Jump to content

Φανταστική πινακοθήκη


flamandin
 Share

Recommended Posts

@constantinos:

 

on topic: Αν και αθεράπευτα άσχετος (και) με αυτή την τέχνη, μ' αρέσουν αυτά που βλέπω!

 

off topic: Πού είσαι εσύ, ρε ψυχή; Χρειάστηκε να τσεκάρω το προφίλ σου για να σιγουρευτώ ότι είσαι εσύ! Welcome back!:holiday:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Πυθαρίων

    10

  • constantinos

    6

  • flamandin

    12

  • Tattoman

    13

@constantinos:

 

Πουλάς τους πίνακες σου; Μπορούμε να τους δούμε κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Όλες είναι όμορφες, αλλά το κόκκινο δέντρο είναι καταπληκτικό! Πραγματικά υπέροχο!

Link to comment
Share on other sites

@mman: Good to be back, αν και σκοπεύω να εξακολουθήσω τη χαλαρή κι ανάλαφρη περιήγηση στο φόρουμ (Υποχρεώσεις και λίγος χρόνος, τι να κάνουμε!)

 

@Διγέλαδος: Δεν είμαι επαγγελματίας. Δουλεύω σε περιστασιακές παραγγελίες και κυρίως για φίλους ή γνωστούς που θέλουν κάτι αποκλειστικό (πχ το πολύπτυχο ήταν για την τραπεζαρία ενός φίλου). Κυρίως ασχολούμαι όποτε βρω χρόνο κι έχω όρεξη.

 

@Tiessa: Ευχαριστώ Βάσω. Το δέντρο που σου άρεσε το ήθελα για εξώφυλλο αλλά δυστυχώς δεν το δέχτηκαν :(

Edited by constantinos
Link to comment
Share on other sites

constantinos οι δουλειές σου είναι εξαιρετικές και ελπίζω να ανεβάσεις και άλλες.Χαίρομαι που σου άρεσαν τα σκίτσα μου αν και απέχουν χιλιόμετρα απο τις δουλειές σου.Μακάρι να ήξερα απο χρώματα αλλά δυστυχώς είμαι λίγο άσχετος(η αλήθεια είναι πως είμαι άσχετος και απο αναλογίες και απο φωτοσκιάσεις.Μετά απο τόσα χρόνια που σχεδιάζω για το κέφι μου τώρα μόλις αρχίζω να παίρνω κάποια βιβλία και να τα ψάχνω.Τέλος πάντων).Θέλω να ανεβάσω και άλλα σχέδια αλλά μου βγαίνουν χάλια στο σκανάρισμα και εκνευρίζομαι.Αλλά κάτι θα ανεβάσω.Το άλλο πρόβλημά μου είναι οτι απο τότε που ανακάλυψα κάποιους ιστότοπους με κινεζικές και ταϊβανέζικες σειρές έχω φάει άγριο κόλλημα.Βλέπεις λατρεύω το φάνταζι και την ηρωική φαντασία και γι αυτό το Γου Χσια έγινε το αγαπημένο είδος και η κινέζικη τηλεόραση είναι γεμάτη απο έξοχες σειρές αυτού του είδους(χώρια τους απίστευτους ηθοποιούς).Ο παράδεισος του φανταζι.Αλλά θα ξανανεβάσω κάτι μόλις ξεκολλήσω λίγο.Ελπίζω πάντως να δω και άλλα δικά σου έργα.

Link to comment
Share on other sites

@flamandin

 

Μου άρεσε πάρα πολύ το σκίτσο του δερβίση. Πολύ όμορφο κι ελπίζω να συνεχίσεις να σκιτσάρεις…

 

 

 

Πάρτε και μερικά δικά μου κι ελπίζω να σας αρέσουν wink.gif

 

 

[/quot

 

όντως πολλή καλή δουλειά. Τα κάνεις ηλεκτρονικά? η με το χέρι?

