Jump to content

Ουίλιαμ Όλαφ Στάπλεντον (William Olaf Stapledon)


Recommended Posts

Παραξενεύομαι που δεν έχω δει σε καμία από τις λίστες σας,αλλά ούτε και σε προσωπικό τόπικ,το όνομα αυτού εδώ του κυρίου. Σε ξένες ιστοσελίδες όπου έψαξα,το Last and First Men και εδικά το Star Maker,θεωρούνται αριστουργήματα της ΕΦ. Δεν έχει κοινό εδώ στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Παραξενεύομαι που δεν έχω δει σε καμία από τις λίστες σας,αλλά ούτε και σε προσωπικό τόπικ,το όνομα αυτού εδώ του κυρίου. Σε ξένες ιστοσελίδες όπου έψαξα,το Last and First Men και εδικά το Star Maker,θεωρούνται αριστουργήματα της ΕΦ. Δεν έχει κοινό εδώ στην Ελλάδα;

 

Έχω διαβάσει τον "Παράξενο Τζον" το οποίο είναι άψογο βιβλίο. Ειδικά αν σκεφτείς ότι γράφτηκε τη δεκαετία του '30!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον γνώριζα καθόλου, όπως και πολλούς άλλους συγγραφείς, και αυτό διότι διαβάζω ένα συγγραφέα κάθε φορά, γεγονός που μου παίρνει χρόνια.

Γι' αυτό το λόγο το έριξα στις δύο οθόνες. :tongue:

Σοβαρότατος δημιουργός, πάντως: http://en.wikipedia.org/wiki/Olaf_Stapledon ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα το ''Ο Κατασκευαστής των Άστρων'' από εκδόσεις Αίολος. Παίζει να το είχα αδιάβαστο γύρω στη μία δεκαετία στη βιβλιοθήκη μου, και το έπιασα με αφορμή το παρών topic. Αυτό όμως δεν ήταν βιβλίο, ήταν εγχειρίδιο. Ή δοκίμιο θα μπορούσα να πω. Δοκίμιο πάνω στην ζωή εξωγήινων πολιτισμών, ηθών και εθίμων, και περιγραφών ζώων και φυτών. Το να τα διαβάσω όλα αυτά δεν μ' ενοχλεί, ίσα- ίσα μ' ενδιαφέρουν σαν θεματολογία. Και στο βιβλίο ο Stapledon τα αναλύει με τρόπο πολύ ποιοτικό. Δεν μ' ενοχλεί λοιπόν, μονάχα όμως όταν ξέρω ότι πρόκειται για τέτοια. Σαν άρθρα π.χ. σ' ένα περιοδικό. Το να τα συναντήσω όμως σε κάτι που περίμενα να είναι βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, ήταν κάτι που με κούρασε πολύ. Το βιβλίο περιγράφει τις κοσμικές (ή μάλλον διαγαλαξιακές) περιπέτειες ενός ανθρώπου που με κάποιο τρόπο μετατρέπεται σε άυλη οντότητα και ταξιδεύει στο σύμπαν. Ξεκινά με ορισμένα πολύ ωραία φιλοσοφικά ερωτήματα πάνω στη ζωή του ανθρώπου, αλλά συνεχίζει με όλα τα προαναφερθέντα. Δεν ξέρω, ίσως να το ξαναπιάσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Είναι μικρό και άρα προσφέρεται για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει το Last and First Men από τη σειρά Masterworks και για την εποχή του είναι αριστούργημα όντως: περίπου 20 ανθρώπινα είδη σε δισεκατομμύρια χρόνια!!! Βεβαίως στην εποχή μας πλέον, φαντάζει κάπως... παλιό....

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του Stapleton δεν είναι κατουσίαν novels. Είναι φιλοδοφικά δοκίμια σε λογοτεχνική μορφή. Αυτό πρέπει να το έχει κανείς υπόψη του όταν τα διαβάζει. Κατά τα άλλα το star maker έχει μέσα τις ιδέες που χρησιμοποίησαν αργότερα εκατοντάδες άλλα βιβλία επ. φαντασίας. Και δεν μπορεί κανείς παρά να θαυμάσει την επική διάσταση του που διηγείται την ιστορία του σύμπαντος σε όλα τα δισσεκατομύρια χρόνια ύπαρξης του.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του Stapleton δεν είναι κατουσίαν novels. Είναι φιλοδοφικά δοκίμια σε λογοτεχνική μορφή. Αυτό πρέπει να το έχει κανείς υπόψη του όταν τα διαβάζει.

