Jump to content

Forgotten Realms vs Dragonlance


Keuthonymos
 Share

Forgotten Realms vs Dragonlance  

35 members have voted

  1. 1. Forgotten Realms or Dragonlance?



Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έψαξα καλά στο forum, αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Όχι οτι είναι κάτι πολύ σημαντικό, απλώς ήθελα να δω τις προτιμήσεις των συμφορουμιτών! Καλό θα ήταν, όσοι θέλουν να αιτιολογήσουν την προτιμησή τους. Κάποιοι ίσως γυρίσουν πολλά χρόνια πίσω :baby:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φορος τιμης στην Weis.:lol:

Βασικα δεν ελιωσα ποτε στα βιβλια αυτα,δεν ειναι του στυλ μου κι εξαλλου μπηκα στο φαντασυ ενηλικος πλεον οποτε δεν ημουν το ιδανικο κοινο.Παντως αν και εχω διαβασει περισσοτερα FR θεωρω οτι ειναι σαφως κατωτερα αν και εχουν καποιες ωραιες ιδεες με το Αντερνταρκ κυριως αλλα και καλη δυναμικη με τον Ντριζζτ(και τον Ερντεραι σαν αντιπαλο) που δυστυχως δεν την εκμεταλλευονται κι ως εκ τουτου τρωνε ακυρο απο εμενα.Τα DL ειναι μεν αρπιτζιστικο επικο φαντασυ αλλα θεωρω οτι ειναι απο τα καλα του ειδους.Και ο Ρεστλιν ειναι σαφως πιο κουλ απο τον φλωρο ντροου.

Link to comment
Share on other sites

Ravenloft.

Παλιότερα ίσως θα έλεγα FR στο ερώτημα, αλλά πλέον δεν έχω όρεξη να σκεφτώ καν αν έχω αλλάξει γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Forgotten Realms, αν και δεν έχω διαβάσει Dragonlance. Πάντως άσχετα με τις μεγάλες σειρές, υπάρχουν πολλά διαμαντάκια θαμμένα όπως πχ τo

 

385845.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ravenloft κι από εδώ.

 

Α, ρε Μιχάλη, θυμάσαι εκείνα τα σέσσιον τ' ατελείωτα; Μου λείπουνε, ρε γκαμότεν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ravenloft κι από εδώ.

 

Α, ρε Μιχάλη, θυμάσαι εκείνα τα σέσσιον τ' ατελείωτα; Μου λείπουνε, ρε γκαμότεν...

Εμενα όχι... Ακόμα βρίζω το Νικόλα, οποτε συναντιόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχαμε ανταλλάξει κινητά, σε είχα καταχωρήσει "Ελιάννα". :Ρ Μια φορά μ' είχε ρωτήσει κάποιος (τράβα γύρευε ποιος) ποια είναι η Ελιάννα κι η απάντηση ήταν: "Ένα ζόρικο, αλλά καλό γκομενάκι". Αχ, τι ωραίες εποχές...

Link to comment
Share on other sites

FR ήταν καλό, dragonlance δεν το δοκίμασα ποτέ, αλλά Ravenloft... Ω Ravenloft. wub.gif

 

Σε λάθος πόλη ζούσα μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νιχιλ σε είχαν καταχωρήσει ως Ελιάννα;;;

Δε θες να ξέρεις το αμαρτωλό παρελθόν μου.

Link to comment
Share on other sites

δαγκοτο FR!! καθε περιοχη εχει τρομερη ιστορια...υπαρχουν 100 θεοι και 10000 ηρωες και αντι-ηρωες που μπορεις να απολαυσεις τις ιστοριες τους...σε καμοια 10ετια θα αρχισω Dragonlance οταν οριμασει σαν κοσμος tease.gif

 

 

ξερω κατανταω γραφικος λεγοντας τα ιδια και τα ιδια αλλα ειναι αδικο να συγκρινεται η Dragonlance/Margaret Weis με Forgotten Realms/Salvatore....και ο λογος ειναι απλος ο Salvatore γενικα ειναι ασχετος με FR και για αυτο γραφει μονο για "νεα" πραγματα γενικα και σπανια χρησιμοποιει παλαιοτερο υλικο και 2 η Margaret Weis ειναι απο τους βασικους δημιουργους της Dragonlance αμα δεν κανω λαθος....πιο δικαιη "κοντρα" θα ητανε αμα συσκρινατε διαβαζοντας Ed Greenwood ή και αλλους μικροτερους...

Edited by Sharran
Link to comment
Share on other sites

Απο FR μονο Salvatore εχω διαβασει κ σταματησα (τι περιεργο) κ αν κ Dragonlance εχω διαβασει πολυ λιγοτερο,ειναι σαφως ανωτερο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς FR αν και ο Nihilio έχει ένα δίκιο.

Τώρα όσο για το DL καλή σειρά, αλλά πολύ βαρετή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οι forgotten realms ειναι κατι σαν την Marvel στα comics. Δηλαδη πληθος απο ηρωες και διαφορετικες περιοχες και που και που εχουμε και κανενα crossover για να γουσταρουμε οι fans (netheril trilogy). Ουσιαστικα οι Realms ειναι κομιξ αλλα χωρις εικονες.

 

Απο την αλλη το Dragonlance ειναι ενα πιο κλασσικο epic fantasy κοσμος που ομως για μενα ειναι και το αρνητικο σημειο. Δηλαδη ως fantasy βιβλιο δεν ξεχωριζει γιατι υπαρχουν αλλα πολυ καλυτερα αλλα απο την αλλη δεν εχει και τους σουπερ-ουαου-kick ass χαρακτηρες των Realms. Παροτι εχω διαβασει καμμια 10αρια βιβλια dragonlance το μονο που μου εχει μεινει ειναι ο Raistlin.