 

post-2440-128384590377_thumb.jpg να ένα δικό μου

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήξερα απο χρώματα αλλά δυστυχώς είμαι λίγο άσχετος(η αλήθεια είναι πως είμαι άσχετος και απο αναλογίες και απο φωτοσκιάσεις.Μετά απο τόσα χρόνια που σχεδιάζω για το κέφι μου τώρα μόλις αρχίζω να παίρνω κάποια βιβλία και να τα ψάχνω.Τέλος πάντων).Θέλω να ανεβάσω και άλλα σχέδια αλλά μου βγαίνουν χάλια στο σκανάρισμα και εκνευρίζομαι.Αλλά κάτι θα ανεβάσω.Το άλλο πρόβλημά μου είναι οτι απο τότε που ανακάλυψα κάποιους ιστότοπους με κινεζικές και ταϊβανέζικες σειρές έχω φάει άγριο κόλλημα.Βλέπεις λατρεύω το φάνταζι και την ηρωική φαντασία και γι αυτό το Γου Χσια έγινε το αγαπημένο είδος και η κινέζικη τηλεόραση είναι γεμάτη απο έξοχες σειρές αυτού του είδους(χώρια τους απίστευτους ηθοποιούς).Ο παράδεισος του φανταζι.Αλλά θα ξανανεβάσω κάτι μόλις ξεκολλήσω λίγο.

 

Φίλε flamadin, αυτό που μπορώ να σου συστήσω από τη δική μου εμπειρία όσον αφορά τις τεχνικές είναι να δοκιμάσεις πολλά και διαφορετικά πράγματα και σίγουρα να διαβάσεις πολλά βιβλία για σχέδιο και ζωγραφική. Το internet μπορεί να σε βοηθήσει πολύ (δοκίμασε το Devian, αν δεν το ξέρεις ήδη).

 

Για το φάντασι συγκεκριμένα υπάρχουν εξειδικευμένα βιβλία, περιοδικά και sites.

 

Πάντως ένας καταπληκτικός τρόπος για να πλουτίσεις τις γνώσεις σου στο σχέδιο και να πάρεις έμπνευση είναι να μελετήσεις (δηλαδή να προσπαθήσεις ν’ αντιγράψεις) πίνακες κλασσικής ζωγραφικής μεγάλων ζωγράφων. Κάνε μια βόλτα στην Εθνική Πινακοθήκη αν μπορείς ή σε κάποιο σχετικό μουσείο. Αν μπορείς επίσης αγόρασε ένα από τα ARTBOOK ή κάποιο από τα λευκώματα της Taschen. Πίστεψε με θα μάθεις πάρα πολλά που θα σε βοηθήσουν στο σχέδιο και μάλιστα ανεξάρτητα του τι γουστάρεις να σχεδιάζεις.

 

Κορυφαίο tip που ισχύει και για το γράψιμο: κάθισε σιωπηλός σε μια γωνία (όπως ο Άραγκορν στο Prancing Pony ένα πράμα) και παρατήρησε προσεκτικά αυτό που σε ενδιαφέρει. Παρατήρησε προσεκτικά φως, σκιά, χρώματα, περιγράμματα κι όταν είσαι έτοιμος δοκίμασε να τα μεταφέρεις στο χαρτί. Η παρατήρηση ξεκλειδώνει από μόνη της πολλά μυστικά.

 

Πάντως, αν σε ενδιαφέρει σοβαρά το θέμα τότε σκοπός σου πρέπει να είναι, να βρεις το δικό σου ζωγραφικό στυλ. Κάτι που θα κάνει όλους εμάς που βλέπουμε τα σχέδια σου να τα αναγνωρίζουμε αμέσως ως δικά σου.

 

Τέλος αν σε ενδιαφέρει επαγγελματικά το θέμα, τότε πρέπει να σκεφθείς σοβαρά την πιθανότητα μιας σχολής. Αν σε παίρνει φυσικά και χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις και μόνος. Απλά η σχολή επιταχύνει τις διαδικασίες.

 

 

 

Όσο για εμένα, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά η ζωγραφική και το σχέδιο δεν έχουν πια την πρώτη θέση αφού την έχει καταλάβει το γράψιμο. Αν πάντως φτιάξω κάτι, θα το ανεβάσω στο site.

