Jump to content

Κουπόνια βιβλίου εργατικής εστίας


Kass
 Share

Recommended Posts

Για πρώτη φορά φέτος, είπα να αξιοποιήσω τη δυνατότητα παραλαβής κουπονιού για την αγορά βιβλίου από την εργατική εστία. Πήγα λοιπόν καλή ξεδιαλεγμένη στις 8 το πρωί, για να ακακαλύψω πως μπροστά μου υπήρχαν ήδη περίπου 200 άτομα. Υπολογίζοντας ως minimum ένα δίλεπτο, ας πούμε, για να εξυπηρετηθεί ο κάθε ένας, θα έπρεπε να περιμένω περίπου 6 ώρες προκειμένου να πάρω ένα κουπόνι αξίας 16 Ευρώ. Η εξαιρετικά απλή απορία που μου δημιουργείται, είναι η εξής: εφόσον μιλάμε για την εργατική εστία (η οποία απευθύνεται στον εργαζόμενο), τι θα έπρεπε να πω εγώ στον εργοδότη μου; Καλημέρα, μου πήρε ένα εξάωρο, αλλά τελικά ήρθα στο γραφείο για να δουλέψω το υπόλοιπο δίωρο; Είμαι παράλογη και παρανοϊκή που θεωρώ πως τα κουπόνια θα έπρεπε να μοιράζονται με κάποιον άλλον τρόπο, προκειμένου να μπορεί να τα πάρει ο εργαζόμενος; Ίσως κάποιες άλλες ώρες; ; Ίσως με κάποιου είδους διαφορετική μηχανογράφηση; Μία κυρία μου είπε πως περιμένει από τις 3 το πρωί. Συγνώμη, αλλά το θεωρώ απαράδεκτο. Και αν δηλαδή εγώ δεν έχω ή δε θέλω βρε αδερφέ να ταλαιπωρώ τη συνταξιούχα μάνα μου ή τον καρδιακό πατέρα μου και να τους στέλνω να σταθούν στην ουρά μισή μέρα, στερούμαι του δικαιώματος; Απλά μου δημιουργήθηκε η απορία…

 

 

Link to comment
Share on other sites

O πατερας μου πηγαινε οταν ηταν ειχε ρεπο-βαρδια απογευμα/νυκτα.Αν και δε νομιζω να πετυχαινε τοσο κοσμο,ετσι κι αλλιως αυτος δε διαβαζει ποτε,για εμας πηγαινε και πιο πολυ για εμενα.Εγω δεν εχω παει ποτε και αν ηταν να περιμενω ωρες για 16 ευρω σορρυ,δεν θα το εκανα.Παρεπιπτοντως καμια 10αρια χρονια το ποσο εχει μεινει πρακτικα ιδιο.Και οκ,πριν 10 χρονια με 5000 δραχμες επαιρνες ανετα ενα μεγαλο βιβλιο ή ακομη και 2 μικροτερα δινοντας ισως και κατι ψιλα απο την τσεπη σου.Τωρα με 16 ευρω,τι να παρεις;

Καλημέρα, μου πήρε ένα εξάωρο, αλλά τελικά ήρθα στο γραφείο για να δουλέψω το υπόλοιπο δίωρο;

Στο συντομο διαστημα που δουλεψα σε δημοσια υπηρεσια κατι τετοιο ηταν συνηθες για μερικους.:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα 8-4 κάθε μέρα, οπότε το καθιστά αδύνατο. Τώρα μη με αρχίζεις με τις δημόσιες υπηρεσίες, γιατί είμαι ήδη μπαρουτιασμένη έτσι και αλλιώς...:devil2:

 

Και στην τελική, δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να στείλω τον παππού μου με το Π να ταλαιπωρείται...

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου ήθελε να πάει να πάρει κουπόνια. Μιλάμε για ένα κουπόνι ανά μήνα;

Link to comment
Share on other sites

16 ολοκληρα ευρω το χρονο λεμε!:holiday:

Γιατι σου λεει,ο μεσος Ελληνας διαβαζει 1-2 βιβλια στις διακοπες.Ας πουμε οτι το συνηθες τουβλοβιβλιο κανει 24 ευω,ο μεσος ορος ειπαμε ειναι 1-2 δηλαδη ας πουμε 1,5 βιβλιο αρα 32 ευρω εξοδα.Ε,τα μισα βαζει το κρατος...μην ειμαστε και πλεονεκτες!Ολα τσαμπα τα θελουμε;:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το κράτος επιδοτεί κατά 50% τη δυνητική αναγνωστική δυνατότητα του Έλληνα; Χαχαχαχαχα....Τέλεια. Με μας τους υπόλοιπους που διαβάζουμε ένα βιβλίο ανά 4 ημέρες, τι θα γίνει; Πρέπει να κηρύξουμε πτώχευση; Να πουλήσουμε το χωραφάκι στην Κάτω Ραχούλα; Διότι το διάβασμα έχει γίνει χόμπυ πολυτελείας....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ έστηλα την μητέρα μου αλλά είχαν τελειώσει,..παλιοκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω ποιος δικαιούται! Θα μου εξηγήσει κανείς ποια είναι η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Μπορει να ρωταω και σε λαθος εποχη...(εδω δεν υπαρχουν βιβλια στα σχολεια...), αλλα ξερει κανεις αν δοθηκαν τα κουπονια της εργατικης εστιας φετος?

ακουσατε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ρωταω και σε λαθος εποχη...(εδω δεν υπαρχουν βιβλια στα σχολεια...), αλλα ξερει κανεις αν δοθηκαν τα κουπονια της εργατικης εστιας φετος?

ακουσατε τιποτα?

 

Έτσι όπως πάει βλέπω να τα μοιράζουν στα σχολεία.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..