Jump to content

Τι ΔΕΝ θα θελατε να ξαναδείτε σε σειρά επιστ. φαντασίας


karatasiospa

Recommended Posts

εγώ προσωπικά δε θα θελα να ξαναδώ πράγματα μια απ' τα ίδια. Δηλαδή να βγει ένα νέο σταρ τρεκ που απλα θα λέγεται ερθ τρεκ. Το να εμφανιστεί ένα νέο space opera όπως το όρισε ο Διονύσης παραπάνω, ναι, αυτό θα είναι καλό! Επιμένω σ' ό,τι είπα δηλαδή ότι δε με αφορά το θέμα, αλλά η διαχείριση του θέματος και κλείνω για να μην είμαι οφ τοπικ.:chinese:

 

Nαι, ούτε και γω θα ήθελα ένα cardboard Trek. Όμως στα δικά μου όχι ανέφερα και τι είδους όχι είναι, υπονοώντας κάποια ναι. Π.χ. στο " Όχι άλλους ανθρωποειδείς εξωγήινους που επίσης φέρονται, σκέπτονται και ζουν σαν εμάς σήμερα" υπονοώ, και νομίζω πως είναι σαφές, πως το ναι αφορά σε εξωγήινους (που μ'αρέσουν πολύ γενικά) που θα είναι διαφορετικοί από τους συνήθεις οι οποίοι συνήθεις είναι απλά "εξωτικοί άνθρωποι" και όχι εξωγήινοι και μάλιστα με καθαρά Δυτική νοοτροπία, τρόπο ζωής, κλπ. Μια αιτία που ο Σποκ ήταν τόσο επιτυχημένος στο κλασσικό Τρεκ ήταν γιατί ενώ ήταν ανθρωποειδής εξωγήινος είχε μια νοοτροπία που δεν ήταν στερεότυπη, ειδικά για την εποχή εκείνη.

 

 

Όσο γι'αυτό που λέει ο Ντίνος πιο πάνω, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, αλλά το Star Wars έφερε κάτι διαφορετικό. Έφερε μύθο, όραμα, και μια κάποια αισιοδοξία, όπως και χαρακτήρες που ήταν πάρα πολύ ανθρώπινοι σε ένα "μυθικό" σύμπαν τόσο τεράστιο αλλά συνεπές που ακόμα και κείνο το κλασσικού Τρεκ ωχριούσε μπροστά του. Θα σας πρότεινα, όσοι δεν το έχετε δει, να δείτε το ντοκιμαντέρ του History Channel "Star Wars: The Legacy Revealed", wikipedia link: http://en.wikipedia....Legacy_Revealed όπου παρουσιάζεται ακριβώς αυτό που έφερε το Star Wars και αποτέλεσε μια από τις αιτίες της επιτυχίας του.

 

Με εξαίρεση κάποια πλήρη "όχι" που έγραψα πιο πάνω (όπως π.χ. όχι σε άλλα ταξίδια σε προιστορικές εποχές) τα περισσότερα δικά μου όχι είναι conditional, και όχι απόλυτα. Όχι στις διαστημικές μάχες χωρίς ουσιαστική πλοκή και χαρακτήρες, δεν είναι όχι στις διαστημικές μάχες γενικά, αλλά όχι στη "βιντεογκειμοποίηση" της τηλεοπτικής, και κινηματογραφικής, ε.φ. Ακόμα και σε κάποια όχι που δείχνουν πιο απόλυτα, όπως στο "όχι στους εισβολείς κλπ" παρ'όλο που το όλο shock value του κλισέ των "εξωγήινων εισβολέων" είναι τόσο χιλιοχρησιμοποιημένο πια που σε μένα δεν λέει τίποτα, δεν θα έλεγα όχι σε μια έξυπνη σειρά με εισβολείς αν επρόκειτο π.χ. για μια καλή μεταφορά του Childhood's End του Arthur C. Clarke.

 

 

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε όλα. Εγώ απλά "αρπάχτηκα" λίγο με τ' απόλυτα όχι, διότι γνώμη μου είναι ότι όλα μπορούν να ξαναπαιχτούν και να ξαναγραφτούν, αρκεί ο νέος σκηνοθέτης ή συγγραφέας να 'χει κάτι νέο να πει. Δεν βρίσκω λογικό να 'μαστε απόλυτοι στ' οτιδήποτε γιατί μου 'ρχονται κάτι αναλογίες στο στυλ να κάψουμε στην ιερά εξέταση τον Γαλιλαίο!! :lol: Οπότε με τη διόρθωση-συμπλήρωση που έκανες, δεν έχω κάτι άλλο να πω, συμφωνούμε απόλυτα! ;-)

 

