σορίν Ματέι;
  11. Δημήτρης

Τι διαβάζετε;

Μάικλ Πανκ και ''Η Επιστροφή''.
  12. Δημήτρης

50 Βιβλία για το 2019

1) Ωρόρα: Ιστορίες με Κοσμικές Περιπέτειες (σελ 320) 2) Βαγγέλης Γαροφάλλου: Τα Λουτρά της Κόμισσας (σελ 129) 3) Αλεξάντερ Εξκέμελιν: Οι Πειρατές της Αμερικής (σελ 276) 4) Brandon Sanderson: Ομιχλογέννητοι- Η Ύστατη Αυτοκρατορία Α' (σελ 420) 5) Brandon Sanderson: Ομιχλογέννητοι- Η Ύστατη Αυτοκρατορία Β' (σελ 420) 6) Brandon Sanderson: Ομιχλογέννητοι- Το Πηγάδι της Ανάληψης A' (σελ 475) 7) Brandon Sanderson: Ομιχλογέννητοι- Το Πηγάδι της Ανάληψης Β' (σελ 498) 8) Brandon Sanderson: Ομιχλογέννητοι- Ο Ήρωας των Αιώνων Α' (σελ 499) 9) Brandon Sanderson: Ομιχλογέννητοι- Ο Ήρωας των Αιώνων Β' (σελ 411) 10) Ωρόρα: Ιστορίες με Πλάσματα από Μέταλλο (σελ 302) 11) Συλλογικό έργο: Το Πεπρωμένο μας είναι τα άστρα (σελ 367) 12) Stephen King: Οι Νυχτερίτες (σελ 767) 13) Παντελής Γιαννουλάκης: Ιστορίες που δεν διηγήθηκε ποτέ κανείς (σελ 317) 14) Graham Masterton: Η Σφίγγα (σελ 242) 15) A. E. van Vogt: Ο Κόσμος του Μηδέν- Α (σελ 229) 16) Ωρόρα: Ιστορίες Διαστημικού Τρόμου (σελ 311) 17) Stephen King: Κάρυ (σελ 247) 18) Dan Simmons: Υπερίων (σελ 479) 19) Dan Simmons: Η Πτώση του Υπερίωνα (σελ 565) 20) Angelo S. Rappoport: Οι Κόσμοι της θάλασσας (σελ 271) 21) Kurt Vonnegut: Ένας Άνθρωπος χωρίς πατρίδα (σελ 206) 22) William Wright: Η Κρυφή ζωή της Χριστίνας Ωνάση (σελ 416) 23) Ωρόρα: Ιστορίες Μαγείας και Τρόμου (σελ 310) 24) William Diehl: Φόβος ενστίκτου (σελ 576) 25) George Orwell: Η Φάρμα των ζώων (σελ 121) 26) Philip Carlo: Iceman- Εξομολογήσεις ενός επαγγελματία εκτελεστή της μαφίας (σελ 607) 27) Συλλογικό έργο: Οι Κυρίες του τρόμου (σελ 379) 28) John Grisham: Η Αδελφότητα (σελ 442) 29) Pierre Louys: Αφροδίτη (σελ 258) 30) Ωρόρα: Ιστορίες από άλλες πραγματικότητες (σελ 310) 31) Frank Belknap Long: Χάουαρντ Φίλλιπς Λάβκραφτ- Ο Ονειρευτής των νυχτερινών τόπων (σελ 293) 32) Marquis de Sade: Τα εγκλήματα του έρωτα (σελ 326) 33) Stephen King: Ο Κύριος Μερσέντες (σελ 509) 34) Stephen King: Ό,τι βρεις, δικό σου (σελ 502) 35) Stephen King: Τέλος Βάρδιας (σελ 506) 36) James Patterson: Φίλα τα Κορίτσια (σελ 508) 37) Joe Hill: Κερασφόρος (σελ 474) 38) George Orwell: 1984 (σελ 284) 39) Ωρόρα: Ιστορίες από ονειρικούς κόσμους (σελ 304) 40) John Steinbeck: Το φεγγάρι έπεσε (σελ 119) 41) Συλλογικό έργο: Περίεργοι θάνατοι (σελ 188) 42) Συλλογικό έργο: Τα Μυστικά του κόσμου (σελ 103) 43) Nikola Tesla: Ελεύθερη ενέργεια- Το πρόβλημα της αυξανόμενης ανθρώπινης ενέργειας (σελ 96) 44) Jules Verne: Άνω Κάτω (σελ 219) 45) Adolf Hitler: Ο Αγών μου (σελ 900) 46) John Cheever: Φάλκονερ (σελ 206) 47) Lewis Padgett: Ο Πόλεμος θα γίνεται με σκακιέρες (σελ 171) 48) Henry David Thoreau: Walden ή η ζωή στο δάσος (σελ 421)
  13. Το δευτερο ειναι το πιο ευηχο.
  14. Ιρμάντα