 

Συνέχισε να φτιάχνεις πράγματα:thmbup:

 

 

ΥΓ: Εγώ τα τελευταία χρόνια έχω φάει κόλλημα με τις δυνατότητες της digital art (βλέπε Photoshop, illustrator, painter). Αν δεν το έχεις κάνει ήδη κάποια στιγμή προσπάθησε να τα δοκιμάσεις, είναι ένας καινούργιος νέος κόσμος! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο το sff! ανέβηκε σε ταλέντο!

 

Tattoman και οι τρεις ζωγραφιές είναι σε ακουαρέλα; Έχεις ζωγραφίσει σε καμβά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο το sff! ανέβηκε σε ταλέντο!

 

Tattoman και οι τρεις ζωγραφιές είναι σε ακουαρέλα; Έχεις ζωγραφίσει σε καμβά;

 

 

 

 

είναι όλες σε καμβά με λαδομπογιά, εκτός από το σκίτσο. Έβαλα και μία πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

@TAttoman

 

Ο πρώτος μου θυμίζει λίγο Ντε Κίρικο και Νταλί αλλά ο τέταρτος είναι πολύ καλός!

 

Μπράβο!

Edited by constantinos
Link to comment
Share on other sites

post-2440-128384590377_thumb.jpg να ένα δικό μου

 

Ωραίο! Μου θυμίζει λίγο Ντε Κίρικο και Νταλί.

 

 

 

 

είναι όντως dali. Πάντως οι ζωγραφιές σου είναι καλήτερες από τις δικιές μου...βέβαια δεν ξέρω και πόσα χρόνια πείρα έχεις..γιατί δεν γράφεις ηλικία. Μάλλον θα είσε μεγαλήτερς.. Να ρωτήσω κάτι...τις έκανες με το χέρι;

Link to comment
Share on other sites

Διγέλαδε,

καλέ μου φίλε,

η καθυστερημένη μου απάντηση έχει να κάνει με το ωράριο εργασίας μου (διακοπτόμενο - & απογευματινές ώρες).

Ούτε ένας μικρός λόγος βέβαια δεν υπάρχει να λες “σόρρυ”. Αντίθετα εγώ ζητώ συγγνώμη αν σου έδωσα, εξ αιτίας μιας βιαστικής σύνταξης στο reply μου, την εντύπωση πως παρεξηγήθηκα ή πως ενοχλήθηκα. Σε βεβαιώνω, στο παραμικρό δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά νόμισα πως όντως αναφέρεσαι σε κάποια συγκεκριμένη φωτογραφία και φυσικά, θα μου ήταν ενδιαφέρον να δω με ποιους μοιράζομαι τις εικόνες μου.

Όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, υπάρχουν πράγματα που κυκλοφορούν στον αέρα σαν κοινές συλλήψεις. Φυσικά, ούτε η γλώσσα είναι δική μου εφεύρεση, μου την δίδαξαν και την δανείζομαι για να επικοινωνώ, ούτε οι εικόνες αυτού του κόσμου είναι δικό μου δημιούργημα, τις βλέπω γύρω μου και τις χρησιμοποιώ, για να συνθέτω και να κωδικοποιώ τις σκέψεις μου (ή να εκτονώνω την φαντασία μου).

Χαίρομαι αν οι όποιες εκφραστικές μου προσπάθειες κάτι σημαίνουν για σένα, γιατί αισθάνομαι έτσι ότι μοιράζομαι τα ίδια πράγματα με όμοιους ανθρώπους και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο επιθυμητό και ανακουφιστικό είναι για μένα αυτό.

Με την ευκαιρία, σου δηλώνω πως εκτιμώ, από την αρχή της εγγραφής μου στο forum, το όποιο πνεύμα πιστεύω ότι μπορεί να υποδηλώνει η επιλογή σου για το nick name σου.

Διγέλαδε, σ’ ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Το δέντρο θα το κάψει όπως φοβάμαι αυτός ο εμπρηστής με το φλογόσπαθο.

