Jump to content

Γνώμες για κάρτες


Arachnida
 Share

Recommended Posts

Έχω διάφορα προσχέδια καρτών για ένα φάνταζυ επιτραπέζιο παιχνίδι.

Γνώμες κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.

Οι γραμματοσειρές σε ορισμένα θέλουν αλλαγή.

Λεπτομέρειες δεν έχω προσέξει, προσπαθώ για αρχή να βρω το γενικότερο στυλ.

 

post-233-128395548713_thumb.jpg post-233-128395554279_thumb.jpg post-233-128395556217_thumb.jpg post-233-128395557815_thumb.jpg post-233-12839555971_thumb.jpg post-233-12839556137_thumb.jpg post-233-128395562706_thumb.jpg post-233-128395564065_thumb.jpg

 

Edit: Οι εικόνες είναι από πίνακες του Ivan Bilibin, σπουδαίου Ρώσου εικονογράφου παραμυθιών.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία κάρτα είναι μίλια ανώτερη απο όλες τις άλλες. Και το border αλλά και το art.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον North ότι η τελευταία είναι πάρα πολύ καλή σαν σύνολο - γραμματοσειρά και πλαίσιο άψογα και σχέδιο με μεγάλη ποσότητα πληροφορίας, που ταιριάζει με τη λεζάντα.

Από την άλλη, τα χρώματα στα φυτά στην κάτω αριστερα (και στις δυο πάνω δεξιά, αφού είναι το ίδιο πράγμα) μου αρέσουν πάρα πολύ. Το σχέδιο βέβαια δεν αντιπροσωπεύει τη λεζάντα από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Τι επιτραπέζιο ρε συ;

Επειδή ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια με επιτραπέζια αμα μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως (play testing και ιστοσελίδες με συμβουλές για το πως να φτιάξεις ένα επιτραπέζιο). Επίσης μπορείς να ρωτήσεις στο BoardGameGeek. Υπάρχει και ελληνικό guild.

 

Σαν σχέδιο είναι σίγουρα πρωτότυπο και όχι κάτι που κυκλοφορεί στα περισσότερα επιτραπέζια. Κάπου έχω δει και ψιλοπαρόμοιο αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ. Αν είναι θα ρίξω μία ματιά και θα σου στείλω κάποια δείγματα απο άλλα επιτραπέζια με ψιλοπαρόμοιο σχέδιο.

 

 

Εμένα μου αρέσουν πάντως γιατί είναι ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ την κάτω αριστερά και επίσης θα μου άρεζε νομίζω η εικόνα τις τελευταίας στο φόντο του 2ου σε σειρά από πάνω..

Γενικά πολύ ωραίο φόντο εκείνο

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

H πέμπτη και η τελευταία μου φαίνονται οι καλύτερες.

Συμφωνω.

Αν και στην τελευταια δεν μου αρεσει η γραμματοσειρα.Θελω να πω για ενα επιτραπεζιο η απλη γραμματοσειρα της 5ης ειναι καλυτερη.Οσον αφορα την εικονα σαφως και πρεπει να εχει ιπποτοξοτη κι οχι εναν τυπο πεσμενο στο εδαφος ξερω γω.:D

Link to comment
Share on other sites

Σαν στυλ θα σου πρότεινα την πέμπτη με ένα βελτιωμένο πλαίσιο γύρω από την κάρτα. Ίσως κατι σε tribilοειδές σχήμα, κάτι σαν μέανδρο ή κάτι παρόμοιο γύρω γύρω από την κάρτα.

 

Τα σχέδια είναι δικά σου; Αν δοκίμαζες να τα χρωματίσεις στον υπολογιστή μπορεί τ ο αποτέλεσμα να το προτιμούσες!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εγώ ψηφίζω πρώτη, πέμπτη και την τελευταία.

Η πρώτη έχει το καλύτερο φόντο αλλά οι αποχρώσεις του μπλε δεν "δείχνουν", τόσο όσο οι τόνοι του καφέ στις άλλες.

Η πέμπτη είναι η πιο ξεκάθαρη αλλά και λίγο "φτωχή", επίσης η γραμματοσειρά δεν μ' αρέσει.

Η τελευταία είναι ίσως η καλύτερη αλλά εδώ νομίζω ότι χρειάζεται μια λιγότερο βαριά γραμματοσειρά.

:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Card game χωρίς χώρο για επεξηγηματικό κείμενο δε νοείται. Οπότε απορρίπτονται άμεσα οι 2 τελευταίες.

 

My choice: Δεύτερη και Πέμπτη. Ίσως και πρώτη.

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αλήθεια με βοηθάτε πολύ.

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω οι εικόνες είναι από πίνακες του Ivan Bilibin, ενός σπουδαίου Ρώσου εικονογράφου. Εκτός απροόπτου τα δικαιώματα για τα έργα του έχουν λήξει.

Ο σχεδιασμός των μισών σχεδίων που ανέβασα είναι της Ελένης Λαμπροπούλου.

 

Οι γραμματοσειρές σε κάρτες όπως η τελευταία σίγουρα θέλουν αλλαγή και οι εικόνες εννοείται δεν αντιστοιχούν στο "ιπποτοξότης".

 

MountainRoot αν ήσουν Πάτρα ή Γιάννενα, θα σε προσκαλούσε σε game testing. Πάντως ευχαριστώ!

 

Ορισμένες κάρτες χρειάζεται να έχουν επεξηγήσεις και ορισμένες όχι. Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να υπάρχουν δύο είδη καρτών. Ένα ας πούμε σαν την 5 και ένα σαν την τελευταία.

 

Μια διευκρίνηση. Στην τελευταία κάρτα εικόνα και κορνίζα είναι ένα. Ο πίνακας είναι ζωγραφισμένος μέσα σε ένα πλαίσιο. Άρα στην επόμενη κάρτα που θα αλλάξει η εικόνα, δεν θα υπάρχει το πλαίσιο. Στην πρώτη κάρτα πήρα την κορνίζα από έναν πίνακα και την έβαλα ως μόνιμο φόντο, για όλες τις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Το περιθώριο στην πρώτη θεωρώ ότι ταιριάζει με το όλο ύφος των εικόνων του Bilibin (είναι αυτός που έχεις και στα trailer toy βιβλίου, έτσι;). Κάτι τέτοιο, λίγο "φολκλόρ", νομίζω θα δένει. καλά μαζί τους. Και της πέμπτης είναι αρκετά ελαφρύ για να μην κάνει αντίθεση. Ενώ της 2ης, 3ης και της κάτω αριστερά μού φάνηκαν βαριά. Της κάτω αριστερά ίσως όχι και τόσο (και άρεσε και στον κόσμο, βλέπω), αλλά υποθέτω πως θα κοστίζει και περισσότερο από τις άλλες σαν εκτύπωση.

 

Εκεί που χάνει η πρώτη είναι στο εσωτερικό πλαίσιο, το γαλάζιο με τις πληροφορίες που την κάνει να μοιάζει με κάρτα Magic the Gathering. Ακόμη κι αν δε σε πειράζει το παιχνίδι σου να μοιάζει με κάποιο άλλο παιχνίδι, δε θες μια "τραχιά" εικόνα μέσα σε μοντέρνο ψηφιακό πλαίσιο.

 

Για τις γραμματοσειρές, νομίζω ο τίτλος της κάθε κάρτας σηκώνει κάτι βαρύ όπως αυτό στην τελευταία, αλλά για τους κανόνες θες οπωσδήποτε κάτι ευανάγνωστο και ευδιάκριτο σε σχετικά μικρό μέγεθος, όπως στην 3η, την 5η και την 6η.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..