Όνομα σειράς βιβλίων

Ομοίως με τον Πρίγκιπα. Shattered Kingdoms δαγκωτό.
  15. Θα έλεγα να αποφύγεις τους τίτλους με realms για αποφυγή συνειρμών με τα Forgotten Realms.
  16. Ετοιμάζω μια σειρά βιβλίων και είμαι μεταξύ των παραπάνω τίτλων. Ποιο σας φαίνεται καλύτερο;
  17. Από το στόμα σου και σοτυο Θεού το αυτί!
  18. Μιας και πιάσαμε τα βιωματικά: εγώ μεγάλωσα με τον μπαμπά μου να κρύβει ακόμα τους δίσκους του Ξυλούρη και του Θοδωράκη στο βάθος της ντουλάπας από κεκτημένη ταχύτητα και ακούγοντας «μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιπ γιατί χανόμαστε, χανόμαστε». Και κάθομαι τώρα και συζητάω για λογοκρισία με έναν τύπο που προσβάλλεται από φρύδια και από το ότι κάποιος προσπάθησε να πει σε μια παρουσιάστρια που βγήκε με φούστα για να κάτσει σε ένα πάνελ ξερωγώ να κατεβάσει τη φούστα που σηκώθηκε, επειδή λέει κάποια μοντέλα κάποια άλλη φορά βγήκαν με μαγιώ για να κάνουν ένα ένα νούμερο. Και αισθάνεται και παρεξηγημένος. Ο μόνος άνθρωπος που ξέρω να βλέπει ακόμα τηλιόραση είναι η μάνα μου πάντως. Η μάνα μου είναι 88, τα χρόνια της νά 'χουμε.
  19. Εγώ απορώ που τα θυμάστε όλα αυτά τα τηλεοπτικά ευτράπελα. Παρακολουθώ αυτό το νήμα σαν vintage καλειδοσκόπιο πλέον. Ίσως φταίει που δεν έχω τηλεόραση στο σπίτι.
  20. Όχι, Κελαινώ, δεν κατάλαβες, δεν θέλει λογοκρισία, ήθελε να μην αλλάξει τίποτα στην νοοτροπία ! Φίλε μου υπήρχε το ΕΡΣ αλλά η εξουσία και οι αρμοδιότητες του ήταν μικρές. Και να έκοψε το πρόστιμο για το περιστατικό που λες καλά έκανε γιατί ήταν ανάμειξη σε εν εξελίξει αστυνομική επιχείρηση και αμφιβάλλω πολύ αν μπορείς να ξέρεις εσύ ή ο όποιος δημοσιογράφος αν τα κατάφερναν ή όχι. Επίσης να πω ότι δεν είμαι φαν των περιφερόμενων ημίγυμνων κοριτσιών, που προσπαθούν να βγάλουν το ψωμί τους ή να μπουν στην τηλεόραση, επειδή ο κάθε στερημένος δεν μπορεί αλλιώς να δει γυναίκα να γδύνεται. Ακόμα να σου πω ότι για να δω το μπούτι ή το βυζί, όπως το θέτεις, θέλω να είναι επειδή η κοπέλα γδύθηκε για' μενα προσωπικά και πριβέ όχι δημόσιο θέαμα για όλη την Ελλάδα. Ναι είναι καλό να προωθούμε μια πιο λεπτή αίσθηση της ηθικής και να την καταλάβει και ο μέσος Έλληνας και αν τηλεόραση είναι να ξεφτιλίζουμε ότι πρέπει να είναι μεταξύ δύο προσώπων ιερό και προσωπικό τότε να την καταργήσουμε τη ρημάδα.
  21. Φίλε William, ΕΡΣ υπήρχε και στα 90s απλά δεν επενέβαινε για ψύλλου πήδημα. Έπρεπε να γίνει κάτι πολύ χοντρό για να παρέμβει. Οι βρισιές στην τηλεόραση δεν ήταν απαγορευμένες (ειδικά σε εκπομπές αργά το βράδυ π.χ., Ερωτοδικείο, Τηλε-Φτυάρι κτλ.). Μην ξεχνάς επίσης πως το παλιό ΣΚΑΙ αναγκάστηκε να κλείσει στα τέλη του 90 μετά το πρόστιμο των 50εκ δραχμών που του επέβαλε το ΕΡΣ για την απευθείας μετάδοση της ομηρίας του Ματέι. Πάντως, όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν θα το ξεχάσω εκείνο το βράδυ (Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 1998 ήταν), γύριζα από τα αγγλικά και οι άνθρωποι έβγαιναν στα μπαλκόνια και φώναζαν στους γείτονες «Βάλε ΣΚΑΙ, βάλε ΣΚΑΙ!». Για μια στιγμή νόμισα πως είχαν επιτεθεί οι Τούρκοι! Πάντως κατά μία έννοια το πρόστιμο ήταν άδικο γιατί ο Ευαγγελάτος ήταν αυτός που έπεισε τον Ρουμάνο να απελευθερώσει δύο ομήρους και όχι η αστυνομία που δεν ήξερε που πήγαιναν τα 4... Ναι συμφωνώ πως η τηλεόραση έχει πάρει εδώ και πολλά χρόνια την κάτω βόλτα από θέμα τηλεθέασης. Και σίγουρα αυτό έχει να κάνει με το γεγονός πως όλα πια είναι εντελώς αποστειρωμένα και τυπικά. Είπα πριν το συμβάν με τη φούστα και παρεξηγήθηκα. Εν έτη 2000 και 17 πρέπει να ήμαστε τόσο σεμνότυφοι; Αυτό μου θυμίζει την ταινία με τον Ορέστη Μακρή που σήκωνε το σεντόνι για να αλλάξουν οι κόρες του! Όταν δέκα χρόνια πριν (2007) το απόγευμα ακόμα και μικρά παιδιά μπορούσαν να δουν αυτό Ποια είναι η λογική λοιπόν; Οι θεατές του 2017 είναι πιο ευαίσθητοι από αυτούς του 2007 και πρέπει να προστατέψουμε την ηθική τους; Ή μήπως όλο αυτό (η λεγόμενη πολιτική ορθότητα) είναι μια ξενόφερτη μόδα που ήρθε σε μια χώρα που όμως ο μέσος Έλληνας δεν την καταλαβαίνει και δεν πρόκειται να την καταλάβει ποτέ; Και αν το παραπάνω απόσπασμα από την εκπομπή του Μικρούτσικου φαίνεται τολμηρό, απλά να αναφέρω πως σε Ιαπωνία και Κίνα υπάρχουν τηλεπαιχνίδια με live sex!
  22. vaggelis