Πράγματι. Κάθε στερεότυπο μπορεί να ειδωθεί και να ειπωθεί με νέους και διαφορετικούς τρόπους. Όμως όταν υπάρχει κάποια γενικότερη τάση που συμβαίνει να είναι της μόδας, ας πούμε, και κυριαρχεί υπερβολικά πάνω σε ένα τηλεοπτικό είδος (όπως π.χ. με τους διαβολικούς, τερατώδεις εξωγήινους που έρχονται να μας φάνε) τότε γίνεται πολύ κουραστικό και βαρετό, οπότε και κάποια απόλυτα "όχι" στέκουν. Να, ένα παράδειγμα που θα μπορούσα να δώσω αν υποθετικά είχαμε Διαδίκτυο τη δεκαετία του 50 και συζητούσαμε για το ίδιο θέμα: "Όχι στους γυναικείους αβοήθητους χαρακτήρες που περιμένουν τον ήρωα να τις σώσει" Αυτό είναι επίσης ένα "απόλυτο" όχι, αλλά στέκει γιατί ως τότε οι γυναίκες στις σειρές και ταινίες ε.φ. ήταν σεξουαλικές αλλά αδύναμες "damsels in distress". Oπότε τελικά και τα λίγα απόλυτα "όχι" που έγραψα, αφορούν κλισέ που είναι τόσο πολύ χρησιμοποιημένα πια ώστε να έχουν γίνει, για μένα, κακώς εννοούμενα στερεότυπα σε μια συνεχή, και πολύ εύπεπτη, επαναληπτικότητα. Βέβαια το ευρύ κοινό (νεαρό ή μεγαλύτερο) εκείνη την εποχή δεν το έβλεπε έτσι όπως, πιθανότατα, και σήμερα κάποια τέτοια στερεότυπα να μην θεωρούνται ως τέτοια, ενώ στην πράξη είναι ή έχουν γίνει έτσι λόγω της συνεχούς χρήσης τους.

 

 

Όπως έγραψα όμως, τα πιο πολλά "όχι" μου είναι conditional και έδωσα και τις επεξηγήσεις εκεί που έπρεπε. ;-)

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΓΚΑΪΟΥΣ ΜΠΑΛΤΑΡ. Ουφ. Το 'πα και ξαλάφρωσα. :p

 

 

[αναστεναγμός ανακούφισης] Ουφφφφφ... ευτυχώς εγώ είμαι ένας απλός Κόμης.

Έχεις όμως τον Γκάιους (τον παλιό) σαν άβαταρ. :p

 

Γκάιους ήταν κι αυτός; Ούτε που θυμάμαι. Άλλη φάτσα, όμως, ε;

Και με φτιάχνει και το όνομα του ηθοποιού. Τζον Κολικός (δεν ξέρω πού μπαίνει ο τόνος, αλλά στη λήγουσα έχει άλλη χάρη!) :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορούμε να έχουμε επιστημονική φαντασία με εξωγηινους που δεν μοιάζουν με ανθρώπους, με κοινωνίες πραγματικά φουτουριστικές, χωρίς σαπουνόπερα, με χαρακτηρες που σκεφτονται και πρατουν διαφορετικά απο τους σημερινούς κλπ. Υπάρχουν δεκάδες τέτοια βιβλία γιατί να μην υπάρχει και τηλεοπτική σειρά;

Για το πρώτο υπάρχει ο Doctor Who, αλλά από το revamp και μετά τα μισά επεισόδια λαμβάνουν χώρα στο παρόν και με σύγχρονους companions. Στα πιο sci-fi επεισόδια ίσως τους ξεφύγουν και κάτι από τα υπόλοιπα αλλά σπάνια όλα μαζί.

 

ΥΓ: Και η σειρά χτυπάει στο "όχι άλλοι εξωγηίνοι εισβολείς", "πλανήτες-φάνταζυ βασίλεια" και "horror science fiction" που λέγαμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Κάθε στερεότυπο μπορεί να ειδωθεί και να ειπωθεί με νέους και διαφορετικούς τρόπους. Όμως όταν υπάρχει κάποια γενικότερη τάση που συμβαίνει να είναι της μόδας, ας πούμε, και κυριαρχεί υπερβολικά πάνω σε ένα τηλεοπτικό είδος (όπως π.χ. με τους διαβολικούς, τερατώδεις εξωγήινους που έρχονται να μας φάνε) τότε γίνεται πολύ κουραστικό και βαρετό, οπότε και κάποια απόλυτα "όχι" στέκουν. Να, ένα παράδειγμα που θα μπορούσα να δώσω αν υποθετικά είχαμε Διαδίκτυο τη δεκαετία του 50 και συζητούσαμε για το ίδιο θέμα: "Όχι στους γυναικείους αβοήθητους χαρακτήρες που περιμένουν τον ήρωα να τις σώσει" Αυτό είναι επίσης ένα "απόλυτο" όχι, αλλά στέκει γιατί ως τότε οι γυναίκες στις σειρές και ταινίες ε.φ. ήταν σεξουαλικές αλλά αδύναμες "damsels in distress". Oπότε τελικά και τα λίγα απόλυτα "όχι" που έγραψα, αφορούν κλισέ που είναι τόσο πολύ χρησιμοποιημένα πια ώστε να έχουν γίνει, για μένα, κακώς εννοούμενα στερεότυπα σε μια συνεχή, και πολύ εύπεπτη, επαναληπτικότητα. Βέβαια το ευρύ κοινό (νεαρό ή μεγαλύτερο) εκείνη την εποχή δεν το έβλεπε έτσι όπως, πιθανότατα, και σήμερα κάποια τέτοια στερεότυπα να μην θεωρούνται ως τέτοια, ενώ στην πράξη είναι ή έχουν γίνει έτσι λόγω της συνεχούς χρήσης τους.