 

Α, μάλιστα. Είχα δίκιο λοιπόν που το εξέλαβα έτσι. Αυτό είναι καλό. Γιατί τώρα είμαι ενημερωμένος και άρα καλύτερα προετοιμασμένος όταν τον ξαναπιάσω. Αυτό θα γίνει, αργότερα πάντως, με το ''Ο Παράξενος Τζων'' το οποίο επίσης κυκλοφορεί στα Ελληνικά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ναι! Προς μεγάλη μου έκπληξη βρήκα τον Κατασκευαστή των Άστρων στην βιβλιοθήκη του Δήμου και τον τσίμπησα! Το περίεργο είναι ότι τον είχε στο ράφι με τα μυθιστορήματα, όχι με την ΕΦ όπου έχει Ασίμοφ,Κλαρκ κ.ά!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις πρώτες 50 σελίδες κι έχω να πω ότι η γραφή του κυρίου είναι εντυπωσιακή. Είμαι πολύ ενθουσιασμένος με αυτό που διαβάζω και αν ανταποκριθεί μέχρι το τέλος, θα είναι μια καινούργια προσθήκη στα αγαπημένα μου. Δεν θα πω πολλά για την ώρα,θα ακολουθήσει εκτενής αναφορά μόλις ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στις πρώτες 50 σελίδες κι έχω να πω ότι η γραφή του κυρίου είναι εντυπωσιακή. Είμαι πολύ ενθουσιασμένος με αυτό που διαβάζω και αν ανταποκριθεί μέχρι το τέλος, θα είναι μια καινούργια προσθήκη στα αγαπημένα μου. Δεν θα πω πολλά για την ώρα,θα ακολουθήσει εκτενής αναφορά μόλις ολοκληρωθεί.

 

Πώς είναι τελικά; Το προχώρησες; Σκόπευα να το πιάσω κι εγώ στα κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Μια νύχτα που είχα γευτεί την πίκρα,βγήκα να ανηφορίσω τον λόφο

Έτσι ξεκινάει το βιβλίο ο Stapledon,για να φτάσει αργότερα εκεί που μόνο η φαντασία επιτρέπει. Χωρίς εξήγηση, ο ήρωάς του βγαίνει από το σώμα του και αρχίζει ένα ταξίδι στο Χρόνο και το Χώρο του Σύμπαντος, γνωρίζει άλλα όντα -συσσωματώνεται μαζί τους-,πολιτισμούς, συνήθειες,συρράξεις, τον ίδιο τον Αστροποιό.

Tο βιβλίο αυτό στέκει σαν ένας μεγάλιθος στον χώρο της ΕΦ,και το λέω αυτό έχοντας διαβάσει λίγη ΕΦ ακόμα,αλλά με πλήρη βεβαιότητα. Από τα σπέρματά του έχουν αντληθεί θέματα που γέννησαν ολόκληρες μυθολογίες μετέπειτα και το φιλοσοφικό υπόβαθρο του συγγραφέα του επιτρέπει να σταθεί δίπλα στους μεγάλους από κάθε χώρο της Λογοτεχνίας. Δεν είναι μυθιστόρημα ακριβώς,αλλά θυμίζει περισσότερο σε δομή τον Ζαρατούστρα του Νίτσε. Είναι γραμμένο,όμως,με άψογο και καλλιτεχνικό τρόπο που εντυπωσιάζει.

To πρώτο κεφάλαιο είναι από τα κορυφαία που έχω διαβάσει ποτέ μου. Η πρώτη πρόταση δε, με σαγήνευσε μυστηριακά δεν ξέρω για ποιο λόγο. Έπειτα, ο Όλαφ ξεκινά από την σχέση του με τη γυναίκα του και φτάνει μέχρι τα απώτατα άκρια του σύμπαντος, μέσα από καθηλωτικές και φορτισμένες περιγραφές. Και μόλις απεκδύεται την σωματική του φύση, αρχίζει το ταξίδι του ανθρώπου στην αιωνιότητα.