 

Κάτι που θα ταίριαζε σαν μέρος μιας φανταστικής πινακοθήκης: (!!!)

(Τα βράχια και η θάλασσα ανήκουν σ' έναν κόσμο που ονομάζεται Σενσόρις- σύντομα σε διήγημα στην SF- άρα καθαρά φανταστικό)

αυτό το έκανες στο χέρι ή στο φώτοσοπ?

Link to comment
Share on other sites

είναι όντως dali. Πάντως οι ζωγραφιές σου είναι καλήτερες από τις δικιές μου...βέβαια δεν ξέρω και πόσα χρόνια πείρα έχεις..γιατί δεν γράφεις ηλικία. Μάλλον θα είσε μεγαλήτερς.. Να ρωτήσω κάτι...τις έκανες με το χέρι;

 

Είμαι 34:blush-anim-cl: και ζωγραφίζω από το νηπιαγωγείο. Πάντως μην υποτιμάς τον εαυτό σου, σημασία έχει τα έργα σου να έχουν πάθος και συναίσθημα.

 

Το πολύπτυχο που ανέβασα είναι βιομηχανικό λάδι σε χαρτόνι (πινέλο και μπογιά δηλαδή), τα υπόλοιπα είναι digital art. Όλα είναι βέβαια με το χέρι. Απλά στην περίπτωση του dA αντί για πινέλο χρησιμοποιείς tablet και τις πολλές δυνατότητες που σου δίνουν τα ηλ. προγράμματα. Από εκεί και πέρα τα τελευταία χρόνια ξεκινάω συνήθως με σκαναρισμένο σχέδιο και το ολοκληρώνω στον PC.

 

 

Link to comment
Share on other sites

είναι όντως dali. Πάντως οι ζωγραφιές σου είναι καλήτερες από τις δικιές μου...βέβαια δεν ξέρω και πόσα χρόνια πείρα έχεις..γιατί δεν γράφεις ηλικία. Μάλλον θα είσε μεγαλήτερς.. Να ρωτήσω κάτι...τις έκανες με το χέρι;

 

Είμαι 34:blush-anim-cl: και ζωγραφίζω από το νηπιαγωγείο. Πάντως μην υποτιμάς τον εαυτό σου, σημασία έχει τα έργα σου να έχουν πάθος και συναίσθημα.

 

Το πολύπτυχο που ανέβασα είναι βιομηχανικό λάδι σε χαρτόνι (πινέλο και μπογιά δηλαδή), τα υπόλοιπα είναι digital art. Όλα είναι βέβαια με το χέρι. Απλά στην περίπτωση του dA αντί για πινέλο χρησιμοποιείς tablet και τις πολλές δυνατότητες που σου δίνουν τα ηλ. προγράμματα. Από εκεί και πέρα τα τελευταία χρόνια ξεκινάω συνήθως με σκαναρισμένο σχέδιο και το ολοκληρώνω στον PC.

 

 

 

 

ελίπζω όταν και εγώ γίνω 34 να ζωγραφίζω σαν και εσένα...έχω ακόμα μέλλονbiggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

 

ελίπζω όταν και εγώ γίνω 34 να ζωγραφίζω σαν και εσένα...έχω ακόμα μέλλονbiggrin.gif

 

Πόσο γέρο με έκανες να αισθάνομαι τώρα...

Κακό παιδί!:tease:

Link to comment
Share on other sites

ελίπζω όταν και εγώ γίνω 34 να ζωγραφίζω σαν και εσένα...έχω ακόμα μέλλονbiggrin.gif

 

Πόσο γέρο με έκανες να αισθάνομαι τώρα...

Κακό παιδί!tease.gif

 

τι λεσ καλέ...ίσα ίσα σε είπα πολύπηρο....