 

Προσωπικα αν πρεπει να διαλεξω προτιμω τις Realms (πριν το spellplague που μου τα χαλασε).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

οι forgotten realms ειναι κατι σαν την Marvel στα comics. Δηλαδη πληθος απο ηρωες και διαφορετικες περιοχες και που και που εχουμε και κανενα crossover για να γουσταρουμε οι fans (netheril trilogy). Ουσιαστικα οι Realms ειναι κομιξ αλλα χωρις εικονες.

 

Απο την αλλη το Dragonlance ειναι ενα πιο κλασσικο epic fantasy κοσμος που ομως για μενα ειναι και το αρνητικο σημειο. Δηλαδη ως fantasy βιβλιο δεν ξεχωριζει γιατι υπαρχουν αλλα πολυ καλυτερα αλλα απο την αλλη δεν εχει και τους σουπερ-ουαου-kick ass χαρακτηρες των Realms. Παροτι εχω διαβασει καμμια 10αρια βιβλια dragonlance το μονο που μου εχει μεινει ειναι ο Raistlin.

 

 

Πολύ σωστή τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα συμφωνήσω με Nihilio και Sonya .To Ravenloft είναι έτη φωτός μακριά! Όμως τόσο μακριά, πλέον... Αχ!

Τέλος πάντων, ό,τι έγινε, έγινε. Από τα άλλα δύο, χωρίς δεύτερη κουβέντα, Dragonlance. Και μόνο ο Raistlin φτάνει για να δώσει την ψήφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα. Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω. Πηγα να αγορασω το πρωτο βιβλιο απο τη σειρα dragonlance στα ελληνικα (δεν μπορω να διαβασω στα αγγλικα) και το βρηκα διαβαζοντας 2-3 τυχαιες παραγραφους απο ασχετες σελιδες πολυ παιδικο στη γραφη. Ισχυει ή το αδικω και το παρεξηγησα? Σκεφτειτε οτι αγορασα το Χομπιτ εκεινη τη μερα (το ειχα διαβασει πολυ παλια, καποιος μου το εχει παρει και το εχασα) μαζι με το ''Τα παιδια του Χουριν'' και διαβαζοντας στο Χομπιτ παλι ετσι τυχαια σημεια δεν το βρηκα τοσο παιδικο. Μηπως αδικω τα dragonlance? Να ενημερωσω πως δεν εχω παιξει ποτε rpg με παρεα...μονο διαφορα παιχνιδια σε υπολογιστη. :)

Δεν εχω διαβασει κανενα forgotten realms.

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω. Πηγα να αγορασω το πρωτο βιβλιο απο τη σειρα dragonlance στα ελληνικα (δεν μπορω να διαβασω στα αγγλικα) και το βρηκα διαβαζοντας 2-3 τυχαιες παραγραφους απο ασχετες σελιδες πολυ παιδικο στη γραφη. Ισχυει ή το αδικω και το παρεξηγησα? Σκεφτειτε οτι αγορασα το Χομπιτ εκεινη τη μερα (το ειχα διαβασει πολυ παλια, καποιος μου το εχει παρει και το εχασα) μαζι με το ''Τα παιδια του Χουριν'' και διαβαζοντας στο Χομπιτ παλι ετσι τυχαια σημεια δεν το βρηκα τοσο παιδικο. Μηπως αδικω τα dragonlance? Να ενημερωσω πως δεν εχω παιξει ποτε rpg με παρεα...μονο διαφορα παιχνιδια σε υπολογιστη. :)

Δεν εχω διαβασει κανενα forgotten realms.

Πάνε χρόνια και δε θυμάμαι πώς ήταν γραμμένες οι νουβέλες του Dragonlance (τις είχα διαβάσει σε μετάφραση) θυμάμαι όμως πόσο κουραστικούς είχα βρει τους αμέτρητους χαρακτήρες των βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω. Πηγα να αγορασω το πρωτο βιβλιο απο τη σειρα dragonlance στα ελληνικα (δεν μπορω να διαβασω στα αγγλικα) και το βρηκα διαβαζοντας 2-3 τυχαιες παραγραφους απο ασχετες σελιδες πολυ παιδικο στη γραφη. Ισχυει ή το αδικω και το παρεξηγησα? Σκεφτειτε οτι αγορασα το Χομπιτ εκεινη τη μερα (το ειχα διαβασει πολυ παλια, καποιος μου το εχει παρει και το εχασα) μαζι με το ''Τα παιδια του Χουριν'' και διαβαζοντας στο Χομπιτ παλι ετσι τυχαια σημεια δεν το βρηκα τοσο παιδικο. Μηπως αδικω τα dragonlance? Να ενημερωσω πως δεν εχω παιξει ποτε rpg με παρεα...μονο διαφορα παιχνιδια σε υπολογιστη. :)

Δεν εχω διαβασει κανενα forgotten realms.

 

Ναι, η γραφή είναι σχετικά απλοϊκή. Παρ' όλα αυτά όμως, τα βιβλία είναι πολύ καλά. Τώρα, το γεγονός πως δεν είσαι φανατικός rpgας, ε πώς να το κάνουμε, μειώνει λίγο το feeling των βιβλίων. Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις το πρώτο και βλέπεις για την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δυο σας. Θα δω τι θα κανω. Μαλλον θα παρω το πρωτο και βλεπουμε, αν και με φοβιζει αυτο που ειπε περι αμετρητων χαρακτηρων ο Nihilio....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

FR για δυο λογους:

 

1) πολυ καλα δομημενος και ενδιαφερον κοσμος, ακομη και χωρις την υπαρξη δρακων

2) Ντροου

Edited by Ugh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..