Agatha Christie

Ποντικοπαγίδα και άλλες ιστορίες. Το βιβλίο περιλαμβάνει πέντε ιστορίες με την πρώτη να είναι η "Ποντικοπαγίδα" που ως θεατρικό έργο είναι διάσημο, μιας και παίζεται συνεχώς στο ίδιο θέατρο του Λονδίνου από το 1952 έως σήμερα. Η υπόθεση έχει να κάνει με μια ομάδα επτά ατόμων που συγκεντρώνονται όλοι μαζί σε μια πανσιόν αλλά αποκλείονται λόγω βαρυχειμωνιάς και ανακαλύπτουν ότι ανάμεσά τους υπάρχει ένας δολοφόνος. Το αστυνομικό κομμάτι δεν λέει και πολλά, αλλά η ατμόσφαιρα είναι όλα τα λεφτά. Οι άλλες ιστορίες είναι οι: "Παρασκευή, ώρα εννιά και μισή", "Για την αγάπη του Τέρρυ", " Η λάμπα" και "Η τελευταία συνεδρία". Οι τέσσερις αυτές ιστορίες μπορεί να μην είναι αστυνομικές αλλά διαβάζονται ευχάριστα, με τις δύο τελευταίες να έχουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον μιας και ανήκουν στην κατηγορία του φανταστικού με διάφορα φαντάσματα να προκαλούν τον θάνατο σε όσους είναι απρόσεκτοι. 8/10
  23. vaggelis