Link to comment
Share on other sites

Πολύμπυρος να γίνει καλύτερα, μπας και τον ξαναδούμε. :Ρ

 

Πάρα πολύ καλά, Κωσταντή μου. Και τώρα, επιτέλους, κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να ζωγραφίσω με καμία δύναμη και παναγία (προσπάθησα, ρε, αλήθεια). Δεν είμαι καθόλου παρατηρητική. Μα καθόλου. Ακόμα και μέσα στο σπίτι που μένω εδώ και δυο χρόνια, ανακαλύπτω συνέχεια καινούργια πράγματα που δεν είχα δει ποτέ ότι βρίσκονταν εκεί. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας και χρόνια πολλά σε όλους.Μετά απο πάααρα πολύ καιρό αποφάσισα να ανεβάσω κάποια σχέδιά μου.Είναι κάποια σχέδια που έκανα σήμερα το μεσημέρι(με εξαίρεση το έγχρωμο).¨οπως συνήθως όταν σκανάρω τα σχέδια δεν μου βγαίνουν όπως στο χαρτί και προσπαθώ να κάνω κάτι με τις ρυθμίσεις στο paindshop (στην αρχαία έκδοση 5).Να ξαναθυμίσω οτι δεν έχω ιδέα απο ανατομία και φωτοσκιάσεις.Μετά απο τόσα χρόνια τώρα μόλις πήρα ένα σχετικό βιβλίο και το προσπαθώ.

Το σχέδιο με τον ιππότη και την κοπέλα με το Γκου Τσιν(ένα κινέζικο αρχαίο έγχορδο) που είναι πιο σκοτεινό είναι όπως βγαίνει απο το σκάνερ.Η πιο φωτεινή εκδοχή είναι μετά απο τις ρυθμίσεις στην αντίθεση.

Το έχρωμο είναι η πρώτη προσπάθεια να κάνω κάτι με χρώμα στον υπολογιστή,αλλάφαίνεται οτι δεν έχω και μεγάλες γνώσεις.Κάτι άλο που φαίνεται είναι η αγάπη μου για οτι έχει σχέση με το Γού Χσιά,απο την λογοτεχνία και τα κόμικς μέχρι τον κινηματογράφο και τις τηλεοπτικές σειρές.

post-2337-0-50986500-1293396407_thumb.jpg

post-2337-0-58244700-1293396423_thumb.jpg

post-2337-0-63821900-1293396444_thumb.jpg

post-2337-0-22041400-1293396462_thumb.jpg

post-2337-0-92811600-1293396477_thumb.jpg

post-2337-0-04185400-1293396515_thumb.jpg

Edited by flamandin
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Πολύ ωραία πράγματι. Από του χρόνου θα φτιάξουμε και πινακοθήκη (κατά κόσμο gallery) οπότε θα μπορείς να εκθέτεις εκεί τις εμπνεύσεις σου :lol:.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Χαίρομε που σας άρεσαν τα σχέδια αν και με πολλες ατέλειες (και αυτό δεν το λέω απο μετριοφροσύνη.Είναι γεγονός).Φίλε RobiN HoOD με ενθουσίασε το νέο σου σχετικά με το τμήμα της γκαλερύ και έχω αρχίσει ήδη να ανυπομονώ.Αγαπητή KELAINO είχα διαβάσει και σε κάποιο άλλο ποστ σου οτι σου αρέσει το είδος του Γου Χσιά-το οποίο είναι πρωτίστως λογοτεχνικό και μετά κινηματογραφικό και οτιδήποτε άλλο.Αν σου αρέσει τόσο πολύ θα σου πρότεινα να αρχίσεις να βλέπεις τις ανάλογες σειρές της κινέζικης τηλεόρασης οι οποίες είναι πολλές,έχουν υπέροχα σκηνικά και κουστούμια και έχουν και υπέροχους ηθοποιούς(αλλά δυστυχώς με απαράδεκτα CGI).Το σημαντικότερο όμως είναι οτι μπορείς να τις παρκαλοθήσεις και στο διαδίκτυο απο το You Tube,το ViiKii drama και το mysoju.Αν ενδιαφέρεσαι σου προτείνω να δεις τις δύο ιστορίες απο την σειρά Liao zhai zhi yi που θα βάλω στο thread "ποια σειρά/ταινία...".

(Σημ:Λέγεται Γου Χσια.Δεν υπάρχει ο ήχος "β" στην κινέζικη γλώσσα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..