 

 

Όπως έγραψα όμως, τα πιο πολλά "όχι" μου είναι conditional και έδωσα και τις επεξηγήσεις εκεί που έπρεπε. ;-)

 

Συμφωνώ απολύτως. Οπως ειπα και εγω τα στερεοτυπα εχουν γινει τωρα στερεοτυπα δεν ηταν πάντοτε. Και ολες οι αρνησεις μας υπονοούν και αντιστοιχες καταφασεις π.χ. ναι σε εξωγηινους που δεν είναι ιδιοι με ανθρωπους. Και αν καποια οχι ειναι απολυτα ευτο οφειλεται στο οτι καποια θεματα καποιοι τυποι πλοκής εχουν χρησιμοποιηθει τόσο πολύ πια που εχουν εξαντληθεί. Ειναι λογικο να συμβαίνει αυτό.

Τελος υπαρχουν καποια θεματα οπως η σαπουνοπερα που απλα είναι ξενα στην επιστ. φαντασία γι'αυτο και δεν τα θέλω. Αν ηθελα σαπουνοπερα θα εβλεπα σαπυνοπερα οχι επ. φαντασία.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Mε αφορμη κ'ατι που είδα χθες:

 

-Οχι άλλα διαστημόπλοια που κινούνται σαν F 16!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όχι άλλα διαστημόπλοια που κινούνται σαν πλοία (σε δύο διαστάσεις δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με τον παλιό Γκάιους δεν έχουμε πρόβλημα. Δεν έχει το βλέμμα του Βούδδα, δεν είναι καταραμένα αντιπαθητικός σε βαθμό που να εύχεσαι να ήσουν η περίοδός του για να μπορείς να τον πονάς χωρίς κανένα έλεος. :Ρ

 

:rofl::rofl::rofl:

 

 

Απο 'κει και πέρα:

 

Δε θέλω:

1 - Αλλο family drama. Δε με νοιάζει που η κοπελιά του πρωταγωνιστή αγχώνεται γιατί έχει 3 μέρες καθυστέρηση όταν 10 τεράστια εξωγήινα διαστημόπλοια έχουν αρχίσει να ξεχύνουν τις δυνάμεις της εισβολής στη Γη.

 

2 - Μυυστικοπάθεια. Όχι άλλο "ξέρω αλλά δε σου λέω και δε κάνω τίποτα" συμπεριφορές. Θέλω πραγματικές και ειλικρινείς αντιδράσεις. Πως η κυρά - Σταρκ διατάζει τους χωρικούς να συλλάβουν το κοντό στο game of thrones; Έτσι!

 

Επίσης θέλω:

 

1 - Σενάριο και όχι απλά μια καλή ιδέα (όπως στο Heroes από τη 2η σαιζόν και μετά).

 

2 - Πλάνο. Αν είναι να φτιάξεις μια σειρά που θα κρατήσει πάνω από 1 χρόνο, τουλάχιστον βάλε το μυαλό σου να ρίξει καμιά ιδέα για μετά.

 

3 - Χαρακτήρες. Δε με νοιάζει να είναι καρικατούρες ή τραβηγμένοι στα άκρα, η ΕΦ φημίζεται εξάλλου για το να παίρνει ψυχολογικά κλισέ και να φτιάχνει φυλές όπως οι Vulcans ή οι Kligons. Θέλω να έχουν εξέλιξη που να δικαιολογείται και να μην αλλάζουν γνώμες και συμπεριφορές από το ένα επεισόδιο στο άλλο (παράπονο από BSG).

 

(btw τα πίου πίου μου αρέσουν, αρκεί να έχω και ένα ενδιαφέρον για το ποιος θα νικήσει. Εννοείται πως δε θέλω 40 λεπτά πίου πίου και 10 υπόθεση)

Edited by OxAp0d0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..