50 Βιβλία για το 2019

Νοέμβριος 77. Ο αδύνατος άντρας - Ντάσιελ Χάμετ (339) 9/10 78. Αλεξάνδρου ανάβασις - Αρριανός (426) 10/10 79. Ινδική - Αρριανός (71) 10/10 80. Μια κινητή γιορτή - Έρνεστ Χέμινγουεϊ (214) 8,5/10 81. Ομορφιά και θλίψη - Γιασουνάρι Καουαμπάτα (255) 9,5/10 82. Το περιοδικό σύστημα - Πρίμο Λέβι (259) 9/10 83. Το χρυσό σημειωματάριο - Ντόρις Λέσινγκ (734) 5/10 84. Τι είδε η γυναίκα του Λωτ; - Ιωάννα Μπουραζοπούλου (482) 9/10 85. Η μέτρηση του κόσμου - Ντάνιελ Κέλμαν (300) 8/10 86. Αντιός, Χέμινγουεϊ - Λεονάρδο Παδούρα (190) 7/10 Δεκέμβριος 87. Προσωπική υπόθεση - Λη Τσάιλντ (442) 8,5/10 88. Το πέμπτο επίπεδο - Λη Τσάιλντ (436) 9/10 89. Ιέρων ή τυραννικός - Ξενοφών (101) 10/10 90. Περί τυραννίας - Λέο Στράους (277) 8/10 91. Τυραννία και σοφία - Αλεξάντερ Κοχέβε (84) 8/10 92. Ποντικοπαγίδα και άλλες ιστορίες - Αγκάθα Κρίστι (195) 8/10
  24. Εδώ επικαλούμαι τον νόμο του Πόε, δεν ξέρω πια αν αυτό είναι μια σατιρική περφόρμανς ή αν όντως τα εννοείς. Άλλη μια Βιωματική Εμπειρία που Έζησες ο Ίδιος. Αχ, παλικάρι μου. Δεν σε πέρασε ούτε για μια στιγμή από το μυαλό ότι ο κυριούλης που δούλευε εκεί από το 2003 όλο και κάτι παραπάνω παίζει να ξέρει από σένα για το τί πρέπει να κάνει στον χώρο εργασίας του; Όταν μια φούστα έχει ανέβει κατά λάθος, πλησιάζεις πολύ διακριτικά και λες «χίλια συγνώμη κοπελιά, αλλά η φούστα σου έχει σκαλώσει». Αυτό είναι το μόνο σωστό. Το «χνιε χνιε βλέπω μπούτι ενώ η ίδια δεν το έχει πάρει πρέφα» είναι η νοοτροπία του ματάκια. Τέρμα creepy. Αν θέλει να τη σηκώσει η ίδια, καλώς. Αν έχει σηκωθεί κατά λάθος και εσύ το βλέπεις αυτό σαν οφθαλμόλουτρο, επανεξέτασε τη ζωή σου. Γενικά βλέπω να σε γυρίζει το μάτι για τα πιο άσχετα πράγματα, φρύδια, επαγγελματισμό μεταξύ συναδέλφων. Δεν μπορείς να συνεχίσεις έτσι, τώρα είσαι νέος, αργότερα θα έχεις πρόβλημα με πίεση και τέτοια όμως. Αυτό δεν βγάζει καν νόημα. Από πότε, βρε; Από τη δεκαετία του 60 που ξεκίνησε; Άνοιξες ένα τόπικ να γρινιάξεις για τη λογοκρισία αλλά δεν θα σε χάλαγε μια τηλιόραση με διαχρονική σίξτιζ βίντατζ λογοκρισία ταυτόχρονα. Σατιρική περφόρμανς, ξεκάθαρα.
  25. Last week
  26. Δεν θες να το εμπεδώσεις έτσι; Δεν υπήρχε ΕΡΣ να τους κόψει ένα γερό πρόστιμο. Τώρα υπάρχει και ναι καλά κάνει να τους κόψει ένα κουστούμι να έρθουν ίσα. Και μη χρησιμοποιείς την λέξη οφθαλμόλουτρο με εκνευρίζει όσο δε φαντάζεσαι.
  27. vaggelis

