Jump to content

Show, don't tell


mman
 Share

Recommended Posts

Επειδή σας διαβάζω τόσ ώρα και δεν θυμάμαι αν έχω ποστάρει παλιά (ναι βαριέμαι τώρα να πάω να ψάξω σε 4 σελίδες τόπικ :p). Εγώ πλέον θα έλεγα ότι χρησιμοποιώ το κάθε ένα ασυνείδητα όπου του πάει και ακούγεται/διαβάζεται καλύτερα εκεί η πληροφορία. Δηλαδή να σε ένα σημείο έχω πολύ show και είναι φορτωμένο με εικόνες του φτιάχνω το ρυθμό σπάζοντας το με tell όσο πιο καλογραμμένο γίνεται. Όπου έχω πολύ tell-exposition και όλα είναι σερβιρισμένα στο πιάτο πάω και το σπάω με κάποια άλλη σκηνή που έχει show ή βάζω show σε εκείνη τη σκηνή. Για μένα σημαντικότερο είναι να μην είναι το κείμενο δυσνόητο-βαρετό-βαρύ και να έχει όσο καλύτερο ρυθμό γίνεται. Οι αναλογίες αλλάζουνε ανάλογα με το format της ιστορίας.

Edited by Eugenia Rose
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σας διαβάζω τόσ ώρα και δεν θυμάμαι αν έχω ποστάρει παλιά (ναι βαριέμαι τώρα να πάω να ψάξω σε 4 σελίδες τόπικ :p). Εγώ πλέον θα έλεγα ότι χρησιμοποιώ το κάθε ένα ασυνείδητα όπου του πάει και ακούγεται/διαβάζεται καλύτερα εκεί η πληροφορία. Δηλαδή να σε ένα σημείο έχω πολύ show και είναι φορτωμένο με εικόνες του φτιάχνω το ρυθμό σπάζοντας το με tell όσο πιο καλογραμμένο γίνεται. Όπου έχω πολύ tell-exposition και όλα είναι σερβιρισμένα στο πιάτο πάω και το σπάω με κάποια άλλη σκηνή που έχει show ή βάζω show σε εκείνη τη σκηνή. Για μένα σημαντικότερο είναι να μην είναι το κείμενο δυσνόητο-βαρετό-βαρύ και να έχει όσο καλύτερο ρυθμό γίνεται. Η αναλογίες αλλάζουνε ανάλογα με το format της ιστορίας.

 

Κάπως έτσι λειτουργώ και εγώ (όχι πως είναι 100% πετυχημένο, αλλά το προσπαθώ). Και, να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει 100% τι σημαίνουν οι όροι "show" και "tell". Σκέφτομαι περιγραφή γεγονότων και αναφορά γεγονότων αντίστοιχα αλλά δεν είμαι σίγουρος πως το πιάνω 100%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Κάπως έτσι λειτουργώ και εγώ (όχι πως είναι 100% πετυχημένο, αλλά το προσπαθώ). Και, να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει 100% τι σημαίνουν οι όροι "show" και "tell". Σκέφτομαι περιγραφή γεγονότων και αναφορά γεγονότων αντίστοιχα αλλά δεν είμαι σίγουρος πως το πιάνω 100%.

 

 

To tell είναι όταν βλέπεις τον ήρωα μιας ταινίας να αφηγείται κάποια πράγματα

 

Το show είναι όταν ενώ τα αφηγείται, ο σκηνοθέτης στα δείχνει κιόλας μέσω flashbacks

 

Στη λογοτεχνία τα όρια των δύο τεχνικών είναι τόσο ασαφή που δεν ξέρεις πού σταματάει η μία και που ξεκινάει η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..