Το βιβλίο,όπως και το γενικό σώμα της (καλής) ΕΦ, αποτελεί ανθρωπιστικό ύμνο. Εξυψώνει τον άνθρωπο σε ένα κοσμολογικό μεγαλείο,αλλά ταυτόχρονα του θυμίζει ότι δεν είναι ο αρχηγός αυτού του Σύμπαντος. Προβάλλει την συναδέλφωση και την ενιαία διάσταση του όντος και της ύπαρξης, σε κάθε μορφή και χρονική ή χωρική διάσταση, και αναγορεύει το Σύμπαν το ίδιο σε ζωντανό οργανισμό, αποτελούμενο από εμάς τους ίδιους και όλους τους άλλους. Διαβάζοντάς το,ένιωθα Άνθρωπος,ενωμένος με τη Φύση μου και τον Πλανήτη μου,με ένα λουλούδι στην όχθη του Τάμεση,αλλά και προοδευτικά με το στέμμα ενός λευκού νάνου της Ανδρομέδας. Μεγαλείο,με λίγα λόγια,αλλά και μπόλικη σκέψη,με αποκορύφωμα όταν έρχεται η ώρα της συνάντησης με τον ίδιον τον Αστροποιό. Έχει ένα συγκεκριμένο όραμα ο συγγραφέας,μια σύλληψη για το Σύμπαν και τον Θεό,εξαιρετικά ενδιαφέρουσα που δεν μονοπωλεί το θρησκευτικό ή μη πνεύμα του καθενός,αλλά το ικανοποιεί εξίσου.

Η έκδοση ήταν από τον Αίολο,πολύ καλή και προσεγμένη,με μόνο αρνητικό το εξής:υπερβολικά λόγια μερικές φορές,και το επιρρίπτω αυτό στον μεταφραστή,επειδή δεν είναι δυνατόν ο Στάπλεντον να έγραφε π.χ ΄΄εκπεπτωκότες άγγελοι΄΄!!Αυτό είναι και το μειονέκτημα του βιβλίου,γιατί μερικές φορές γινόταν υπέρμετρα φιλοσοφικό και δυσκολεύει την παρακολούθηση.

Είναι ένα δύσκολο και απαιτητικό βιβλίο,σίγουρα όμως κάθε αναγνώστης,όχι μόνο ΕΦ,μπορεί -και πρέπει- να το διαβάσει. Ξεπερνά με ευκολία τους, όποιους, περιορισμούς τους είδους.

post-2474-128830199894_thumb.jpg

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξεκίνησα τον Παράξενο Τζων, που διαβάζω και για αυτόν μεγάλα πράγματα...Ελπίζω όντως να είναι έτσι!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Νέο που περνάει στα διαβασμένα με το ''Σίριους''. 

Σκυλί που μόνο συνηθισμένο δεν θα μπορούσε να το πει κανείς. Και πως να είναι όντας προϊόν εργαστηρίου; Ο δημιουργός του είχε μεγαλεπήβολα σχέδια σχετικά με ορμόνες που θα αυξήσουν την ευφυΐα του, εξυψώνοντας τη με αυτή του ανθρώπου. Έτσι και θα γίνει και από εκεί και πέρα αρχίζουν τα ωραία. Όσο και ζόρικα. Τεχνολογικό θαύμα αν μη τι άλλο σκύλος που κατέχει τον έναρθρο λόγο, πως όμως το παρουσιάζεις στο ευρύ κοινό; Ενδέχεται να εγείρει αντιδράσεις που θα ξεφύγουν. Όταν μάλιστα ο...υποφαινόμενος βασανίζεται από υπαρξιακές ανησυχίες. Ανήκει άραγε στο ζωικό βασίλειο ή η θέση του είναι ανάμεσα στους ανθρώπους; Επιθυμεί σφοδρά το δεύτερο νιώθοντας να ασφυκτιά στο σκυλίσιο του καλούπι. Και τι γίνεται όταν ξυπνούν τα ζωώδη του ένστικτα τα οποία αδυνατεί να συγκρατήσει; Κάπως έτσι κυλάει με τον επερχόμενο Β' Π. Π. να ρίχνει βαριά την σκιά του. 

Με κούρασε σε γενικές γραμμές παρά το μικρό του μέγεθος. Μάλλον επειδή δεν με άγγιξε το θέμα. Είχε κάποια ενδιαφέροντα φιλοσοφικά και θρησκευτικά ερωτήματα αλλά ως εκεί. Δεν απογοητεύομαι όμως, θα δοκιμάσω με τα άλλα του που μεταφράστηκαν. Και ιδίως τον Κατασκευαστή, θα του δώσω και άλλη ευκαιρία. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ουίλιαμ Όλαφ Στάπλεντον (William Olaf Stapledon)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..