50 Βιβλία για το 2019

Νοέμβριος 77. Ο αδύνατος άντρας - Ντάσιελ Χάμετ (339) 9/10 78. Αλεξάνδρου ανάβασις - Αρριανός (426) 10/10 79. Ινδική - Αρριανός (71) 10/10 80. Μια κινητή γιορτή - Έρνεστ Χέμινγουεϊ (214) 8,5/10 81. Ομορφιά και θλίψη - Γιασουνάρι Καουαμπάτα (255) 9,5/10 82. Το περιοδικό σύστημα - Πρίμο Λέβι (259) 9/10 83. Το χρυσό σημειωματάριο - Ντόρις Λέσινγκ (734) 5/10 84. Τι είδε η γυναίκα του Λωτ; - Ιωάννα Μπουραζοπούλου (482) 9/10 85. Η μέτρηση του κόσμου - Ντάνιελ Κέλμαν (300) 8/10 86. Αντιός, Χέμινγουεϊ - Λεονάρδο Παδούρα (190) 7/10 Δεκέμβριος 87. Προσωπική υπόθεση - Λη Τσάιλντ (442) 8,5/10 88. Το πέμπτο επίπεδο - Λη Τσάιλντ (436) 9/10 89. Ιέρων ή τυραννικός - Ξενοφών (101) 10/10 90. Περί τυραννίας - Λέο Στράους (277) 8/10 91. Τυραννία και σοφία - Αλεξάντερ Κοχέβε (84) 8/10
  28. hidedora

Περί έκδοσης στο εξωτερικό

Έκδωσα και εγώ το πρώτο μου βιβλίο φαντασίας στο amazon, οπότε ας καταθέσω την εμπειρία μου, ίσως να βοηθηθεί και κάποιος άλλος. Το βιβλίο το κατέθεσα για review στις 2 Δεκ 2019 και έγινε δημοσίευση στις 3 Δεκ 2019, αργά το βράδυ. Σήμερα (10 Δεκ 2019) πέρασε περίπου μια εβδομάδα και οι πωλήσεις μου είναι οι παρακάτω: Συνολικά έχουν γίνει 52 αγορές και έχουν διαβαστεί 3500 σελίδες (αντιστοιχεί σε 25 περίπου αγορές). 77 αγορές/δανεισμοί σε κάτι λιγότερο από μία εβδομάδα. Στις 4 του μήνα το πόσταρα σε ένα σχετικό group και πρέπει να έκανα και καμιά δεκαριά πωλήσεις και από εκει. Το επόμενο διάστημα θα το δημοσιεύσω και σε μερικά ακόμη που έχω βρει. Σε γενικές γραμμές πάει όπως το περίμενα, δηλαδή χειρότερα από όσο θα ήθελα 😔. Περίμενα να μπω σε μία κατηγορία για την οποία δεν έγινα τελικά δεκτός, οπότε από 400-600 πωλήσεις που θα ήθελα να κάνω σε έναν μήνα, μάλλον θα κάνω 200-300. Καταλήγω, πως όσο και να έχεις προετοιμαστεί, δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει και συνήθως είναι προς το χειρότερο...
  29. Προφανώς και καταλαβαίνω ότι ένα πανεπιστημιακό έντυπο μπορεί να έχει κάποιους περιορισμούς. Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τη γενικότερη στάση στη λογοτεχνία και κυρίως στην τηλεόραση. Δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα αν ένα μέσο είχε διαχρονικά την ίδια πολιτική. Όμως το να μιλάς για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου είναι τουλάχιστον υποκριτικό. Άλλη μια βιωματική εμπειρία. Την άνοιξη του 2017 είχα πάει μαζί με έναν συνάδερφο στο TV Μακεδονία για να μιλήσουμε για τις Ανοιχτές Βραδιές του αστεροσκοπείου. Περιμέναμε στο παλτό να τελειώσει η συνέντευξη από προηγούμενο καλεσμένο και παρατηρώ τον καψερό τον υπεύθυνο πίσω από τις κάμερες να κάνει συνεχώς νοήματα στην παρουσιάστρια να τραβήξει τη φούστα της που είχε μαζευτεί επάνω. Και κάπου εκεί μου γυρίζει το μάτι. 1ον τηλεόραση κάνεις και μάλιστα πρωινή εκπομπή στην οποία το οφθαλμόλουτρο είναι βασικός κανόνας, 2ον ας μην την έντυνες με τόσο κοντή φούστα εξ’ αρχής! Κάνει διάλειμμα, πλησιάζω τον κυριούλη και τον ρωτάω πόσα χρόνια κάνει τηλεόραση. Μου απαντάει πως είναι στο σταθμό από το 2003. Δαγκώνω τα χείλη μου και φεύγω μακριά για να μην του αρχίσω τον εξάψαλμο. Για να καταλάβω, πριν δέκα χρόνια που έβγαζε ημίγυμνη τη Σκορδά με τα μπούτια και τα βυζιά φάτσα φόρα όλα ήταν καλά και ξαφνικά τώρα τον έπιασαν οι ευαισθησίες;; Ουαί υμίν γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριτές...
  1. Load more activity

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..